Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Па те прашувам Зошто, или избегнуваш да ми одговориш?
мислам дека и јас те прашав прв ама нема везе...
одговорот најверојатно стои некаде во историрајта ...такво ни е поднебјево напатено и барем можеме да извлечеме некој поуки од тоа ...секогаш кога сме немале држава ние македонците (денешен пример ни се циганчињата) секогаш сме биле понижувани, измачувани, потурчувани и какви ли уште не ти неправди ни биле нанесувани. За да не биде тоа така и за да си се заштититат самите себе почнале луѓето од исто поднебје да си се организираат и да се борат против таквиот режим. Нормално од кога си се избориле, решиле да си направат своја земја со одбран народ во која ќе владеат нивни закони и секој ќе живее мирно и во хармонија
СЕТО ОВА можеби не нашите родители, ама повеќето од нашите баби и дедовци или прабаби и прадедовци го осетиле на своја кожа и затоа најверојатно таквата свест кај нашите родители е развиена токму од нив. Ние сето тоа ниту сме го осетиле ниту пак ќе го осетиме и затоа можеби ни изгледа и малку чудно или несвојствено. Затоа нашите родители плашејќи се од пропаста на идните генерации се трудат и кај нас да создадат свест на обединување а со самото тоа и на заштитат од тој домино ефект.

Се додека сите во светот зборуваме различни јазици, се декларираме на посебни етнички и верски групи, се делиме на богати и сиромашни или слично глобализацијата можеме само вака да си ја дискутираме или пак да си ја посонуваме. А кога веќе поделеноста по сите основи е присутна тогаш да зошто да не останеме да си се придржуваме до моралните норми и правила на општеството и да си припаѓаме на онаа заедница каде што припаѓаме без притоа да заборавиме истата да ја унапредуваме и да создаваме се подобар свет за живеење.

и да го докомплетирам мојот став кој е ПРОТИВ МЕШАНИ БРАКОВИ но прво да разјаснам јас сум против мешаните бракови но НЕ против луѓето кој се во такви бракови. На бракот нормално и претходи тест период или тако звана врска, а во врска може да бидат само двајца партнери на кој им се поклопуваат или ги исполнуваат критериумите кои претходно самите си ги поставиле. Моите критериуми да речеме дека се следните: да е црна, да е слатка, да има нормални атрибути кој ке ја окарактеризираат како женско, да е здрава, да е паметна, да не е намќор, да..... и кога веќе знам што барам зошто да не побарам прво во "фолдерот" со девојки кој се со иста вера и националност како и јас. Нормално пребарувањето ке си трае но се до одреден момент, а тој момент си го носи времето и годините. Кога јас ке се осетам прегазен од времето и кога ќе видам дека од таквото пребарување нема никакво фајде тогаш верата и нацијата ке отидат во аут како критериуми и место само во еден "фолдер" ќе почнам да пребарувам во сите сектори кој ми стојат на располагање.

Бидејки бев прилично опширен, од моја страна ова е и последното произјаснување на темава.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Убаво образложено. Фала за исцрпниот одговор.

Времињата се менуваат, односите меѓу народите, религиите, државите се менуваат, начинот на живот на луѓето се менува... традицијата и религијата веќе ја немаат таа моќ што ја имале порано, и тие се менуваат. Младите се носители на тие промени, тие ги немаат истите трауми од минатото, имаат само сознанија за нив. А како дошло до тие промени? Така што сите слепо ги прифаќале старите вредности и идеи и се плашеле да излезат од рамките на традицијата?

Ако сите се покоруваме, никогаш нема да се ослободиме.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.482
Поени од реакции
30.808
a toa si bila ti ., zato od tastaturava mi dopira taka ubava ., aroma., pusa ., ind., orev4e:)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Во моја фамилија имаме 3 мешани брака :) и никому ништо. Се е супер. (барем не сум слушнал дека имале проблеми-ипак во фамилија, да имаше ке чуев нешто). И со моите имам правено муабет на оваа тема и одговорот беше: Што мислиш дека е најубаво за тебе така прави :)
Јес да ми е рано да мислам за брак ама стварно ме интересираше мислењето од родителите
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
:) не е баш така :) муслиманка е :) од Албанија и имаше од држење за рачиња ;)
муабетот ми беше....Сакајте се со кого сакате.......
САМО ДА НЕ БИДЕТЕ ОД ИСТ ПОЛ :)
мислев дека она „сакајте се со кого сакате“ важи за сите без разлика на пол, вера и нација ;)
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
jas sum musliman i voopsto nitu sega kako roditel , a nitu porano kako srednoskolec ili student ne sum imal predrasudi , po prasanje na vera ili nacija , znaci moeto dete moze da ima devojka ili zena od koja bilo religija i ako toa go pravi sreken , sreken sum i jas
 
A

Antigona

Гостин
Во денешно време воопшто нема ништо за чудење доколку двајца , еве да речиме македонка и араб се во врска. Па и во брак да се, што ќе им фали ?
Апсолутно за мене, љубовта нема граници и не бира кој од каква религија бил и такви ствари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Во денешно време воопшто нема ништо за чудење доколку двајца , еве да речиме македонка и араб се во врска. Па и во брак да се, што ќе им фали ?
Апсолутно за мене, љубовта нема граници и не бира кој од каква религија бил и такви ствари.
Можеби општеството ќе реагира на ваквата врска но потполно се согласувам со Irenna доколку се сакаат и доколку на нив им одговара тоа не би требало врз нив да има влијанија мислењето и реакциите од општеството
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас сум Србин од српска фамилија и се тоа, Чичко ми е во врска со муслиманка од Босна(пред земање се), на дедо ми брат е во долг брак со Хрватица, јас најверојатно ако останам овде да живеам ќе имам жена Македонка 99%. така да нема никаков проблем според мене... :)
--- надополнето: Jun 29, 2011 6:35 PM ---
Но морам да напоменам дека е очигледно следново: Доколку Македонка е во врска со Албанец, за неа тоа е фатално сите зборат како можела итн. , а за дотичниот се има чувство како тој да е „на коњ“. ако ме сфативте :D
 
Член од
12 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Дали ја подржувате оваа љубов? На пример тој да е албанец а таа да е македонка.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
38
Дали ја подржувате оваа љубов? На пример тој да е албанец а таа да е македонка.
Сакаш да кажеш дека си се заљубила во албанец:cautious:,па сега као бараш дозвола и благослов од нас :pos:
 
Член од
12 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
не подобра комбинација Македонец и албанка :)
Добро како и да биде комбинацијата ме интересира дали ја подржуваш ваквата љубов?
--- надополнето: 12 април 2012 во 17:12 ---
Сакаш да кажеш дека си се заљубила во албанец:cautious:

Не сум се заљубила во албанец. ;) Туку едноставно ме интересираа и другите што мислат за ова.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Добро како и да биде комбинацијата ме интересира дали ја подржуваш ваквата љубов?
--- надополнето: 12 април 2012 во 17:12 ---



Не сум се заљубила во албанец. ;) Туку едноставно ме интересираа и другите што мислат за ова.
cekaj so si ti masko ili zensko posto na pol ti pisis masko
ili si hermafrodit :)
--- надополнето: 12 април 2012 во 17:19 ---
[quote="katebebrat, post: 4908083, member: 56457"

Не сум се заљубила во албанец. ;) Туку едноставно ме интересираа и другите што мислат за ова.[/quote]

90 posos od narovdov tvojava kombinacija ne ja podrzuva a mojata edno 100 posto od Makedonija ja podrzuvaat :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom