Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Neli imase i lani slucaj vo koj policiska brutalnost rezultirala so smrt. Pretepale cigance pa go frlile vo reka, neka me ispravi nekoj ako ne sum vo pravo. Sto se sluci so toa?
Со самото тоа што никој не се сеќава и не го спомнува веројатно било добро заташкано
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Neli imase i lani slucaj vo koj policiska brutalnost rezultirala so smrt. Pretepale cigance pa go frlile vo reka, neka me ispravi nekoj ako ne sum vo pravo. Sto se sluci so toa?
Имаше, го бркале по Вардар и исчезна во реката. Остана нерасчистено мислам.
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
А крајната цел? Крајната цел е да не се повтори вакво нешто. Да ја спасиме идната жртва од налетот на лудило на оние што всушност треба да не' штитат. Да те спасиме тебе, да ме спасите мене, да ги спасиме нашите блиски..
А како ќе се постигне таа цел ? Со реформи во полицијата ? Најубаво на сите пред да ги вработат еден психолошки тест да им направат. Сепак во државава не фукнционира се така мазно па и да има таков проект ќе пропадне.

А со тоа да се распуштат алфите не се согласувам воопшто. Треба да се ,,превоспитаат'' ама да се распуштаат како единица во никој случај. Тие се заслужни за огромен број уапсени криминалци. Немој после да ги бараме кога ,,браќава'' ќе почнат по старо.

На кратко : Поддржувам ,,прочистување'' на полицијата и затвор за убиецот. Против сум за обвинување на целата полиција и распуштање на одредени единици. Не учествувам во протестот поради две причини : прво и основно малолетен сум, а второ мислам дека се политизира целава работа. Исто така и не очекувам некои позначајни реформи во полицијата како резултат на протестот. Ова ќе трае недела дена после ќе стивнат работите и се ќе се врати по старо.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
После што? После тоа што украл 2 сокчиња? Ти си направил нешто такво сигурно до сега во животот. Заслужуваш ќотек?
Не биле 2 сокчиња..ама типот сакал фраер пред друштвото да се направи...не знам колку си запознаен како започнало сето ова( од играчка станало плачка) Нешто слично на тоа немам направено,а не сум ни помислил ..срамота е... и далеку од тоа дека го оправдувам убиството..треба да му се суди на убиецот.
 

aluminium

MSc
Член од
3 март 2011
Мислења
186
Поени од реакции
20
Brisete mislenje na osnova oti e spekulacija ili partiziranje?
Ako e za spekulacija, 90% od postovite se spekulacija. Ako e za partiziranje, pa normalno se e partizirano, partiziranosta e del od opstestvoto.
Ako e zaradi pozajmenosta na mislenjeto, imase i prethodno takov post za informaciite za Tigarot od Zoran Bozniovski.
Mislam deka ne trebase da se izbrise bidejki se pokazuva shema na povtoruvanje vo policijata.
Ama vashe e da odlucite so e pravilno a so ne.
Pozdrav
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Премногу страни се немам време сите да ги читам. Затоа ќе прашам. Која е крајната цел на протестот ?
Од прилика го поставуваш истото прашање како и на девојката на која и одговорив, така да еве се цитирам сама:

Еден од милионите постови што ги нареди тука без никаква основа, овој random го цитирав.
Незнам што е тешко да се сфати дека полицијата треба да штити, тоа и е работа. И кога уназад со години гледаме дека не е така, дека одредени припадници се понашаат ко нашиве животи да се во нивна сопственост, мора да се каже СТОП. И не девојче, не протестираме ние да се распушти цела полиција, туку да се реформираат специјалните единици, знаеш што значи тоа, да се тргнат таквите говеда од функција каде што носат пиштол! Значи да има вистински реформи, за да нема вакви трагедии, од кои луѓе како вас само накај политика им тера тоа мозочето. АМАН! Протестирам поради бруталноста на цела полиција, презентирана од некои нивни претставници, и за тоа да не бидат некои, туку никој од нив.
Претпоставувам дека ќе биде соодветно казнет осомничениот, ама не можам со тоа да се задоволам, зошто утре друг негов колега што си останал на работа, (пошто за тоа се залагаш ти), ќе го направи истото, и ти истото ќе ни го кажеш, дека ќе биде казнет, и се така додека тебе (не дај боже-само пример) не ти се деси тоа за твој близок, е тогаш касно ќе ти биде, ќе нема никој да ти помогне.

ЕТЕ ЗАТОА ГОСПОЃИЦЕ ЈАС ПРОТЕСТИРАМ! ЗА МЕНЕ И ЗА ТЕБЕ И ЗА СИТЕ ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА!
Освестете се луѓе додека е време! Се гледаме во 18:00 пред споменикот на Мајка Тереза!

СТОП ЗА ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ!!!
Особено болдираното и подвлеченото..
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Не биле 2 сокчиња..ама типот сакал фраер пред друштвото да се направи...не знам колку си запознаен како започнало сето ова( од играчка станало плачка) Нешто слично на тоа немам направено,а не сум ни помислил ..срамота е... и далеку од тоа дека го оправдувам убиството..треба да му се суди на убиецот.
Епа ај за тие што не сме запознаени како започнало објасни ни ако не те мрзи ?

Од прилика го поставуваш истото прашање како и на девојката на која и одговорив, така да еве се цитирам сама:

Особено болдираното и подвлеченото..
Ја кажав причината поради која не ги прочитав сите постови. Премногу се! Веќе ми одговорија други, а погоре можеш да го прочиташ и мојот став околу се ова. :)
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Toa e проблемот НЕМА професионалци . Не ти стана јасно до сеа?
Ако имаше професионалци многу работи немаше да се случуваат во земјава .
Хех, ќе останат еден двајца. :p Јасна е работава, ама мора малку лудило да глумиме. Види каква отпор настана против една обична прошетка низ Центар во знак на протест, не пак за нешто повеќе да збориме.
Neli imase i lani slucaj vo koj policiska brutalnost rezultirala so smrt. Pretepale cigance pa go frlile vo reka, neka me ispravi nekoj ako ne sum vo pravo. Sto se sluci so toa?
Се случи истото што ќе се случеше доколку не се излезеше на улица.
А како ќе се постигне таа цел ? Со реформи во полицијата ? Најубаво на сите пред да ги вработат еден психолошки тест да им направат. Сепак во државава не фукнционира се така мазно па и да има таков проект ќе пропадне.
А со тоа да се распуштат алфите не се согласувам воопшто. Треба да се ,,превоспитаат'' ама да се распуштаат како единица во никој случај. Тие се заслужни за огромен број уапсени криминалци. Немој после да ги бараме кога ,,браќава'' ќе почнат по старо.
Мислам дека Lurtz некаде претходно пиша дека психолошки тестови имало. Ама..
Решението, нормално, се реформи. Зар постои друго? Треба да се превоспита цело МВР (и сите институции и поединци во државава, ама ко за почеток, МВР). Кога би останале само квалитетните (по претпоставка дека ги има :)) не верувам дека некој би сакал да се распуштат Алфите (барем јас не). Но и да се распуштат, останативе ќе си ја вршат работата како што треба, па и нема да има потреба од нив.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ако има такви што му помогнале на убиецот нека одговараат, но пак сум против за колективна одговорност на институцијата и сите кој ја носат таа униформа. Тенка е линијата помеѓу анархијата и еуфоријата, ефикасноста зависи од решавање на вакви случаи со ладна глава, а не водени од еуфорија и емоции.
Сторителот не е обично граѓанско лице кои извршило убиство, туку тоа го сторил под службени, државно дадени овластувања и на работно место.
Муабетов ти е...наведната глава сабја не сече (за кофа не гарантирам, народните мудрости не се изјасниле по тоа прашање)...

Туку шо се деси со темава...:D
http://forum.kajgana.com/threads/Полиција-Јавна-безбедност.48822/
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.040
Поени од реакции
25.006
Се гледаме вечер во 18ч пред споменикот на Мајка Тереза.
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Испадна дека сите ние кои гласавме ,,да'' сме сепак во право и оправдано се чуствуваме така. Него сега нека дадат мислење овие на кои се им беше розево и полицајците за нив беа душичики.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
...ама затоа голта прашина.
Прашината се елиминира со вода, не мора многу, онолку колку што собира во кофа...
А бајаги прашина во умовите на млади луѓе, не можат да разберат што значи ова и што би значело понатамошно молчење...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.815
Поени од реакции
72.145
Хахаха, божееее значи неможе а да не сме ние криви:cool:
Мореее волку активна тема којзнае од кога немало, сте напишале над 20 страни од кога сум постиртал последен пат:eek:
Искрено ме мрзи да ги прегледувам сите, а читам дека веќе објавиле зошто било убиено детето, т.е. која бил.а причината да биде бркан најпрво...
Може да ми каже некој, за да не листам сто страни поназад?:)
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Хахаха, божееее значи неможе а да не сме ние криви:cool:
Мореее волку активна тема којзнае од кога немало, сте напишале над 20 страни од кога сум постиртал последен пат:eek:
Искрено ме мрзи да ги прегледувам сите, а читам дека веќе објавиле зошто било убиено детето, т.е. која бил.а причината да биде бркан најпрво...
Може да ми каже некој, за да не листам сто страни поназад?:)
Украл пијачка :cenzura:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom