Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Не знам дали официјално Sony прави модели без ЦД, ама ако се исклучи механизмот за цд, ласер и такви чуда можда е и реална цената. Мислам дека ерата за ЦД-а за во кола изумира пошто ЦД-ињата се оштетуваат најчесто од топло-ладно, УВ зраци, па во ЦД-то влегла прашина и т.н. попаметна верзија е само со мемориски стикови. Тие барем се поотпорни на вакви влијаниа.
[MERGETIME="1310295241"]ји[/MERGETIME]
Овде пишува дека има без ЦД. http://www.sony.com.mk/product/ica-digital-media-receiver
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Не знам дали официјално Sony прави модели без ЦД, ама ако се исклучи механизмот за цд, ласер и такви чуда можда е и реална цената. Мислам дека ерата за ЦД-а за во кола изумира пошто ЦД-ињата се оштетуваат најчесто од топло-ладно, УВ зраци, па во ЦД-то влегла прашина и т.н. попаметна верзија е само со мемориски стикови. Тие барем се поотпорни на вакви влијаниа.
[MERGETIME="1310295241"]ји[/MERGETIME]
Овде пишува дека има без ЦД. http://www.sony.com.mk/product/ica-digital-media-receiver
Друже глава на трупче ја ставам дека тие радиа од 35 евра и елипси од 25 евра на огласиве нови што ги продаваат се кинески копии, со нив следува гаранција за мизерен звук и екстра низок квалитет, па вие како сакате

без цд точно е дека прават, еве пример Alpine, Clarion итн ама тоа се модели по 8000-10000 ден
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=ZdLMWKuQKAA=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVBmFTPdmxOZZVUnoNCJAKntjrGYHN5jeD y6n41tnTn1Hb0KZDZuFsW4OFXalcmUb8ThFSsznrbLiSQa2/hEcUE=

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=YF+nZyKqhsw=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVBmFTPdmxOZZVUnoNCJAKnt6RkHVTYFeXK7hf6voAWNeGuF6QHloiqLrBaAYgZx0D0KpamSoXHKiPVcGVos98Ds=
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Друже глава на трупче ја ставам дека тие радиа од 35 евра и елипси од 25 евра на огласиве нови што ги продаваат се кинески копии, со нив следува гаранција за мизерен звук и екстра низок квалитет, па вие како сакате

без цд точно е дека прават, еве пример Alpine, Clarion итн ама тоа се модели по 8000-10000 ден
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=ZdLMWKuQKAA=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVBmFTPdmxOZZVUnoNCJAKntjrGYHN5jeD y6n41tnTn1Hb0KZDZuFsW4OFXalcmUb8ThFSsznrbLiSQa2/hEcUE=

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=YF nZyKqhsw=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVBmFTPdmxOZZVUnoNCJAKnt6RkHVTYFeXK7hf6voAWNeGuF6QHloiqLrBaAYgZx0D0KpamSoXHKiPVcGVos98Ds=
Можно е се, но од каде човек да знае што е оргинал што не е. Линковите погоре се од фирма што плаќа данок и такви ствари и пак е прашање дали е оргинал, можеби некој ја излажал фирмата да купи "оргинали". Има и што продаваат на "црно" па цената им е поефтина...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Можно е се, но од каде човек да знае што е оргинал што не е. Линковите погоре се од фирма што плаќа данок и такви ствари и пак е прашање дали е оргинал, можеби некој ја излажал фирмата да купи "оргинали". Има и што продаваат на "црно" па цената им е поефтина...
Добро ај толку од мене, од авион се гледа што е оргинал а што кинеско, како и кај радиава и телефоните и се понатака
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Добро ај толку од мене, од авион се гледа што е оргинал а што кинеско, како и кај радиава и телефоните и се понатака
баш така... земи го оригиналот во раце и кинезот во раце и ке ти стане јасно одма... што не значи дека под дефолт сите кинези се срање... има и кинеска роба со добар квалитет... всушност јас би рекол дека 95% од техничката роба се произведува во кина останатите 5% се од малезија и толку....
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Искрено, ако кинескиот адаптер за упаљач вади - за мене - сосема солиден звук, тогаш не гледам како кинеското радио/УСБ би било послабо. Во таа смисла, не знам зошто би давал 150 евра за оригинал Сони или Пионир или која и да е од појаките марки, ако ова од 35 ми врши работа. Мозеби некои аудиофили би му нашле маана, но мене ми е доволно.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Луѓе, да питувам, кај да најдам, и колку би коштале задни светла (штопови) за Kia Pride, од овие модели

пошо моите пуштаат душа, едниот е скршен па лепен, другиот е здрав, ама црвени веќе одамна не се. Сега ми се геј розеви по боја. :)
Сакам да ги сменам (наравно ако не е премногу скупо) а ако ептен не најдам, може ли некако да се офарбаат? Да бидат пак црвени? :)
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Искрено, ако кинескиот адаптер за упаљач вади - за мене - сосема солиден звук, тогаш не гледам како кинеското радио/УСБ би било послабо. Во таа смисла, не знам зошто би давал 150 евра за оригинал Сони или Пионир или која и да е од појаките марки, ако ова од 35 ми врши работа. Мозеби некои аудиофили би му нашле маана, но мене ми е доволно.
И јас не би се двоумел ако треба да купувам радио за во кола би зел кинеско. Не за друго помалце би било изложено за предмет на кражба ;) Кршење стакло расчеречување шалт табла и т.н.:(
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
И јас не би се двоумел ако треба да купувам радио за во кола би зел кинеско. Не за друго помалце би било изложено за предмет на кражба ;)
Или моеш да си земеш од оние шо се вадат лесно, и да си го носиш дома. Едно другарче има таков кенвуд плеер во кола, чита се живо и диво могуче, онака и од видео фајлови го пушта звукот само :), и си има една малецка рачка, ја тегнеш и се вади (маската напред само, појачалото остануе у кола)
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Или моеш да си земеш од оние шо се вадат лесно, и да си го носиш дома. Едно другарче има таков кенвуд плеер во кола, чита се живо и диво могуче, онака и од видео фајлови го пушта звукот само :), и си има една малецка рачка, ја тегнеш и се вади (маската напред само, појачалото остануе у кола)
Се супер до моментот кога ќе заборавиш да го извадиш.....
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Се супер до моментот кога ќе заборавиш да го извадиш.....
Тоа ти е исто као да ги заборавиш светлата, или да заборавиш да ја заклучиш колата, никој не би ти бил крив ако те опљачкаат, или немоеш да запалиш утредента :)
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Тоа ти е исто као да ги заборавиш светлата, или да заборавиш да ја заклучиш колата, никој не би ти бил крив ако те опљачкаат, или немоеш да запалиш утредента :)
Исто :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Луѓе, да питувам, кај да најдам, и колку би коштале задни светла (штопови) за Kia Pride, од овие модели

пошо моите пуштаат душа, едниот е скршен па лепен, другиот е здрав, ама црвени веќе одамна не се. Сега ми се геј розеви по боја. :)
Сакам да ги сменам (наравно ако не е премногу скупо) а ако ептен не најдам, може ли некако да се офарбаат? Да бидат пак црвени? :)
Bump, некој? :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
sony za 35 evra e kinesko ama e odlicno za parite ako mislis da go zemas zemigo ...
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
Кај може да најдам мапи за Македонија за навигација на Алфа Ромео 159 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom