Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Скопското е убедливо најдобро македонско пиво. Али и Дабот не е лош ко што некои го праат, убаво пиво е и Дабот.
За од странскиве, Туборгот ич не ми се свиѓа, не знам зашто сите го пиете, дали дека е странско, па во дискотеки имате избор Даб-Туборг и изборот го сведувате на Туборг.

Карлсберг е убаво пиво, исто и Стела, Бекс, Паулнер и тоа ми текнува моментално.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Деновиве онака влегов у маркет купуев нешо па ај со другаров по 1 лименка пивце,шо да зееме..ај се сме пробале па ај едно незнам не му го памтам имево,битно пивово беше црногорско...по тиња работа немам пиено..страшно мирисаше на квасец страшно
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Пабон покрај кеј шо се најблиску до Холидеј Ин ( Имат големи плакати од Пауланер).
Мене ми беше најгрозно, искрено. Најмногу ми се бендиса Гролш ама излеа нигде немат во Скопјево, а?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.339
Поени од реакции
16.489
Пабон покрај кеј шо се најблиску до Холидеј Ин ( Имат големи плакати од Пауланер).
Мене ми беше најгрозно, искрено. Најмногу ми се бендиса Гролш ама излеа нигде немат во Скопјево, а?
Да и јас таму имам видено Пауланер.
Туку, додека зборуваме за пива, кај има Корона ?
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
162
Поени од реакции
17
Тоа исто како да кажам PEPSI е подобро од Скопско. Споредуваш баби и жаби (во случајов Скопско со Златен даб)
Бато имам троа повеќе години од тебе и сигурно троа повеќе испиено.....
Полошо пиво од Скопско нема, веруј.

Да нема Пивара таква политика каква што има ,нема ни во кафаниве/баровиве да се пие.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тоа исто како да кажам PEPSI е подобро од Скопско. Споредуваш баби и жаби (во случајов Скопско со Златен даб)
Нема врска ова. Прилепска пивара ти е веднаш после Скопска и со опрема и со се и многу се напреднати... Тоа од времето што се зборело па така сите мислат. Инаку најбитно до вкус е па така тешко е да се каже. Исто ја се слагам дека Скопско е газирано и дека е тешко за пиење како што спомнаа погоре па на некој начин со влез на други странски пива и ниски цени падна квалитетот на Скопско и тоа паѓа се повеќе...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Немам ПРЕМНОГУ пиво испиено и немам ништо против било која пивара или град (да не биде, прилепско е = не чини) ама Златен Даб ми е ептен одвратно “пиво“.

Јас ИСКРЕНО не познавам ниту еден кој рекол дека дабот е подобро пиво од Скопско т.е. барем некој да каже дека дабот не е лош ОСВЕН некои недораснати и нафурани прилепчани,
кои си го сакаат дабот САМО ЗАТОА ШТО Е ОД ПРИЛЕПСКА ПИВАРА а не ради вкус и квалитет, а знам и прилепчани (нормални нели) што знаат што е квалитетно а што не,
и самите си викаат дека дабот е лајно.

Мене лично Скопско ми е дефиниција/репер за пиво.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
162
Поени од реакции
17
Немам ПРЕМНОГУ пиво испиено и немам ништо против било која пивара или град (да не биде, прилепско е = не чини) ама Златен Даб ми е ептен одвратно “пиво“.

Јас ИСКРЕНО не познавам ниту еден кој рекол дека дабот е подобро пиво од Скопско т.е. барем некој да каже дека дабот не е лош ОСВЕН некои недораснати и нафурани прилепчани,
кои си го сакаат дабот САМО ЗАТОА ШТО Е ОД ПРИЛЕПСКА ПИВАРА а не ради вкус и квалитет, а знам и прилепчани (нормални нели) што знаат што е квалитетно а што не,
и самите си викаат дека дабот е лајно.

Мене лично Скопско ми е дефиниција/репер за пиво.
Ти повторувам,
Немам никаква врска со Прилеп, ама баш никаква.

Секој повозрасен просечен "уживател" на пиво ако е искрен ќе ти каже дека Дабот воопшто не е лошо пиво напротив.
Скопско е лошо пиво.

Во секој случај ствар на избор и вкус.
Ако тебе ти е Скопско репер за добро пиво, тогаш стварно имап проблем или сетилото за вкус и мирис ти е изгубено.
Ама уживај, ако ти е убаво ,терај .

А некој од домашниве твои да не работи у Скопска Пивара па вака реагираш?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ти повторувам,
Немам никаква врска со Прилеп, ама баш никаква.

Секој повозрасен просечен "уживател" на пиво ако е искрен ќе ти каже дека Дабот воопшто не е лошо пиво напротив.
Скопско е лошо пиво.

Во секој случај ствар на избор и вкус.
Ако тебе ти е Скопско репер за добро пиво, тогаш стварно имап проблем или сетилото за вкус и мирис ти е изгубено.
Ама уживај, ако ти е убаво ,терај .

А некој од домашниве твои да не работи у Скопска Пивара па вака реагираш?
Не сум “расист“ :)

До вкусот е. Пример јас јадам премногу луто и за мене нормална (блага) пиперка ми е џабе патот. Исто и со пивово, Скопско ми одговара највеќе, погазирано, појак вкус, “погорчливо“ тоа ЗА МЕНЕ е пиво
(значи не убедувам никого дека е вака или онака) туку кажувам мое мислење. Дабот ми има ептен одвратен вкус, ама ептен, а туборг и такви “лесни“ пива се како сокче.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
162
Поени од реакции
17
Не сум “расист“ :)

До вкусот е. Пример јас јадам премногу луто и за мене нормална (блага) пиперка ми е џабе патот. Исто и со пивово, Скопско ми одговара највеќе, погазирано, појак вкус, “погорчливо“ тоа ЗА МЕНЕ е пиво
(значи не убедувам никого дека е вака или онака) туку кажувам мое мислење. Дабот ми има ептен одвратен вкус, ама ептен, а туборг и такви “лесни“ пива се како сокче.
Тогаш другарче одмај напрај switch на црвено винце, одговара на љуто и добро месо :)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Не сум “расист“ :)

До вкусот е. Пример јас јадам премногу луто и за мене нормална (блага) пиперка ми е џабе патот. Исто и со пивово, Скопско ми одговара највеќе, погазирано, појак вкус, “погорчливо“ тоа ЗА МЕНЕ е пиво
(значи не убедувам никого дека е вака или онака) туку кажувам мое мислење. Дабот ми има ептен одвратен вкус, ама ептен, а туборг и такви “лесни“ пива се како сокче.
Некој човек многи пиел ДАБ, одејќи по патот нашол 1.000 денари и од радост отишол во кооперацијата и си купил цела гајба ДАБ, отишол во паркот и кога и седнал ја испил цела гајба!
Арно ама од многу пиво се опил и заспал во тревата, поминал некој педер и кога видел дека овој е пијан и спие му го свирнал арно ама му оставил 1.000 денари, овој кога се отрезнил видел дека има 1.000 денари и пак отишол на кооперацијата да купи уште една гајба пиво.
Пак отишол во паркот, ја испил и заспал, батката од вчера пак поминал и пак му га закачил од позади и му оставил 1.000 денари.
Овој се отрезнува и гледа пак 1.000 денари ги зема и оди на кооперацијата и му вика на продавачот: Дај ми една гајба СКОПСКО!
Па до сега зеде 2 гајби ДАБ, зошто сега СКОПСКО го прашал продавачот?
Од ДАБ-от многу газот ме боли му рекол баткава на продавачот...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Назлифатма, преубаво, преубаво колаче. Нешто слично на баклава. Пред некое време пробав првпат и од тогаш па наваму барам по слаткарници, никаде нема. Знае некој рецепт?
 
Член од
15 март 2006
Мислења
95
Поени од реакции
5
Неэнам од каде си, ама јас сум купувала во Веро во Тетово,таму има, эа други места неэнам.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Неэнам од каде си, ама јас сум купувала во Веро во Тетово,таму има, эа други места неэнам.
Леле еј а у Веро не ми текнало да побарам. Што е најтрагично, од Тетово сум. Имаш зеленко.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
ова пиво денес во големото Веро го здогледав во едно метално буре...ај провери си уште еднаш да не сум случајно грешка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom