Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Имам hyundai accent 1997 и сакам да му монтирам плин. Не се разбирам многу од коли, само пали вози па ме интересира дали ке одговара плин кој е монтиран на 101 најдов мн евтино. Не знам колкава е боцата само 50 евра ми гледа многу евтино..
Ако може накратко некој да ми објасни колку чини монтирањето и атестот и дали се прави атест секоја година.
Не го бива, дефинитивно. Можно е да пасува под услов Хјундаито да е со карбуратор (шо невервам, дури не видам), и пак 50 евра ти е плинот, уште толку за монтажа (под услов се да е исправно, ако треба да сервисираш расплињача уште 2000-ки пример) и пак нема А-тест, а пример нов таков уред (за карбуратор) е 18.000 денари.

Мада мое мислење е дека Хјундаито е EFI и за него треба секвенцијален уред кој шо во Плинмонт (сакаш Ск, сакаш Бт исто ти е) е околу 550 еврони (зависно од боцата поголемата е поскапа, помалата е поевтина).

Атест се прај еднаш и толку.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Dzish веќе све објасни, јас само би додал дека ако планираш да поставиш половен уред побарај секвенционален плински уред, и пред да го купиш посети некој специјализиран плински сервис за да се провери уредот и документите за него
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Само една информација до форумов како на чуден начин ми се реши проблемот.По некоја случајност требаше да го менувам акумулаторот го сменив си го стегнав онака домакински како што треба значи при вадење целиот систем се рестартира и сега да не ја урочам колата ПРЕДЕ
Денес како да ја урочив,сабајле морав да ја запалам со кабли запали веднаш но пак ми се појави минатио проблем со елек саух односно електрониката.Има ли начин тоа да се прештелува некаде или на кој начин може колата да се рестартира без да се вади акумулаторот.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Денес како да ја урочив,сабајле морав да ја запалам со кабли запали веднаш но пак ми се појави минатио проблем со елек саух односно електрониката.Има ли начин тоа да се прештелува некаде или на кој начин може колата да се рестартира без да се вади акумулаторот.
Кај Пежо 306 (мислам дека тоа беше твоето возило), проблемот кој го опиша е чест случај, доколку се вгради аспираторен плински уред (со плочка), а не се исклјучи ламбда сондата, додека возилото работи на плински погон.
Ресетирај го повторно бензинскиот компјутер и искључија ламбда сондата, пред да пробаш било што друго. Доколку не го појави повторно проблемот, ќе поминеш до авто електричар или сервис кој се бави со одржување на плински уреди, со помош на реле да ја прекине информацијата од ламбда сондата према бензинскиот ECU, додека возилото е на плински погон.
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Дали на fiat fiorino 1.7d 99г пикап би пасувала серво пумпа од некој друг fiat?
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Zz... Имам мал проблем со СЕАТ АРОСА денес пробав да ја запалам колата да поработи бидејки не беше 4 дена возена со снегот.Колата нормално си запали без проблем но кога дадов туража над (3000 obr.) на таблата ми светна сијалицата за МАСЛО дека нема и почна да свири.Го проверив маслото има масло не е истечено.Што би можело да е проблемот ? поз
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Zz... Имам мал проблем со СЕАТ АРОСА денес пробав да ја запалам колата да поработи бидејки не беше 4 дена возена со снегот.Колата нормално си запали без проблем но кога дадов туража над (3000 obr.) на таблата ми светна сијалицата за МАСЛО дека нема и почна да свири.Го проверив маслото има масло не е истечено.Што би можело да е проблемот ? поз
Pretpostavuvam kaj seatot e isto kako kaj vw, odnosno ima senzor oni sto go vikaat toa dinamicki pritisok na masloto. Toa e senzor koj meri pritisok koga kolata e pod turaza i ako e pomal(ne mi teknuva sea od kolku ama mislam 1,5 bar) togas pocnuva da sviri edno glupo zvukce :). Mozno e da e nisto odnosno zapali ja ostaj ja 10tina minuti da proraboti da se razdvizi da zagree masloto i togas pak kreni gi vrtezite ako pak se pusti nesto moze da ne e ok
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Во план ми е да земам половен автомобил па со некој одвоени 4.000-4.500 евра за автомобил освен VW, Audi, Opel, BMW, Mercedes-Benz на памет ми дојде и нешто сосема различно во сите насоки тоа е Шведскиот автомобил SAAB.Моделот на SAAB 9-3 2.2 TiD кое и мене најногу ме привлече, носи машина од фамилијата на GM поточно позната за нас 2.2 DTI 125PS што најчесто ја има во Opel Vectra B и C
Значи што ме интересира совет за автомобилите SAAB и некој на форумов ако има таков автомобил да ми кажи подобро околу одржувањето и сл.

П.С Знам дека SAAB прогласи банкрот и дека сега е во сопственост на Spyker Cars.
Но мое мислење е тоа дека SAAB e квалитетен автомобил! Фабриката на SAAB освен коли прозиведува и камиони, автобуси и авиони. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
21.762
не е само да ја купиш, треба да мислиш и дека еден ден ке треба да ја продадеш. па сега што побрзо би продал VW, Audi, Opel, BMW, Mercedes-Benz или SAAB
 
L

Löwe

Гостин
Ебаго де, Германија и Јапонија. И Волвото е од Шведска, па многу германски/јапонски моделу можат на Волвото да му се фатат за .!.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 20:58 ---
Во план ми е да земам половен автомобил па со некој одвоени 4.000-4.500 евра за автомобил освен VW, Audi, Opel, BMW, Mercedes-Benz на памет ми дојде и нешто сосема различно во сите насоки тоа е Шведскиот автомобил SAAB.Моделот на SAAB 9-3 2.2 TiD кое и мене најногу ме привлече, носи машина од фамилијата на GM поточно позната за нас 2.2 DTI 125PS што најчесто ја има во Opel Vectra B и C
Значи што ме интересира совет за автомобилите SAAB и некој на форумов ако има таков автомобил да ми кажи подобро околу одржувањето и сл.

П.С Знам дека SAAB прогласи банкрот и дека сега е во сопственост на Spyker Cars.
Но мое мислење е тоа дека SAAB e квалитетен автомобил! Фабриката на SAAB освен коли прозиведува и камиони, автобуси и авиони. :)
Дај нешто слика ова она да видиме од Сааб-от
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Во план ми е да земам половен автомобил па со некој одвоени 4.000-4.500 евра за автомобил освен VW, Audi, Opel, BMW, Mercedes-Benz на памет ми дојде и нешто сосема различно во сите насоки тоа е Шведскиот автомобил SAAB.Моделот на SAAB 9-3 2.2 TiD кое и мене најногу ме привлече, носи машина од фамилијата на GM поточно позната за нас 2.2 DTI 125PS што најчесто ја има во Opel Vectra B и C
Значи што ме интересира совет за автомобилите SAAB и некој на форумов ако има таков автомобил да ми кажи подобро околу одржувањето и сл.

П.С Знам дека SAAB прогласи банкрот и дека сега е во сопственост на Spyker Cars.
Но мое мислење е тоа дека SAAB e квалитетен автомобил! Фабриката на SAAB освен коли прозиведува и камиони, автобуси и авиони. :)
Значи твоја е одлуката што ќе земеш, ама и јас би ти препорачал да земеш нешто германско, конкретно јас зедов Форд Мондео од 2002 2.0 ТДДИ со 115кс со спојлери и фул опрема, и ми излезе 4 500 евра...секако ти е добра варијанта и ако не ти чини можеш да го продадеш лесно...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.753
Поени од реакции
9.879
А со резервни делови како стои саабот..ги има ли за него?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom