Паричник на улица

I

Ivanovska

Гостин
а се обложувам дека пола од тука што рековте дека ако има идентификација ке ги вратите парите , нема да го направите тоа . ако има над 1000 евра :P
Сепак подобро да не ги земам тие 1000 евра, отколку да имам грижа на совест и да неможам да уживам во животот затоа што мислите ќе ми се насочени таму. Се знам себеси. :D
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
Сепак подобро да не ги земам тие 1000 евра, отколку да имам грижа на совест и да неможам да уживам во животот затоа што мислите ќе ми се насочени таму. Се знам себеси. :D
не реков сите , реков пола :) ...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не мора да значи дека кај нас важи за секого правилото дека ако некој најде паричник полн со бона дека треба да го земе.Тоа не важи за секого.Има луѓе кои што се чесни и ги враќаат работите кои што ги нашле некаде.
Мене пример досега такво нешто да ми се случи не ми се случило, на пример да најдам паричник полн со пари ама познавам луѓе кои наоѓале паричници полни со пари и ги враќале тие паричници на сопствениците.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Немам најдено паричник , само пари (максимумот е петстотка еднаш најдов) но најчесто 50 или 100 денара и си ги земам, не ги пријавувам.Бидејки ако не ги земам јас ќе ги земат полицајците за толку пари тие не се замараат да ги вратат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Досега немам најдено паричник
Но ако најдам ке се потрудам да го вратам на сопственикот а ако нема никаква легитимација тогаш јас ке си ги трошам парите :)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Немам најдено паричник, ама имам изгубено.
Со здравје да си ги потроши 1500 ден. што ги имав во него тој што го нашол.
Повеќе ми е жал за картите и влезниците што беа внатре, оти чувам такви работи, ама јбг :confused:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Немам најдено паричник, ама имам изгубено.
Со здравје да си ги потроши 1500 ден. што ги имав во него тој што го нашол.
Повеќе ми е жал за картите и влезниците што беа внатре, оти чувам такви работи, ама јбг :confused:
Повеке среќа следниот пат :) Се надевам дека веке нема да изгубиш паричник :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
^
Истото ми се има случено и мене. Немам најдено паричник до сега ама имам изгубено. Лошото е што мислам дека знам кој ми го дрпна пошто одев тогаш во школо, а од школо до дома ми е близу и случајно видов кој одеше позади мене. Али не е битно за парите, немав поеќе од 1000ден сигурно али затоа имав околу 20-30 слики кои дел од нив ми беа многу битни. Али тоа е.
Да најдам ќе се потрудам да го вратам.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.729
Поени од реакции
11.985
Ми се нема случено да најдам паричник ама јас и мојата ебена совест се надеваме дека ако тоа се случи да има мнооогу и да нема ебена идентификација...
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Јас немам изгубено париќник значи никој го нема најдено, а ако видам паричник на улица најверојатно ке го рогнам пред да ги земам парите во него
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Јас немам најдено паричник , доколку најдам и видам дека внатре има легитимација некоја и пари не повеќе од 1 000 денари ќе вратам се така ... а доколку има над 1000 денари и има легитимација ке си земам парите а новчаникот ќе се потрудам да го доставам до тој што го изгубил , секако дека нема јас дирекно во раце да му го дадам ама ке му го фрлам во двор или сл . :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Јас немам најдено паричник , доколку најдам и видам дека внатре има легитимација некоја и пари не повеќе од 1 000 денари ќе вратам се така ... а доколку има над 1000 денари и има легитимација ке си земам парите а новчаникот ќе се потрудам да го доставам до тој што го изгубил , секако дека нема јас дирекно во раце да му го дадам ама ке му го фрлам во двор или сл . :)
Е многу убаво ке направиш ;)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Добар предлог бе шо му фали..го подржувам чоеков..да внимавале на своите паричници :P
Па и тоа што викаш. Да внимавале малку повеќе на своите паричници немаше друг да им ги троши парите :)
 
K

kalimer0

Гостин
Денес најдов паричник и во него само еден кондом :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom