Хари Потер

Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Книга? Се работи за 7 книги, и незнам зошто ама почнувам да мислам дека немаш врска со Хари Потер и книгите туку само тролаш и билдаш постови.

ајде изгуби се од темава, кисс
Од кај знаеш дека немам врска со Хари Потер,а? Ти не си ми во главава и не можеш да знаеш што имам јас прочитано
--- надополнето: Oct 2, 2011 1:26 AM ---
Твоето мислење не доаѓа во предвид,никако!
-Нема да прифатам ни да речеш дека не ти се допаѓаат или слично (затоа што не е можно), а не па ти ми кажуваш "глупости".

Немаш право да критикуваш, со оглед на тоа дека незнаеш за што зборуваш
Секој има право на свое мислење, а со тоа и на критика и многу добро знам за што зборувам
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Од кај знаеш дека немам врска со Хари Потер,а? Ти не си ми во главава и не можеш да знаеш што имам јас прочитано
добро еве кажи причина за книгите... земи која книга сакаш таа искритикувај ја.. кажи што не ти се допадна.. и зошто мислиш дека се глупи ?
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
добро еве кажи причина за книгите... земи која книга сакаш таа искритикувај ја.. кажи што не ти се допадна.. и зошто мислиш дека се глупи ?
Играш тенис со ѕид :icon_lol:
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Од кај знаеш дека немам врска со Хари Потер,а? Ти не си ми во главава и не можеш да знаеш што имам јас прочитано

Секој има право на свое мислење, а со тоа и на критика и многу добро знам за што зборувам
Од каде знам? Па погоре во постот пиша "книга".
И нормално дека ќе помислам дека незнаеш дека има седум книги, така?
Точно дека секој има право на свое мислење,ама секој НЕМА право на критика,неможат сите да критикуваат.

И престани да се вадиш,ме мрзи воа ноа, бидејќи сум милион проценти сигурен дека ги немаш прочитано СИТЕ книги, дали една или две.. епа сестро, ништо не праиш со тоа.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Од каде знам? Па погоре во постот пиша "книга".
И нормално дека ќе помислам дека незнаеш дека има седум книги, така?
Точно дека секој има право на свое мислење,ама секој НЕМА право на критика,неможат сите да критикуваат.

И престани да се вадиш,ме мрзи воа ноа, бидејќи сум милион проценти сигурен дека ги немаш прочитано СИТЕ книги, дали една или две.. епа сестро, ништо не праиш со тоа.
Знаеш бе ти што е тоа критика? Ајде дај ми дефиниција ако знаеш, а за книгите мисли си ти што сакаш јас си знам што имам читано и колку имам читано не морам тебе да ти полагам сметки
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Знаеш бе ти што е тоа критика? Ајде дај ми дефиниција ако знаеш, а за книгите мисли си ти што сакаш јас си знам што имам читано и колку имам читано не морам тебе да ти полагам сметки
Книжевна критика е извештај во кој е анализирана книгата врз основа на СОДРЖИНАТА! (што во случајов ти не ја знаеш), стилот и заслужените оценки.

За заслужените оценки муабет не праам. Сите знаеме колку се познати книгите во светот.

-Плус, драга моја,сакаш да се напраиш дека имаш познавање од книжевност и критика (а немаш).
Епа тогаш треба да знаеш дека критиката се пишува во вид на ЕСЕЈ (познат ти е зборов?), а не со еден збор.

MysteriousM напиша:
Хари Потер=глупости
Со воа, докажа само колку немаш познавање од ништо.

биди поздравена
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Книжевна критика е извештај во кој е анализирана книгата врз основа на СОДРЖИНАТА! (што во случајов ти не ја знаеш), стилот и заслужените оценки.

За заслужените оценки муабет не праам. Сите знаеме колку се познати книгите во светот.

-Плус, драга моја,сакаш да се напраиш дека имаш познавање од книжевност и критика (а немаш).
Епа тогаш треба да знаеш дека критиката се пишува во вид на ЕСЕЈ (познат ти е зборов?), а не со еден збор.

Со воа, докажа само колку немаш познавање од ништо.

биди поздравена
Поимот критика е изведен од старогрчкиот глагол крино што значи проверува, разлачува, суди, двои едно од друго, односно именката критес-судија и критикос-проценувач на книжевноста. Кон ова можеме да го вклучиме и терминот критерион-критериум.Книжевната критика е фокусирана врз толкување и вреднување на книжевно дело во поширок контекст, се фокусира врз неповторливи книжевни дела и појави, се врзува за историчност и субјективност врз книжевното дело, оди кон актуелизација и преоценување на книжевното дело. таа е медијатор помеѓу делото, авторот и читателот, нагласена интерсубјективност, има нагласена социјална и прагматска позиција. Се темели врз 3 основни функции
интерпретативна и аксиолошка
едукативна-школска, академска критика
естетска, книжевно уметничка....
Есеј-доаѓа од францускиот збор ессаи кој значи обид, цртичка, запис, експеримент, а на македонски му соодвествува терминот оглед. нефикционален прозен книжевен вид, по исклучок пишуван и во поетска форма. хибриден дискурс кој ги користи комбинирано постапките на теориското и литераризирано промислување на есејот(роман-есеј,расказ-есеј,есеј-студеија,есеј-критика,песна-есеј,есеизирани мемоари и автобиографија) Облик на метафикција и на литераризирана теорија и херменевтика, на несистематска философија и фрагментарна белетристика....Да не сакаш уште? И книжевната критика не е извештај
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
...Да не сакаш уште? И книжевната критика не е извештај
мене не ме интересира од каде потекнува зборот критика и такви други срања, џабе си се мачелa да бараш.
Книжевната критика e' во форма на извештај.
Работава е дека ти, ако сакаш да критикуваш, ќе го направиш тоа како што треба,а не со еден збор, пак ќе напишам:
MysteriousM напиша:
Хари Потер=глупости
И доста офтопици, пишуј тоа шо треба.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Ах, guys, guys... Такви како MysteriousM секогаш ќе ги има. Мислат дека затоа што се запишани на некој факултет (во случајот книжевност) и затоа што знаат еден куп дефиниции и теории, тоа ги прави компетентни да даваат мислења и за дела што ги немаат прочитано. Очигледно е дека MysteriousM ги нема прочитано Хари Потер книгите, затоа што (судејќи од постовите погоре), ја мрзи да даде мислење зошто мисли дека Хари Потер е глупост, но не ја мрзи да не гњави со тоа што критика и есеј, нешто што лесно можела да го најде на интернет и едноставно да го копира или (не дај Whatsoever) да го препише од некој учебник.
Поентата е, нема потреба да се замараме со мислењата на такви „професионалци“, затоа што јасно е дека секогаш ќе има т.н. haters или како што јас сакам да ги викам намќори, кои од Х причини се против нешто или некого. Јас не тврдам дека Хари Потер е совршен, совршено сум свесен дека има некои пропусти, но знам дека сум со него од мојата 9-та година (а сега имам 20) и дека темата ја имам истражувано на многу наврати, затоа што е неисцрпна. Хари Потер има една богата позадина од историја, митологија, верувања и што ли уште не за што нашата драга пријателка MysteriousM не е свесна. Но, Хари Потер за мене го означува моето детство и најубавите години од мојот живот, знам колку сум бил среќен кога чекав да излезе нова книга и колку се радував кога конечно ќе ја земев во раце да ја читам. Се обложувам дека и некои од вас го имаат проживеано истото, па затоа не можеме да очекуваме од еден намќор да го разбере тоа :) Mischief Managed!
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
мене не ме интересира од каде потекнува зборот критика и такви други срања, џабе си се мачелa да бараш.
Книжевната критика e' во форма на извештај.
Работава е дека ти, ако сакаш да критикуваш, ќе го направиш тоа како што треба,а не со еден збор, пак ќе напишам:

И доста офтопици, пишуј тоа шо треба.
Јас не го барав ова на интернет, туку ова го учев на факултет;)поздрав
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Јас не го барав ова на интернет, туку ова го учев на факултет;)поздрав
Wooooow! Го учела на факултееет! :eek: Леле со колку паметна личност си имаме работа, подобро ни е изгледа да замолчиме. Кој знае што друго има учено НА ФАКУЛТЕТ! :pos:
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Јас не го барав ова на интернет, туку ова го учев на факултет;)поздрав
Добро, драго ми е што си го учела на факултет.
Зошто избегнуваш да одговориш на тоа што треба?
Ајде госпоѓице "одам на факултет за книжевност" напиши ја твојата критика за Хари Потер.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Добро, драго ми е што си го учела на факултет.
Зошто избегнуваш да одговориш на тоа што треба?
Ајде госпоѓице "одам на факултет за книжевност" напиши ја твојата критика за Хари Потер.
Не избегнувам, туку не сакам да образувам луѓе;)поздрав
--- надополнето: Oct 7, 2011 6:51 AM ---
Wooooow! Го учела на факултееет! :eek: Леле со колку паметна личност си имаме работа, подобро ни е изгледа да замолчиме. Кој знае што друго има учено НА ФАКУЛТЕТ! :pos:
Никаде не реков дека сум паметна а знаеш што друго исто така научив на факултет?
-Научив да игнорирам глупаци
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Не избегнувам, туку не сакам да образувам луѓе;)поздрав
--- надополнето: Oct 7, 2011 6:51 AM ---

Никаде не реков дека сум паметна а знаеш што друго исто така научив на факултет?
-Научив да игнорирам глупаци
Не да те силам, ама се насанка сама во темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom