Фан Клуб: Барселона

Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Незнам како може да постои потценет играч а во исто време тој да биде и добитник на Златната Топка. Ривалдо не само што ја освои Златната топка во 98 год. туку беше и најдобриот играч на Барса од 97 до 2002 год, носејки ја Барса до 4 титули, 2 во Примера, 1 Шпански куп и 1 Супер куп на Европа а притоа за тие 5 сезони има околу 90 гола постигнато на официјални мечеви.

Од друга страна Валдес е и те како потценет, спомни му на некој што не ја прати Барса, кажи му дека Валдес е еден од најдобрите голмани моментално или во последните 3 сезони, има у фаца да ти се изнасмее.
Валдес да не беше Шпанец ќе можеше комотно да биде првотимец во било кој репрезентација со игрите кои што ги прикажува во последните две ипол три години. За негова несреќа Шпанија го има Касиљас... па така да треба чудо да се деси за Валдес да биде првотимец на таа земја.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.455
Поени од реакции
22.140
Незнам како може да постои потценет играч а во исто време тој да биде и добитник на Златната Топка. Ривалдо не само што ја освои Златната топка во 98 год. туку беше и најдобриот играч на Барса од 97 до 2002 год, носејки ја Барса до 4 титули, 2 во Примера, 1 Шпански куп и 1 Супер куп на Европа а притоа за тие 5 сезони има околу 90 гола постигнато на официјални мечеви.
Не знам ни јас. Затоа и прашав. Навивач на Барса од тоа време да се сеќава и да објасни зошто Ривалдо бил потценет играч.
BTW, еве и на форумов:
Каков Зидан какви бакрачи...за еден натпревар Ривалдо ги стави сите останати во кош. Видете хет-трик и обрнете внимание на последниот гол. Најпотценет играч, класа за сите други.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Можеби alexsr мисли потценет во одност на Зидан и на Роналдо во тоа време, во однос на експонираност, али според мене во друго ништо не беше потценет.
И денес Кристијано е најекспонираниот играч на планетава али од друга страна знаеме кој е стварно најдобриот играч на зелениот терен.
Што се однесува до овие тројца, сите си беа прикаска за себе, Роналдо беше најдобриот најубитачниот напаѓач во тоа време а можеби и најдобриот шпиц кој некогаш заиграл фудбал, Зидан беше најдобриот плејмејкер, креативност во движење беше човекот, а Ривалдо за мене е најдобриот АМ што некогаш го имам видено. Човекот стварно беше бисер во фудбалот, страшно технички поткован, креативен, одлично чуство за пас, за асистенција и уште подобар осет за гол надополнет со страшен шут.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.175
Поени од реакции
1.041
Алелуја. Како ретко кога, сите можни играчи ни се здрави. Денеска на тренингот се врати и Максвел, со што тренираа сите 20 играчи од првиот тим плус Тиаго. Од овие 21, Пеп ќе мора да исфрли 3 за натпреварот со Депортиво.
На Риазор, иако Депортиво се цврсти дома, очекувам да освоиме само и само 3 бода. Нерешено не доаѓа во обзир. :)
И сакам да го видам Афелај во прв состав!! Педро ги одигра последните 5 натпревари како стартер, одигра повеќе и од Меси и од Виља, па посакувам да излеземе со овој состав:
Валдес
Дани -Пике-Пујол - Абидал
Серхио
Чави-Иниеста
Меси-Виља-Афелај​
Доколку Педро продолжи во ваква форма, НЕ ОЧЕКУВАЈ Афелај да игра крило.... Афелај е земан најповеќе да ги покрива позициите од средниот ред, т.е во ротацијата кога ќе одмараат Чави и Иниеста, Кеита и Афелај да ги менуваат.
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
80
Поени од реакции
8
Абе он зборува на терен. :):) Носорогот не научи ни името да си го каже на шпански, па играше прва постава, а Бојан само го гледаше од клупата.


Иначе, според Сид Лов, новинарот на Гуардиан вака изгледа идеалниот состав на Барса за изминатата деценија 2000-10:

ВАЛДЕС

ПУЈОЛ - ПИКЕ
БЕЛЕТИ - - - - - - - - - - - - - - ВАН БРОНХОРСТ

ЧАВИ
ДЕКО - - - - - - - - ИНИЕСТА

МЕСИ - - - - - - - - - - РОНАЛДИЊО
ЕТО

Составот е доста реален, само јас наместо Пике би го ставил Рафа Маркез. Секоја чест за Пике, ама во Барса дојде 2008, а Рафа овде беше скоро цела деценија, одигра над 200 натпревари и беше еден од најдобрите дефанзивци во светот во своето време(и Пике денес е еден од најдобрите, да неме разберете погрешно). Единствено последната сезона ја одигра на клупата, баш заради незаменливите Тарзан и луди Пике.:)
sekoja cest za markez, ama pike tuka dosta uvereno e vo prva postava, i zasluzuva da bide pred markez. markez sekogas bilo nasa najslaba tocka na defanzivata vo erata na rajkard. i mislam deka rivaldo treba da bide pred deko
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.455
Поени од реакции
22.140
sekoja cest za markez, ama pike tuka dosta uvereno e vo prva postava, i zasluzuva da bide pred markez. markez sekogas bilo nasa najslaba tocka na defanzivata vo erata na rajkard. i mislam deka rivaldo treba da bide pred deko
Маркез најслаба точка?? :tv: Многу пати велеа дека Маркез е подобар дури и од Пујол. Единствено последната сезона Маркез што ја играше, беше под неговото ниво, другите сите сезони беа фантастични.
За Деко, мислам дека заслужено е овде, царуваше во средината, најчесто играше по страната каде што сега игра Иниеста, заедно со ЏИО и Роналдињо имавме убиствена лева страна. А, Ривалдо играше само 2 години во оваа деценија.

--- надополнето ---

Нека се чуваат Депортиво во Сабота! :)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
80
Поени од реакции
8
Маркез најслаба точка?? :tv: Многу пати велеа дека Маркез е подобар дури и од Пујол. Единствено последната сезона Маркез што ја играше, беше под неговото ниво, другите сите сезони беа фантастични.
За Деко, мислам дека заслужено е овде, царуваше во средината, најчесто играше по страната каде што сега игра Иниеста, заедно со ЏИО и Роналдињо имавме убиствена лева страна. А, Ривалдо играше само 2 години во оваа деценија.

--- надополнето ---

Нека се чуваат Депортиво во Сабота! :)
ednostavno nikogas ne mi se svigjal, imase i nekoi brilijantni igri, ama sekogas znaese da napravi katastrofalni greski, na dolgi pasovi sekogas go gubese protivnickiot igrac, ednostavno bese katastrofalen marker, a vo druga strana dobar bese na kontrola na topkata i imase dobri dolgi pasovi, i moze da se kaze deka bese dobar na 1 na eden ( sto ne bas nest sto mnogu mu treba na centralen defanzivec), sprotivno na nego, pike e majstor, pike duri e podobar od pujol ako procenuvame talent, i ima golem uspeh otkoga dojde, 2 pati sampion na spanija, champions, svetsko so barca i spanija, kup na spanija, superkup na spanija i evropa. a mislam deka rivaldo bi trebalo da bide mesot deko zatoa sto rivaldo ja drzese barca cvrsto koga bese najtesko,i toa sam, postignuvajki golovi podobri i od ronaldinho. covekov bese absoluten idol, a deko imase back-up od ronnie i xavi, i deco imase mnogu dobri partii, ama znaese da igra 2-3 natprevari po red loso, i toa mnogu pati, da ne bese deko nie sepak ke bidevem sampioni vo paris, dodeka da ne bese rivaldo nemase ni vo champions da igrame
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Абе будало ниедна гледа Господ знаеш тоа :):)
Ќе ти врати еден ден за овие стресови шо ни правиш :)
Абе деца не правите вакви работи и стари луѓе има
на форумов. :)

Јас за момент помислив дека сме први април.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323

Kajgana Shop

На врв Bottom