David Guetta @ Метрополис Арена - 9.5.2010

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
^ Scofield, сите што слушаат електронска музика можат да оценат за друг жанр од неа, и не само од музички аспект туку и каква атмосфера се создава со таа музика. Така да не забегувај. А SHM во секој поглед го надминуваат Гета од причина што сите 3 и во група и поединечно прават одлична музика, Axwell и Ingrosso со нивниот funky house иако во последно време и како соло го имаат SHM звук (кој би требало да е заеднички) и кои во главно продуцираат трака од година на година, како летен хит, лани беше Leave the world behind, сега One.

И back on topic, пред време не мрчев за журката надевајќи се дека ќе пушта пред се добра музика ама се разочарав и еве уште еден доказ за публиката на Guetta, за кои во Македонија е крива само Antenna 5. Се надевам дека нема да расипат уште многу артисти кои некои стварно ги слушаме со години и цениме, како што направија со Армин, се обидоа и со Above & Beyond итн.

30427_397802048490_19230143490_4005904_7325812_n.jpg

Децава ко на екскурзија да биле.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Не. Убедливо најачи се ликовите кои тек сеа укопчуваат дека фукнале по 800 денари за журка што всушност била тапа и рипаат ко млади мајмуни дека си поминале топ. Се осеќам криво шо не дадов пари за карта а не можам да си простам што отидов. :icon_lol:

А дали си во право за Swedish House Mafia, ќе видиме aко дојде Eric Prydz, кој ги поштуе SHM ќе го поштуе и него, а не новокомпонованиве фанови кои после Гета масовно ја бараат “онаа бе онаа тм тм тм не знам као да ти објаснам" (“One"). Све ми личи дека на Prydz ќе биде празно доколку на време не се дознае дека е екс SHM.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
2цата гореспенати имаат поминато повеќе журки отколку сите што биле на Гета ЗАЕДНО, па многу јасно дека се релевантен фактор за оценување на журката. Остај ти тоа што не се ист правец. Про-диџеј си е про-диџеј и знае што е добра журка, добар сет итн... И нема потреба да барам друг човек што е стилски близок со Гета. Како што реков, човек што стално иде на журки (такозвани Клабер) иде на секакви журки без разлика на жанрот. Ако журката е супер, ќе рече дека е супер макар и на минимал (иако ова е реткост). Ако е тапа, џабе некој би пуштал Night Psy-Trance кога ќе си остане тапа.
Ти пишав убава корелација. Спореди ти Гоа Гил со Боб Синклар. Двајцата се профи,така? Двајцата свират електронска музика,така? Двајцата имаат милиони фанови,така? Ај кажи ми која е допирната точка?

Не мешајте баби и жаби и круши со јаболка!

^ Scofield, сите што слушаат електронска музика можат да оценат за друг жанр од неа, и не само од музички аспект туку и каква атмосфера се создава со таа музика. Така да не забегувај. А SHM во секој поглед го надминуваат Гета од причина што сите 3 и во група и поединечно прават одлична музика, Axwell и Ingrosso со нивниот funky house иако во последно време и како соло го имаат SHM звук (кој би требало да е заеднички) и кои во главно продуцираат трака од година на година, како летен хит, лани беше Leave the world behind, сега One.

И back on topic, пред време не мрчев за журката надевајќи се дека ќе пушта пред се добра музика ама се разочарав и еве уште еден доказ за публиката на Guetta, за кои во Македонија е крива само Antenna 5. Се надевам дека нема да расипат уште многу артисти кои некои стварно ги слушаме со години и цениме, како што направија со Армин, се обидоа и со Above & Beyond итн.

Прегледај го приврзокот 28521

Децава ко на екскурзија да биле.
Кое забегување? Убаво прочитај и ќе ја сватиш поентата. Па и за Антена. До негде те сваќам,твоите најголеми артисти кои што ги спомна Антена им придаваат некое "комерцијално"/мејнстрим значење,прават реклама,коментираат и нормало е дека како таков медиум ќе направат успешна мисија за да слушне и малолетничка дека тие биле најјаки,а да слушне и најголемиот нивни фан дека се на врвот. И нормално е после кога ќе појдеш за нив да ја видиш истата слика.Еден тон фаци кои се непожелни за тебе,а и фаци за кои не си пожелен ти!

И кој Q се замараш со деца што одат на екскурзија? Со сликава што си ја ставил ти си тој што паѓа на такво,а богами и пониско ниво едноставно ради тоа што се замараш за нив,а пак нив за тебе Q не им чуе. Остај ги ти децата нека си одат кај сакаат,ти оди си на журка за да ја остаиш кичмата на патос и да си појдиш дома полн со емоции (позитивни или негативни). Тоа е тој глуп синдорм - еј види ги овие како стојат како кипови на журкава,еј глеј ја онаа појма нема ни кој е чоеков(Dj-от) на фаца,а се изнаскока и таканатаму..... Немојте за други,глеј те си за вас да си поминете онака како што сте планирале и оставете на страна позери,екскурзијанти,шетачи......стави ги на игнор,фати си позизиција и забавувај се!

--- надополнето ---

Не. Убедливо најачи се ликовите кои тек сеа укопчуваат дека фукнале по 800 денари за журка што всушност била тапа и рипаат ко млади мајмуни дека си поминале топ. Се осеќам криво шо не дадов пари за карта а не можам да си простам што отидов. :icon_lol:

А дали си во право за Swedish House Mafia, ќе видиме aко дојде Eric Prydz, кој ги поштуе SHM ќе го поштуе и него, а не новокомпонованиве фанови кои после Гета масовно ја бараат “онаа бе онаа тм тм тм не знам као да ти објаснам" (“One"). Све ми личи дека на Prydz ќе биде празно доколку на време не се дознае дека е екс SHM.
Аууу па дури и почна да ги сожалуваш тие шо фукнале пари за карта. Еве и јас не дадов,одев чисто информативно и БЕЗ ДА СЕ ФАЛАМ дека сум бил на Гета! Едноставно не ми беше предизвик и не планирав ако треба и куќата под хипотека да си ја дадам ама да речам дека мора да појдам.Ми излезе шанса и ја искористив. Хипотека ќе дадам тогаш кога ќе треба,за некој стварно шо ми прави мерак,шо го следам секоја недела неговото радио шоу и што знам едно 90% што ќе пушти во сетот.

колку за инфо,Ерик Придз бил до сега два пати и два пати беше топ! И таму имаше публика од секаков калибар. И тој што ја знаел само Pjanoo,а и тој што го прати од неговите почетоци кога некој го знаел со неговите 5-6 алтер ега!
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Леле дискусијата премина во ова

 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не СВИРИ бе у пичку матер! НЕ СВИРИ!
ПУШТА МУЗИКА!
КОПЧИЊА 2 СТИСКА И МУЗИКА СЕ ВРТИ!
ЗНАЕШ ШО ЗНАЧИ ДА СВИРИШ!?

НА ШО СВИРИ?! НА КАВАЛ!?
СВИРЕЛ ТЕХНО, сачувај боже.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Не СВИРИ бе у пичку матер! НЕ СВИРИ!
ПУШТА МУЗИКА!
КОПЧИЊА 2 СТИСКА И МУЗИКА СЕ ВРТИ!
ЗНАЕШ ШО ЗНАЧИ ДА СВИРИШ!?

НА ШО СВИРИ?! НА КАВАЛ!?
СВИРЕЛ ТЕХНО, сачувај боже.
Жаргонски кажано,не се препалувај,сите знаеме што значи да свириш на инструмент :smir:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
-

[/COLOR]Аууу па дури и почна да ги сожалуваш тие шо фукнале пари за карта. Еве и јас не дадов,одев чисто информативно и БЕЗ ДА СЕ ФАЛАМ дека сум бил на Гета! Едноставно не ми беше предизвик и не планирав ако треба и куќата под хипотека да си ја дадам ама да речам дека мора да појдам.Ми излезе шанса и ја искористив. Хипотека ќе дадам тогаш кога ќе треба,за некој стварно шо ми прави мерак,шо го следам секоја недела неговото радио шоу и што знам едно 90% што ќе пушти во сетот.

колку за инфо,Ерик Придз бил до сега два пати и два пати беше топ! И таму имаше публика од секаков калибар. И тој што ја знаел само Pjanoo,а и тој што го прати од неговите почетоци кога некој го знаел со неговите 5-6 алтер ега!
Епа ја нејќев да отидам зашо сакав да почекам да ми се створат услови да го слушам у Pacha или било кое место минимум 2 класи подобро и поприкладно за таква журка од Метрополис арена. А не да се осеќам као на Велигденско кафуле, да нема разлика меѓу локален резидент и главниот диџеј, и уште денот после тоа да слушам коментари од типот “јако беше на Гета, али на Жељко Јоксимович ќе си грми...“
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ти пишав убава корелација. Спореди ти Гоа Гил со Боб Синклар. Двајцата се профи,така? Двајцата свират електронска музика,така? Двајцата имаат милиони фанови,така? Ај кажи ми која е допирната точка?

Не мешајте баби и жаби и круши со јаболка!
Многу си контрадикторен... Самиот си кажа допирни точки. Особено многу ми се свиѓе болдираното (PS: не свират, туку прават и пуштаат). Значи не споредуваме народно со електронско, туку електронско со електронско. Разликата е што музиката на Гоа Гил е за 30-40 bpm побрза.

И мешање круши и јаболка е дозволено. И едното е овошје и другото е овошје. Слични се, ама пак е разлика на вкус дали некој повеќе сака круша или јаболка. Баби и жаби е друга приказна.
И кој Q се замараш со деца што одат на екскурзија? Со сликава што си ја ставил ти си тој што паѓа на такво,а богами и пониско ниво едноставно ради тоа што се замараш за нив,а пак нив за тебе Q не им чуе. Остај ги ти децата нека си одат кај сакаат,ти оди си на журка за да ја остаиш кичмата на патос и да си појдиш дома полн со емоции (позитивни или негативни). Тоа е тој глуп синдорм - еј види ги овие како стојат како кипови на журкава,еј глеј ја онаа појма нема ни кој е чоеков(Dj-от) на фаца,а се изнаскока и таканатаму..... Немојте за други,глеј те си за вас да си поминете онака како што сте планирале и оставете на страна позери,екскурзијанти,шетачи......стави ги на игнор,фати си позизиција и забавувај се!
А како би го направил тоа кога околу тебе на 1m² има 5 души. А?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Многу си контрадикторен... Самиот си кажа допирни точки. Особено многу ми се свиѓе болдираното (PS: не свират, туку прават и пуштаат). Значи не споредуваме народно со електронско, туку електронско со електронско. Разликата е што музиката на Гоа Гил е за 30-40 bpm побрза.

И мешање круши и јаболка е дозволено. И едното е овошје и другото е овошје. Слични се, ама пак е разлика на вкус дали некој повеќе сака круша или јаболка. Баби и жаби е друга приказна.
Е да... Разликата е шо музиката е 30-40 bpm побрза...
И Гоа Гил е едно 30-40 години постар...
И музиката на Гоа Гил ти отвара едно 30-40 чакри више...
И Давид Гејта дур покажува срценца на публика, Гоа Гил те шамара со позитивни хетеро гоа вибрации...
Али да ... у глобала, таа е разликата... 30-40 бпм побрза...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
у право е олд скул , се што можеше да се направи е да се мрда само со главата :toe:
И да го кренеш мобилниот/апаратот/камерата за да снимиш нешто, ко што прави пола сала на видеата/сликите што ги видов... :toe:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Епа ја нејќев да отидам зашо сакав да почекам да ми се створат услови да го слушам у Pacha или било кое место минимум 2 класи подобро и поприкладно за таква журка од Метрополис арена. А не да се осеќам као на Велигденско кафуле, да нема разлика меѓу локален резидент и главниот диџеј, и уште денот после тоа да слушам коментари од типот “јако беше на Гета, али на Жељко Јоксимович ќе си грми...“
Не знам што повеќе си очекувал од Гета. Дали на техничко ниво или од аспект на музички избор.

А за ова подолу има една таква тема,види разгледај ја. Од типот на: како е кога металец оди на Аца Лукас и трансер на Јоксимович,така некако беа споредбите,не можам да ја најдам темата :smir:

Многу си контрадикторен... Самиот си кажа допирни точки. Особено многу ми се свиѓе болдираното (PS: не свират, туку прават и пуштаат). Значи не споредуваме народно со електронско, туку електронско со електронско. Разликата е што музиката на Гоа Гил е за 30-40 bpm побрза.

И мешање круши и јаболка е дозволено. И едното е овошје и другото е овошје. Слични се, ама пак е разлика на вкус дали некој повеќе сака круша или јаболка. Баби и жаби е друга приказна.

А како би го направил тоа кога околу тебе на 1m² има 5 души. А?
Тие допирни точки се општи. Значи и Фичо е кола и Ролс Ројс е кола е арно ама разлики МИЛИОН! Во тој смисол сакав да ја опишам дискусијата и да го доловам муабетов,ако ме разбираш,нормално.

А за болдираново: Не може да не се каже дека немало гужва ама па не може да се каже дека сите ќе стоеа на прв ред и ќе скокаа. Ако ти е филмот да го видиш некој Dj и да го сликаш одблиску тоа е друго,а ако ти е филмот да појдиш и да се изнаиграш и да се изнаскокаш тоа може да се направи неколку метри поназат,каде што стоев на пример јас и воопшто не се газев. И до таму стигнуваше музиката и добро се слушаше,а богами и се гледаше. Тоа е друга приказна и вината треба да се бара во друг. Еве ајде летново Колосеум за едно 3-4 журки летово нема да биде конзерва за сардини...........вакум простор ќе биде.Тоа е лакомост на организаторите,а налет тоа и неумешноста да се справат со толкава толпа на народ.

А за ова крушиве,јаболкава,бла блаа......дефинтивино ИМА разлика. Не е само во 30-40 бпм.Разликите се енормни.

Иначе тоа за СВИРЕЊЕТО си пишав погоре дека го кажав жаргонски. Јасно е дека сум мислел на пуштање музика :smir:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
Прекрасна дебата =)) , Шведска Мафија доаѓа :vozbud: ... брука е Гета да се споредува со нив. Него да го фатиме распоредот на колосеум летово - this shit is over.
:smir:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Не знам што повеќе си очекувал од Гета. Дали на техничко ниво или од аспект на музички избор.
Очекував дрзок сет, каков што сум гледала само на YouTube на WMC, каков што еден диџеј од рангот на Гета би требало да знае да направи, а не да дрнда 3 саати со лоши ремикси на MTV хитчиња и уште полоши прелази. Ама на таков сет 80% од луѓето ќе зажалеле шо отишле. Затоа едни си поминаа јако, а други не. А да се сменеа процентуално првите и вторите исвирканиот ќе беше Гета а не резидентите. Боље да го остаеше 2009 Annual, и да кренеше нозе на маса, поубаво ќе си поминевме.
 
П

Паспарту

Гостин
Сега за јуро транЦериве Гета е срање бидејќи бил комерцијален, а кога ќе дојде АВБ тогаш очи ќе им извадат на поп-хаусериве ако кажат лош збор за него, бидејќи нели Армин е врвот на "андерграундот" со траките со бебешко-ретардирани вокали... Јас не сфаќам зашто едноставно не отидете на журка да си поминете убаво, без разлика дали е Гета, Ицко или Крмак!? Ако сте си поминале лошо, не значи дека треба и другите да ги убедувате дека била лоша журката, и обратно... Јас не отидов бидејќи престанав да го слушам пред 5 години, до тогаш го ценев како дџ и продуцент, после тоа ептен забега во поп водите. Истото се однесува и за Армин и цела таа јуро транс комершл шит компанија, до пред 4-5 години беше мерачки да се слуша таа музика, денес све је то срање, или барем во поголемиот дел траките не се ни 20% од она што беа до 2005 година...

И ве молам не го ставајте Prydz во ист кош со поп хитмејкери како SHM и Гета :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom