Фејсбук ми ја уништи врската ...

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Фејсбуков ги извештачи луѓево, не се спремни за разговор очи во очи, се што се прави - се прави на фејсбук. На оние луѓе кои главна цел им е мешање во туѓи животи, фејсбук им го олесни тоа, им го направи попристапно. Многу пати мајка ми (која нема пристап до компјутер и фејсбук видела само јас кога ќе и покажам нешто) ме има прашано што е со мене, зашто имам такви статуси и зошто сум депресивна ... мислам ВТФ?! Никој не си ги гледа своите деца, само за туѓи се замараат и шират дезинформации.
Врски што се раскинуваат заради фејсбук е само недостаток на доверба и љубов. Не е фејсбук крив.
Луѓето се тие што се криви за се, не фејсбук. Не требаше да се дозволи толку фејсбук да управува со нашите животи
 

_iva*

Шмизла у хороскоп
Член од
6 декември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
8
фејзбук broke up - најпедерска работа :)
неможам у очи да те гледам и да те отерам у пм, па зато преку фб :tapp:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.027
Па постојат идиоти кои иако се во врска/брак, на фејсбук пишуваат за нивните варања. И фала богу дека кога нивниот партнер ќе го види тоа, ќе му го поебе животот.
Ако имаш некој член од фамилија на фб, не пишуваш колку си била пијана синоќа, не пишуваш дека си излажала дека ќе учиш а си отишла на забава...
Фејсбуков не е за сите, очигледно. А и не е за да пишеш СЕ на него. Им фали на луѓево самоконтрола.

Ме нервираат фацки шо во текот на еден месец ќе сменат рилешншип статус 654634534134 пати, иако се во врска долго. Обавезно добиваат лајкови у стилот на фак дет бич, и ако некој ги праша шо е работава, не кажуваат. Значи не мора на секоја караница да се менува статус. Фејсбук не ја определува вашата врска.
Или коа ќе видам дека некој постирал некоја „ќе се самоубијам“ депресивна песна, од цел текст го извадил најтужниот дел и го постирал, и коа ќе прашаш шо е финтава, дали е тој некој ок, ти одговара у стил, да бе, топ сум, али ми се сфиѓа песнава. По кое добиено внимание следат уше 5 депресивни песни.


Mи се има дешавано да бришам луѓе од фб зашо многу јаделе бурек, тролале или слично.
Ми се има десено да ме одјебат на фб, и тие луѓе, иако сум ги познавала долго време, сега ги сметам за многу плитки и кукавици. Ако некој не може да ти каже нешо лично, било да е позитивно или негативно, ондак боље шо не ти е во животот
Ми го имаат сјебано животот преку фејсбук, али како шо кажав, тие луѓе не вредат ништо. Не вредат ни да трошиш гласни жици и да им се дереш. Порано или подоцна, кармата ќе си го направи своето.
Фејсбук ги олеснува работите.
Не пишуваш шо ќе ти дое на памет, туку убаво осмислуваш. Притоа ги одбегнуваш емоциите на другиот човек.
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Фасти почна да се опаметува (y)
.....факт е дека се и сешто се објавува на фб......од типот на: јадам ова...правам ова.......со оваа на кафе......раскинувања......булшити...
Добра ти е регистрацијата во потпис незнам точно дали е грчка или личи во стил на грчка .. ама сеедно иритирачко е нвм тоа.. јас одсекад ова го знаев и го мислев така да „не ми дојде памет сега“ туку сум си паметен од мали нозе..ако ова за тебе е мудрост тогаш супер сум :) него ако мислиш на други работи јас на кајгана не објавував секоја стотинка од мојот живот ПРО АЛИ ЏИ
--- надополнето: Sep 14, 2011 1:28 PM ---
И НАЈБИТНО ДА СЕ СПОМЕНЕ - ИТНЕРНЕТ МАЖИTE-SASHA4FIECE ИЛИ ТАКА НЕКАКО НЕ НИ САКАМ ДА МУ ГО ЗАПАМТАМ НИКОТ НА ТОЈ...КАКО ДА ГО НАРЕЧАМ ШТО КОМЕНТИРАЛ КАЈ ИНДИГО ДЕТЕ НА ЅИД - МУ ПЛАЌАШ ЛИ НА ТЕО ЗА ЛАЈКОВИ ?! МОЛАМ?! ...да бев доволно ретардиран ќе го најдев под дрво и камен и ќе го остаев полу инвалид..мене ацид ме банираше на 9 дена поади премногу теми а не поради напашање на некого ..профилот на тој идиотот според мене најправилно ќе биде или да се опомене или да се избрише - ИЗВИНЕТЕ ЗА НЕ ТАКА ГОЛЕМИОТ ОФ ТОПИК ...сегде постојат интернет мажи .. !
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
.многу пати ми се десило некој што сум ги сметал за животни сопатници од ведро небо psychos да ми пишат еј тео вака и вака јас никад повеќе со тебе.
Фејзбук првично за училишта бил направен фејзбук уништува се од другарство до фамилија ..
WTF???

 
A

Antigona

Гостин
Ne koristam facebook i stvarno ne mi e jasno koga ke sretnam nekoj zavisnik od fb koj ke rece " idam doma da vidam sto sum propustil na facebook " :tapp:

Edinstveno sto koristam e skype, nisto drugo :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Добра ти е регистрацијата во потпис незнам точно дали е грчка или личи во стил на грчка .. ама сеедно иритирачко е нвм тоа.. јас одсекад ова го знаев и го мислев така да „не ми дојде памет сега“ туку сум си паметен од мали нозе..ако ова за тебе е мудрост тогаш супер сум :) него ако мислиш на други работи јас на кајгана не објавував секоја стотинка од мојот живот ПРО АЛИ ЏИ
--- надополнето: Sep 14, 2011 1:28 PM ---
И НАЈБИТНО ДА СЕ СПОМЕНЕ - ИТНЕРНЕТ МАЖИTE-SASHA4FIECE ИЛИ ТАКА НЕКАКО НЕ НИ САКАМ ДА МУ ГО ЗАПАМТАМ НИКОТ НА ТОЈ...КАКО ДА ГО НАРЕЧАМ ШТО КОМЕНТИРАЛ КАЈ ИНДИГО ДЕТЕ НА ЅИД - МУ ПЛАЌАШ ЛИ НА ТЕО ЗА ЛАЈКОВИ ?! МОЛАМ?! ...да бев доволно ретардиран ќе го најдев под дрво и камен и ќе го остаев полу инвалид..мене ацид ме банираше на 9 дена поади премногу теми а не поради напашање на некого ..профилот на тој идиотот според мене најправилно ќе биде или да се опомене или да се избрише - ИЗВИНЕТЕ ЗА НЕ ТАКА ГОЛЕМИОТ ОФ ТОПИК ...сегде постојат интернет мажи .. !
???
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ne koristam facebook i stvarno ne mi e jasno koga ke sretnam nekoj zavisnik od fb koj ke rece " idam doma da vidam sto sum propustil na facebook " :tapp:

Edinstveno sto koristam e skype, nisto drugo :)
Паметно. Јас имам фејзбук профил со 19 пријатели (точно) и ретко се ставам на него... Ни ми е гајле што прават, ни ништо, онака кога ќе ми текне.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Мене овој фб многу здодевем ми стана, повеќе не ми е интересно и стварно морам да признаам дека откажувањето од фб е исто како да се откажуваш од цигара, без фб е многу помирен животот, фб ја уништува приватноста, само користам skype и ништо друго можеби во иднина ке правам Google+ да видам каков е дали е различен од фб ама тоа кога нема да ме мрзи.
--- надополнето: Sep 20, 2011 10:34 AM ---
а ти тоа гледаш дома аааа:pos:
 
Член од
14 септември 2011
Мислења
577
Поени од реакции
179
може да ја уништи а може и не..се зависи од довербата и поверението еден во друг и колку е голема нивната љубов..сепак..одвреме навреме доаѓаат некој љубоморни периоди кои придонесуваат караници..сепак..за врската да биде како што била..подобро е да не се користи фб...
--- надополнето: Sep 21, 2011 9:06 PM ---
може да ја уништи а може и не..се зависи од довербата и поверението еден во друг и колку е голема нивната љубов..сепак..одвреме навреме доаѓаат некој љубоморни периоди кои придонесуваат караници..сепак..за врската да биде како што била..подобро е да не се користи фб...
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Може ли facebook, tagged и другите социјални мрежи на кои сте член/ка да одиграат некаква улога во вашиот реален живот.
Како на пример, уништување на врска, сменување на размислувањата за некое работи, да ве привлече кон нешто друго, некое друго верување или размислување далеку поинакво од вашето дотогаш.
Еве да речеме дека многу луѓе кои се членови овде или на фејсбук се во врска или брак, меѓутоа се случуваат симпатии, си раменуваат приватни пораки, флертуваат, си разменуваат интимни форографии а за тоа нивниот партнер или партнерка не знае, разговараат за итимни теми, секс, како да се знаат со години.
Може ли сето ова да влијае на вашиот живот, вашиот приватен живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom