Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Не сакам да отворам нова тема, а верувајте вреди за сајтот да се отвори нова тема, ако мисли ИоСоно дека океј е, нека го префрли мислењето во нова тема.

http://www.cracked.com/humor-movies-tv.html

Ненормално заразни топ листи, со саати можат да те држат пред компјутер.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511

Доообар филм. Римејк да ти бил ( ова Иосоно ми го кажа..:)), и баш се чудам како тоа на Скорсезе конечно му дадоа Оскар и тоа за римејк. Троа непријатно, да не речам брука, зашто сметам дека вака голем режисер заслужил за сопствена креација да добие Оскар, ама пошто му го должеа едно 40 години, му го дадоа за овој филм. Нејсе. Скорсезе добро си ја завршил работата.

Ова е филм во кој немате поим кој колку и зошто лаже. Кој стои во редот на законот, а кој го прекршува.

Морам да признам дека филмот ми се допадна во 90 % од прикажаното, единствено јас крајот не би го одиграла така.


Морав да пишам нешто :) и да обрнам внимание на оригиналот Infernal Affairs :
http://www.empireonline.com/features/100-greatest-world-cinema-films/default.asp?film=30
пошто никој не го спомнува а сите го фалат римејкот Департед, кој е преценет филм за мене...

Според мене, филмов не заслужува оскар, му го дадоа за Такси Драјвер, Рејџинг Бул, итн...тоа е една причина, а другата, што е толкава копија на оригиналот; многу сцени се тотално исти, значи не слични него исти до најмали детаљи, од кадри, правец до дијалози, дури и крајот. Брука е што не му дадоа оскар порано, ама брука е и за Скорсезе да направи оваква копија.

Има и разлики, Департед е понасилен и
љубовниот триаголник не постои во оригиналот

...а и има додано непотребна (би рекол глупа) сцена на самиот крај.

Департед, не можам да кажам дека е лош филм, за Скорсезе се работи, и има добар кастинг како оригиналот (кој ги има Andy Lau и Tony Leung, едни од најдобрите азијски глумци), ама многу сцени се копи-пејст, а приказната е многу подобра во оригиналот, и ликовите се покомплексни,... двата шпиуна, нивниот сооднос, како им се одразуваат работите низ кои што поминуваат...итн.
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269


И за мене е преценет Депертед , оригиналов во многу елементи е подобар , компактен ,цврст , тензичен , се што е потребно за одличен трилер , а плус тоа овој на Скорсезе е непотребно раздолжен , 150 минути за што?! Незаслужен ОСКАР за најдобар филм !
 
B

bucebbb

Гостин
Wrong turn само кецот со Елиза Душку и Десмонд Харингтон. Двојката и тројката се очајни.
Да кецот е најдобар ама незнам дали беше во 2та или 3та кога снимаа риалити шоу и тој дел не е лош,а тој со затворениците кога ке избегаат од затвореничкото комбе е тапа,се појавуваат само двајца мутанти и тоа татко и син па на пчетокот нели му го убија убавото мало мутантче па после овој ги уби сите,смешен е тој дел и нај тапа:cool:
Пред некој ден го гледав Лондон Ривер англиски филм се работи за терористички напан во Лондон во неколку афтобуси ги напаѓаат луге бомби и даваат една жена се јавува на мобилен кај ќеркаи која студира во Лондон а е од провинција негде во Англија и мајкава гледа дека нема одговор од ќеркаи секој ден се јавува секретарка тргнува да ја бара во Лондон и да не разказувам цел филм добар е вреди да се види:cool:


Од модератор: Значи упати не во филмот, не ни го откривај дејството.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не гледај го бе кога ти викам...
Ти ради Радиохед му даде 9че а? :D

„Никој не ми кажа дека убивањето луѓе е погрешно. Мајка ми беше научник и ми кажуваше многу за електрониката...“ Вака отприлика одеше дел од исповедта на Shuya Watanabe, ученик кој никој не го цени за неговиот талент. Во моментите на неговиот најголем успех, кој е објавен во весник, никој не му обраќа внимание, а целото внимание во весникот оди на лик кој извршил убиство. Па така, Shuya решава да убие за да го добие потребното внимание...
Не се сеќавам мене моите да ми кажале дека убивањето е погрешно, а сепак не сум убил никого, ниту пак би убил за да привлечам внимание...
У принцип не сакам кога децата се искористуваат за да се претстави нешто вакво, да, ова има вистина но се работи за некои повозрасни личности и сите оние терористички акции. Тогаш, може да ги оправдаме и разбереме зашто се разнесуваат и зашто прават бомбашки напади?...


Сеедно, добра музика, добра слика/камера, но се на се не ме воодушеви толку филмот, можеби не сум емотивец као вас :) (иако ми се допадна премногу Mr. Nobody, зашто видов го спомнал Анон)

И знам дека ми рече да не го гледам...
 
I

Iblis

Гостин
Момчиња и девојчиња, да не отварам нова тема:
Мето и Владо Јовановски, години на раѓање и поврзаност.
Знам тапа е прашањево,ама немојте од интернет.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.673
Изгледав океј филмчиња деновиве, Chasing Amy најубави импресии ми остави, исто Confessions, Iosono ме научи да не сум расист и да глеам филмови со криви очи, одтаму после Conffesions го изгледав и Crouching Tiger, Hidden Dragon, убав филм. Па фатив нешто европска кинематографија, на свое големо изненадување ми се допадна Stalker. И изненаден од кривите очи се решив да го гледам Oldboy.

Топ250 е, па и кога видов Болиглава го свиѓа (ќе те убијам еј -.-), обично исти вкус, го симнав. Значи филмов е добар, можеби преценет, али добар е ради приказната. Ништо друго, ич ама ич не ми се допадна глумата. Многу лошо ми беше екранизирано, не се поврзав со ликовите. Да знаев ќе чекав римејк од америте ебаго. 7ца меѓу 9ки и 10ки..
 
T

Tetro

Гостин
Морган Фримен доби АФИ за животно дело. :)
http://www.hollywoodreporter.com/news/morgan-freemans-afi-tribute-betty-196901

Hollywood’s oldsters kicked up their heels as the American Film Institute paid tribute to Morgan Freeman, the recepient of its 39th Life Achievement Award, Thursday night at Sony Studios in Culver City.
The testamonials were bookended by appearances from Sidney Poitier, 84, and Clint Eastwood, 81. At 89, Betty White joined a high-stepped chorus line to sing Eastwood’s praises, while Helen Mirren, 65, and Rita Moreno, 79, both testified to the 74-year-old Freeman’s ageless vitality.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Изгледав океј филмчиња деновиве, Chasing Amy најубави импресии ми остави, исто Confessions, Iosono ме научи да не сум расист и да глеам филмови со криви очи, одтаму после Conffesions го изгледав и Crouching Tiger, Hidden Dragon, убав филм. Па фатив нешто европска кинематографија, на свое големо изненадување ми се допадна Stalker. И изненаден од кривите очи се решив да го гледам Oldboy.

Топ250 е, па и кога видов Болиглава го свиѓа (ќе те убијам еј -.-), обично исти вкус, го симнав. Значи филмов е добар, можеби преценет, али добар е ради приказната. Ништо друго, ич ама ич не ми се допадна глумата. Многу лошо ми беше екранизирано, не се поврзав со ликовите. Да знаев ќе чекав римејк од америте ебаго. 7ца меѓу 9ки и 10ки..
Бегај таму бе. :)

Препорака од мене за странски филм: The Secret In Their Eyes, иако најверојатно ти е гледан.
Ако сакаш нешо помрнато, Dogtooth. Јове го препорача пред пола година негде.

Друго, почвам стварно да се нервирам со Source Code, веќе појќе од 2 месеци кај шо е излезен а само некој мизерни торенти се достапни.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Друго, почвам стварно да се нервирам со Source Code, веќе појќе од 2 месеци кај шо е излезен а само некој мизерни торенти се достапни.
најчесто blu ray/dvd од филмовите официјално се пуштаат во продажба 3-4 месеци после кино премиерата.
еве за source code се 4 месеци без 5-6 дена.

Source Code: Starring Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan and Vera Farmiga ([Blu-ray] release date Jul 26, 2011)

а на интернет ги има обично 10 дена пред официјалната дата.
но некогаш се наоѓаат и некои blu ray releases од азија, месец дена пред официјалната дата
за сорс код има
Source Code 2011 BRRip KORSUB AC3 XViD-EP1C
но
The release comes with hardcoded Korean Subs, and AC3 audio.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.957
Бегај таму бе. :)

Препорака од мене за странски филм: The Secret In Their Eyes, иако најверојатно ти е гледан.
Ако сакаш нешо помрнато, Dogtooth. Јове го препорача пред пола година негде.

Друго, почвам стварно да се нервирам со Source Code, веќе појќе од 2 месеци кај шо е излезен а само некој мизерни торенти се достапни.
Филмиште...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Има едно филмче The Wall постар е, некаде од 80 тите години и го открив благодарение на песна на Пинк Флојд. Вака според музикава и плотов ми фаќа око. Ајде да чујам мислења дали вреди да се троши нет на него или не..:)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Има едно филмче The Wall постар е, некаде од 80 тите години и го открив благодарение на песна на Пинк Флојд. Вака според музикава и плотов ми фаќа око. Ајде да чујам мислења дали вреди да се троши нет на него или не..:)
Ако ги немаш слушано Пинк Флојд, ако не ја знајш отприлика сторијата за "Ѕидот", би ти рекол да не го гледаш.
Тежок филм е, прилично нејасен(од причините спомнати погоре). Чуден филм е, ама пробај спушти двдрип. 700мб не е многу. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Гледајте го Dogville, ако сакате европска кинематографија, уникатен и забеган филм :)

И изненаден од кривите очи се решив да го гледам Oldboy.
Значи филмов е добар, можеби преценет, али добар е ради приказната. Ништо друго, ич ама ич не ми се допадна глумата. Многу лошо ми беше екранизирано, не се поврзав со ликовите. Да знаев ќе чекав римејк од америте ебаго. 7ца меѓу 9ки и 10ки..


+ 100000000 затоа неможам да гледам филмови од Азиско подрачје, од 20 дали во еден има асална глума...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom