Фејсбук ми ја уништи врската ...

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Стварно откако се регистрирав на фејсбук тогашната девојка ја откажа свадбата наша! Ми викаше шмекаш малолетнички...а нема врска...само мањачев! па очи се за гледање. И како да ја одбијам јас сања од јосип броз коа ме адднува за френд! Она одма јебачка! Ма носи се у три лепе.
Фала ти фејсбук....ме спаси од несакан мрак.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Има една група што се вика "знам на фејсбук видов". Често ја слушам реченицата иако ретко ја изговарам. Мене не ми е јасна потребата на луѓето сегде да пишуваат со кого одат и што прават. Смешно ми е кога ќе се скараат,па одма менуваат статус од врска во слободни. Враќање на партнерот заради караницата или ? Да тоа фејсбук знае да биде "причина" за кавги, љубомора па и раскинување..
Проблемите скоро кај сите се слични ако се работи за фејсбук. Зашто си зборел/а со таа/тој, зашто си стиснал/а на лајк или си вратил/а на тој и тој коментар. И после муабетите т.е заканувањата од типот ти сигурно имаш нешто со неа/него, ќе дознаам јас итн итн.. И после враќањето ... за инает ќе види сега :pos2:
Реално сите се шмекаат :pipi: Дали на фејсбук, на улица, на факултет.. и тоа е нормално се додека остане на тоа. Изливите на љубомора и правење на сцени, бидејќи некоја му дала комплимент на мојот дечко или збореле на фејсбук со смајлиња успат,за мене се непотребни и глупави. Јас правам муабет, нека прави и тој. Очите се за гледање, нека гледа слики, не можам да го ослепам..
 
M

MIL

Гостин
Имав фејцбук,но избришав зашто играв покер и ми влегоа ми украдоа жетони плус ми мењаа статуси демек у врска демек слободен и амин го избришав такви играчки не користам , а иначе не мора да излегуваш на чаршијата се знајш ако имаш фејсбук боже мили ретардос деца че имаме со нетов готово
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Не му верувам многу на ФЦБ

Јас лично, внимавам што и како изнесувам на ФЦБ, не се спријателувам со било кој и ги имам селектирано пријателите по групи...

Доколку имам партнер би го селектирала како favourite friend (пристап до сите податоци за мене) со тоа што би му нагласила дека ФЦБ е само алатка која нуди забава и релаксација, ништо повеќе...

Исто така, мислам дека ФЦБ не е причина - туку последица од нешто за раскинување ...

Позз:smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Aj бе... FB можеби е место за запознавање на луѓе. Но, да се дојде до моментот врска да се прекине заради FB е безсмислено и нереално. Можеме само да си прајме бајрам со умо дека врската завршила поради тоа што некој/а си нашол друг/а личност која што му одговара повеќе преку FB. Моментот на запознавање на личноста може да се каже дека е одговорност на FB, се останато сепак е индивидуално.

Зашо кога ќе го видам коментарот/песната ватева, ќе смислам 87246 теории зашто е можно тоа да го ставил.
После ќе смислам исто толку контратеории.

Па ќе направам филмови шо не е во ред со врската/мене/него.
Ќе го анализирам последното Х време поминато со него и ќе барам грешки.

Може ќе се консултирам со некоја другарка или некој другар.
И кога ќе го прашам, ќе имам хаос во глава и ќе мислам на најлошото, он ќе си помисли дека сум ненормална и дека сум посесивна, љубоморна и слични глупости.
Шо да ти кажам освен дека имаше една ваква личност во мојот живот... Претпоставувам дека поради ваквите размислувања се сведе на имашЕ.

Get a life, do not play Steven Spielberg, или во превод, не прај филмој насмеј се и живеј си го животот. Многу анализи, извртување на муабети, донесување крајно безсмислени заклучоци, кавги без причина... има потреба да продолжам понатаму?
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Се е околу преголемото експонирање во јавноста. Тешко која врска опстоила со запознавање преку Фејсбук, според мене.
Почетно, сите даваат премногу информации за себе. Потоа, сите се ставаат `во врска`, па дури и до оној степен `верени` или не знам ти што.. Зошто мора сите да знаат како стоиш со љубовниот живот?
И да, сум имала таква врска. И секако дека заврши лошо.
Навистина.. што бара тој да се зачленува во групи `Сите кои во својот живот имаат некоја Александра` ? Или Мартина? Или Катерина?
Тоа е дефинитивно без трошка совест. И кога ќе прашаш зошто се зачленил, добиваш некое срање од одговор.
Во тој момент воопшто не размислуваат дека имаат дечко/девојка кој знае да го посети нивниот профил и да види што се се наоѓа таму.
Од друга страна, како и многу други нешта.. колку е лош, толку и е добар Фб.
На пример, за мојот драг бивш немаше да дознаам на друг начин дека ме изневерил освен преку неговиот профил. Првин од девојките кои му пишуваа, потоа сам ми даде пасворд... и тоа беше пресудно.
Но, сепак се поаѓа од тоа дека со Фејсбук се расипува се. Не е место за запознавање луѓе, туку се претвори во најлесен начин како да ќариш некој/а и да му го уништиш животот, или својот.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Се е околу преголемото експонирање во јавноста. Тешко која врска опстоила со запознавање преку Фејсбук, според мене.
Почетно, сите даваат премногу информации за себе. Потоа, сите се ставаат `во врска`, па дури и до оној степен `верени` или не знам ти што.. Зошто мора сите да знаат како стоиш со љубовниот живот?
И да, сум имала таква врска. И секако дека заврши лошо.
Навистина.. што бара тој да се зачленува во групи `Сите кои во својот живот имаат некоја Александра` ? Или Мартина? Или Катерина?
Тоа е дефинитивно без трошка совест. И кога ќе прашаш зошто се зачленил, добиваш некое срање од одговор.
Во тој момент воопшто не размислуваат дека имаат дечко/девојка кој знае да го посети нивниот профил и да види што се се наоѓа таму.
Од друга страна, како и многу други нешта.. колку е лош, толку и е добар Фб.
На пример, за мојот драг бивш немаше да дознаам на друг начин дека ме изневерил освен преку неговиот профил. Првин од девојките кои му пишуваа, потоа сам ми даде пасворд... и тоа беше пресудно.
Но, сепак се поаѓа од тоа дека со Фејсбук се расипува се. Не е место за запознавање луѓе, туку се претвори во најлесен начин како да ќариш некој/а и да му го уништиш животот, или својот.
се сложувам... и да.. имаш глуп дечко..!

али благодарение на таа глупост си се спасила со време шо е мн фер и нема шо да кажам друго..

е сеа ... додека немав фејсбук си имав поопуштен живот дефинитивно... е сеа после тоа ти идат милион френд риквестови... кокошки шо ти серат на чет дали ја сакаш женска ти и се пуштаат без трошка срам и да не навлегувам.. дека има љубоморни дегени-има... од личност на мене блиска дознав какви КОЊИ има ! и таа личнност си го дилитна акаунот ради егото на дечко и..шо е коњ да повторам.. и да не и е толкју мил на неа би го тепал дур не сере крв на улица... и тоа као демек фејсот бил за рекламирање и покажување цицки и не знам... да има такви шо го користат и за тоа... алии у случајов капирам шо како е... така да.. значи лајк ке остаи на слика и одма е тоа пуштање? далеку од тоа.. е сеа нормално дека има дудлање индиректно на слики ама и има и директно.. како на пр. ни ја знаеш ни познаваш и одма рандом коментар слатка си топ си кис ваму таму... кис мва срања се далеку од модерни више..помина модата коа почна брада тинејџерска да ми искача ! дека има љубомора и срања.. ИМА ! пошо и ја сум ја осетил.. коа другарче на женската ке и остаи некоја срцекршачка песна... неќам да навлегувам пошо губам памет у такви ситуации.. е сеа не дека он и се пушта или нешо... ама и не би ја остаил песната ради реда...ккако и да е.. на интернетот видов поише накази и срања него шо би видел у цел мој ебан живот... и утре на улица ако видам некој да праи нешо ке ми биде добр о утро.. се губи осет за нормално и за тоа шо е како е... фејсов е срање ама спијам на него... не дудалам...глеам шо кој како дудла пошо ми се сервира на чинија..

и колку и гомна да јадам не можам да се најадам пошо увек ке има некое срање за кое можам да зборам цел ден... за фејсов уше говорам..
а за тоа дека женска ми се нервира коа ке види дудлање кај мене на профил... е тоа е више незгодно не само за неа него и за мене... да има љубомора.. ама ако си рационален ондак..

заклучок: да фејсбукот МОЖЕ ама не мора секогаш да има утицај врз врската помеѓу 2-3-5-10 особи :D
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Порани имавме живот сега имаме фејсбук....не само со ги уништува врските туку и ја разнишува довербата мегу паровите.....така да доколку на некого неможеш да му кажеш во лице доволно е да го ставиш на статус некој друг ке му пренесе тоа што сакаш да му кажеш..... :uvo:
Се додека вака размислуваш ти и сите останати кои го делат твоето мислење ќе имате ФЕЈСБУК наместо живот.Знаеш што е ФЕЈСБУК?
E ова

Можеш ова да го гушнеш или прошеташ?Можеш да водиш љубов со истото?Да ти изрази чувства, да ти каже дека те сака, те мрази, те обожава, да се насмее, расплаче?

Значи оној кој ќе каже дека фејсбук му ја расипал врската, можам да кажам дека имал психички проблеми уште пред да се појави социјалната мрежа фејсбук и истите вешто ги криел од својот партнер, при тоа глумејќи искрена љубов и врска со него.:PC:
Ако сега за љубоморен испад и крај на врска го криват фејсбукот, кога не би постоел мислите дека не би биле љубоморни или би ја зачувале врската без доверба?:nenene:
Ниту фејсбук ниту некоја друга социјална мрежа не може да ја изгради довербата меѓу партнерите и да ја сочува врската во која основа за комуникација ќе им биде:Зашо си стаил/а тоа на фејсбук, кој/а е оваа пријателк/ка на фејсбук, зашо таа/тој ти стиснал лајк на слика, објава и слични глупости кои ги сметаат за ГЛАВНИ ВИНОВНИЦИ ЗА КРАЈОТ НА НИВНАТА ВРСКА.Се додека некои гледаат на фејсбукот како виновник за немање КОМУНИКАЦИЈА, ДОВЕРБА, РАЗБИРАЊЕ, ИСКРЕНОСТ, врските ќе им пропаѓаат и нормално главен виновник нема да бидат тие,што не сте се потрудиле да го имаат сето тоа, туку фејсбук:глуБ:

п.с.ДОВЕРБАТА И ВРСКАТА НЕ СЕ ГРАДАТ ВИРТУЕЛНО, ТУКУ РЕАЛНО-ВО 4 ОЧИ :кис4е:
 
S

stereo m'c

Гостин
Се додека вака размислуваш ти и сите останати кои го делат твоето мислење ќе имате ФЕЈСБУК наместо живот.Знаеш што е ФЕЈСБУК?
E ова

Можеш ова да го гушнеш или прошеташ?Можеш да водиш љубов со истото?Да ти изрази чувства, да ти каже дека те сака, те мрази, те обожава, да се насмее, расплаче?

Значи оној кој ќе каже дека фејсбук му ја расипал врската, можам да кажам дека имал психички проблеми уште пред да се појави социјалната мрежа фејсбук и истите вешто ги криел од својот партнер, при тоа глумејќи искрена љубов и врска со него.:PC:
Ако сега за љубоморен испад и крај на врска го криват фејсбукот, кога не би постоел мислите дека не би биле љубоморни или би ја зачувале врската без доверба?:nenene:
Ниту фејсбук ниту некоја друга социјална мрежа не може да ја изгради довербата меѓу партнерите и да ја сочува врската во која основа за комуникација ќе им биде:Зашо си стаил/а тоа на фејсбук, кој/а е оваа пријателк/ка на фејсбук, зашо таа/тој ти стиснал лајк на слика, објава и слични глупости кои ги сметаат за ГЛАВНИ ВИНОВНИЦИ ЗА КРАЈОТ НА НИВНАТА ВРСКА.Се додека некои гледаат на фејсбукот како виновник за немање КОМУНИКАЦИЈА, ДОВЕРБА, РАЗБИРАЊЕ, ИСКРЕНОСТ, врските ќе им пропаѓаат и нормално главен виновник нема да бидат тие,што не сте се потрудиле да го имаат сето тоа, туку фејсбук:глуБ:

п.с.ДОВЕРБАТА И ВРСКАТА НЕ СЕ ГРАДАТ ВИРТУЕЛНО, ТУКУ РЕАЛНО-ВО 4 ОЧИ :кис4е:
Јас навистина го ценам твоето мислење. Но не реков конкретно за мене туку општо кажав дека фејсбукот може да влијае лошо на паровите или нешто слично и на самиот интернет можеш да прочиташ колку луге останале без работа или колку врска се растурени па дури и бракови и тоа се случува насекаде низ светот. Мене многу јасно ми е како се гради врска и све останато.
Конкретно за мене :) фејсбук имав многу кратко и не наидов на никакви проблеми во врската, а не бев воопшто некој фејсбук фрик :) :helou:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Mислам дека фејсбук не ја разнишвит довербата меѓу партнерите, туку само е показател дали истата ја имат/немат и во колкава мера.
Исто, во здрава врска, ако се јавит проблем, ќе се воочит (и решит) со комуникација во реален живот, а не преку песна шо би требало да ја дешифрираме, чунки ребус.

Во главно, поентава ми е, ако не чинит врската, фејсбук чак и ќе ти ги отворит очите за да сфатиш дек нешо не е во ред, а во спротивно ќе ти е фактор - нула, и ќе ти служит за берење компири, мафијашење, комуникација... ко на сите нормални луѓе :), а не за провервење на верноста на партнерот и слични гомна.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Се додека вака размислуваш ти и сите останати кои го делат твоето мислење ќе имате ФЕЈСБУК наместо живот.Знаеш што е ФЕЈСБУК?
E ова

Можеш ова да го гушнеш или прошеташ?Можеш да водиш љубов со истото?Да ти изрази чувства, да ти каже дека те сака, те мрази, те обожава, да се насмее, расплаче?
Со тоа не можеш љубов да водиш ама од кога ќе се дисконектира народот од фејсбукот има друго нешто со кое може да води љубов, нешто кое нема да те изневери освен ако не го дадеш на другар или другарка :), нешта кои не знаат да мразат а оние кои ги употребуваат едноставно не можат да се откажат од нив :nesum:
Е што е тоа?



 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Se imaat mn brakovi rastureno zaradi face,ljubomorata se javuva pomegu parovite(ama ne znaci toa deka so nekoj flertuvas dovolno e samo nekoj status da vidis i da pomislis kuznae sto)pa kraj na kraeva treba i maskoto da ima doverba vo tebe,si se znaeme koj sme sto sme i gotovo,drugo e koga si so nekoj oci vo oci dr e preku face,doverbata e mn vazna pomegu parovite.nisto ne mi znaci koga pravam muabet so nekoj na face sepak mi e drugarce,drugo e koga sum si pravam muabet preku msn so deckoto sepak ima razlika.Ama se gubi denes socijalizacijata na decata visat pred kom ne oti sto se ucat nekoj pametni raboti tuku msn face stolici samo toa pa ke izlezam so covekot ke se vidam oci vo oci i gotovo,sepak na face ili msn si pravis muabet sam so sebe si,od kaj da znam dali me prati taa tamu koga pisuvam jas i nesto vazno i kazuvam,vaka oci vo oci i ke znam dali leta vo oblaci ili me prati sto zboram!!!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Негде берзо читав дека сајтовите како пример твитер,фејсбук...и сл. имаат негативно влијание во смисла дека предизвикуваат најголем број на караници,кавги и сл..Исто сега не е на тема мсн ама би го спомнала дека е исто во кланов според мене затоа што најголем број на караници ми настанале на мсн..
Кога станува за фц можи да ја разниша врската ако има несигурност измеѓу партнерите а за да ја уништи незнам не познавам пример ама по мене си знам дека на фц не е ништо како изгледа сето навидум е или перфекција или 0...
И според мене ако имате љубоморен партнер па немора се да објавувате -слики,информации и сл...пошто до некој степен и така зар секој треба да знае каде одите??
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
не верував дека и ова нешто ќе го прочитам... пих.. ебате врската ако едно лајк може да ја растури...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom