Редовна војска повторно?

Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
сигурно е од после 91-вата (после распадот на Југославија), за родените во Југославија нема да важи, како што беше со старешините, кои ги пратија во пензија тие што "служеле во титово време"
Дечко не трескај глупости кога незнаеш со сигурност. Евидентни листови даваа и на родени 90(значи биле родени во Југославија), а старешините кои служеле во титово време уште се тука. Новопечениве старешини се гола вода за старата школа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Оно ако машкоста ја немале до војска, тешко таму допрва да ќе ја добијат. Него, штом сакаат...нека пробаат.

Ех, го најдов видеото кое, да не беше тие денови трагично ќе беше смешно...ама ич не беше за смеење. Млада војска. безглава. Каде биле старешините на една од најсилните војски во Европа??? Секоја чест на одредени единици, но повеќето беа во ваква состојба, додека не дојдоа резервистите.


- Знате ли због чега се води овај рат.

- Шта ја знам, ови као хоче да се отцепљују, ми им као не дамо...

Од друга страна еве ги резервистите, разликата не е воопшто мала...друга возраст, друг начин на прифаќање на стварите и војување...има разлика
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
:pos2::pos2:

A da proverese prvo kolku zemji clenki na NATO i kolku nekomunisticki zemji imaat redovna vojska pa posle da pisuvas...cccc...Uste ve lazat toa komunistite.


Е јас колку што знам нема или се многу малку, зборуваме за присилна војска, каде што со сила те земаат пола година, ај кажи ми колку земји од европска унија и од Нато имаат редовна војска?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ја сум ЗА од повеќе причини.
Прво, за прв пат мојата генерација `89 нема да биде опфатена од некој закон, матура, смена на пропис или слично. Конечно нешто да биде во мој прилог. Па нека тргнат тие од `91 најбоље, да се научат на ред.
Второ, ја веќе сум научен на ред,рад и дисциплина и затоа нема потреба некој старешина да ме учи на истото. Али глеам дека доста од младинава се понаша ноншалантно по тоа прашање па затоа не би им шкодело малце тримесечен дрил.
Трето, `бемти НАТО стандарди и кој ги измисли, ај малце контра нив да идеме...за промена.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Ја сум ЗА од повеќе причини.
Прво, за прв пат мојата генерација `89 нема да биде опфатена од некој закон, матура, смена на пропис или слично. Конечно нешто да биде во мој прилог. Па нека тргнат тие од `91 најбоље, да се научат на ред.
Второ, ја веќе сум научен на ред,рад и дисциплина и затоа нема потреба некој старешина да ме учи на истото. Али глеам дека доста од младинава се понаша ноншалантно по тоа прашање па затоа не би им шкодело малце тримесечен дрил.
Трето, `бемти НАТО стандарди и кој ги измисли, ај малце контра нив да идеме...за промена.
Пишав неколку пати дека и јас сум за.Ама ако се иде да иде секој здрав маж.А не вака генерација 1989,1990...што ке биде на пример што тие што сме пред тоа родени а не сме служеле,зарем ние не вредиме како генерација,мора да се опфатат сите барем со некоја обука од барем 3месеци.Тоа е според мене доста за да се запознае човек со основни војнички работи.

:salut:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Е јас колку што знам нема или се многу малку, зборуваме за присилна војска, каде што со сила те земаат пола година, ај кажи ми колку земји од европска унија и од Нато имаат редовна војска?
II. ПРАВА И ДОЛЖНОСТИ НА ГРАЃАНИТЕ ВО ОДБРАНАТА
Член 2
Во остварувањето на одбраната на Републиката, граѓаните ги имаат
следниве права и должности:
1) да извршуваат воена обврска;
2) да учествуваат во цивилната заштита;
3) да извршуваат работна обврска и
4) да извршуваат материјална обврска
1. Извршување на воената обврска
Член 3
На воена обврска подлежат сите граѓани на Републиката од машки
пол на возраст од 17 до 55 години живо
т.
Жените можат да подлежат на воена обврска под условите од став 1
на овој член, ако доброволно се пријават за воени обврзници до крајот на
календарската година во која полнат 27 години живот.
ова со сила ти личи??????????:smir:

Пишав неколку пати дека и јас сум за.Ама ако се иде да иде секој здрав маж.А не вака генерација 1989,1990...што ке биде на пример што тие што сме пред тоа родени а не сме служеле,зарем ние не вредиме како генерација,мора да се опфатат сите барем со некоја обука од барем 3месеци.Тоа е според мене доста за да се запознае човек со основни војнички работи.

:salut:
можеш да се пријавиш доброволно,што значи ќе бидеш третиран како и тие од 90/91

Ја сум ЗА од повеќе причини.
Прво, за прв пат мојата генерација `89 нема да биде опфатена од некој закон, матура, смена на пропис или слично. Конечно нешто да биде во мој прилог. Па нека тргнат тие од `91 најбоље, да се научат на ред.
Второ, ја веќе сум научен на ред,рад и дисциплина и затоа нема потреба некој старешина да ме учи на истото. Али глеам дека доста од младинава се понаша ноншалантно по тоа прашање па затоа не би им шкодело малце тримесечен дрил.
Трето, `бемти НАТО стандарди и кој ги измисли, ај малце контра нив да идеме...за промена.
не е контра НАТО,туку политичарите и медиумите погрешно го протолкуваат,ако идеш контра,идеш само контра УСТАВОТ....Одбраната на Републиката се остварува во согласност со Уставот наРепублика Македонија, законите, Стратегијата за одбрана на Републиката,други документи и меѓународните договори ратификувани во согласност соУставот на Република Македонија.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дали во тоа НАТО во некоја од земјите членки има редовна војска?
-НЕ.
Изгледа не ќе да е НЕ (а можда и грешам, ама тешко....)

Грција.....2 години служење
Турција 3 години служење:vozbud:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Редовна војска како постојана или како редовно служење војска?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Војскоооо, уште малку и повечерје! А сега сите пред ТВ и Дневникот во 20 часот!
 
M

marsovka

Гостин
Температурата надвор е околу 5 степени, влажно, облачно и темата за воведување повторно војска е пожешка за 100 степени.
Ерекции насекаде со тоа колкава мушкост имале откако завршиле војска и гордо, исправено со ерекција од 5 метри кажуваат дека војската ојачува. За тоа колку е славно и добро за младината да иде на курс за кршење на рбетот и воведување тотална послушност спрема фејк авторитети кои ја ебаваат државата и нивниот живот. Следно на дневниот ред е препорака доколку сакате да се ојачате и вие и вашето дете, комшиче, внуче е да си набутате колец низ кичмата преку аналниот отвор.
Врие од хормони и пот на темава , крвожедноста и славољубието преку пукање пушка никад не било поголемо. Уверени се драги мои нашите форумџии дека со оваа метода преку ноќ расте машкиот полов орган во достатна големина за да ја задоволи просечната жена, а со тоа и ќе порасне наталитетот . Дали методот е успешен ќе видиме доколку повторно се воведе војска.
Иако интелектуалните заговорници против редот и законот предлагаат младината после матурирање да се прати на една година шетање по светот се со цел да научат како функционира модерно демократско општество и колку муда треба да се има, крв и пот треба да се пролее за да се има. Исто така со ова искуство конечно младината да добие рбет кој нивните родители им го скршиле исто како и на нив пред тоа им го скршиле старешните од јна.

Од марсовка, кајгана форум, општи муабети за македонскиот народ
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не сме сите ко тебе Викторе, некој од нас и биле и пак ќе одат во одбрана на татковината. Не суди за сите по својот изглед во огледалото.

Ивл Бети. Остав! Оди дувај у ауспух за да тргне дајцот.
Па па па... колку Шиптаришта уби за да ја докажеш својата големина и љубов кон татковината. Колку вицови кажа за грците? Остај ме мене, само сакам мир и благосостојба, не сум као вас големите војници спремни да си ги убијат првите комшии пошто премиерот така ви кажал, а вие не сте можеле да сфатите сами дали е во право ил не, па евноставно сте му верувале на збор. Абе ако провоцираш најде некаде каде можеш да бидеш мудар, не се бламирај вака.

А за Ивл Бети, ај малку припази на речникот и не му давај сугестии кај да дува, постар брат ми е, па се осеќам навреден од муабетот, као мене да си ме опцул. Океј?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
не одам војска па шо сака нека биде :nesum:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Извади уверение дека си неспособен :toe:
како тој вицот со мечката како беше :pos:
добро јас само прстот ќе го пресечам или ако се сметаат рамни стапала :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom