Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Ми треба мала помош. Земав LG GT540 од T-Mobile. Вчера земав ист телефон од еден другар ама купен од ВИП и ми беше ептен различен. Како прво јас немам влечечко мени (ако знае некој како да активирам, супер). Верзијата на мојот телефон е 2.1 Update 1. Дали има некој дадено апдејт или знае како да го средам DRAWER NOTIFICATION (влечечкото мени)?
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
Metono1[mkd];3988356 напиша:
Ми треба мала помош. Земав LG GT540 од T-Mobile. Вчера земав ист телефон од еден другар ама купен од ВИП и ми беше ептен различен. Како прво јас немам влечечко мени (ако знае некој како да активирам, супер). Верзијата на мојот телефон е 2.1 Update 1. Дали има некој дадено апдејт или знае како да го средам DRAWER NOTIFICATION (влечечкото мени)?
Иди во апликацијата Home selector и избери Android Home.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Сакам да ставам спотови на моб но не можам да ги преземам преку bluetooth не ги препознава . Симнав Rockplayer apk file на мојот PC а потоа го пренесов на мојот моб. Инсталирав но ништо не отвора , дали не е инсталирано или друго не знам .Помош?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
го инсталираше .apk-то или само го симна ?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Go instalirav ama nisto ne otvora :icon_conf
Имаш усб кабел со телефонот, поврзиго на пц и префрлиси ги спотовите каде сакаш на картицата. Потоа оди во media player ќе одбериш видео и тука се.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Дечки слушам имало скајп за андроид и други програми кои се плаќаат, ги барав преку маркетот ги нема, одитов директно на страната на скајп за мобилен пробав да данлодирам неможеше, барам помош како да инсталирам програми.

Друго прашање ми е во врска со рутирање што се добива ако го рутираш дали е добро за телефонот, и може ли сам да го направам тоа
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Иди во апликацијата Home selector и избери Android Home.
Не мислев за тоа мени, туку за taskbar-от што е на саатот горе неможам да го завлечам надоле. 1-2 ми успева ама многу тешко, пробав на верзија 1.6 на еден другар оди перфект. Кај мене е 2,1 Update1 и е катастрофа.

Btw како да го повратам повторно LG Home? Andorid Home, не ми се допаѓа..
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дечки слушам имало скајп за андроид и други програми кои се плаќаат, ги барав преку маркетот ги нема, одитов директно на страната на скајп за мобилен пробав да данлодирам неможеше, барам помош како да инсталирам програми.

Друго прашање ми е во врска со рутирање што се добива ако го рутираш дали е добро за телефонот, и може ли сам да го направам тоа
Со рутурањето стануваш админ на телефонот, и токму тоа ти треба за да можеш да го гледаш цел маркет. Вратисе на 1-ва страна Princ има објансето како.

Metono1[mkd];3990602 напиша:
Не мислев за тоа мени, туку за taskbar-от што е на саатот горе неможам да го завлечам надоле. 1-2 ми успева ама многу тешко, пробав на верзија 1.6 на еден другар оди перфект. Кај мене е 2,1 Update1 и е катастрофа.

Btw како да го повратам повторно LG Home? Andorid Home, не ми се допаѓа..
Побарај во settings display calibration така нешто и ќе го направиш, после тоа ќе ти работи одлично. А за да се вратиш на LG Home влези во менито и барај едно иконче како куќарка пишува Home Selector и ќе го одбериш LG Home.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Ако може помош околу тоа каде да ги префрлам апликациите и како да ги инсталирам?
Xperia X8 е у питање.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Како се гаси edge на Desire? :)

Има некој сетинг што не го гледам, или пак исто како на iPhone, намерно не ставаат таква опција?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ако може помош околу тоа каде да ги префрлам апликациите и како да ги инсталирам?
Xperia X8 е у питање.
како мислиш да ги префрлиш?

Како се гаси edge на Desire? :)

Има некој сетинг што не го гледам, или пак исто како на iPhone, намерно не ставаат таква опција?
Во settings барај mobile network и деселектирај го, би требало да е тоа тоа.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
како мислиш да ги префрлиш?



Во settings барај mobile network и деселектирај го, би требало да е тоа тоа.
Не е таму, ипак не сум дотолку изгубен. Го пуштив сетап-от, кој кога го упалив за првпат телефонот не се пушти...и таму ме праша дали Интернетот да користи само ви-фи или и дата-план иам. Си бираш Ви-фи и готова работа. :)
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Не е таму, ипак не сум дотолку изгубен. Го пуштив сетап-от, кој кога го упалив за првпат телефонот не се пушти...и таму ме праша дали Интернетот да користи само ви-фи или и дата-план иам. Си бираш Ви-фи и готова работа. :)
Држи го подолго копчето горе за гасење на телефонот и излегува едно мени. Тука можеш да избереш дали да се уклучува на интернет од мобилната мрежа или не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom