Редовна војска повторно?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па па па... колку Шиптаришта уби за да ја докажеш својата големина и љубов кон татковината. Колку вицови кажа за грците? Остај ме мене, само сакам мир и благосостојба, не сум као вас големите војници спремни да си ги убијат првите комшии пошто премиерот така ви кажал, а вие не сте можеле да сфатите сами дали е во право ил не, па евноставно сте му верувале на збор. Абе ако провоцираш најде некаде каде можеш да бидеш мудар, не се бламирај вака.

А за Ивл Бети, ај малку припази на речникот и не му давај сугестии кај да дува, постар брат ми е, па се осеќам навреден од муабетот, као мене да си ме опцул. Океј?
Јас не убивам или сум убивал албанци, но бев да ја одбранам државата од сите внатрешни и надворешни непријатели без оглед на нивната етничка, верска или расна припадност Викторе.
А кој ти е брат, кој сестра не ме интересира. На форум нели сите сме еднакви, освен оние малку поеднаквите, ти текнува!

Понатаму, знаеш што е Дајц? Не, а? Е па не си бил ни во бесполезната АРМ, камоли во нормална војска.

За болдираното, ни на шега немој.

Наоѓам јас каде да се чепкам, ама едно имај на ум, кој прв почна...!

@Марсовка - понекогаш да се каже колку да се каже, без поента, е интересно, понекогаш не. Овојпат безидејно, неинтересно, детски, слабо, меко, не бива. Знаеш ти и поостро, ајде, остав, до следниот пат, со повеќе мудроштиња.
 
M

marsovka

Гостин
@Марсовка - понекогаш да се каже колку да се каже, без поента, е интересно, понекогаш не. Овојпат безидејно, неинтересно, детски, слабо, меко, не бива. Знаеш ти и поостро, ајде, остав, до следниот пат, со повеќе мудроштиња.
Поздраво за општеството е да се прати младината една година да работи по западниве земји и да учи колку протести и револуции се дигнале за да стигнат до тоа ниво на цивилизација и развиток. Да учи како да се буни, протестира, грижи за себе. Нема ништо пооцврснувачки од тоа да бидеш сам без мама, тато, дада, тета итн. Да се учи за туѓи култури, и поинаков начин на размислување, пред се да научат ДА МИСЛАТ. Така се гради личност. Со војска се учи да бидат како послушни пцишта и ништо више.
Сакате здраво општество, создадете младина која знае да мисли и да се грижи за себе си .
Доволно јако за тебе а ?!:јебач:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Малку дисциплина не е на одмет, потоа нека одат на една година да видат како е, ама дисциплиниранио ќе бидат, а не како сега, разуларена багра, кај и да ги пуштиш, јали Свирипичино, јали Париз или Њујорк, ко пцишта од ланец пуштени, бесловесни, за никој никаде.

Ги пуштаа по западов, се дупедајци се вратија, зошто? Им рекле дека е модерно да се ебат у газ!

Јок, војска, контрола, дисциплина, потоа се друго.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Марш у војска бе сунце ваше мрзливо, има да идете и оро да играте.На малце ред и хиерархија да се научите.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
9.961
Добро би било повторно да се воведе редовно служење на војска
пошо како што идат генерацииве,све се некои "згрбавени" мамини и татини мази, што освен за кантер,дота и слична некоја игра незнаат ништо друго (нормално има исклучоци,али се реткост веќе)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
абе ајде бегај каква војска :nesum: а зошто пак да не ?

убаво до сега си беше кој сака, што изведуваат глупости :nesvest:
:tapp:А што ќе ти фали ако отидеш?Неколку месеци зајакнување,ново искуство и дисциплина нема да ти штетат.
Да не ќе ти избегаат кантер или шминкање случајно тие неколку месеци?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
:tapp:А што ќе ти фали ако отидеш?Неколку месеци зајакнување,ново искуство и дисциплина нема да ти штетат.
Да не ќе ти избегаат кантер или шминкање случајно тие неколку месеци?
ако толку ти се оди во војска повели бе брат што давиш :tapp: досаден си како седми час во петок :pos2::pos2::pos2:

инаку ти ако се шминкаш можеш да прошверцуваш некое карминче кога би одел во војска, јас такви работи не користаМ :pipi:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Zmagovalci v vojni 1991 :vozbud:



Победниците во војната меѓу словенија и ЈНА (ultimate fighting fucking rocking machine)...ловното друштво “Крањ“ :vozbud:
Како бре и покрај толку мажишта,дисциплинирани,добро обучени (како самураи нешто:vozbud:) изгубивте од шака старци и тоа словенци:helou:

Не ви дојде умот и продолживте понатаму...na cesti za Vukovar...:salut:


Не ми е намерата да провоцирам туку е поентата да се покаже дека секогаш регрутната армија е инфериорна на професионална...примери колку сакате...а во случајов на нашиве простори имавме и порази од ловечки друштва,членови на аероклуб,моделари,шаховски секции и слични...

Околу педерастијата и војската...Што се тоа бузеранти? :vozbud:

“Младината“ нема да се дисциплинира на сила,и тоа наметната.Единствен резултат ќе е што најголем дел ќе заглават во пубертет и никогаш нема да излезат од него.Небаре до одење во војска луѓето се хермафродити па тек тогаш се делат полово.:vozbud:
Она што ги разделува мажите од не-мажите (макар да самите вакви поделби ми се идиотски) е носење одлуки и стоење зад нив без разлика на последиците.Без разлика дали е работно место или било која област од животот.Тоа е.Десет воени рока нема да го сменат тоа.

Знам што ви е маката...да можеле и тие што биле војска не би оделе...е сега отишле поебале за ништо година дена од најубавите години и сега рационализираат демек станале мажи (опкружени со мажи една година...),дисциплинирани (за тоа доволно зборуваат стомаците на екс-ЈНА/АРМ припадниците),се контролираат (“келнер дај уште едно пиво“)...не за друго полесно им паѓа на душата кога ќе им текне дека година дена биле во некоја вукојебина и животот им го загорчувал Шќељзим од Гњилане на врат им скокал Боро од Свилајнац одзади го меркал Перо са Цетиња...а во поново време Митре од Богданци или Ставре од Драчево.
Ај да не биде само дека било лошо...имало сигурно и понешто добро...


P.S. Американците не се идиоти кога поучени од виетнамското искуство го укинале служењето на воен рок и целосно ја професионализирале армијата.
Замислете сега во мисиите во Афганистан или Ирак да праќаме - регрути!? наместо професионалци...или имате некоја морбидна фасцинација или не знам што ви е маката...од друга страна ако повторно се воведе редовна војска ќе имаме нови 10 илјади невработени...ПРАВА АРМИЈА :vozbud:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
инаку ти ако се шминкаш можеш да прошверцуваш некое карминче кога би одел во војска, јас такви работи не користаМ :pipi:
Дојди бе во војска,ќе шверцам карминчиња и ќе се шминкаме таму.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Поздраво за општеството е да се прати младината една година да работи по западниве земји и да учи колку протести и револуции се дигнале за да стигнат до тоа ниво на цивилизација и развиток. Да учи како да се буни, протестира, грижи за себе. Нема ништо пооцврснувачки од тоа да бидеш сам без мама, тато, дада, тета итн. Да се учи за туѓи култури, и поинаков начин на размислување, пред се да научат ДА МИСЛАТ. Така се гради личност. Со војска се учи да бидат како послушни пцишта и ништо више.
Сакате здраво општество, создадете младина која знае да мисли и да се грижи за себе си .
Доволно јако за тебе а ?!:јебач:
значи ако не отидеме во странска држава нема да дигнеме револуција и протести??????
значи само ако надвор се образуваме ќе МИСЛИМЕ??????
значи ако учиме за туѓи култури ќе бидеме попаметни???
што правиме со НАШАТА КУЛТУРА,дали ќе ја занемеруваме како што порано правеле,дали ќе ја игнорираме како денес,се со цел да се изградиме една "вештачка мултикултурна" држава??
тој што знае што сака т.е. МИСЛИ(според тебе) седи дома или работи сосема друга работа ван неговото образование од проста причина што неговиот татко/мајка не се судии,кадии итн,не е зачленет во партија,туку само гледа да живее убаво!!!!!!!
МЛАДИНАТА не се создава,МЛАДИНАТА е ПОСТОЈАНА
не можеш да бараш нешто НЕВОЗМОЖНО однесување во држава каде што една страна бара(една етничка заедница),друга ќути и пуши(МК),а трета не се замара(секоја власт)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
P.S. Американците не се идиоти кога поучени од виетнамското искуство го укинале служењето на воен рок и целосно ја професионализирале армијата.
Замислете сега во мисиите во Афганистан или Ирак да праќаме - регрути!? наместо професионалци...или имате некоја морбидна фасцинација или не знам што ви е маката...од друга страна ако повторно се воведе редовна војска ќе имаме нови 10 илјади невработени...ПРАВА АРМИЈА :vozbud:
Американците имаат професионална војска, но во случај на потреба се носи акт за регрутација. Но, како огромна земја, имаат војска, поделена на неколку подвида, потоа резервна армија, на дрѓавно ниво, потоа имаат регрутација, на доброволан основа, од....како што реков не се повика на масовна регрутација. скраја да е да им треба, ондак цел свет наебал.

од друга страна, се гледа дека не си бил во армија.

Она "самураите" кои беа напеналени во Словенија, за што си мал да знаеш, беа првин предадени од командниот кадар, второ не беше нивна војна.

Како се очекуваше од мене, со роднини во Србија, Хрватска, Словенија и еден куп другари во БиХ да војувам?? А јас македонец??

Слична приказна. Затоа ЈНА не беше за домашна употреба. Таа беше за непријател однадвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom