Фејсбук ми ја уништи врската ...

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кога може луѓе да се фаќаат преку социјални мрежи,кога може врската да им опстојува преку мсн или скајп,зошто да неможе да им се растури поради фејсбук?
Значи ако овде сите се смеете,некој до вас има виртуелна врска или врска каде се гледаат еднаш у два месеци,па мора да ја одржуваат со лајк и постови во врска со љубовта:)
Јас така неможам да функционирам,јас не сум кул:)))
 
Z

Zoza

Гостин
verena sum imam fb a maz mi nema....i nikojpat ne mi e rekol da go izbrisal profilot ili zosto sedam ili lajkuvam na nekoj nesto...u sustini imam 200 prijateli i site gi poznavam...taka da ne mi drzi voda ova da se raskine vrska radi fb
 
L

Liberation

Гостин
со златото мое имаме пријатели кои имаа огромни проблеми со врската заради фб.
значи... з. имаше еден куп геј лујѓе... над 1000 што од тука што од странство... а с. имаше само неколкумина и тоа што му се другари... пријатели...

и сега... овој вториот не можеше да разбере зошто з. има толку многу геј пријатели кои не ги знае лично. често и пред нас правеше испади и се караа... имаше плачки и раскинувања... од моја гледна точка мислам дека тој се плашеше дека з. веќе си подготвува терен за нова врска ако раскинат за било што. а нели... кога наместо двајцата да се посветат на тоа што го имаат... почнат да бараат резерва на интернет... на врската не и се пишува добро.

з. скоро секогаш му одговараше на с. дека и покрај тоа што не ги нзае лујѓето лично... сакал да разговара со нив заради муабет кој не може да си го направи со хетеро другарите.

и што се случи: во име на љубовта з. ги избриша сите геј френдови кои не ги знае лично. им останаа само роднините... пријателите и другарите кои и двајцата ги познаваат и знаат кои се. сега з. повеќе нема 1000 френдови кои се геј... ама затоа с. му вреди за сите нив.

а ние немаме некои проблеми заради фб. ги знаеме добро сите френдови кои ги имаме на фб... кои се и што се... плус тоа врската веќе има стаж од 4 годинки и кусур... така што довербата е целосна и взаемна. фала богу никогаш не ни било монотоно... па немало потреба од помислување за изневерување. емоционално сме ептен поврзани и тоа не прави силни.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
109
Поени од реакции
24
Facebook ти е една многу добра страна за комуникација.

Да на почеток многу ме нервираше, но луѓево не се свесни што прават, и на крај Facebook ми ја заеба врската.

Добро бе зошто ви се 2.000 пријатели? Сакате да воодушевите некој??? Или некој нема друга работа што да се прави, и ај ке манијачиме по профили на другите.

Луѓе на НЕТ имате 1000.000000000000000000000000000 други работи со кои можете да се забавувате, мора преку Facebook?

Ставете си ги пријателите со кои лично се знаете, и пример 5-6 души онака кои ве воодушевуваат и нема да имате никаков проблем, јас вака функционирам и CooL ми е ми се нашол, многу со луѓе со кои се немам видено којзнае од кога, и некои такви работи.

P.S: Луѓево не знаат што е потреба а што забава...
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
Може ви е чудно, али постојат во секој случај многу такви ситуации. Јас сум била сведок на повеќе од страна на другите, па сум имала и лично мали проблеми. Значи, според мене, се е прашање на доверба и комуникација со партнерот. Ако знаете дека се сакате и знаете дека сте верни еден на друг и психички и физички, нема да имате мака ни од коментари ни од лајкови ни од ништо.
Во секој случај, љубомората си го прави своето и мене лично не ме изненадува тоа што се распаѓаат некои врски поради фејсбук. И мене би ми сметало ако гледам дека дечко ми си остава лајкови и коментари со некоја "другарка" .. се е океј, али со граници многу нормално.. кај оние врски кои се распаѓаат најчесто границите се поминати..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
фејсбук има бајаги врски растурено дури и бракови... убаво кажа леандра погоре. кога може некои фејсбук да ги зближи на некој начин така може и да ги раскара.
сепак причина за раскинување не е фејсбук у целост... преку фејсбук само се потврдува љубомората на еден од партнерите.. од типот шо бараш ти лајк да му дадеш или зашо си го прифатил тој и тој за френд и слично..
 
H

^HITMAN^

Гостин
Еден од подобрите начини за да се фиди дали една врска може да опстане е facebook.
Зошто?
Еве зошто. Сум имал искуство со доскорешна девојка за која сметав дека е сосема ОК, да ми каже - "Зошто и даде like на сликата на онаа курвата што ти се пушташе, толку не знеш да ме цениш или нешто те тераше да го направиш тоа, а?" Убаво ги паметам нејзините зборови затоа што во тој момент останав вкочанет кога го видов изразот на нејзиното лице кое никогаш претходно не бев го видел такво.Девојката не беше ни курва ниту пак ми се пуштала некогаш(освен слеп ако не сум). Испади на љубомора се опасна работа и не ги трпам, па ова беше добра прилика да ја видам нејзината реакција и степенот до кој би одела.
Следеше раскинување на нашата врска. Толку, не зборам повеќе.
К*р ме боли, ако сака нека го прочита постов, но и самата треба да знае дека е проста.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Епа така е кога на фејсбук ја постираме секоја ситуација од нашиот живот и нашите секојдневни работи кога се зачленуваме во секакви групи што се без везе и што воопшто дремеме на фејсбукот и ги закачуваме и тагнуваме сите слики он нас и не знам кој друг.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Се можам да сфатам... али еден муабет што личност која ја сметав за нормална го напраи со мене, уште не ми е јасен.

"Леле, морам да ти кажам, на профилот на ФејсБук на кучето на дечко ми..." тука следува мојата реакција:
КУЧЕТО НА ДЕЧКО ТИ ИМА ПРОФИЛ НА ФЕЈСБУК?!?!?!

"Да, му отвори ФејсБук... И знаеш што му пишал? Те сакам највеќе! Дали тоа значи дека веќе не ме сака мене и дека го сака кучето повеќе од мене?"
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Чиста глупост е тоа. Започнувајќи само од фејсбукот кој претставува алатка на надреализам, што нема врска со реалноста едноставно кажено. Имам фејсбук, но не го користам, а уште помалце не се занимавам со сајбер и визуелни работи... Во врска со ова можам да кажам само дека Вистинската љубов никогаш не би можела да се уништи, а уште помалце заради фејсбук. Е сега ако не станува збор за вистинска љубов, ами само за љубовна врска тогаш би можела да се уништи пред се заради самите карактери на партнерите, нивните ставови и сл. А во тој случај фејсбукот би бил само едно скалило поблиску до тоа.
 
B

Borg_Drone

Гостин
"Леле, морам да ти кажам, на профилот на ФејсБук на кучето на дечко ми..." тука следува мојата реакција:
КУЧЕТО НА ДЕЧКО ТИ ИМА ПРОФИЛ НА ФЕЈСБУК?!?!?!

"Да, му отвори ФејсБук... И знаеш што му пишал? Те сакам највеќе! Дали тоа значи дека веќе не ме сака мене и дека го сака кучето повеќе од мене?"
:pos2:
Кома, патос, парализиран од смеење.Поен за ова.:pos2:
И уште да напишеш тука дека уште оди со типот, односно се уште е во врска е тогаш.....
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
:pos2:
Кома, патос, парализиран од смеење.Поен за ова.:pos2:
И уште да напишеш тука дека уште оди со типот, односно се уште е во врска е тогаш.....
Немав време да го допишам остатокот од муабетот.
Да, уште одат.

Ова ми го кажа пред некои два-три месеци, кога ни јас немав ФејсБук. Во тој момент се почувствував како идиот, како асоцијализиран идиот кој не е дел од светската сензација, како да живееме во посебен свет. Типката ме гледа и ми вика "леле Ана, ама те молам, кажи ми што мислиш, те молам кажи твое мислење за тоа кого повеќе сака, мене или кучето и зашто тоа му го има пишано на неговиот профил". Не ми се веруваше! Мислам, океј е девојчето, ќе го тргнам на страна фактот што е шмизла и што интелигенцијата не и е посилната страна, ама другарка ми е, ми се има најдено многу пати.

Просто не ми се веруваше за тоа како е можно некој такво прашање да ми постави некој. Значи, девојчето раскинуваше и се смируваше со дечко и преку статуси на ФејсБук! А за него па да не зборам, не го знам лично, ама кога бил способен да му изразува љубов на сопственото куче на профилот на ФејсБук кој сам го има отворено, повеќе од јасно ми е што човек може да биде.

И како да и одговорам на прашањето, освен со подеднаков одговор - петте креативни начини за да дознае дали ја сака:

под еден: прашај го
под два: начукај го и прашај го
под три: дај му да дува и прашај го
под четири: начукај го и дај му да дува и прашај го дали го сака кучето повече од тебе
под пет: прашај го!

На многу луѓе, не само врската, туку и животот им зависи од статуси на ФејсБук и глупави квизови. Уште летоска донесов една констатација: нема кафич во кој пиеш кафе и не слушаш барем еднаш муабет за ФејсБук на соседната маса.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Таа другарка ти слободно нозете во корито со цименто и во Вардар.Сигурно ќе најде некој од нејзин калибар ги има полно......... Рибите, тие се без мозок. :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.701
Поени од реакции
11.116
Живи живот, ј*беш фејзбук :icon_lol:

 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Може да ја уништи не дека не. Ако тој или таа претеруваат.
Не дека ради лике или коментар ќе се поебе врска, али тоа ти е ко у живо да се додворуваш на други пред неа. Или обратно. Ако се има усул нема зашто. Али ако на курвата и шета газето петиљади пријатели со 500 души на чат, червен картон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom