Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Хехе, The 'burbs. 3 пати го имам гледано и тоа сите три од телевизија (Сител мислам).
Ептен добра комедија. Сите филмски елементи се на место, глума, сценарио со добар хумор, ефекти итн. И не се здосадува.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Има и алтернативен крај, го има на Јутуб, ама не е нешто, добро што го остаиле тој што е у филмот.

Art!
Your wife is home!
And your house is on fire!

MY WIFE IS HOME?

:pos2:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Цитати од типот: филмот е таков и таков, Х/10, во Последен и Предлог за филм, НЕ.

Цитирајте и префрлете го овде мислењето, меѓу другото затоа и ја отворивме оваа тема. Другите две теми се чисто за рецензии.

Толку многу го имам пишувано ова што навистина ми е мака веќе...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Конечно излезе Shutter Island со добра снимка, и можам да кажам дека е a-fucking-masterpiece.
Вакво нешто, феноменално, нема излезено одамна. Мислев дека е форсиран со рекламирање за заработка филмов, ама ме изненади ептен.

Како прво е доста језив, има феноменална приказна како второ и одлична актерска екипа како трето составена од Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo и фацата Ben Kingsley. Сите беа солидни. 10ка од мене.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Конечно излезе Shutter Island со добра снимка, и можам да кажам дека е a-fucking-masterpiece.
Вакво нешто, феноменално, нема излезено одамна. Мислев дека е форсиран со рекламирање за заработка филмов, ама ме изненади ептен.

Како прво е доста језив, има феноменална приказна како второ и одлична актерска екипа како трето составена од Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo и фацата Ben Kingsley. Сите беа солидни. 10ка од мене.
Уф, кажи а? :)

Го гледав Скопје на кино, ама дефинитивно ќе го спуштам и сега. Ми се вброи во топ 5 омилени филмови. Како што кажа вот, целиот сетап на филмов е феноменален... најдоброто досега од 2010.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Опа добри вести :) Ќе го ставам да се симне. Све што е режирано од Скорсезе е приказна за себе (ремек дело) Едвај чекам да го изгледам :vozbud:

Леле, сега видов каков глумец е дел од улогите!!!!! Макс Вон Сидоу !! еден од најподценетите глумци!

http://www.imdb.com/name/nm0001884/

Не дека другите се лоши али човеков има невидена харизма/стил, а знае и да биде многу морбиден! глумеше и во Needful Things, http://www.imdb.com/title/tt0107665/ филм правен според новела на големиот Стивен Кинг!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нек си ебе матер татко ми, го глеаше и ми го кажа крајот.

Вика "па мислев нема да го глеаш". :)
А чим вот дрка на него, а Болиглава троши пари во кино за него - значи јак е. Псај, дои бре у кино ќе му идеме заедно.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Ми се вброи во топ 5 омилени филмови.
Буквално исто се мислев да напишам, ама само што го изгледав и напишав постот, па мислев дека сум уште под некои минливи импресии и да не претерам.

Нек си ебе матер татко ми, го глеаше и ми го кажа крајот.

Вика "па мислев нема да го глеаш". :)
А чим вот дрка на него, а Болиглава троши пари во кино за него - значи јак е. Псај, дои бре у кино ќе му идеме заедно.
Нека не те предомислува спојлерот. Сепак е 2ипол часа уживање. Барем за мене беше. :smir:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Опа добри вести :) Ќе го ставам да се симне. Све што е режирано од Скорсезе е приказна за себе (ремек дело) Едвај чекам да го изгледам :vozbud:

Леле, сега видов каков глумец е дел од улогите!!!!! Макс Вон Сидоу !! еден од најподценетите глумци!

http://www.imdb.com/name/nm0001884/

Не дека другите се лоши али човеков има невидена харизма/стил, а знае и да биде многу морбиден! глумеше и во Needful Things, http://www.imdb.com/title/tt0107665/ филм правен според новела на големиот Стивен Кинг!
Needful Things, добар филм кој е подценет на имдб. И ептен добро си ја игра улогата Макс вон Сидоу.
Други негови улоги што ги знам се свештеникот во Егзорцист, директорот во Мinority Report, тој лошиот крал во Conan.

Измислен е за улоги на негативец.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
ја го глеав пред недела дена на скринер, сеа го изглеав и на икс...

добро склопено филмче, ко што кажав и тогаш моментно бр.1 во 10-та
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Нек си ебе матер татко ми, го глеаше и ми го кажа крајот.

Вика "па мислев нема да го глеаш". :)
А чим вот дрка на него, а Болиглава троши пари во кино за него - значи јак е. Псај, дои бре у кино ќе му идеме заедно.
Ајде ќе ти пишам на профил ако се наканам да идам :) сакав да го гледам у 720/1080п DTS етц, али ако снимката/звукот у кино е добра може да се отиде. Обично на стварно добрите филмови не сакам ништо да изгубам и само на хд у комбинација со добар звук ги гледам. Кај нас кинава не ми се по ќеиф. Затоа и Аватар уште не ми е гледан. Ќе чекам уште долго 1080п, на IPS монитор у комбинација со 5.1 сараунд биче жустро:vozbud:

Needful Things, добар филм кој е подценет на имдб. И ептен добро си ја игра улогата Макс вон Сидоу.
Други негови улоги што ги знам се свештеникот во Егзорцист, директорот во Мinority Report, тој лошиот крал во Conan.

Измислен е за улоги на негативец.
Многу опасен глумец!
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Конечно излезе Shutter Island со добра снимка, и можам да кажам дека е a-fucking-masterpiece.
Вакво нешто, феноменално, нема излезено одамна. Мислев дека е форсиран со рекламирање за заработка филмов, ама ме изненади ептен.

Како прво е доста језив, има феноменална приказна како второ и одлична актерска екипа како трето составена од Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo и фацата Ben Kingsley. Сите беа солидни. 10ка од мене.
Shutter Island тотално ме разочара. Очекував многу повеќе.

Ќе почнам од крајот, клише, веќе видено и прилично приглупо за таков режисер. Плус околу 25 минути се разглобуваше целата поента (т.е. крајот). А претходните 90 минути беа само влечкање низ слики, без никаква поврзаност. Апсолутно просечен филм беше ова за мене.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Како и да е , чим се збори за него , мора да се гледа Shutter Island :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom