Гејминг војна

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Nope, на аркад не е се отклучено, барем не беше на ГТ5. Тие коли што ги имаш купено, само со нив можиш да возиш, со други не можеш.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Nope, на аркад не е се отклучено, барем не беше на ГТ5. Тие коли што ги имаш купено, само со нив можиш да возиш, со други не можеш.
Епа да ти ебам форцата и нејзиниот Free Play mode!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Епа играј тогаш НФС ...
Играв Porsche Unleashed кога требаше да ја играм (значи пред 7-8-9 години). Сега ја играм само GRID бидејќи сум во исчекување на GRID 2, а ни една друга не е ни близу до неа (Dirt не е мој стил).
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Mac имаат damage колите особено тие премиум што се односно 200 коли. Останатите 800 што се имаат само онака да видиш некоја гребнатинка или да видиш демек ти се заебал моторот.
Него на форза 3 може да се пробаат сите стази и коли на фрее плеу. На форза има над 400 колу и таму сите се премиум на сите се има демеџ. Јас 400 НИКОГАШ не ги догледав а да неправам муабет за 1000 коли. 4 месеци ќе ви треба само да ги слушнете како брчат хахахахха.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Mac имаат damage колите особено тие премиум што се односно 200 коли. Останатите 800 што се имаат само онака да видиш некоја гребнатинка или да видиш демек ти се заебал моторот.
Него на форза 3 може да се пробаат сите стази и коли на фрее плеу. На форза има над 400 колу и таму сите се премиум на сите се има демеџ. Јас 400 НИКОГАШ не ги догледав а да неправам муабет за 1000 коли. 4 месеци ќе ви треба само да ги слушнете како брчат хахахахха.
Абе глеј, неколку нешта кои ми сметаат кај ваквиве игри...

Викаат 1000/400 коли, а многу од нив се само тркачки варијации или минорни варијации на истите.
Пример, на Forza 3 има неколку верзии на Поршиња од тркачкиве, како и две Ауди R8, кои минорно се разликуваат. Сфаќам дека бројките го палат народот, ама не е тоа тоа...

Второ, зашто по ѓаволите сите рецензенти играат со bumper камерата или надворешната камера?
Јас сфаќам дека се научени на ваков начин на вожња, ама не се ужива вака во овие игри. Кажи ми, колку пати си видел ти Ламборџини Murcielago однадвор? Над 200 пати можеби, од Need for Speed Hot Pursuit (оригиналот) веќе го има. Овие игри се за вистинските љубители на коли и симулации, а заради тоа се играат со камера од ВНАТРЕ. Бев импресиониран од Shift и играта ми ја направи 25 пати подобра тој мал детал.
Значи, гасиш музика, гасиш сите HUD показатели (брзина, мапа итн) и си играш како да ја возиш ти колата. Еве, затоа Forza 3 ми е досадна на split-screen, нема камера од внатре. Баш пред малку ја играв со in-car камера...феноменално. :)

Трето, и кај двете игри има проблем со LOADING, не е само кај GT5. Но, фала богу, во Forza 3 е елегантно решен, додека се лоадира констатно идат факти (значи не совети, факти) за тоа како настанал Ферари брендот, за тоа како Порше сакале место 911, колата да се вика 901, ама Пежо не им дале...И ти додека ги читаш овие работи, губиш осет за време :)
Значи, исти проблем, само кај Forza 3 е "решен", а кај GT5 се гледаат празни екрани и LOADING икона...

И четврто, кое важи само за GT5, единствено критичко нешто кое го признавам од тие "неуки" рецензенти - имате околу 800 коли со послабо ниво на деталност и без можност за cockpit камера. Рецензентот фино посочи дека дури и да се решите да ги играте само премиум колите (а ако играте со cockpit, ќе мора, бидејќи не може да менувате камера секоја трка), голема е веројатноста противниците да ги имаат тие обични PS2 коли и пак да ги гледате на стазата...
А од тоа што видов, некои изгледаат како директ од PS1 да се извадени...пример Volkswagen Polo на рецензијата на Gamespot...
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Се слагам со Мац за камерите . Поентата на симулацијата е да симулира . А кола не се вози од кров :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Е ај сеа што игра може да биде ова хммм?
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Ја искрено се изненадив коа го видов ова клипче (http://www.gametrailers.com/video/forza-3-gran-turismo/708122) Испадна дека ГТ 5 е страшно оверрејтед игра (како многу сони ексклузиви) у клипчево ГТ 5 оверал е боље од форца али не многу. Барем ја како што слушав од луге ја величеа ГТ 5 до немај каде али испадна дека нема везе , ионака ај донт кер за тркачки игри =)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја искрено се изненадив коа го видов ова клипче (http://www.gametrailers.com/video/forza-3-gran-turismo/708122) Испадна дека ГТ 5 е страшно оверрејтед игра (како многу сони ексклузиви) у клипчево ГТ 5 оверал е боље од форца али не многу. Барем ја како што слушав од луге ја величеа ГТ 5 до немај каде али испадна дека нема везе , ионака ај донт кер за тркачки игри =)
GT5 има само еден проблем - што излезе година/година и пол прекасно.

Значи гледај колку работи има во неа, кои требаа да бидат нешто феноменално и невидено дотогаш...ако излезеше на време.

Прва која ќе понудеше cockpit view во тркачкиве симулации - за жал, во последната година излегоа SHIFT (најдобра симулација на кокпит, иако аркадна игра) и Forza Motorsport 3.

Графика и околини - боли глава, ама пред година дена. Излегоа DiRT 2 и FM 3, кои во некои аспекти се сепак подобри, иако overall GT5 е најдобра во изглед...сепак, сите мислеа дека за толку чекање дека ќе добијат нешто у пичку материну. :)

Временски ефекти - Forza Motorsport ги нема, голем минус. GT5 ги има, солидни се - ама во меѓувреме искочија DiRT 2 и уште поважно, Formula 1 2010, кои ја закопаа во овој поглед.

За управувањето, не знам да споредам, бидејќи ја немам играно GT5. Како што гледав од видеата, има подобра поврзаност со патот и тресења во камерата. Ама, не можам да зборам однапред.


Значи, не е проблемот во играта, колку што сите очекуваа да биде перфекција од сите аспекти. Ако ги извадиме овие 4 игри од равенката - DiRT 2, Shift, FM3 и F1 2010, како што и требаше да биде пред година и пол, ова ќе беше убедливо игра за оценка 100/100. Освен нели, PS2 моделите на коли.

Уствари GT5 ни дава спој од овие 4 одлични тркачки игри, само што тој спој не е перфектен во поглед на графика. Но, играта сепак е над FM3, нејзиниот директен конкурент. Единствениот проблем?

Излегува FM4 идната година, игра за која програмериве ќе научат еден-два трика од GT5 и според мое мислење, ќе биде способна да ја надмине. Ако FM3 имаше 400 коли со внатрешен поглед, FM4 ќе има најмалку 600...според мене. А GT5 има само 200 такви.
Плус, стазите (кои се впрочем најдосадни во FM3, се е асфалт) ќе бидат подобрени, ќе има повеќе варијации (рели, на пример) и фала курцу нека додадат временски ефекти.
Во најлош случај, дури и да не ја надмине, ќе успее да ја стигне или да и се приближи ептен блиску.

Што е пораз сам по себе за Sony, бидејќи оваа игра требаше да им трае најмалку 3-4 години. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
GT5 има само еден проблем - што излезе година/година и пол прекасно.

Значи гледај колку работи има во неа, кои требаа да бидат нешто феноменално и невидено дотогаш...ако излезеше на време.

Прва која ќе понудеше cockpit view во тркачкиве симулации - за жал, во последната година излегоа SHIFT (најдобра симулација на кокпит, иако аркадна игра) и Forza Motorsport 3.
Зошто увек ја забораваш GRID? Играта излезе 1 година пред Shift и е скоро на исто рамниште со Shift во тој поглед. GT5 дури и да излезеше на време, пак ќе заостануваше зад GRID во тоа поле (а башка тоа што пак немаше да биде прва што ќе понуди cockpit view)...
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Грид беше убер лејм аркада. -.- и ве молам не споредувајте ја со ГТ5.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Грид беше убер лејм аркада. -.- и ве молам не споредувајте ја со ГТ5.
Ahhh, HELL NO!! Тогаш што се Burnout и NFS серијалите? (со исклучок само на Porsche & Shift)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ahhh, HELL NO!! Тогаш што се Burnout и NFS серијалите? (со исклучок само на Porsche & Shift)
Види, збориме за ИГРИВ cockpit view, а не ставен за промоциски слики. : )


Ти пробај да возиш со овој поглед...:D

DiRT искочи пред GRiD, па оваа ми беше повеќе како копија само во градска вожња, затоа и не ја пишав дека внесла нешто ново. Мене лично не ми се свиѓаше гејмплејот, стануваше досаден и колите не беа премногу разновидни со детална внатрешност. Ја имав, пробав да ја играм, ми здосади, ја користев само како технолошки демонстратор после - као види графика брат..:D
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Shift 2 нуди исто интересен cockpit view и можно е да биде одлична игра
П.С. Мац, ГТ5 има полоши надворшени детали од Форца глеј го видеото убаво плус слушнав на GT Invisible Walls podcast дека има и лош buffering и render ти излегувале планини од нигде ...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Види, збориме за ИГРИВ cockpit view, а не ставен за промоциски слики. : )


Ти пробај да возиш со овој поглед...:D

DiRT искочи пред GRiD, па оваа ми беше повеќе како копија само во градска вожња, затоа и не ја пишав дека внесла нешто ново. Мене лично не ми се свиѓаше гејмплејот, стануваше досаден и колите не беа премногу разновидни со детална внатрешност. Ја имав, пробав да ја играм, ми здосади, ја користев само како технолошки демонстратор после - као види графика брат..:D
Сакаш да кажеш не е реален or what? Пошто ја имам пробано да возам со cockpit view, ама иде доста тешко. Особено откако ќе се лупнеш неколку пати, па цела шофершајбна ќе ти биде распаречена and you won't see SHIT. Е сеа пошто у Shift damage системот е тиња, нормално дека е полесно да се вози со cockpit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom