Самит на НАТО; Чикаго - мај 2012; (општа дискусија)

Ќе биде ли Македонија ставена на дневен ред на овој самит?

  • Да

    Гласови: 25 20,5%
  • Не

    Гласови: 97 79,5%

  • Вкупно гласачи
    122
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Теоријата дека ако има внатрешни проблеми и НАТО е решение за тоа е крајно малоумна. НАТО се грижи за надворешната безбедност. А Македонија нема сериозни надворешни закани. Така да на безбедносен план ништо не се добива. Единствено е прашање на имиџ и престиж ништо повеќе од тоа. Турција има проблем со Курдите, Шпанија со Баскиците, Британија со Ирците. НАТО не интервенираше во ниеден случај сами мора да си ја вршат работаат. Така да на безбедносен план нема придобивки од НАТО. Не дека сум против влез на МК во НАТО но, сигурно не под грчки услови.
Јас што велам а вие што ми пишувате, овдека има лимитирани размислувања,тука е проблемот :facepalm:
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:07 ---
Ако не влезе МКД во НАТО западните структури ќе работат на тој план, како да се подели МКД, и уште нешто, до сега милион пати сум го повторил тоа, дека доколку МКД влезе во НАТО, тогаш не треба да се секира од некои сепаратисти бидејки тогаш никој нема да ти се замеша дома,едноставно ќе можеш слободно да ги исчистиш без да се меша некој од надвор, баш напротив како членка на НАТО ќе имаш голема подршка од сојузниците за борба против тероризмот,а вака без НАТО ќе се соочиш со некоја група од типот на АНА-ОНА-УЧК и опа пак војна заради незнам што а исто така и тие нема да бидат терористи,туку за Светот ќе бидат борци за човекови права, а ако си во НАТО,ќе можеш да ги исчистиш гнасотиите слободно.. Затоа што никој нема да ти дава гаранција дека утре или задутре АНА нема да војува за федерализација.. Албанците за било што да се борат ќе успеат доколку МКД не влезе во НАТО..
Сега ме сфативте? Или пак исто?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ај врати се назад да ми ги прочиташ постовите, никаде не сум имам речено така, туку ако си во НАТО нема да ти интервенираат од надвор,како во 2001 например, ме сфаќаш што сакам да кажам?? Ќе можеш слободно да ги исчистиш терористичките групи, а исто така за Светот тие нема да бидат борци за човекови права,туку Терористи, ќе имаш подршка од сите земји членки на НАТО.. Капитос?
Незнам за каква надворшена закана зборуваш...Ако е Косово...тогаш Косово е во НАТО т.е. нивен протекторат. Сигурно нема НАТО да интервенира против самите себе. А ако Амери сакаат да ти се мешаат во домашните работи тогаш ни Свети НАТО не те спасува.
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:11 ---
Јас што велам а вие што ми пишувате, овдека има лимитирани размислувања,тука е проблемот :facepalm:
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:07 ---


Сега ме сфативте? Или пак исто?
Те сваќам ама целосно не се согласувам со тебе. Не е вистина тоа што го пишуваш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас што велам а вие што ми пишувате, овдека има лимитирани размислувања,тука е проблемот :facepalm:
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:07 ---


Сега ме сфативте? Или пак исто?
За внатрешните проблеми НАТО не може да помогне, па ИРА пуздер ја направи Британија, како и ЕТА пуздер ја направи Шпанија и што направи НАТО, ги нападна и бомбардираше Ирска и регионот Баскија во Северна Шпанија :D за да им се одмазди на терористите, нема везе тоа НАТО не може да помогне во некакви внатрешни проблеми/конфликти/кризи/немири/тероризам и сл. !
Капито о но !
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Незнам за каква надворшена закана зборуваш...Ако е Косово...тогаш Косово е во НАТО т.е. нивен протекторат. Сигурно нема НАТО да интервенира против самите себе. А ако Амери сакаат да ти се мешаат во домашните работи тогаш ни Свети НАТО не те спасува.
пак не ме сфативте, ооо човече јас не реков дека ќе има војна со соседите, туку ќе има терористички групи од типот на АНА-ОНА УЧК, и тие можеби ќе станат пак да војуват како во 2001 година, само овој пат за федерализација можеби ќе се случи тоа, а за САД и НАТО тие пак ќе бидат борци за човекови права, и после тоа ќе има нови рамковни договори или поделби доколку МКД не успее да влезе во НАТО, и доколку не се сфати дека Грците не се душмани како што мислите вие..
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:17 ---
За внатрешните проблеми НАТО не може да помогне, па ИРА пуздер ја направи Британија, како и ЕТА пуздер ја направи Шпанија и што направи НАТО, ги нападна и бомбардираше Ирска и регионот Баскија во Северна Шпанија :D за да им се одмазди на терористите, нема везе тоа НАТО не може да помогне во некакви внатрешни проблеми/конфликти/кризи/немири/тероризам и сл. !
Капито о но !
Ако си во НАТО, за меѓународната заедница УЧК ОНА АНА УНА итн сите ќе бидат ТЕРОРИСТИ, а АРМ ќе може да ги исчисти до корен а никој нема да ти се замеша од надвор, како во 2001 година што беше со Арачиново.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
пак не ме сфативте, ооо човече јас не реков дека ќе има војна со соседите, туку ќе има терористички групи од типот на АНА-ОНА УЧК, и тие можеби ќе станат пак да војуват како во 2001 година, само овој пат за федерализација можеби ќе се случи тоа, а за САД и НАТО тие пак ќе бидат борци за човекови права, и после тоа ќе има нови рамковни договори или поделби доколку МКД не успее да влезе во НАТО, и доколку не се сфати дека Грците не се душмани како што мислите вие..
Дури и да сме во НАТО ако има внатрешен конфликт исто ќе биде членството НАТО ништо неменува. А за грците не би трошел зборови...не вредат толку. И Израел не е член на НАТО па гледаш што прави. Што сакаат Америте тоа ќе биде НАТО не те спасува.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Дури и да сме во НАТО ако има внатрешен конфликт исто ќе биде членството НАТО ништо неменува. А за грците не би трошел зборови...не вредат толку. И Израел не е член на НАТО па гледаш што прави. Што сакаат Америте тоа ќе биде НАТО не те спасува.
Ајде уште еднаш со copy paste

Ако си во НАТО, за меѓународната заедница УЧК ОНА АНА УНА итн сите ќе бидат ТЕРОРИСТИ, а АРМ ќе може да ги исчисти до корен а никој нема да ти се замеша од надвор, како во 2001 година што беше со Арачиново. Тогаш нема да ти интервенираат Американците, туку едноставно ќе има солидарност со таа земја членка..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајде уште еднаш со copy paste

Ако си во НАТО, за меѓународната заедница УЧК ОНА АНА УНА итн сите ќе бидат ТЕРОРИСТИ, а АРМ ќе може да ги исчисти до корен а никој нема да ти се замеша од надвор, како во 2001 година што беше со Арачиново. Тогаш нема да ти интервенираат Американците, туку едноставно ќе има солидарност со таа земја членка..
Епа добро де нека не примат во НАТО тогаш и јас, како и повеќето други сум/сме за влез во НАТО(за во ЕУ не баш) што е проблемот, условите ги имаме исполнето, плус Македонија не претставува закана за нитуеден сосед и нема никакви територијални претензии кон други држави !
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ајде уште еднаш со copy paste

Ако си во НАТО, за меѓународната заедница УЧК ОНА АНА УНА итн сите ќе бидат ТЕРОРИСТИ, а АРМ ќе може да ги исчисти до корен а никој нема да ти се замеша од надвор, како во 2001 година што беше со Арачиново. Тогаш нема да ти интервенираат Американците, туку едноставно ќе има солидарност со таа земја членка..
Читам се...Но, не верувам дека членството на НАТО ќе влијае на ова. Не си реален го преценуваш членството во НАТО. Искрено не очекувам повторно војна...а уште помалку мислам дека членството во НАТО ќе вилјае на исходот.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Епа добро де нека не примат во НАТО тогаш и јас, како и повеќето други сум/сме за влез во НАТО(за во ЕУ не) што е проблемот, условите ги имаме исполнето !
ех конечно ме сфативте во крајот, но сега треба уште нешто да сфатите, дека спорот за името мора да се реши, но за ова мислам дека се уште е рано да разговараме дур да сфатите како е и што е (y) ..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Алооооо, ко да читам пародија тука. Цела страна едно те исто. Дупли постови. Дајте имајте усул, не му одговарајте на овој.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Алооооо, ко да читам пародија тука. Цела страна едно те исто. Дупли постови. Дајте имајте усул, не му одговарајте на овој.
За да сфатите нешто, мора да се повторува 1000 пати едно и исто, едноставно треба да ви се направи терапии и масажи на вашите мозочиња..:tapp:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
добро како не ви е јасно дека постојат Јанковци,Миленковци,Латасовци и по форуми ??! вие смејте се тие си дрпаат паричка..........
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
добро како не ви е јасно дека постојат Јанковци,Миленковци,Латасовци и по форуми ??! вие смејте се тие си дрпаат паричка..........
Ако е така, значи нема што да се секираме, ако им е ова врвот во аги-пропот, тогаш се очајни.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
добро како не ви е јасно дека постојат Јанковци,Миленковци,Латасовци и по форуми ??! вие смејте се тие си дрпаат паричка..........
Ако направиш 1000 постови добиваш награда бронзен Јанко + бурек(по избор)со спањаќ, месо, сирење !
Ако направиш 2000 постови добиваш награда сребрен Миленко + добиваш бесплатна вожња со неговото џипче каде сакаш !
Ако направиш 3000 постови добиваш награда златен Латаско + добиваш титула Д-Р. и тоа потпишана од Д-Р. Бојо А. :D
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ако направиш 1000 постови добиваш награда бронзен Јанко + бурек(по избор)со спањаќ, месо, сирење !
Ако направиш 2000 постови добиваш награда сребрен Миленко + добиваш бесплатна вожња со неговото џипче каде сакаш !
Ако направиш 3000 постови добиваш награда златен Латаско + добиваш титула Д-Р. и тоа потпишана од Д-Р. Бојо А. :D
За 4000 поста има награда Платинумски Велија + Доживотно снабдување со Хедис Смоки:P
Гарант Реален има награда Златен Караманлис+ Доживотно снабдување со Узо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom