Книги кои би ги препорачале

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ми падна во раце деновиве "Девојката со бисерна обетка" од Трејси Шевалие.
Мислев дека ке биде досадна, ама на мое задоволство ја прочитав во еден здив. Станува збор за една девојка на 16 годишна возраст која работи како слугинка во домот на еден сликар, кој го инспирира да црта.
Имате топла препорака од моја страна.
Прочитај и други од Трејси Шевалие, многу и се убави.

Он топик. Портрет од Ијан Пирс. Првата негова книга која ја прочитав беше Случај патоказ и премногу ми се допадна. Портрет исто така е премногу добра. Дефинитивно ја препорачувам.
Главниот лик е еден сликар кој се повлекол на еден остров и живее осамено веќе 4 години. Потоа, кај него доаѓа негов пријател кој бара да му направи портрет. Раскажувањето е во прво лице, целата книга ја раскажува сликарот, значи нема дијалози. Книгата е всушност муабетот на сликарот кон пријателот, дури овој го слика. Почетокот е малце монотон, но понатаму ќе ве изреволтира текот на настаните.
Мала е книгава, 160 страни, дефинитивно вреди.
 
Н

нихилист

Гостин
Од Руските автори срдечно ги препорачувам "Демони" и "Браќа Карамазови" од Достоевски, "Татковци и деца" од Тургенев и "Војна и Мир" од Толстој. Од Француските "Клетници" од Иго. Сеуште се мачам да пронајдам добра книга од модерниве автори, па ако има некој што знае, нека препорача.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Од Руските автори срдечно ги препорачувам "Демони" и "Браќа Карамазови" од Достоевски, "Татковци и деца" од Тургенев и "Војна и Мир" од Толстој. Од Француските "Клетници" од Иго. Сеуште се мачам да пронајдам добра книга од модерниве автори, па ако има некој што знае, нека препорача.
Осаменоста на простите броеви - Паоло Џордано.. Ваа е интересна и има добиено награда.(y)
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
Осаменоста на простите броеви - Паоло Џордано.. Ваа е интересна и има добиено награда.(y)
Книгата општо гледана е прекрасна, ама крајот едноставно го прави читачот премногу револтиран, барем така се чувствував јас на крајот.. Книгава е секако препорачлива, но не за секого.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Книгата општо гледана е прекрасна, ама крајот едноставно го прави читачот премногу револтиран, барем така се чувствував јас на крајот.. Книгава е секако препорачлива, но не за секого.
Да да сите викаат дека крајот не е како што се прикажува али тоа е...се надевав на подобар крај али ништо :D
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Крик во ноќта - Мери Хигинс Кларк. Прекрасна книга која те држи во неизвесност и напнатост до самиот крај. Игра на судбината во која не знаеш како ќе завршиш. Животна пресвртница на една млада жена, Џени, која се грижи за своите две деца, обидувајќи се да склопи крај со крај. Набргу запознава младич, Ерик, во кој се заљубува и наскоро се венчаваат. Животот во новата средина е прекрасен за целото семејство, но почнуваат да се случуваат чудни работи. Ерик е опседнат со својата мртва мајка, а Џени премногу потсетува на неа. Бајката наеднаш станува хорор приказна во која Џени се бори за својот и животот на своите деца.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Тунел- Петре М. Андреевски

Сигурно некој од претходно ја има препорачано оваа книга , меѓутоа еве и јас сакав да ви ја предложам доколку не сте ја прочитале да ја прочитате ...
Лесна за читање , книгата остава голем впечаток по прочитаното... Невена е главниот лик во романот , која го опишува својот живот ...
Романот започнува со болеста на нејзиниот дечко .... не би сакал да ви го откријам се од книгата бидејќи нема да ви биде интересно подоцна кога ке ја читате
Вреди да се прочита , нема да жалите за ниедна минута што сте ја одвоиле за нејзино читање ... а и една од подобрите книги на Петре М. Андреевски
Се сложувам дека вреди да се прочита, одлична книга која се чита во еден здив.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.145
Од Руските автори срдечно ги препорачувам "Демони" и "Браќа Карамазови" од Достоевски, "Татковци и деца" од Тургенев и "Војна и Мир" од Толстој. Од Француските "Клетници" од Иго. Сеуште се мачам да пронајдам добра книга од модерниве автори, па ако има некој што знае, нека препорача.
.
Fuck America од Edgar Hilsenrath, ако сакаш цинизам до коска, ќе те бендиса.Нешто слично како Хенри Милер.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Книгата општо гледана е прекрасна, ама крајот едноставно го прави читачот премногу револтиран, барем така се чувствував јас на крајот.. Книгава е секако препорачлива, но не за секого.

Да да сите викаат дека крајот не е како што се прикажува али тоа е...се надевав на подобар крај али ништо :D
Мене цела книга не ми беше ништо посебно. Океј е, средина, ни добра ни лоша. Ама крајот - ужас.



Крик во ноќта - Мери Хигинс Кларк. Прекрасна книга која те држи во неизвесност и напнатост до самиот крај. Игра на судбината во која не знаеш како ќе завршиш. Животна пресвртница на една млада жена, Џени, која се грижи за своите две деца, обидувајќи се да склопи крај со крај. Набргу запознава младич, Ерик, во кој се заљубува и наскоро се венчаваат. Животот во новата средина е прекрасен за целото семејство, но почнуваат да се случуваат чудни работи. Ерик е опседнат со својата мртва мајка, а Џени премногу потсетува на неа. Бајката наеднаш станува хорор приказна во која Џени се бори за својот и животот на своите деца.
Ух, свршавање е книгава.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
Игра во 'ржта - Џ.Д.Салинџер, книга што сметам дека секој мора да ја прочита.
Нека побрзаат додека уште се средно... :)))

На прва ми се допадна книгата, ја читав 2-3 година средно, пред една година и се навратив и нешто не бев одушевен. По читањето на Џон Фанте, веќе Селинџер не ми изгледа интересен и добар автор.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако сакате детективски романи тука е Агата Кристи, подобар писател од нејзе нема за крим.Секоја книга и е убава и нема промашај(y)
 
A

Auditore

Гостин
Баба ми ми поклони една книга.
Се вика Опус Писторум од Хенри Милер.
Ја има ли некој прочитано, добра ли е, знам дека е еротска нешто..:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom