Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Жена може бити из села, а кола само Германија.:)
Абе да тоа е најчест избор за секој Македонец, кола Германска вклучувајки ме и мене таму, јас сега возам VW Golf IV 1.4 16V предходно возев Audi A4 B5 1.39 TDI 115PS, и искрен да бидам ни едната ни другата не беа нешто посебно значи добри коли ке потенцирам одлични коли без големи дефеци ама ништо посебно.

не е само да ја купиш, треба да мислиш и дека еден ден ке треба да ја продадеш. па сега што побрзо би продал VW, Audi, Opel, BMW, Mercedes-Benz или SAAB
Слушај јас не сум препродавач па да се замарам што ке продадам побрзо зимам кола за мој кејф, лично никогаш не бев помислил за SAAB се додека не го возев, е овде е тајната со оваа кола и е различна во секој поглед, тоа и сакам да го прашам овде како стои колата со одржавање делови, сервис, има ли во Македонија представништво и сл.

Ебаго де, Германија и Јапонија. И Волвото е од Шведска, па многу германски/јапонски моделу можат на Волвото да му се фатат за .!.
Дај нешто слика ова она да видиме од Сааб-от
Кроз чачкање на интернет за повеке информации за SAAB наидов на доста интересни факти, пример како неможиш да најдиш кола на SAAB без клима, абс, цд, алуминиумски бандажи и сл.Значи сите модели им се на ниво и најинтересно е тоа што додека не била под GM немале ниту еден дизел мотор, Зошто? Бидејки самата конструкција на колата била правена од многу цврст материјал сличен на тој во авионите и затоа ставале јаки машини и сите биле со турбо е по влезот на GM во SAAB е друга приказна.

И еден интересен факт SAAB многу малце има реклами, како Rolls-Royce и Bentley си има листа на клиенти и продавањето најчесто иде така тој што некогаш имал SAAB повторно купува SAAB.

Значи твоја е одлуката што ќе земеш, ама и јас би ти препорачал да земеш нешто германско, конкретно јас зедов Форд Мондео од 2002 2.0 ТДДИ со 115кс со спојлери и фул опрема, и ми излезе 4 500 евра...секако ти е добра варијанта и ако не ти чини можеш да го продадеш лесно...
Не е лоша и таа мене во план ми е и нешто како Opel Vectra C 2.2 DTI GTS модел

А со резервни делови како стои саабот..ги има ли за него?
Е тоа ми е и прашањето и на мене ако знае некој го молам да ми каже.

Saab 9-3 2.2 TiD Vector околу 4.000 - 4.500 евра

http://img3.auto24.ee/auto24/560/557/24473557.jpg
http://img10.auto24.ee/auto24/560/575/24473575.jpg
http://img1.auto24.ee/auto24/560/563/24473563.jpg
http://img10.auto24.ee/auto24/560/569/24473569.jpg
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе да тоа е најчест избор за секој Македонец, кола Германска вклучувајки ме и мене таму, јас сега возам VW Golf IV 1.4 16V предходно возев Audi A4 B5 1.39 TDI 115PS, и искрен да бидам ни едната ни другата не беа нешто посебно значи добри коли ке потенцирам одлични коли без големи дефеци ама ништо посебно.
Зарем не е посебно да немаш дефект, сите Опел Астри имаат фабричка опрема клима и скоро се од опрема. А за издржливост да не зборам. Дури и со неправилно одржување нема да те изневери. А делови имаш ко на времето за Југо. За сааб немам видено реклами по улици за авто делови. Зарем не ја кажува разликата.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Зарем не е посебно да немаш дефект, сите Опел Астри имаат фабричка опрема клима и скоро се од опрема. А за издржливост да не зборам. Дури и со неправилно одржување нема да те изневери. А делови имаш ко на времето за Југо. За сааб немам видено реклами по улици за авто делови. Зарем не ја кажува разликата.
Пријател во денешно време горе долу сите коле се добри и тешко да направиш разлика помеѓу VW Golf, Opel Astra, Renault Mégane, Peugeot 307 и сл коли од таа класа.А за тоа фабричка опрема, им е стање на сите овие бидејки осонова опрема за овие погоре ти е глупост значи ни една нема клима, нема електрика на прозори, нема алуминиумски бандажи има сериски основно само ABS и Air Bar пошто по новите правила и тоа мора да го има и тоа само 2 Air Bar напред.Али нема врска SAAB-от е неменет за друга класа на луге претежно стари чичковци од Скандинавија кои не барат кола за име, туку сакаат квалитет и баш и затоа немаш видено реклами за SAAB бидејки квалитетот е најдобра реклама.Тоа е и една од причинита за нејзиниот распад како што имам прочитено на интернет.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Јас те поддржувам за сааб, 9-3ката е многу убава, снажна, класа кола е ... само распрашај се околу резервни делови, ај за моторот чим е истиот од опел немаш мака
донекаде се класични, отмени ама и спортски ... другарче имаше 9-3 незз која година бензинец со турбо, колата вика е сон и нема дефекти правена е солидно

Еден ваков 1.9 TTiD бела боја исто, мала потрошувачка итн, незнам овој мотор чив е ... уффф праи мерак



 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Прекрасен автомобил, мене многу ми се допаѓа. Ако ти се погоди, нема да имаш потреба од резервни делови :D Инаку, сродна е механиката со Вектра, најголем дел ќе си бараш за вектра делови.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пријател во денешно време горе долу сите коле се добри и тешко да направиш разлика помеѓу VW Golf, Opel Astra, Renault Mégane, Peugeot 307 и сл коли од таа класа.А за тоа фабричка опрема, им е стање на сите овие бидејки осонова опрема за овие погоре ти е глупост значи ни една нема клима, нема електрика на прозори, нема алуминиумски бандажи има сериски основно само ABS и Air Bar пошто по новите правила и тоа мора да го има и тоа само 2 Air Bar напред.Али нема врска SAAB-от е неменет за друга класа на луге претежно стари чичковци од Скандинавија кои не барат кола за име, туку сакаат квалитет и баш и затоа немаш видено реклами за SAAB бидејки квалитетот е најдобра реклама.Тоа е и една од причинита за нејзиниот распад како што имам прочитено на интернет.
Ако СААБ прогласил банкрот, како можеш да очекуваш реклами за делови?
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Овој 1.9 TTiD моторот мислам дека е од JTD моторот.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 22:21 ---
Ако СААБ прогласил банкрот, како можеш да очекуваш реклами за делови?
Пријател SAAB како што гледам нема ни реклами за модели на коли а каму ли за делови, плус тоа Македонија е мала држава која целосно е посветена на Германските коли и нормално дека продавачите на авто делови ке отвараат продавници за тие коли, нема да отвори продавница за авто делови специјализирана за SAAB ако се на се во Македонија има 100 SAAB автомобили.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
СААБ ти е одличен автомобил,во постарите модели има опрема која ја немаш во некои од новите што се произведуваат денес,деловите се од исклучителен квалитет,единствено што тешко ќе ги наоѓаш овде
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Овој 1.9 TTiD моторот мислам дека е од JTD моторот.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 22:21 ---


Пријател SAAB како што гледам нема ни реклами за модели на коли а каму ли за делови, плус тоа Македонија е мала држава која целосно е посветена на Германските коли и нормално дека продавачите на авто делови ке отвараат продавници за тие коли, нема да отвори продавница за авто делови специјализирана за SAAB ако се на се во Македонија има 100 SAAB автомобили.
Со среќа нека ти е СААБ-от тогаш ! (y)
ЈТД мотор прави Фијат, не Германец.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Со среќа нека ти е СААБ-от тогаш ! (y)
ЈТД мотор прави Фијат, не Германец.
Па никој не кажа дека JTD е Германски, плус тоа оваа машина ја има и на Opel, Ford, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Suzuki, Cadillac и сл.
Ти како збориш како само Германецот да прави добри автомобили остало нема врска така?

А и нема веза машината JTD е исто така многу добар мотор, збориме и за каросерија, опрема и сл.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Па никој не кажа дека JTD е Германски, плус тоа оваа машина ја има и на Opel, Ford, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Suzuki, Cadillac и сл.
Ти како збориш како само Германецот да прави добри автомобили остало нема врска така?

А и нема веза машината JTD е исто така многу добар мотор, збориме и за каросерија, опрема и сл.
Оваа е од поновите машини за поновите сааб-ови ... како и да е биди различен купи сааб имаш фул сапорт :) ни јас не сум за муабетот колку ќе ја продадам после, пошто ја купуваш и ја возиш за себе за мерак, не за да ја препродаваш нормално
според мене земи го тој со 2.2 дизел од опел, топ машинка е, ја има и на вектрите, омега 2000, фронтера (на која е ограничена), сигнум ... нема да имаш проблем со делови и во секој случај подобар од јтд моторот
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Zz... Имам мал проблем со СЕАТ АРОСА денес пробав да ја запалам колата да поработи бидејки не беше 4 дена возена со снегот.Колата нормално си запали без проблем но кога дадов туража над (3000 obr.) на таблата ми светна сијалицата за МАСЛО дека нема и почна да свири.Го проверив маслото има масло не е истечено.Што би можело да е проблемот ? поз
а антифриз? каков имаш? го смени годинава или само го “појача“ со уште едно-две литра?

значи, како што ти појаснија горе, запали ја нека поработи во место без да додаваш гас и слично... остави ја 10-15 минути во место, ама седи надвор и убаво слушај го моторот... ако почне необично да звучи т.е. да се појавува некакво тропкање или цивкање гаси одма и викај мајстор...

те прашав за антифризот, зашто тоа “појачување“ некој пат знае да ја ебе кокошката до даска... ке се измешаат два типа антифирзи на различен хемиски основ и ке се поништат еден со друг, па на -12 до -15 замрзнуваат и... е тоа И е нај страшното.. пука блок, пука глава и така... а ова зимо, богами добро и јако дрмна... и уште дрма и тресе... значи запали и слушај пажљиво, ако сепојави звук како што ти опишав викај мајстор... ако не се појави ништо, кога ке осетиш дека моторот загреал малку, додади гас, т.е. крени обртаи... ако и после се, светне повторно, гаси и викај мајстор... и во двата случаи, немој со возење да ја носиш на мајстор... нека се погрижи он или ти, да ја одшлепате во сервис...

деновиве во гаража чуда се изнагледав... имаше дури 7 случаи на пукнати блокови од “газди“ што сакале поевтино да пројдат со антифриз па турале и појачувале со пазарски (дезгаџиски) антифризи, а имаше еден кој појачал со 1 литро концетрат, така што испуштил 1 литар од старото и додал еден литар нов 100% и пак му рокнал блокот...

имаше такви и со скинати ребрасти... им смрзнале пумпите а они упорни да запалаат, па на крај со буткње го решиле проблемот и нормално ги испокршија главите и вентилите... на паркинг пред гаража, одамна немало оволку многу коли за сервис... немам место каде јас да се паркирам, па на булевар ја оставам колата...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ебаго де, Германија и Јапонија. И Волвото е од Шведска, па многу германски/јапонски моделу можат на Волвото да му се фатат за .!.
да си жив и здрав за муабетот... види ми го аватарот хахаха.... германец па германец... аман више, ако е од германија демек неуништиво е... имаш лајк за постов...:cuc:
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 23:57 ---
Ако СААБ прогласил банкрот, како можеш да очекуваш реклами за делови?
па исто како и стандардот по јус што беше... направи го еднаш и ке те надживее и тебе... кој ке купи резервни делови за кола што не се расипува? шведскиот челик е со гаранција од 40 години... еј 40 ГОДИНИ дека нема д апојави замор на материјал и дека нема да го смени своето својство од фабричко поставување... истото е и за волво... вадам брегста од волво со поминати нешто повеке од 600.000 километри и нема јебо те ни една стота потрошено од бреговите... а не овде, за југо се дикутираше дека после 45-50.000 веке се назабувале бреговите, а на мерцедес и бмв после 250.000 поминати, препорачливо било да се проверат брегастите... хахахах, виц на годината...
--- надополнето: 17 февруари 2012 во 00:01 ---
СААБ ти е одличен автомобил,во постарите модели има опрема која ја немаш во некои од новите што се произведуваат денес,деловите се од исклучителен квалитет,единствено што тешко ќе ги наоѓаш овде
се наоѓаат... за било каков по сериозен дефект (под тоа разбрам нај страшно е водна пумпа или лагери на тркала, пошто друго не му се расипува) се чека од 2 до 4 дена да стигнат кај нас... имам контакт од човек кој работи и поправа претежно шведски коли т.е волво и сааб... а и да е жива и здрава бугарија има на тони расклопено странски возила, удрени, хаварисани и мацнати од негде, па делови има колку сакаш половни...
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
а антифриз? каков имаш? го смени годинава или само го “појача“ со уште едно-две литра?

значи, како што ти појаснија горе, запали ја нека поработи во место без да додаваш гас и слично... остави ја 10-15 минути во место, ама седи надвор и убаво слушај го моторот... ако почне необично да звучи т.е. да се појавува некакво тропкање или цивкање гаси одма и викај мајстор...

те прашав за антифризот, зашто тоа “појачување“ некој пат знае да ја ебе кокошката до даска... ке се измешаат два типа антифирзи на различен хемиски основ и ке се поништат еден со друг, па на -12 до -15 замрзнуваат и... е тоа И е нај страшното.. пука блок, пука глава и така... а ова зимо, богами добро и јако дрмна... и уште дрма и тресе... значи запали и слушај пажљиво, ако сепојави звук како што ти опишав викај мајстор... ако не се појави ништо, кога ке осетиш дека моторот загреал малку, додади гас, т.е. крени обртаи... ако и после се, светне повторно, гаси и викај мајстор... и во двата случаи, немој со возење да ја носиш на мајстор... нека се погрижи он или ти, да ја одшлепате во сервис...

деновиве во гаража чуда се изнагледав... имаше дури 7 случаи на пукнати блокови од “газди“ што сакале поевтино да пројдат со антифриз па турале и појачувале со пазарски (дезгаџиски) антифризи, а имаше еден кој појачал со 1 литро концетрат, така што испуштил 1 литар од старото и додал еден литар нов 100% и пак му рокнал блокот...

имаше такви и со скинати ребрасти... им смрзнале пумпите а они упорни да запалаат, па на крај со буткње го решиле проблемот и нормално ги испокршија главите и вентилите... на паркинг пред гаража, одамна немало оволку многу коли за сервис... немам место каде јас да се паркирам, па на булевар ја оставам колата...
Денес ја запалив ја оставив некое време работеше и немаше никаков проблем потоа :)) fala pOZ !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom