Самит на НАТО; Чикаго - мај 2012; (општа дискусија)

Ќе биде ли Македонија ставена на дневен ред на овој самит?

  • Да

    Гласови: 25 20,5%
  • Не

    Гласови: 97 79,5%

  • Вкупно гласачи
    122

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
jamajka...
Види сега, ние сме и во Европа, но тоа не ни пречи да бидеме тројанскиот кон на Русија во заедницата. Се е една игра. Од една страна САД / Европа се обидува да ни заврти кон нив, за да ја удари Русија по економски пат и да го намали нејзиното влиание во Европа (види прикануване за намаление на енергичната ни зависност од нив - "диверзификација").
Но сепак, нашата врска со Русија е длабоко вкоренета, и припаѓането на каква и да е организација нема никаква валидност за политиката која се води под маса.
Ние сме биле секогаш сателити, шпиони на Русија во Европа. (колку и да не му се допаѓа таа вистина на некој како fmi).
Тоа што Русија ја користи корумпираноста на вашите политичари и старите комунистички структури за да тера некои свои интереси е далеку дека сте вие сметани како партнер на Русија и земја која би ни обезбедила подршка од Русија. Вие сте тројанец на Русија не дека Бугарите и Бугарските власти тоа го сакаат, туку дека на Русија сте и во дворот.

Но доколку сакате да имате поддршка од Русија, тие треба да имаат некаков интерес во вашата држава. За сега нема ништо што би ги натерало да се заложат за вас.
Интереси ќе се најдат. Како што кажав Русија е во експанзија, ние можда немаме многу што да понудиме, но секако можеме да го понудиме нашето партнерство и територија во срцето на Балканот обиколена со НАТО земји. Колку е тоа за нив исплатливо, треба некој да го понуди тоа, да се отиде со „бизнис план“ и да се види.

Но тука излегува и друго прашање. Кој е овој политичар во Македонија кој би направил таков чекор? Груевски нема храброст за такво нешто, а и на него за народот не му е гајле. Тој гледа само да си го задржи фотьола што е можно подолго слугувајки на албанските претензии, кои веќе стануваат сериозен проблем за интегритетот на државата.
Единствениот политичар кој има некаква шанса да спаси бродот коj потова е Љубчо Георгиевски. Но вие на него му ставивте етикета, црн печат и не сфативте дека тоj е единствениот кој има реален, недвуличен поглед кон нештата.
Тој е единствениот кој покажа дека става интересите на народот пред неговите. Ако не беше така, тој можеше да продолжи улогата на големиот војвода, да влече пари од државниот буџет, да зема заеми од светската банка и слично ... и како ситуацијата стане напечена да фати авионот и да избега на малдиви.

Како и да е, сега тоа е прашањето. Како се излегува од оваа ситуација? Некој тука има ли конкретен план? Како jа гледа иднината?

Потребно ли е да ти стигне до газот проблемот за да се признае дека го има?
Во право си кога викаш тешко ќе се најде јунак за тоа да го оствари. Но кога збориш за Љубчо, тоа го викаш за да ја свртиш водата на твоја воденица. Љубчо не е про-Руски ориентиран.
--- надополнето: 28 април 2012 во 11:34 ---
убаво си рече - кој јунак ќе се најде да му се спротивстави на САД и НАТО ако се дели ова парче земја,епа Русија не е ни блиску за успешно да го задржи парчево за свои интереси,тука СЕ зависи од западните земји,пошто нели сме опкружени со нивни марионети,алчни и неморални........
Русија ти изгледа далеку дека сме држава од 200км. Но рачунај дека Руските радари фаќаат кај нас. И сигурно е поблиску од САД Германија, Франција и Британија. Еве кај е Црно Море. Русија доколку сака и доколку има интерес може да ни гарантира мир и просперитет во моментов.

само во времето на Џорџ Буш помладиот,Македонија добиваше безрезервна поддршка да стане член на НАТО,неговата администрација вршеше притисок за да се стане рамноправна членка,мислам дека таков поддржувач Македонија нема да добие повеќе,ниту пак европјаниве ќе се сложат некогаш да не сметаат и стават рамноправни рамо до рамо иако сме биле во антифашистичка коалиција,иако ден денес настапуваме заедно со нив во разни мисии каде е тоа потребно во светот......
Како што кажав неколку пати, и јас си мислев така. Но ајде размисли, која е бре Грција да му рече на Буш: „слушај, кој те ебе тебе, ти што сакаш збори Македонија нема да влеле у НАТО“. Кој верува во таа подршка, тогаш е во тешка заблуда. Постарите ја памтат онаа „Мала хунта - Голема хунта“ ситуација од крајот на 60тите. Значи инструменти постојат, прашање е само колку им вредиме на САД за да се скараат со 3 соседи поради нас, а доколку едноставно им дадат на сите 3 по малце, пак ќе не имаат цели.

Мора да се освестиме и да погледнеме реално на работите!
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ако не влезе МКД во НАТО западните структури ќе работат на тој план, како да се подели МКД, и уште нешто, до сега милион пати сум го повторил тоа, дека доколку МКД влезе во НАТО, тогаш не треба да се секира од некои сепаратисти бидејки тогаш никој нема да ти се замеша дома,едноставно ќе можеш слободно да ги исчистиш без да се меша некој од надвор, баш напротив како членка на НАТО ќе имаш голема подршка од сојузниците за борба против тероризмот,а вака без НАТО ќе се соочиш со некоја група од типот на АНА-ОНА-УЧК и опа пак војна заради незнам што а исто така и тие нема да бидат терористи,туку за Светот ќе бидат борци за човекови права, а ако си во НАТО,ќе можеш да ги исчистиш гнасотиите слободно.. Затоа што никој нема да ти дава гаранција дека утре или задутре АНА нема да војува за федерализација.. Албанците за било што да се борат ќе успеат доколку МКД не влезе во НАТО..
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ако не влезе МКД во НАТО западните структури ќе работат на тој план, како да се подели МКД, и уште нешто, до сега милион пати сум го повторил тоа, дека доколку МКД влезе во НАТО, тогаш не треба да се секира од некои сепаратисти бидејки тогаш никој нема да ти се замеша дома,едноставно ќе можеш слободно да ги исчистиш без да се меша некој од надвор, баш напротив како членка на НАТО ќе имаш голема подршка од сојузниците за борба против тероризмот,а вака без НАТО ќе се соочиш со некоја група од типот на АНА-ОНА-УЧК и опа пак војна заради незнам што а исто така и тие нема да бидат терористи,туку ќе бидат борци за човекови права, а ако си во НАТО,ќе можеш да ги исчистиш гнасотиите слободно.. Затоа што никој нема да ти дава гаранција дека утре или задутре АНА нема да војува за федерализација.. Албанците за било што да се борат ќе успеат доколку МКД не влезе во НАТО..
Една голема нелогичност-НАТО сака да бидеме дел од нив,ама не блокира поради Грција и во исто време западните структури работат на наша поделба ала Букурешт.Ако знаат дека сме на нивна страна,тогаш зошто би работеле за наш kaputt?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............. политиката не се води со емоции,туку со мозок и логика................
Стварно!!!!
.. па кажи им го тоа на твоите омилени грци... гледам ептен логика и мозок има кај нив...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Уште мешаш ЕУ со еврозона. Леандра, Леандра... :pos:
Не скапа ми другарко, ние сме приемали бегалци от тамо,кадето си ти сега. Ако стотици илjaди са за тебе 3 фамилии... добро. Многу се плодели.
Па да ти кажам сите во краja на 80-те години мислеха,дека каj нас ке пукне и на никоj не му падна на палет,дека Западен Балкан и поточно Jгославиja ке се нацепи до неузнаваемост . Еве и после 20 години...видовме што, коj и како. Едни имат етнически модел по примерот на Космодиск, други го имат врз историска база и видовме коj, како и колко.
Иди види во изолаторите за бежанци коj иде мила Леандра. :)
Мешам фми мешам, гледам јасни ти се стандардите за влез. Впрочем и со вашиот влез се докажаа стандардите, кога секакви бљувотини примаат внатре се случува она што се случува.
Потсети ме кој бегалци ги имате вие?

Па си забравила да пиеш аповете против бјас , та изпадаш в халјуцигенна патологија:)
Дарлинг 2012 година сме.... фашистите отдавна са победени , партизаните измреа , а комунизмот се срути
Аааа и уште нешто , не заборавај за вечерја да си пр'чаш риба треска с'с сос от бели трјуфели и мус от теменуги. :icon_mrgr:
Не бе бугарче, имам јас посебни апчиња се викаат бугарстоп пиеш едно и ти се причинува дека има 100 бугари на Македонски форум. Натаму си ја праиш интересна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Добро, а не сте помислиле дека можеби им е целта да не успееме да направиме 2 реда муабет можда?
Те ќе дојдат Бугари ќе се тераат сеир, па овој реален ќе се подаде од негде со истите муабети како навиен. Налет!
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:52 ---
А бугариве од толку што ги има на форумов, и се поделија во фракции дури :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро, а не сте помислиле дека можеби им е целта да не успееме да направиме 2 реда муабет можда?
Те ќе дојдат Бугари ќе се тераат сеир, па овој реален ќе се подаде од негде со истите муабети како навиен. Налет!
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:52 ---
А бугариве од толку што ги има на форумов, и се поделија во фракции дури :)
Знаеш како излегува? Они ни отвараат теми чувствителни за нас и ние се доведуваме во состојба да им објаснуваме или да се правдаме. Јас не гледам потреба да разговараме со нив, освен да тераме сеир на нивната бугарска глава. Бидејќи незнам какви аргументи да извади човек, незнам какви факти да напише се е џабе за бугарската глава таа ништо не сфаќа. Ја плаќаат да тепа пропаганда и ништо не ги интересира.
Ако не им правиш муабет можеби ќе си заминат од кај знаеш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Знаеш како излегува? Они ни отвараат теми чувствителни за нас и ние се доведуваме во состојба да им објаснуваме или да се правдаме. Јас не гледам потреба да разговараме со нив, освен да тераме сеир на нивната бугарска глава. Бидејќи незнам какви аргументи да извади човек, незнам какви факти да напише се е џабе за бугарската глава таа ништо не сфаќа. Ја плаќаат да тепа пропаганда и ништо не ги интересира.
Ако не им правиш муабет можеби ќе си заминат од кај знаеш.
Јас стварно незнам која им е поентата, освен да не замајаваат. Значи ако сакаат да не наклонат кон нив, ептен контра-ефект прават. Јас сепак мислам дека цела финта е да се направи збунка, да не можеме да сврземе муабет како што треба. Да не можеме да се конципираме. Ама и ние самите придонесуваме до тоа, така да знаеш.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Знаеш како излегува? Они ни отвараат теми чувствителни за нас и ние се доведуваме во состојба да им објаснуваме или да се правдаме. Јас не гледам потреба да разговараме со нив, освен да тераме сеир на нивната бугарска глава. Бидејќи незнам какви аргументи да извади човек, незнам какви факти да напише се е џабе за бугарската глава таа ништо не сфаќа. Ја плаќаат да тепа пропаганда и ништо не ги интересира.
Ако не им правиш муабет можеби ќе си заминат од кај знаеш.
очигледно е дека станува збор за платени дечки да вршат пропаганда на форумот,само малоумен нема да го види тоа(ај сеа и НАИВЕН)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас стварно незнам која им е поентата, освен да не замајаваат. Значи ако сакаат да не наклонат кон нив, ептен контра-ефект прават. Јас сепак мислам дека цела финта е да се направи збунка, да не можеме да сврземе муабет како што треба. Да не можеме да се конципираме. Ама и ние самите придонесуваме до тоа, така да знаеш.
Напротив, со нивната појава не обединуваат. Ниту не збунуваат, ниту не разделуваат. Тоа е багра за две чрвени и секогаш треба да се перцепира како ниска класа која кажува невистини и лаги. Нема што ние да разговараме на теми на кој они сакаат да разговараме. Имаме милион други теми кои ни се од интерес да си ги споделиме.Се што бугар ќе напише на форумов е небитно, не се достојни да им го читаш постот ниту сериозно да навлегуваш во дискусија. Така си ја навредуваш интелегенцијата, објаснувајќи и на бугарска глава факти. Има народи и има бугари. Ме разбираш нели, они од секогаш биле на дното, лицемери. Затоа и во светот служат само за потсмев, никој озбилно не ги сфаќа, самиот термин бугар се доживува како бљувотина, нешто прљаво, ниско, подло.
А реален ти е друга приказна, он е како навиен часовник вергла до бескрај. Зарем некој озбилно го сфаќа :) Тоа ти е како дарди во грчка верзија. Тоа се треба да се игнорира.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Напротив, со нивната појава не обединуваат. Ниту не збунуваат, ниту не разделуваат. Тоа е багра за две чрвени и секогаш треба да се перцепира како ниска класа која кажува невистини и лаги. Нема што ние да разговараме на теми на кој они сакаат да разговараме. Имаме милион други теми кои ни се од интерес да си ги споделиме.Се што бугар ќе напише на форумов е небитно, не се достојни да им го читаш постот ниту сериозно да навлегуваш во дискусија. Така си ја навредуваш интелегенцијата, објаснувајќи и на бугарска глава факти. Има народи и има бугари. Ме разбираш нели, они од секогаш биле на дното, лицемери. Затоа и во светот служат само за потсмев, никој озбилно не ги сфаќа, самиот термин бугар се доживува како бљувотина, нешто прљаво, ниско, подло.
А реален ти е друга приказна, он е како навиен часовник вергла до бескрај. Зарем некој озбилно го сфаќа :) Тоа ти е како дарди во грчка верзија. Тоа се треба да се игнорира.
Хехе, ова ме подсеќа на еден муабет. Ние сме ти наопаку народ, неможеш да очекуваш како ќе реагираме. Ако тој што ја протна 2001 му беше целта да не уплаши и да не заќути, тогаш постигна обратен ефект, ние можда на маса изгубивме, но народот токму од тогаш се разбуди. Така и овие, колку поише трубат нешто, толку повеќе си тераме по наше. А за реален, стварно е патетичн... Примети му го последниот пост во темата http://forum.kajgana.com/threads/Сиријски-борци-за-човекови-права-на-обука-во-Косово.60165/ Сиромашкиот не знае ни да чита ко што треба, ја утнал цела тема :)
--- надополнето: 28 април 2012 во 23:40 ---
Ако е убеден во тоа е фанатик :vozbud: абе дај среди се што ти е на тебе ќе плака некој некого за да шири "пропаганда" по Македонски форуми ... conspiracy theory for the win
Абе и мене не ми се верува дека некој некого плаќа за ова, ама олку Бугари собрани да се караат, што е поентата. Еве јас 10 години сум по форуми, и они се присутни од тогаш, не постигнале никаков ефект, ама пак ги има. Еве тука има дечки од Бугарија кои се поприсутни од повеќето Македонци, секогаш се тука. Како да им е работа тоа (ти текиња!?!?). Ако стварно никој не ги плаќа за ова, тогаш според мене, ептен се патетични.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ако се распадне НАТО тогаш можеби ќе се случи и тоа, но се до тогаш нема шанси да прогласат независност...
Охоооо .... НАТО човече не ти гарантира ништо во врска со внатрешните проблеми па даму ебам мајката ИРА партали прај по цела Британија со терористички напади не сум видел НАТО да интервенира(како може воопшто да интервенира против терор група o_O ?)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Теоријата дека ако има внатрешни проблеми и НАТО е решение за тоа е крајно малоумна. НАТО се грижи за надворешната безбедност. А Македонија нема сериозни надворешни закани. Така да на безбедносен план ништо не се добива. Единствено е прашање на имиџ и престиж ништо повеќе од тоа. Турција има проблем со Курдите, Шпанија со Баскиците, Британија со Ирците. НАТО не интервенираше во ниеден случај сами мора да си ја вршат работаат. Така да на безбедносен план нема придобивки од НАТО. Не дека сум против влез на МК во НАТО но, сигурно не под грчки услови.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Охоооо .... НАТО човече не ти гарантира ништо во врска со внатрешните проблеми па даму ебам мајката ИРА партали прај по цела Британија со терористички напади не сум видел НАТО да интервенира(како може воопшто да интервенира против терор група o_O ?)
Ај врати се назад да ми ги прочиташ постовите, никаде не сум имам речено така, туку ако си во НАТО нема да ти интервенираат од надвор,како во 2001 например, ме сфаќаш што сакам да кажам?? Ќе можеш слободно да ги исчистиш терористичките групи, а исто така за Светот тие нема да бидат борци за човекови права,туку Терористи, ќе имаш подршка од сите земји членки на НАТО.. Капитос?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Охоооо .... НАТО човече не ти гарантира ништо во врска со внатрешните проблеми па даму ебам мајката ИРА партали прај по цела Британија со терористички напади не сум видел НАТО да интервенира(како може воопшто да интервенира против терор група o_O ?)
За внатрешните проблеми НАТО не може да помогне, па ИРА пуздер ја направи Британија, како и ЕТА пуздер ја направи Шпанија и што направи НАТО, ги нападна и бомбардираше Ирска и регионот Баскија во Северна Шпанија :D за да им се одмазди на терористите, нема везе тоа НАТО не може да помогне во некакви внатрешни проблеми/конфликти/кризи/немири/тероризам и сл. !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom