Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Јас сум видел многу поплаки од Seat cordoba во главно бензин модели некаде 2000-2002 модели спремни за ремонт во 2003-04.
 
B

BooBojan

Гостин

Немаш гајле никој нема да ти ја гледа машината верувај.
А карбураторот мислам дека ке можеш да го наместеш,комплет се со се машината,мал проблем можда ке ти претставува филтерчето за воздух(дововдот)можда тоа ке ти претставува мал проблем(не сум сигурен)ама лесно се средува.
А поголем проблем можат да бидат штрафовите на машината,со дупките на рамот,од автоматикот.Можда ќе има потреба од бушење на дупки на рамот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да ми предложи од каде да земам Сет за мењач (ламела, потисна, лагери...) за Audi A4 1995 1.8 бензинец?

Или од кај да земам или некој ако има да ми шитне (по можност и да ги намести)?

И цена, нормално :) Може и тука и по ПП.
 
P

Princ

Гостин
Ај и јас едно прашање да поставам...
Опел Астра од 95та (аутоматик менувач) откако прилично ќе се излади (пример рано наутро) многу тешко менува брзини. Без разлика колку додаваш гас ептен тешко оди во втора, а кога веќе ќе префрли те лепи за седиште.
Јас практикувам сабајле (или кога е изладена) да ја возам ептен споро, во прва, онака лизга по пат некои 2 км, и после веќе почнува да префрла втора-трета-итн (откако ќе се згрее).
Прашањето ми е што би можело да биде причината за ова, односно решението?
Некој со совет? Сменив масло и филтер на менувачот. Сега во ладново време е повеќе забележително, подолго ми трае додека ја загреам колата, а уште поладно време доаѓа :/
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Некој со совет? Сменив масло и филтер на менувачот. Сега во ладново време е повеќе забележително, подолго ми трае додека ја загреам колата, а уште поладно време доаѓа :/
Тие масла да не не се за аутоматик? Или да не се фалц?
 
P

Princ

Гостин
Не верувам во ниедното, не сменив сам туку на сервис ја однесов, ваљда си ја знаат работата.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Не верувам во ниедното, не сменив сам туку на сервис ја однесов, ваљда си ја знаат работата.
Ако така се понаша после промена на масло, а пред тоа била ок најверојатно е маслото. Се менува вискозитетот од кога ќе загрее и доаѓа до некоја нормала каде што е предвидено да работи. Но вискозитетот треба да биде прилагоден и кога не е загреана. Рекламирај ја таму каде што ти смениле маслото. По сервисите да ги видиш малку одблизу што прават ќе се фатиш за глава.
 
P

Princ

Гостин
Не беше подобра пред промената на маслото, односно маслото го сменив со мисла дека ќе го снема проблемот ако сменам масло.
Патем, барам да ме упатите кај некој добар мајстор за автоматски мењачи доколку познавате некој таков во градов (Скопје).
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
20
Поени од реакции
6
Здраво
Сакам да прашам каде може да ги сменам дисковите на сопирачките, но да ставам други дискови, не фабрички, има ли низ нашата мила и мала Македонија луѓе кои работат со ајде да речам еден вид тјунинг?
п.с. колата ми е BMW 530d e39
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Не беше подобра пред промената на маслото, односно маслото го сменив со мисла дека ќе го снема проблемот ако сменам масло.
Патем, барам да ме упатите кај некој добар мајстор за автоматски мењачи доколку познавате некој таков во градов (Скопје).
Kaj si go menjal uljeto? Majstor za avtomatski menjaci u Skopjevo neznam ali znam najdobar majstor za Opel koj e, pa ako sakas moes da mu otides. Se naoga u avtokomanda koa ides od Aerodrem po bulevar Srbija cepas samo pravo go proagas nadvoznjakot i pred da vlezes u egejskoto maalo na samata krivina od desna strana ke go vidis servisot, porano se vikase Meto Adzijata sea se vika Prestiz. Od nego podobar majstor za opel nema veruvaj.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Иma ли некој што работи со карбон фолии.Сакам да си ставам на колата,па доколку има некој што прави нека ми пише пп.Плаќам за услугата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom