Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Мене ме интересира дали во скоро време ке има вракање на брзината од 6 мегабита пошто долго време ја имавме таа брзина.. или ке се остане на 4??
И мене ме интересира истото... и дали ќе има зголемување на лимитот, долго време сме на 15 гига :pos:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Дете, ај не рипај ... малце да знаеш како функционира комплицираната мрежа на ТК ќе ти биде јасно дека тоа не е со еден клик ... нејсе ќе ти простиме на незнаењето ... ќе го напраиме муабето кон крајот на наредната недела со тебе ... ама ако излезе на моето што праиме ???

Prvo ne sum dete imam 22 godini procitaj levo ako znaes da citas latinica, vtoro ne me interesira koj si i sto si u TK i dali si u pravo, ali sega ne si poso ne izleze 24 saati pominaa mn poveke. A sea da ti kazam jas na tebe neso: mozese da procitas prethodno deka imam raboteno so internet mreza, konkretno u Onnet i znam kako raboti, zatoa ne sitkaj topla voda za kompliciranata mreza na TK, koga e prosta kako grav. Ova prefrluvanje e od 4 mesec navamu i nikako da se napravi prefrluvanjeto i jas ne navrediv nikoj konkretno, nego potencirav za nesposobnosta na TK. Vaka sea prvata sansa so rokot ti pomina t.e. izlaza, ako i do krajov na ovaa nedela ne izleze kako so kaza sto praime poslem?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Точно е дека проблем со брзината, латенцијата имаше во последниве недела дена. Пред ден два се јавив во ТК ми викаат сигналот е одличен кај тебе не би требало да има проблем ама оптоварена е мрежата ќе се интервенира деновиве и треба да се среди.
Веќе следниот ден немало телевизија некој 2-3 саати за да после враќањето на сигналот се искристализира сликата и биде по ОК него што беше.
Сега за интернетот не знам многу што и како е сега зашто сум немал време да седнам да проверам али и она малце што го видов осетив да има некое подобрување.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4
Дете, ај не рипај ... освен Glanc на кој треба да му се интервенира на лице место ...

Ne sme deca kako sto ti kaza Rotting, vtoro ako si procital niz minatite postovi, rekov deka kaj mene pomina ekipa. Rekoa deka mrezata bila optovarena i deka nemozelo niso da se sredi, a za programite se potrudija 2 saati da mi gi sredat, si otidoa rekoa deka ke se vratat i ne se vratija. Taka da kaj mene ne treba da se intervenira, poso se si raboti kako sto treba. Kako sto kazav kaj mene e cel mesec lag i ne e samo "1" nedela. A za prefrluvanje i mene me lazat veke cel mesec. Taka da ne ti veruvav za 24-48 saati, a ne ti veruvam ni sega. Pa ako si u pravo, ke ti kupam lizavce :pipi:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Prvo ne sum dete imam 22 godini procitaj levo ako znaes da citas latinica, vtoro ne me interesira koj si i sto si u TK i dali si u pravo, ali sega ne si poso ne izleze 24 saati pominaa mn poveke. A sea da ti kazam jas na tebe neso: mozese da procitas prethodno deka imam raboteno so internet mreza, konkretno u Onnet i znam kako raboti, zatoa ne sitkaj topla voda za kompliciranata mreza na TK, koga e prosta kako grav. Ova prefrluvanje e od 4 mesec navamu i nikako da se napravi prefrluvanjeto i jas ne navrediv nikoj konkretno, nego potencirav za nesposobnosta na TK. Vaka sea prvata sansa so rokot ti pomina t.e. izlaza, ako i do krajov na ovaa nedela ne izleze kako so kaza sto praime poslem?
За мене си дете иако имаш 21 (според ова лево нели) бидејќи се однесуваш како 16 годишник на кој интернетот му служи само за една работа ... никој ништо не лаже и неможеш ти мене дами кажуваш после 1 недела што после .. праша зошто не се подобриле работите јас ти дадов одговор ... ако тебе не ти се бендисува тоа твој проблем сто пати ти реков немам врска со ТК само сакам да ви помогнам, никој не ви дава за право да фрлате навреди на сите страни ...

Ne sme deca kako sto ti kaza Rotting, vtoro ako si procital niz minatite postovi, rekov deka kaj mene pomina ekipa. Rekoa deka mrezata bila optovarena i deka nemozelo niso da se sredi, a za programite se potrudija 2 saati da mi gi sredat, si otidoa rekoa deka ke se vratat i ne se vratija. Taka da kaj mene ne treba da se intervenira, poso se si raboti kako sto treba. Kako sto kazav kaj mene e cel mesec lag i ne e samo "1" nedela. A za prefrluvanje i mene me lazat veke cel mesec. Taka da ne ti veruvav za 24-48 saati, a ne ti veruvam ni sega. Pa ako si u pravo, ke ti kupam lizavce :pipi:
Рипате како мали деца ... нејсе знам дека дошла екипа и знам дека сигналот ти е добар ... претпсотавувам дека има некој проблем со модемот и дека ќе дојде екипа да го среди ... коа ќе дојдат само барам да кажеш дека дошле и дека се е средено ...
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
За мене си дете иако имаш 21 (според ова лево нели) бидејќи се однесуваш како 16 годишник на кој интернетот му служи само за една работа ... никој ништо не лаже и неможеш ти мене дами кажуваш после 1 недела што после .. праша зошто не се подобриле работите јас ти дадов одговор ... ако тебе не ти се бендисува тоа твој проблем сто пати ти реков немам врска со ТК само сакам да ви помогнам, никој не ви дава за право да фрлате навреди на сите страни ...

Ajde de. Kako zakluci deka netot mi sluzi za 1 rabota, mora da si vidovit. Kako prvo ti potencirav okolu godinite zaso ne sum od kameno vreme i da neznam so e net, kako raboti i red drugi raboti. A mozam da ti kazam sto sakam, nema koj da mi kaze da ne ti kazam, jas samo odgovoriv na tvoeto objasnuvanje. Kako bese: ako se popravi za 1 nedela sto praime?; taka bese da da. I jas ti gi objasniv rabotite deka sekoja nedela za nedela vikaat i sea ti vikas za nedela ako se popravi... i naravno ke dobies odgovor. I ne sitkaj topla voda modemot e koa od tehnicka vikaat netot e. Koordiniraj se so momcite od tamu i togas kazi.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4
Рипате како мали деца ... нејсе знам дека дошла екипа и знам дека сигналот ти е добар ... претпсотавувам дека има некој проблем со модемот и дека ќе дојде екипа да го среди ... коа ќе дојдат само барам да кажеш дека дошле и дека се е средено ...[/quote]


Znaci od 15 javuvanja mesecov ednas dojde ekipa, pred 3-4 dena. Da bil problem mojot modem ke go smenea, ali ne se zamaraat da proverat takvi raboti, poso komplicirano im bese, ne znaea da iskucaat speedtest. Covekot mi kucase speedtest.com i se cudese zasto ne rabotela stranicata (pa morav da pocekam 5 min dali ke im tekne, pa im rekov: probajte so speedtest.net). Ne znam dali od tie 10 ekipi i drugite im se so ist koeficient na inteligencija, ali na takvi lugje ne bi im dal da mi go cackaat modemot, poso ke mi go zaebat 100 posto, pa ke recat posle ja sum go ebal. A ne znam kakva vrska imas ti so telekabel, moze poznavas lugje od tamu, no ako ti rekle za edna nedela, mene taka mi vikaa cel mesec, pa uste si go drzam vo race. A inaku ne se sekiraj, koga ke go sredat, ja ke prestanam instanto da pisuvam na forumov, posto toa bese edinstvena tema da se zaclenam. Znaci moze da prekinam so postiranje ovde i drugata godina ako ostanam na telekabel, ali ti bidi siguren deka ke ti pisam ako se smenam da ne me cekas...


A inaku ne te razbiram kako si zrtvuval ip adresi, koga neli vikas ne si rabotel tamu, a ne razbiram i koi se tie na 1 sto pocnuvaat, koga site ip od telekabel barem mislam vo Skopjevo, pocnuvaat na 89.....
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Прво за ИП адресиве ... 89.205.1.x

Второ, нема потреба од вакви нервози, можеби таа екипа била понеискусна ништо ново ниту пак страшно ... страшно е што ти правиш општи генералации само поради твоето лошо искуство.

Како може од проблем на 30тина корисници овде на форумот кои се пожалија (од преку 20000 што ги има ТК) кај сите да се реши освен кај 3-4 (од кои еве вие 2ца сте, но еве ќе се реши кај Glanc, и во текот на нареднава недела и кај другиот) да има проблем и вие општо да генерализирате дека не чини.

Поготово што добри 5 постови уназат истоте работи ги кажувате (како расипана лента) уште помалце што не сте желни ни малце да поздравите и прифатите нечија желба од чиста мира да ви помогне ... да проблемите биле причина да се зачлениш, но зошто да не се вклучиш и во некоја друга дискусија толку мислиш дека нема културна тема на која можеш да дискутираш???

Ajde de. Kako zakluci deka netot mi sluzi za 1 rabota, mora da si vidovit. Kako prvo ti potencirav okolu godinite zaso ne sum od kameno vreme i da neznam so e net, kako raboti i red drugi raboti. A mozam da ti kazam sto sakam, nema koj da mi kaze da ne ti kazam, jas samo odgovoriv na tvoeto objasnuvanje. Kako bese: ako se popravi za 1 nedela sto praime?; taka bese da da. I jas ti gi objasniv rabotite deka sekoja nedela za nedela vikaat i sea ti vikas za nedela ako se popravi... i naravno ke dobies odgovor. I ne sitkaj topla voda modemot e koa od tehnicka vikaat netot e. Koordiniraj se so momcite od tamu i togas kazi.
Нема јас да се координирам со момците бидејќи моите информации се многу поверодостојни ... ништо не реков за твоите години јас - ти се правиш важен ама поради тоа што сум постар и во областа ИТ и телекомуникации сум доктор на науки (на пишпир ко тебе) треба малце да покажеш респект ...

Нејсе, немам што повеќе да се објаснувам и со двајцата ...

За Rotting Pieces, ќе збориме за 8 дена од сеа т.е наредната недела, а за Glanc останува да се смилува и да дозволи да го види некој искусен модемот

Инаку, секое понатамошно препукување и праење чет муабет како администратор на форумот ќе го санкционирам :tapp:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе не ве сфакам вас двајца..
Што чекате толку?
Зошто не се откажете ако толку време не чини?
Ја да сум на ваше место,и да не ми чини ем ке им се откажам ем нема да го платам тоа што го должам.
Има и други провајдери,бар сега е лесно..
Ова сериозно, не ве зафркавам..
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4
Абе не ве сфакам вас двајца..
Што чекате толку?
Зошто не се откажете ако толку време не чини?
Ја да сум на ваше место,и да не ми чини ем ке им се откажам ем нема да го платам тоа што го должам.
Има и други провајдери,бар сега е лесно..
Ова сериозно, не ве зафркавам..
O zdravo, netsfan kako e, dobar li si, sto ima novo, sto te nema na forum i dali voopsto citase vo prethodnite postovi koga rekov deka sum nov korisnik od pred mesec ipol i deka odnapred se plakaat 1500 za 3 meseci? Taka da veke e plateno, samo cekame da se podobri. I nemoj tolku seriozno, samo opusteno, ne se nerviraj za nas ke bidne rabotata. :toe:


Ne se bunete 2ca sme na ovoj profil komsii ko braka. Edniot e fucked a drugiot sum jas :D Inaku vo pravo si edniot moze da se otkaze, ali go zalam drugarov vo komsii sto sedi do mene :) sto veke ima plateno.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Momak toa e najlesno, go znam jas resenieto na toj problem. No ako nesto davaat i reklamiraat i sitkaa topla voda, pa neka dadat toa sto ne sleduva. Ne sum baral nikad poveke od toa sto mi dale, narodski kazano pri leb pogaca ne baram. I sega si plativ za minatiot mesec, a bev so nikakov net i nikoj toa ne mi go priznava. Zoran Kish go citiram: ako ne ti se dopaga iskluci se. Ajde de, ako sekoj taka gi brka korisnicite svrsivme rabota. Decko fala za iskreniot odgovor, sepak.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
O zdravo, netsfan kako e, dobar li si, sto ima novo, sto te nema na forum i dali voopsto citase vo prethodnite postovi koga rekov deka sum nov korisnik od pred mesec ipol i deka odnapred se plakaat 1500 za 3 meseci? Taka da veke e plateno, samo cekame da se podobri. I nemoj tolku seriozno, samo opusteno, ne se nerviraj za nas ke bidne rabotata. :toe:
Ме има на форум бе,како тоа ме нема ?
Иначе постирам тука на оваа тема ако нешто не е у реду,или ако е ептен добро па да се пофалиме,знаеш како е :D
Излеа сум те смешал со другиот или некој што се жалеше дека од Јануари му е лош нетот,па затоа..

Инаку и ја се надевам дека ке бидне,и знам дека е зафркнато да си у таква ситуација,и мене ми пречи што не се баш најпрофесионални у однос на некои работи али па други поволности што ги имам ми одговаараат повеке отколку негативните работи што ке се појават кај ТК.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Тоа деца, нема демократија џабе ве лаже Европа дека има ... бидејќи немаше поента постовите ви ги забришавме, за такви дискусии има МСН, ПП итн.

Нема да добиете одговор од мене кога само зборите ветар во магла ... се надевам ќе се решат проблемите кај вас па малце ќе ви рипне (довербата) ...

Кога ќе има за што да се дискутира ќе продолжиме правилно со дискусијава до тогаш уживајте во форумов (кој има друга примарна функција)

До наредно читање, срдечно Ве поздравувам :pipi:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.056
Поени од реакции
1.310
Ме интересира дали некој ја има активирано новата понуда од Телекабел телефон,аналогна+дигитална тв и интернет за 1000 денари и како оди тоа.Исто ме интересира дали има некој Дигитална од Телекабел и кои канали се нудат преку дигиталната?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Во Струмица до завчера велеа дека за да се приклучиш на Телекабел Телефонија, модемот е бесплатен. Сега пак излезе 1000/2000 ден.:jaj:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom