Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
едно можи глупо прашање ама за што служи имобилајзерот?
Го отчитува кодот од клучот... и не дозволува моторот да биде запален без оригиналниот клуч. Што значи, направи иста копија без електрониката, ќе ти ги отклучува вратите, ама возилото нема да пали.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ме интересира каква е поврзаноста помеѓу Vauxhall и Opel.Vauxhall ги произведува истите автомобили кој ги прозиведува опел со исто име (пример корса,вектра,астра,инсигниа).
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ме интересира каква е поврзаноста помеѓу Vauxhall и Opel.Vauxhall ги произведува истите автомобили кој ги прозиведува опел со исто име (пример корса,вектра,астра,инсигниа).
За пазарот на Англија брендот на Опел е под името Vauxall во Австралија брендот на Опел е под името Holden, Во Америка мислам GM.
 
P

Princ

Гостин
Ај и јас едно прашање да поставам...
Опел Астра од 95та (аутоматик менувач) откако прилично ќе се излади (пример рано наутро) многу тешко менува брзини. Без разлика колку додаваш гас ептен тешко оди во втора, а кога веќе ќе префрли те лепи за седиште.
Јас практикувам сабајле (или кога е изладена) да ја возам ептен споро, во прва, онака лизга по пат некои 2 км, и после веќе почнува да префрла втора-трета-итн (откако ќе се згрее).
Прашањето ми е што би можело да биде причината за ова, односно решението?
Јас се мислам маслото во менувачот да не треба да се смени, ама никој автомеханичар да најдам да знае со сигурност да ми каже дали е за менување маслото. Не ја знам историјата на колата бидејќи пред некои 4 месеци ја купив јас, а претходниот газда ја има купено од друг газда исто така 4-5 месеци пред да ми ја продаде мене...
Ми рекоа маслото треба да мириса гадно ако е за менување - го помирисав и навистина мириса гадно, ама може така треба да мириса, од кај да знам јас.
Значи не сакам да го сменам, ама ако има некој совет и мисли дека менувањето може да помогне за проблемов, тогаш секако дека ќе го сменам маслото и филтерот за маслото во менувачот.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Редовен сервис без разлика на се треба да направиш од кај знаеш кога е последниот пат направен. Уље ребраст каиш и т.н. од каде да знаеш кога последен пат е правен сервис... Можно е да те дупи заради уљето. Многу мајстори појма немаат за автоматски менувачи.
 
P

Princ

Гостин
Приметив и јас дека многу мајстори појма немаат во тоа поле :)
Кратко откако ја купив ми правеше исто друг проблем со менувачот. Стотина километри низ Скопје поминав, десетина мајстори, дури и ја однесов кај еден специјализиран за автоматски менувачи (не се сеќавам сега како се викаше населбата, после Чаир некаде беше) и пак џабе. После интензивно пребарување на интернет самиот најдов дека еден сигурач ми прегорел. Го сменив и се се среди. Муабетот ми е колку не знаат...

Инаку уљето во мотор го сменив веќе, свеќици... и некои други сервиси веќе и направив. Сега само овој проблем ми остана.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Се наоѓа ли негде кај нас радио/МП3 плеер со УСБ влез - а без ЦД читач - за во кола? Гледам на интернет, многу се ефтини кинеските, околу 15 долари.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Се наоѓа ли негде кај нас радио/МП3 плеер со УСБ влез - а без ЦД читач - за во кола? Гледам на интернет, многу се ефтини кинеските, околу 15 долари.
Од ова поефтино здравје :) Поевтините мислам дека не одат со меморија. УСБ стик само да ставиш. Или мислиш на цело радио? Тие по огласеиве се околу 2000 ден.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Од ова поефтино здравје :) Поевтините мислам дека не одат со меморија. УСБ стик само да ставиш. Или мислиш на цело радио?
Зедов едно такво - што се приклучува на упаљачот - се прегрева и се заматува дисплејот, но продолзува да работи. Сепак ми е страв да не направи некој беља... Мозеби е до марката, мозеби некои се поквалитетни од други... Инаку, мислев на нешто вакво:

 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Зедов едно такво - што се приклучува на упаљачот - се прегрева и се заматува дисплејот, но продолзува да работи. Сепак ми е страв да не направи некој беља... Мозеби е до марката, мозеби некои се поквалитетни од други... Инаку, мислев на нешто вакво:

Нешто слично. Ова горе на сликава пишува дека работи на 220 волти :D
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Зедов едно такво - што се приклучува на упаљачот - се прегрева и се заматува дисплејот, но продолзува да работи. Сепак ми е страв да не направи некој беља... Мозеби е до марката, мозеби некои се поквалитетни од други... Инаку, мислев на нешто вакво:

Ццц кинезиве го копирале 2010 моделот на пионир :) инаку вакви китајци радифца имаш по огласиве реклама5 за 30 евра и тоа 3-4 модела :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Хм, ако кинеските се 30 евра, а Сони мозе да се најде за 35... Во секој случај, тоа би било тоа, фала.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Хм, ако кинеските се 30 евра, а Сони мозе да се најде за 35... Во секој случај, тоа би било тоа, фала.
Е кај сони за 35 ? и тоа е кинеско ако е ново, јас ти препорачувам половно, јас го дадов кенвуд 2010 модел старо 4 месеци за 50-че :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom