Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да де да од в џамија ќе ојт свеќа в црква да палит .... седи бе аман , еве на пример мене никој не ме воспитал да сум атеист сам си одлучив да веруван во еволуција а не во библија ..... можда требаше да напишам ако се погодат децата а не да се родат атеисти
Друже 21 век сме, до кога со тие религии/вери ќе се маткаме, ќе се делиме, до кога, човек си е човек, нацијата си е нација, но религијата денеска воопшто не е задолжителна и потребна !
Немам никаков проблем да бидам во врска или во брак, со припадничка од друга нација(Албанка, Босанка, Турчинка, Арапка....), секако под услов да е Атеистка и модерна женска !
До кога со тие делби, демек ако си Македонец/Македонка обавезно си православен-христ./православна-христ., а ако си Албанец/Албанка обавезно си муслиман/ка !
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Друже 21 век сме, до кога со тие религии/вери ќе се маткаме, ќе се делиме, до кога, човек си е човек, нацијата си е нација, но религијата денеска воопшто не е задолжителна и потребна !
Немам никаков проблем да бидам во врска или во брак, со припадничка од друга нација(Албанка, Босанка, Турчинка, Арапка....), секако под услов да е Атеистка и модерна женска !
До кога со тие делби, демек ако си Македонец/Македонка обавезно си православен-христ./православна-христ., а ако си Албанец/Албанка обавезно си муслиман/ка !
Така а ? .... е ај сеа замисли си на ручек ко ќе ти дојдат забулени како муџахедини , капка алкохол в уста не редат, свинско не јадат и ред други работи ...... ако е таа модерна не значи дека нејзините тоа ќе го одобрат , напротив ќе мора бегалка да ти дојде в куќа и бракот никогаш нема да биде одобрен од двете страни
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Зашто да не бе... Секој си прави компромиси... Ако толку се сакаат, ќе се потрудат, шознам, може пример да одлучат едно дете в џамија, друго во црква... јбг живот...
abe odi aman podeleni ko drzava da se
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Кај и да е, мултикултурата и независната егзистенција ќе ја уништат оваа табу тема.
 
H

HITCH

Гостин
ama i kaj brajkava moze da se pogodi po nekoja dobra kanarinka :)
Канаринки ако бараш ќе си појдеш во продавница за миленичиња.
Темава е за врска помеѓу маж и жена од различна вера и различна нација. Јас сум си многу јасна за вакви работи - НИКАКО!!! (Ова си важи за мене! Не ми е гајле што прават другите.) Што ако девојката забремени? Што ќе биде детето? Каде ќе припаѓа? Ќе абортира?

Мислењето на опкружувањето не треба да се има в предвид кога станува збор за љубов, туку треба да се мисли на иднината. Јас сум Македонка со православна вероисповед и моите деца ќе бидат Македонци со православна вероисповед. За верата и за нацијата мајката и таткото си ги воспитуваат децата, а тоа не е тема за муабет во оваа тема.

Во последниов период од мислењата кои ги читам на форумов во врска со љубовта имам некое чувство дека сите зборуваат за некој период од 3 до 4 месеци, а не за сериозна врска. Доколку некој не ви одговара не почнувате врска со него, тоа е многу едноставно. Што бараш со/од некој кој не ти одговара? Е, сега тука има еден друг проблем. На форумов приметувам се` повеќе луѓе кои се водат од финансиски причини или физичкиот изглед, а вистинската љубов, вистинските чувства и карактерот воопшто не се земаат в предвид.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Не знаев дека Албанец и Македонка се вери.
Како си шетате со предрасудиве, алал да ви е :icon_lol: Али ако, далеку стигаат оние со затворени очи

Како и да е...

Мајка ми и татко ми се од различни вери. Мајка ми е католик, татко ми православен.
Знам дека многумина ќе прокоментираат дека тоа е истата вера па одма да ви кажам дека не е баш така.
Тоа се две различни цркви, се слават празници на различни денови, градбите на црквите се различни, титулите се различни (свештеник/поп)
крштевкие се различни, свадбите...
Да не го тупам - два сосема различни света кои се темелат на иста историја.

Моите не се земени во црква зашо секоја од црквите вели дека другиот треба да стане нивни „член/следбеник“ за тоа да биде возможно.
Последно нешо е на мајка ми и рекоа дека може, татко ми да потпише дека сака а мајка ми сама да отиде во црква и да си ја направи свадбата.
(y)

Брат ми е крстен како мал во православна црква, а кога порасна си зема прва причест (крштевка) во католичка.
Јас не сум крстена ни вами ни таму.

Кај нас дома се слави католички Велигден/Божиќ и православен Велигден/Божиќ.
Се слават поголемите католички и поголемите православни празници.

Никогаш во животов не ми се десило да им кенкам на моите зашо не ми дале една религија или како можеле да ме воспитуваат во двете, бла бла.
Како мала сум сфатила дека моите се од различни култури и вери, одат во различни цркви, живееле во различни држави....
Не сум се акала од земја за тоа. Ниту пак брат ми.
Мајка ми ми кажувала дека има Господ. Тоа било се. Не исправала криви дрини за која црква треба да ја почитувам а која не.

Ете ви, информација од дете од мешан брак.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.247
Поени од реакции
5.092
Според мене муслиманите не би сакале да имаат христијанин во фамилија. Се ќе направаат за да им сменат вера и име.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Така а ? .... е ај сеа замисли си на ручек ко ќе ти дојдат забулени како муџахедини , капка алкохол в уста не редат, свинско не јадат и ред други работи ...... ако е таа модерна не значи дека нејзините тоа ќе го одобрат , напротив ќе мора бегалка да ти дојде в куќа и бракот никогаш нема да биде одобрен од двете страни
А што ако и нејзината фамилија се нормални, модерни и нерелигиозни луѓе ?
Обично какви се родителите, такви се и децата, од муџахедини/исламисти не бидува модерна/нерелигиозна женска, исто така и од нерелигиозни/модерни родители не бидува религиозна жена !
Крушата под круша си паѓа, какви родители такви деца !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не знаев дека Албанец и Македонка се вери.
Како си шетате со предрасудиве, алал да ви е :icon_lol: Али ако, далеку стигаат оние со затворени очи

Како и да е...

Мајка ми и татко ми се од различни вери. Мајка ми е католик, татко ми православен.
Знам дека многумина ќе прокоментираат дека тоа е истата вера па одма да ви кажам дека не е баш така.
Тоа се две различни цркви, се слават празници на различни денови, градбите на црквите се различни, титулите се различни (свештеник/поп)
крштевкие се различни, свадбите...
Да не го тупам - два сосема различни света кои се темелат на иста историја.

Моите не се земени во црква зашо секоја од црквите вели дека другиот треба да стане нивни „член/следбеник“ за тоа да биде возможно.
Последно нешо е на мајка ми и рекоа дека може, татко ми да потпише дека сака а мајка ми сама да отиде во црква и да си ја направи свадбата.
(y)

Брат ми е крстен како мал во православна црква, а кога порасна си зема прва причест (крштевка) во католичка.
Јас не сум крстена ни вами ни таму.

Кај нас дома се слави католички Велигден/Божиќ и православен Велигден/Божиќ.
Се слават поголемите католички и поголемите православни празници.

Никогаш во животов не ми се десило да им кенкам на моите зашо не ми дале една религија или како можеле да ме воспитуваат во двете, бла бла.
Како мала сум сфатила дека моите се од различни култури и вери, одат во различни цркви, живееле во различни држави....
Не сум се акала од земја за тоа. Ниту пак брат ми.
Мајка ми ми кажувала дека има Господ. Тоа било се. Не исправала криви дрини за која црква треба да ја почитувам а која не.

Ете ви, информација од дете од мешан брак.
:facepalm: Аман бре со тие ’’различни‘‘ вери луѓе :tapp:
До кога ?!
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
kako Evreite kaj niv nema mesan brak ili e evrein evrejka ili nisto od brak
А ако на пример не сакаат да мењаат вера? Пример православна жена се заљубила во муслиман, за тебе единствено решение е промена на вера? Не е битно кој да мења вера.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Магде, ама не е Ислам и Христијанство баш исто. Алах и Исус... две крајности.
Јас одговорив на насловот на темата (и коментирав за воведот во темата кој е за националности).
Не коментирав Ислам. :)
:facepalm: Аман бре со тие ’’различни‘‘ вери луѓе :tapp:
До кога ?!
Се дур се различни :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Канаринки ако бараш ќе си појдеш во продавница за миленичиња.
Темава е за врска помеѓу маж и жена од различна вера и различна нација. Јас сум си многу јасна за вакви работи - НИКАКО!!! (Ова си важи за мене! Не ми е гајле што прават другите.) Што ако девојката забремени? Што ќе биде детето? Каде ќе припаѓа? Ќе абортира?

ima momenti vo zivotot koga ednostavno ce ti se dopadne osobata barem dodeka studirav mi se dopagjase edno devojce makedonka so muslimanska veroispoved (torbeska), fizicki bese mnogu ubava :) a i bese pametna umna.
Koga ce ja videv mi igrase srceto ja zapoznav na kraj na 3 godina ama se ostana na prijatelska baza :oops:
i od togas ne sum ja videl...
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:29 ---
А ако на пример не сакаат да мењаат вера? Пример православна жена се заљубила во муслиман, за тебе единствено решение е промена на вера? Не е битно кој да мења вера.
da odi vo ova malu morgen :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom