Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
30 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
38
Дури и ако МВР ги знае сторителите, и тие се Албанци (не обвинувам никого сега, туку сите наоди водат кон тоа), макар и потплатени од странски служби или членови на паравоени единици... свенси ли сте каков наплив на гнев ќе се собере ако тоа го кажат сега !?

Јас овојпат им верувам, верувам дека работат добро на случајот, но позади сето ова се крие нешто многу посложено и задкулисно.

Буре барут сме...
И тоа како сите наводи водат кон тоа дека станува збор за албанци за убијците зборувам,оти не верувам дека некој би извршил таков масакар врз свои деца односно луѓе од своја националност,а како што беше спомнато во еден претходен пост на децата им било пукано во раце,во ноѕе,во очи.. и ми се грози да набројувам,зборот ми е да е македонец не е тоа е сигурно,значи до тука го решивме случајот-ова се однесува на тие што го мрчат цело време до кај сте:cool:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.482
се повеќе мислам дека мноооогу повеќе луѓе и прсти се вмешани во случајов отколку што можеме да претпоставиме.Како бе од 18.30 се убиени...а најдени дури 4 часа подоцна во 22.30.А местово близу автопат???!!!!
Pa deckive si idele sekogas na NOKJNO ribarenje znaci planirale da ostanat cela nokj tamu... Eden od niv se javil da ja razbudi majka mu za na rabota, znaci nemalo povod za da bidat barani.... nikoj ne pretpostavuval deka se vo opasnost... I tuka pagja spekulacijata deka sestrata na edniot se javila za vreme na ubistvoto. Zosto ako bilo taka ke kazela sigurno i ke gi najdele porano...
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Еве ги фактите сумирани вака:

- Избегале со кола (потвредно од МВР)
- Се случило околу 18-19 часот
- Пукано е од 3 различни цевки (калибарот барем на едната е 7.62), а постариот човек имал 7 прострелни рани во него (3 во глава)
- Телата не се преместувани и немало дополнителни повреди освен прострелните рани
- Пукано е од блиску од различни агли
- Најверојатно се работи за повеќе од двајца извршители
- МВР соопштува дека најверојатно се работи за професионалци
- Судска медицина вика дека е потврдена хронолигијата на убиствата
- Во Радишани моментално има распоредено околу 30-ина припадници на ЕБР
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
значи убијците мора добро да ги познавале децава ...се имаат веројатно добро распрашувано.....така и знаеле дека секоја вечер децава се таму
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
- е ј мирно беше 50 години
татко ми ги бркаше балистине по Сува Гора, Дешат,Шара
и не дигнаа глава долго време,ама еве останала семката
(Н е за овој случај зборам општо за сегашнава состојба )
(за ова уште не се знае кој е под истрага е ќе почекаме)
А тие правеа масакри над нас и во тоа време таму по селата
во Тетово цела фамилија ја отепаа ( на ден на свадба мислам )
и убијците не ги најдоа никогаш иако братчето сведок остана
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Пукано е од 3 различни цевки (калибарот барем на едната е 7.62), а постариот човек имал 7 прострелни рани во него (3 во глава)
Од каде оваа информација? Пошто јас не ја сретнав низ медиумите. И дали е потврдена?

Ако е точно ова, се знае кој носи калаш у кола. Моите претпоставки ќе испаднат вистинити.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.479
Поени од реакции
11.182
значи убијците мора добро да ги познавале децава ...се имаат веројатно добро распрашувано.....така и знаеле дека секоја вечер децава се таму
Не мора да значи. Тие ќе убиеле посекако некој. Биле децава таму па ги убиле. Ако не биле тие ќе бил друг некој или пак ќе оделе на друго место ама ова веројатно им било зацртано во планот
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
- е ј мирно беше 50 години
татко ми ги бркаше балистине по Сува Гора, Дешат,Шара
и не дигнаа глава долго време,ама еве останала семката
( е за овој случај зборам општо за сегашнава состојба )
А тие правеа масакри над нас и во тоа време таму по селата
во Тетово цела фамилија ја отепаа ( на ден на свадба мислам )
и убијците не ги најдоа никогаш иако братчето сведок остана
Поминаа 50 години, живееа со цивилизиран народ, не сакаат да се цивилизираат.
Почнувам да губам малце по малце од хуманиот дух во мене, се помалце да го осудувам Милошевиќ.
Се тоа треба да се сотре. Се.
Моите деца нема да ги родам во ваква земја.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Точна е, познавам роднина на постариот човек - Стевковски.

Филип! модринките биле последица на прострелните рани - барем така тврди МВР
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Не мора да значи. Тие ќе убиеле посекако некој. Биле децава таму па ги убиле. Ако не биле тие ќе бил друг некој или пак ќе оделе на друго место ама ова веројатно им било зацртано во планот
да да...им било зацртано баш нив...зашто се млади,невини,во цутот на младоста....знаеле добро каде ќе го боли народот....
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
А луѓето што ќе загинат? Децата што ќе останат без татковци, мајките без синови? Или тоа е онака споредно, што е тоа битно, така? 100 стапови на туѓ грб не болат.
a zarem sega ne se slucuva toa ????
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Јас знам дека она случајно му се јавила во моментот и они кренале, ова е информација од другар на еден од убиените и сестра му.
Ако е точно тоа дека им се јавиле баш тогаш, зошто тогаш телата биле најдени 4 часа подоцна? Се се ова измислувања според мене, сите сега нешто знаат и кажуваат.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
6
Поени од реакции
4
prvo, lesna neka im e na 5-mina svirepo likvidirani Makedonci , i se razzbira socustvo do familite.
Prema izjavata na bratot na likvidiraniot od s.Cresevo na TelmaTV(dadena vo celost izjavata), covekot imal 3 prostrelni rani vo glavata, po sto resile da ne go otkrivaat kapakot od kovcegot.
premnogu misterii se vo optek, po se izgleda deka MVR nekako lefterno priojgja na slucajot,,14 casa da se vodi forenzicka istraga na 50m2,da se nema izjava 16 casa, da ne se zatvori granica, patroli ..itd,itd..
Duri i Volers sabajleto trcanica otide kaj Ahmeti na caj, kao se sekirale kako da slavat koga MKD ke ja primele vo NATO(uh kolku se iznasekirale,na krajot mora da si razmenile recepti za baklava,i pita od jabolka).So taa mistika se stvori dupla nervoza, koga nemas informacii a imas situacija, mnogu e lesno da ituacijata izleze od kontrola, pa duri i dobro e kako pomina nojkta na krajot,so obzir na toa sto i kako mozese da bide.
Mislam deka SAD ako imaat i malku dobra volja, preku nivniot skrining servis od satelitite, koi gi poseduvaat mozat vo sekoj moment da gi dadat snimkite od nastanot,(nastanot, pravcite na dvizenje, od kade ,prema kade se povlekle..itd..itd) so toa sto na naseto MVR bi mu preostanalo samo da gi identifikuva glavnite likovi na nastanot, razbirase, ako im dozvolat i toa da go napravat..
neznam, se drugoto ke pokaze vremeto koj i zosto ja spremal celata ovaa slucka, koja vprocem e celosno najprofesionalno sprovedena....Pak da kazam,najdlaboko socustvo do semejstvata, za nivnite nenadomestlivi zagubi..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom