Работа во Дубаи преку НАХИЛДОО.

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
никогаш, ама никогаш не им верувам на агенции за посредување при вработување... уште од пред скоро деценија кога се појави еден хрват со силно обезбедување околу себе, кој тврдеше дека дошол да ги научи македонците како да заработат, и ке држи бесплатни предавања, ама за администратвини трошоци, како пријавување и слично бараше 1000 денари... му се изнасмеавме у фаца сите и си отидовме.

после повеќе години, кога конечно себе си се убедив дека тие времиња на превари завршиле, одлучив да отидам во коузон во центар на скопје, за работа на брод. и таму одма им ја пробив прикаската. они немаат нити имале капацитет да дискутираат со надредените за квалитетни струки освен оние за собари, чистачи, садомијачи... што би се рекло работник од нај ниската класа со нај мали примања од 600 уса долари месечно?????? па уште и јас треба да си платам авионски лет до уса, и на нив да им дадам 250 евра за средување на документи и виза... па чекај бе... јас имам америчка виза и таа ме чинеше 85 евра во амбасада... а не 250... и испаѓаше дека 3-4 месеци ке работиш за да си ги вратиш парите а следните 2-3 да заработиш нешто ситно и да си дојдеш дома...

а за овие нахилдоо слушнав дека се тешка превара. убаво е што членот погоре ги посочи сите аргументи со кои се докажува дека е превара. точно е дека самата компанија за вработување ги покрива трошоците за агенцијата која наоѓа работник... за кој чошак они бараат пари? нека идат и лажат некој друг...

плус незнам кој беше од погоре збореше за турата во која имал свој човек.... нели бе пријателе рече дека тргаат и наеднаш им се јавиле и им кажале дека заради рамазанските пости им се одложува цел месец тргањето? па они не знаеле дека иде рамазан и постовите? па тоа се знае бааги унапред... зашто на 5 дена пред тргање им одложиле? не ви мириса малку напревара? па сега ќе им одложат пак... ќе видиш... ќе има друга причина...
Многу се имаат пријавено..од Куманово и Скопје врие..ја кога бев имаше во канцеларија едно 15 души..Ветено е дека првата група оди на 19 идниот месец..ако отидат ОК,ако не мора да падне некоја глава,тој што ни држеше говор е Кумановец..епа нема кај да бега .:zlo:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Многу се имаат пријавено..од Куманово и Скопје врие..ја кога бев имаше во канцеларија едно 15 души..Ветено е дека првата група оди на 19 идниот месец..ако отидат ОК,ако не мора да падне некоја глава,тој што ни држеше говор е Кумановец..епа нема кај да бега .:zlo:
а колкава е групата? сакам да кажам колку луѓе се во група?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
а колкава е групата? сакам да кажам колку луѓе се во група?
Незам колку се у бројка,само знам дека се многу..од Куманово секој 3 или аплицирал или размислува да аплицира
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
јде дали некој дојде до сознание дали е ова лажна компанија или некој веќе заминале да работат????????
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
значи за 2-3 недели...

па човекот твој не знае колкава е групата и кога точно идат? дај бе сподели повеке информации...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
значи за 2-3 недели...

па човекот твој не знае колкава е групата и кога точно идат? дај бе сподели повеке информации...
За одење точно се знае од 15 до 20 септември (првата група) е сега колку ќе идат незнам,незнае ни другар ми што би требало да иде со нив (односно Октомври му кажале),кој ќе ти каже точна бројка... За многу има многу пријавено. Слушнав само шпекулација од него дека демек ,на некои им биле поделени авионските карти и биле осигурани во завод .. Јас ќе одам овие денви пак,сакам да го барам договорот и да ги развртам уште малце,да ги распрашам за секој детал,па ќе пишам пак
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Drugar site se lazni
kako moze nekoj bez nikakvi informacii da nosi luge niz evropa za 2000 evra, aj ovoj drugiot 1000 i taka i taka
ne baraat provizija cccc, kolku dobri luge
eeeeeeeeeeeeeeeee pa duri i nemame konkurencija samo makedonci, poarno za nas ke se ispotepame sami
go procitav celiot forum, aplicirav kaj site osven NAHIL me vikaa duri 3 pati na razgovor(kako so kojznae sto obrazovanie da bev
ovaa pa silvija izgleda studirala vo makedonija i znae makedonski perfekt pa sega saka da ne iznese site makedonci i da ni dade ubavi plati
daj ne se zafrkavajte so nas, bas me interesira sto odgovor ke dobijam od ovaa silvija
ima i drugi oglasi , kako na primer baraat po 200 denari da ti ispratat aplikacija, ti ke im dades sto se 200 denari ,arno ama ke najdes vnatre uslovi koi nema da gi sakas i na kraj propadnale tvoite pari, malku po malku dalaverdziite sobiraat desetici iljadi denari mesecno i nikoj ne prezema nisto
treba da se organizirame - odime vo nahil i gazime SE, gi naogame ovie od working in europe gi gazime i narodot da slusne i da se plasi da napravi vakvi gluposti
gi zaboraviv i kouzon tie pa zarabotuvaat po eden milion najmalku vo mesecot od onie 500 denari za prijavuvanje sekoj mesec se prijavuvaat po 1000-2000 luge i stari i mladi(onaa velesankata sto ja imaat , lele ne znae dokumentite da gi sobere, ako i postavis poveke od edno prasanje ke se zbrka
docna e , utre ke napisam kako pominav jas vo nahil
pozzzzzz
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
Drugar site se lazni
kako moze nekoj bez nikakvi informacii da nosi luge niz evropa za 2000 evra, aj ovoj drugiot 1000 i taka i taka
ne baraat provizija cccc, kolku dobri luge
eeeeeeeeeeeeeeeee pa duri i nemame konkurencija samo makedonci, poarno za nas ke se ispotepame sami
go procitav celiot forum, aplicirav kaj site osven NAHIL me vikaa duri 3 pati na razgovor(kako so kojznae sto obrazovanie da bev
ovaa pa silvija izgleda studirala vo makedonija i znae makedonski perfekt pa sega saka da ne iznese site makedonci i da ni dade ubavi plati
daj ne se zafrkavajte so nas, bas me interesira sto odgovor ke dobijam od ovaa silvija
ima i drugi oglasi , kako na primer baraat po 200 denari da ti ispratat aplikacija, ti ke im dades sto se 200 denari ,arno ama ke najdes vnatre uslovi koi nema da gi sakas i na kraj propadnale tvoite pari, malku po malku dalaverdziite sobiraat desetici iljadi denari mesecno i nikoj ne prezema nisto
treba da se organizirame - odime vo nahil i gazime SE, gi naogame ovie od working in europe gi gazime i narodot da slusne i da se plasi da napravi vakvi gluposti
gi zaboraviv i kouzon tie pa zarabotuvaat po eden milion najmalku vo mesecot od onie 500 denari za prijavuvanje sekoj mesec se prijavuvaat po 1000-2000 luge i stari i mladi(onaa velesankata sto ja imaat , lele ne znae dokumentite da gi sobere, ako i postavis poveke od edno prasanje ke se zbrka
docna e , utre ke napisam kako pominav jas vo nahil
pozzzzzz

Ако НАХИЛ заебе , заебе толку народ..биди сигурен дека некој ќе остане без глава..од толку души ќе се најде еден двајца будали.. Знам двајца ( дебелиот и една риба) од Куманово се, дознав од прилика и кај живеат, ако заебат нема тек-така да пројдат :wink: Па преку к.р ми е од преваранти, док не виси некој,ќе бидеме еб.ни од многу страни
 
Член од
18 август 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Ништо,најубаво да ги СТОКМИМЕ сите информации кои ќе ги собереме ОВДЕ со факти,да си направиме некоја си група и заедно да тераме,па ако не му е мил живитот на некој од БУЏЕТАРИТЕ ко ќе не види неkа проба да заебе :D
Ќе чекам на сигурни информации-имиња,фирми,агенции,трошкови,датуми,тука во оваа тема,или отворете фејсбук група :D
Ај за убаво нека тераат тие што заминале па да кажат :D
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
543
Поени од реакции
327
Ако НАХИЛ заебе , заебе толку народ..биди сигурен дека некој ќе остане без глава..од толку души ќе се најде еден двајца будали.. Знам двајца ( дебелиот и една риба) од Куманово се, дознав од прилика и кај живеат, ако заебат нема тек-така да пројдат :wink: Па преку к.р ми е од преваранти, док не виси некој,ќе бидеме еб.ни од многу страни

ке дојде 20 септември.таа дата од прилика ке се иде.ке видиме.после тоа ке се праи шо ке се праи,ма да ништо нема да се направи ама ај.тоа е тоа.поздрав од албанија.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Абе толку ли не сте свесни дека ве работат како бафчи да го ебам,со пролонгирање на рокот само си купуваат време да соберат уште некоја пара и да му ја летнат ах бре,овие шеми у мк постојат уште од 92 со америчките визи и уште не ви иде памет
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Абе толку ли не сте свесни дека ве работат како бафчи да го ебам,со пролонгирање на рокот само си купуваат време да соберат уште некоја пара и да му ја летнат ах бре,овие шеми у мк постојат уште од 92 со америчките визи и уште не ви иде памет
go prolongiraat rokot, ama veke ne baraat pari kako depozit tuku pred zaminuvanje, taka rabrav od dvajca drugari
im rekle ke potpisete a pari koga ke gi dobiete vizite
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Во Велес беше истото со работиници за Чешка ..
Од Велес исто имаше еден „агенција за посредување“ во Скопје .. истата превара ја правеше .. им земаше пари 1000-1500денара демек за аплицирање и документи .. и толку ...

значи 20 евра просек .. од цела Македонија преку 1000 (да не речам 5000 нека се 1000) X 20евра = 20 000 евра за 2-3 месеца ги лапа .. Минимум! ... 1000 души се гола вода ...
му се исплаќа 10души да го прати на свој трошок до таму само да стасаат .. ќе трчаат наваму незнаејќи шо ги снашло како тие од Чешка шо трчанката се враќаа назад .. лично познавам 4-5 души шо беа ...

а „мангупот“ со агенцијава у скопје шо беше го викаат „Кривиот“, накривнува со едната нога, превара прва класа, некој од темава шо посетува редовно овакви „агенции“ сигурно го знае, и сигурно го има обричено :) низ Скопје има сменето неколку локации под различно име со различни вработени ...
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
до келавиот.
кога се вракаш во македонија да ги ставис договорите да ги видиме убаво. се надевам дека ке има повеке информации а може и сите други да казжуваат и за други агенции па да дискутираме да не дадеме така да се збогати некој на наш грб со превари поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom