Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Begin to see yourself as a soul with a body rather than a body with a soul. Look at those indicators of aging as merit badges and try to look past them into the part of yourself that has never aged and never will.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не ти сум брат. Ако имаш некоја теорија за реинкарнацијата, повели изложи ја. Вака нафрлање на третиот закон, седмиот закон и законот на октавите е комично.

ОК?
Znam deka ne si mi brat,(potradi toa i ne ti kazuvam).
A shto mislish, ako imam teorija,deka ke ti ja kazam????
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
21
Eve jas da vi kazam nesto od licno iskustvo koe i posle mesec dena ne mozam da go zaboravam.Mojot tatko pocina pred mesec dena nenadejno od srcev udar.Toj nikogas i nemal problem so srceto.Cel zivot stradase od psihata.Primase redovni lekarstva,ponekogas zboruvase nekoi raboti koi bea nerealni ali sepak znaevme deka e bolen i nikogas ne si zemavme zdravo za gotovo na se sto ke kaze.nedela dena pred da pocine na den sabota potocno bese mrtva sabota pocna da kazuva kako negovite veke pocinati roditeli mu dosle na gosti.So ogled na toa deka na mrtva sabota setale mrtvite po kazuvanja od starite zvucese cudno.Bese sednat vo dvorot cas placese cas se smeese.So ogled na toa deka bese mentalno obolen site veruvavme deka e toa do bolesta.Zboruvase samo angliski i nekoj nejasni zborovi no najasen zbor sto go slusnavme i sto go rece poveke od dvaeset pati bese zborot REINKARNACIJAAA.Od toj den tatko mi bese otsuten od ovoj svet ne znaese da se potpisi na list pa i da zborni nesto i na nekolku pati spomenuvase kako mojata baba i dedo voskresnale.po nedela dena pocina vo psihijatarska bolnica od srcev udar.Jas ne veruvav voopsto vo vakvo nesto no sepak mislam deka ne slucajno gi zboruvase tie zborovi nedela dena pred da pocini.se nadevam deka ke se rodi povtorno i ke ima sreken i zdrav zivot samo steta sto nema da znaeme kade ke bidi toa.
 

Mos

Дон
Член од
19 ноември 2010
Мислења
606
Поени од реакции
95
zato japoncive da ti bida tolku napred.....
 
K

kalimer0

Гостин
Неколку дена сонувам некои сонови и местото ми е многу познато како да сум го видел предходно. Можеби нема врска со реинкарнација...
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Сме се родиле точно. Живееме точно. Сите еден ден ќе умреме точно. Но пред да се родиме сигурно имало некаква свест која сме ја заборавиле за да го одживееме овој живот. Каде се оди после смртта? Назад кон тоа пред да се родиме, можеби поусовршени можеби поуназадени зависи од делата кои сме ги направиле.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ne mi e jasno???
Zboruvate za reinkarnacija, a seushte nikoj ne prashal: A shto e toa kaj covekot shto moze ili treba da reinkarnira????
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
sum imala prilika od mnogu luge da slushnam deka imaat neosnovani sekavanja i sonishta koi gi asociralo na reinkarnacija,brat mi na primer vo periodot koga prozboruvashe,kazuvashe deka toj koga bil golem,javal na konj i pukal so pushka,site se smeevme na toa ,no toj podocna vo zivotot znaese da pokazuva intelegencija pregolema za negovata vozrast i nesakase da odi vo shkolo zatoa sto(kako sto objasnuvashe toj) se cuvstvuval postar od svoite vrsnici i sl.
jas licno ne veruvav vo reinkarnacija,se duri ne go iskusiv slednovo
pred nekoj mesec mijot 3 godishen sin mi go kaza sledbniov muabet
deka toj koga bil golem,pravel voz so nekoi luge i kazuvashe kako so golemi zeleza pravel pat kaj sto ke pominuva vozot,pa mi opishuvashe so kakvi masini rabotel,kako montiral nekoe golemo trkalo,a na nego stavile pomalecki trkala,mi opishuvashe do detali,ama posto ima samo 3 god opishuvashe na svoj nacin i nemozev se da povrzam
potoa kazuvashe deka otkako cickovcite go vozele vozot,toj otishol gore kaj krugovite sto svetele i tamu imalo struja koja ja otvarala roletnata.roletnata se otvorila i toj vlegol vnatre,koga pak roletnata se otvorila toj izkocil od tamu i pazete sto mi kaza ke go citiram"i togas se rodiv kako Gabriel"inaku koga prv pat sedna na kompjuter znaeshe do nekade kako se raboti i za mnogu kratko vreme nauci da go vkluci,da si pushti igra ili paint,igra warcraft,koga ke zeme bilo kakov telefon u raka vednas znae kako da upravuva so nego,da fotografira,da si pusti muzika ili igra,ja saka muzikata na ERA,vangelis,enigma i sl bez nikoj da mu ja nametnuva i ne dozvoluva da ima avtoritet vrz nego se ponasha kako da e ramnopraven so mene.... i uste mnogu drugi raboti za koi ne bi zboruvala tuka,taka da reinkarnacija najverojatno postoi
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Незнам дали ти си многу збунет или само мене ме збуни со ова што го напиша...
Odgovorot ne e tocen!!!!
Kako moze taa da reinkarnira, koga i na najmal presek so nosh ili krshenje na raka , pagjame vo nesvest???
...болка?

И крај краева ај дај поврзаност на кршење рака или исеченица со душата т.е реинкарнација
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Незнам дали ти си многу збунет или само мене ме збуни со ова што го напиша...

...болка?

И крај краева ај дај поврзаност на кршење рака или исеченица со душата т.е реинкарнација
ni jas neznam na sto misli ama bas sakam da objasni
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Незнам дали ти си многу збунет или само мене ме збуни со ова што го напиша...

...болка?

И крај краева ај дај поврзаност на кршење рака или исеченица со душата т.е реинкарнација
Reinkarnacija, jas bi rekol "kristalizacija". Za da ima "nesto" da reinkarnira, kaj covekot bi trebalo da ima "neshto" shto bi se iskristaliziralo, za da moze da opstane i posle fizickata smrt. Se dodeka toa ne se stori, nema nisto kaj nego za da prodolzi ponatamu. Ako toa "nesto" uspee da se sprotistave na nadvoreshnite vlijanija, znaci ke moze da opstane i posle smrta,ako toa go nema, togash nema ni shto da opstane.
Od prav sme stvoreni i prav ke se stvorime-ISUS
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Reinkarnacija, jas bi rekol "kristalizacija". Za da ima "nesto" da reinkarnira, kaj covekot bi trebalo da ima "neshto" shto bi se iskristaliziralo, za da moze da opstane i posle fizickata smrt. Se dodeka toa ne se stori, nema nisto kaj nego za da prodolzi ponatamu. Ako toa "nesto" uspee da se sprotistave na nadvoreshnite vlijanija, znaci ke moze da opstane i posle smrta,ako toa go nema, togash nema ni shto da opstane.
Od prav sme stvoreni i prav ke se stvorime-ISUS
A toa ne vodi na slednava tema hahah
http://forum.kajgana.com/threads/Дали-човек-се-раѓа-со-душа-или-треба-да-ја-заслужи-во-текот-на-животот.45543/
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас би ти рекол да не мешаш термини... и религиско убедување кое не верува во реинкарнација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom