Група Д (Германија, Австралија, Србија, Гана)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Да не беше ова денес може ќе помисле СП во Шах се игра во ЈАР :tv: Ви реков 3+ разлика? Нема заебанции, нема тактизирање со овие млади фудбалери. Тоа и така не е стил на Германија а посебно не сега со овој состав. Лев ги знае квалитетеи на овие играчи и знае како да скрои игра за нив. Единствена замерка - многу шанси промашени и тоа при 0:0 и 2:0 кога не беше се 100% сигурно. Сега со Австралија никому ништо ама во нок-аут фаза тие шанси МОРА да се искористат подобро.

Најизненаден бев од Клосе искрено. За Милер нема простор за дебата - одличен е сега а ќе стане ѕвер. Не е класичен шпиц туку класичен „германски“ олраунд офанзивец. Му фали само реализација и „кул-фактор“ пред голот. Сите ги видовме утките со Лион (2 пати) и Интер но тоа е цената на давањето доверба на 20-годишњаци. А за аргументот „во важни натпревари ништо не прикажал“ би прашал само дали и Кики Роналдо не е добар играч зш не се сеќавам од Манчестер 1/2финалињата со Милан кога ги играше пред 3-4 сезони, преку европски и светски првенства во еден важен натпревар асално да одиграл на интернационална сцена.

Се на се фудбал за мерак беше и вистински празник за очи ова вечерва. Ќе пишам и тука - од се срце се надевам дека офанзивниот фудбал ќе победи на ова СП (секако најубаво Германија :smir:).
 
Н

'Никола'

Гостин
брат гледај, знам дека сте срекни сега зашто тепавте 4-0, и јас сум срекен што си фатив, али не избрзувај ,сепак Австралија не е голема екипа. Играта на Германија беше феноменална, но целиот креатор на играта беше Озил, а не Милер. Со поголеми тимови не верувам дека ке пружите такво издание. Е ако има ваква игра Германија и пред се Милер против една Англија, Шпанија или Бразил тогаш ви симнувам капа и ке кажам да ова е играчиште, а сега за сега останувам на старото мислење.
Прво честитки на добивката.:wink:
Второ, точно, Озил беше креаторот на играта, но поентата ми беше дека и Милер беше еден од најдобрите поединци на теренот. Имаше супер издание. Сепак ова му е прв официјален натпревар за репрезентација (не ги сметам тука двете пријателски).
Те сваќам, знам што ти е поентата, и ти кажувам дека ќе продолжат со ваква игра. Ме интересира кој друг ќе конкурира за најефикасен тим, да биде поинтересно.:)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
Швабијан битен Аустралиан...Честито,честички честички :) Данкешен
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Битешен :tv: Кој ќе чека уште 5 дена за ваков фудбал пак... се крстам единствено уште во Холандија и Бразил за нешто офанзивно инаку од другиве... тешко... :jaj:
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не се ни сомневав дека Германија лесно ќе победи денес, а по изненадувачкиот пораз на Србија големи се шансите да бидат први во група и да вкрстат најверојатно со САД или Словенија. Вистинскиот тест би требало да биде против Аргентина во 1/4 финале.

И Клосе требаше прв да даде гол. Денес го промашив, ама во петок ќе погодам. :)

Е тоа ќе биде дерби дуел ... Марадона ќе направи некоја тактика и ќе ги ишмрка линиите на теренот и ќе ве победиме убедливо како што денес ги тепавте Сокерите :vozbud::vozbud:
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
КОнечно денес видов добар фудбал на превенствово, иако не ја гледав алжир со словенија но сигурен сум дека неможе таа да се мери со оваа. Едноставно германцине мислам дека немаа погрешно додавање и за тоа голем респект. Како што напоменавте ќе видиме како ќе одиграат со поголемите репрезентации но сепак едно ќе кажам гернманија несмее никогаш ама баш никогаш да се подцени, затоа што германците секогаш биле јака репрезентација иако не располагале со големи ѕвезди.

А за србија и Гана мислам дека најдосаден фудбал од она што го гледав. Едно време почна и да ме замара гледањето на никаков фудбал. Србиве само ги дуваа топките напред а гана трчаа како коњи на контри
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Да не беше ова денес може ќе помисле СП во Шах се игра во ЈАР :tv: Ви реков 3+ разлика? Нема заебанции, нема тактизирање со овие млади фудбалери. Тоа и така не е стил на Германија а посебно не сега со овој состав. Лев ги знае квалитетеи на овие играчи и знае како да скрои игра за нив. Единствена замерка - многу шанси промашени и тоа при 0:0 и 2:0 кога не беше се 100% сигурно. Сега со Австралија никому ништо ама во нок-аут фаза тие шанси МОРА да се искористат подобро.

Најизненаден бев од Клосе искрено. За Милер нема простор за дебата - одличен е сега а ќе стане ѕвер. Не е класичен шпиц туку класичен „германски“ олраунд офанзивец. Му фали само реализација и „кул-фактор“ пред голот. Сите ги видовме утките со Лион (2 пати) и Интер но тоа е цената на давањето доверба на 20-годишњаци. А за аргументот „во важни натпревари ништо не прикажал“ би прашал само дали и Кики Роналдо не е добар играч зш не се сеќавам од Манчестер 1/2финалињата со Милан кога ги играше пред 3-4 сезони, преку европски и светски првенства во еден важен натпревар асално да одиграл на интернационална сцена.

Се на се фудбал за мерак беше и вистински празник за очи ова вечерва. Ќе пишам и тука - од се срце се надевам дека офанзивниот фудбал ќе победи на ова СП (секако најубаво Германија :smir:).
споредбата со Роналдо е неиздржана..

--- надополнето ---

Прво честитки на добивката.:wink:
Второ, точно, Озил беше креаторот на играта, но поентата ми беше дека и Милер беше еден од најдобрите поединци на теренот. Имаше супер издание. Сепак ова му е прв официјален натпревар за репрезентација (не ги сметам тука двете пријателски).
Те сваќам, знам што ти е поентата, и ти кажувам дека ќе продолжат со ваква игра. Ме интересира кој друг ќе конкурира за најефикасен тим, да биде поинтересно.:)
Шпанија , Бразил и Холандија - ти гарантирам:)

погледни го голчето ако не си го видел..ке те мотивира да ги гледаш и Шпанија :)

 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
ЛЕле како сме ги скршиле сокериве не мисе верува,игравме со пети,шести.седмици итд. наликувавме на Бразил.Ми го исполнија денот(вечерта) и нема да го долѓам многуу зошто алкохолот е посилен од мене.

А да Миро кој хед му го дае на Шварцер ме потсети на не толку старитте времиња.
Благодарам и се извинувам.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Абе Антиќ бе зашто не го зема Кежман????
Измислен е и за Жигиќ и за Пантелиќ,башка има поголемо искуство на вакви утакмици,срамота е сварно што не го викна ни за пријателски барем да види како ќе изигра,сега вака може слободно да се слика со ваков напад...
:pos2:, Ги заборави Дарко Ковачевиќ, Саво Милошевиќ, Ивица Краљ и Перица Огњеновиќ.
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Битешен :tv: Кој ќе чека уште 5 дена за ваков фудбал пак... се крстам единствено уште во Холандија и Бразил за нешто офанзивно инаку од другиве... тешко... :jaj:
Шпанија?
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Ги заборавив сори ама ми се стори :smir:

Тоа се 4 репрезентации кои ем имаат потенцијал за напаѓачки фудбал ем сакаат да го играат. Како влијанието на Капело/Липи/Мурињо тактикиве да е пресилно кај си сите други па по секоја цена се обидуваат да ги копираат...

--- надополнето ---

споредбата со Роналдо е неиздржана..
Дај му ги неговите години и искуство па ќе видиме. Те разбирам не си баш убеден во Милер ама ти гарантирам дека ќе стане играчиште. Работи како вистински Германец, кога треба го гледаш како му помага на Лам а во следниот напад ете го пред шеснаесетник со топка. Изгледа „смешно“ како игра ама е ефективно дефинитивно. А треба да работи на ефикасноста секако тие 3 зицери од 1/2 и финале на ЛШ не се утнуваат (сите три па никако) а Томче сепак успеа во уметноста сите три да ги утне....
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Можевме и моравме да изиграме подобро. Пред се тука мислам на офанзивата. Мораше да се нападне, ако нешто мрзам у фудбалот тоа е зихерашка игра. Јебига, изгубивме (мада реално заслужено беше нерешено), идемо даље. Само нападачки!

Браво за Германците, конечно некој почна да игра фудбал. Погодив дека ќе дадат 4 гола. Да ти ебам и првенствово досадно, мораше 8 меча да чекаме за да видиме фудбал.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
163
Поени од реакции
29
Не знам какав проблем имамо кад одемо на неко првенство, као да се уплашимо и као да наши играчи играју у петој лиги. У квалификацијама будемо најбољи, одувамо све, у припремним утакмицама такође, на првенству блокада. Слаба кретња, мислим да је и тактика била погрешна ...

Не могу да верујем да Жига са пет метара уместо да пошаље лопту у гол он је враћа назад, Панта промашује лопту са 11 метара ...

Казна је уследила јер смо промашили неколико добрих шанси, Жигић, Красић ...

Ипак, није крај света, главу горе и храбро против Шваба, разбуцајте Швабе, ако одиграте како знате победа је сигурна. Нас највећи противник смо ми сами себи ...

Кузмане Србине, главу горе ниси ти крив због пенала, дешава се, искупи се на Швабама ...
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
дечки, остајте ги сеа, нека почиваат во агонија :devil3:

малограѓанство??

корени влече од север -

Ова да го беше направил Македонец, ти (а и јас) ќе се гордеевме. Ама дека е Србин, нормално, малограѓанштина, сељацизам и слично... Ебави луѓето.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
споредбата со Роналдо е неиздржана..

--- надополнето ---



Шпанија , Бразил и Холандија - ти гарантирам:)

погледни го голчето ако не си го видел..ке те мотивира да ги гледаш и Шпанија :)


:vozbud: супер акција....иначе Иниеста е мајсторот....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom