Книги кои би ги препорачале

?

..........

Гостин
„Гол Човек„ и „Прирачник за анти антиалкохоличари„ од Игор Џамбазов. Многу интересен начин на пишување, овие книги ги прочитав во еден здив, а со оглед на тоа дека не сум многу по читањето книги, ги читав со нетрпение...
Втората ја прочитав од почеток до крај со само една пауза за цигара и кафе :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Препорака за "Илјада неверојатни сонца" од Калед Хосеини
Книга полна со емоции, животни трагедии на авганистанците, посебно нивните жени и ќерки, влијанието на советите и талибанците врз уништувањето на вредностите, семејството и државата во целина. Сето тоа опишано преку животите на Маријам, Лејла и Тарик.

Nana said, “Learn this now and learn it well, my daughter: Like a compass needle that points north, a man’s accusing finger always finds a woman. Always. You remember that, Mariam.
Because a society has no chance of success if its women are uneducated, Laila. No chance.”
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Препорака за "Илјада неверојатни сонца" од Калед Хосеини
Книга полна со емоции, животни трагедии на авганистанците, посебно нивните жени и ќерки, влијанието на советите и талибанците врз уништувањето на вредностите, семејството и државата во целина. Сето тоа опишано преку животите на Маријам, Лејла и Тарик.
Многу добра книга....
 
K

kalimer0

Гостин
Ми треба препорака за некоја книга чисто да си го збогатам речникот по можност да биде и интересна:)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.684
Ајнштајновата девојка - Филип Сингтон
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Мистеријата на синиот воз-Агата Кристи
се работи за убиство кое ве држи во неизвесност до самиот крај на книгата.Пошто на корицата кај мене пишуваше дека убиец е тој во кој ни ликовите од книгата ни ние нема да се посомневаме,книгата ми беше уште поинтересна и јас се посомневав на 2ца али не беа тие.Значи многу интересна книга ви ја препорачувам да ја земете и да ја прочитате....
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Колекционер - Џон Фаулс

Навидум симплифицирано започнува оваа книга се состои на два главни дела, два светови на перцепција: машкиот и женскиот. Машкиот едноставен, буквален, полн со монотонија и предвидлив. И женскиот: комплексен, полн со искушенија и посебни индивидуални правила и... Немањето смисол за животните желби - лабилноста.
Истотака тука има и поедина анализа на Ликови
Фредерик Клег - човекот со слаби вештини за сврзување разговор (Social skills) индивидуалист со тапија. Подготвен на секакви проникливи идеи од страна на Миранда.
Од друга страна Миранда, девојка со благородничка душа, богата во дух и инспирација. И превртлива (како резултат на живони лекции).
Фредерик е опседнат од Миранда и не може да го замисли животот без нејзиното присуство во него. Таа негова опседнатост ќе ја чини Миранда нејзината слобода. Наводно, Фредерик по добиената голема сума на пари од лотарија, ќе скова план за нејзиниот затвор биде далеку поудобен. а за него - посигурен. Тој купува една голема куќа на 30тина километри од било кое населено место. И по одредено време ја киднапира Миранда....

Понатаму, останува интересно.
Книгава не е во некој стил на новокомпонираниве трилери каде се` те води до неизвесност, Но... тоа што погодува е филозофско психолошката анализа во самата книга. Кому му се има допаднато Игра во `ржта за ова нема промашај.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
nikolas piledzi - kazino. bi im ja preporacal na site koi posetuvaat kladilnici kazina i slicni interesni objekti :)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Мистеријата на синиот воз-Агата Кристи
се работи за убиство кое ве држи во неизвесност до самиот крај на книгата.Пошто на корицата кај мене пишуваше дека убиец е тој во кој ни ликовите од книгата ни ние нема да се посомневаме,книгата ми беше уште поинтересна и јас се посомневав на 2ца али не беа тие.Значи многу интересна книга ви ја препорачувам да ја земете и да ја прочитате....
Дада нема промашај со Агата Кристи...Ја посебно бев воодушевена од Големата четворка (исто од Кристи)..Книгава ме остави без здив! Не можев да ја оставам дур не ја прочитав цела, имаше еден куп пресврти и секако неочекуван крај. Ја препорачувам на сите што сакаат вакви крими-романи и неизвесност!
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мистеријата на синиот воз-Агата Кристи
се работи за убиство кое ве држи во неизвесност до самиот крај на книгата.Пошто на корицата кај мене пишуваше дека убиец е тој во кој ни ликовите од книгата ни ние нема да се посомневаме,книгата ми беше уште поинтересна и јас се посомневав на 2ца али не беа тие.Значи многу интересна книга ви ја препорачувам да ја земете и да ја прочитате....
Книгата која и е најНЕомилена на Агата.
--- надополнето: Jun 23, 2011 6:30 PM ---
Дада нема промашај со Агата Кристи...Ја посебно бев воодушевена од Големата четворка (исто од Кристи)..Книгава ме остави без здив! Не можев да ја оставам дур не ја прочитав цела, имаше еден куп пресврти и секако неочекуван крај. Ја препорачувам на сите што сакаат вакви крими-романи и неизвесност!
Јас од Агата последно ја читав Nulta tacka, и многу ми се допадна, прочитај ја :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom