Гејминг војна

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Што сакаше да кажеш со ова ? Бандлот не значи дека играта е слаба ... Многу пс3 ексклузиви имаат бундел со сону (Анчартед 2 , Год оф Вор 3 , Резистенц) итн ... Што сакаш да кажеш дека и тоа се тапа игри ? Плус бандлот е поскап од било која станд-алоун конзола ...
П.С. Вии нема шитнато уште повеке од пс2 . Вии е негде 110 000 000 милиони а пс2 е негде 150 000 000 ...
Тотално ја промаши поентата на мојот пост. Ај прочитај погоре што све не истрескаа другите па ќе ти стане појасно малце.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Тотално ја промаши поентата на мојот пост. Ај прочитај погоре што све не истрескаа другите па ќе ти стане појасно малце.
Nope технички не ја згрешив =) Тоа беше прашално се мислев дали на тоа мислиш и ок не си го мислел , ја не те обвинував за ништо туку само прашував дали мислиш на тоа што го напишав горе =) а за тоа што трескаат тоа е друга работа.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
baze_sk напиша:


каде е предноста тука на блуреј дискот?
не го оспорувам плеерот, иако ретко кој го користи во МК, бидејќи се имаш на нет.
него зашто играта на блуреј за Сони зафаќа 40гига, а на искбокс 5, а резултатот е никаков.
за кој пенис плаќаме оригинали блуреј дискови ко за иксбокс ги има за 50 денара, а нема предности!
ја усраа на големо Сони и крај!!
поготово тоа што Мајкрософт не си ги дава ексклузивците, додека МГС рајзинг ќе се прави и за 360ка, игра за која некои искбокери вајда и пс3 ќе земеа.

Еве да се префрлиме со муабетот овде.
Значи вака, прашањето е банално, бидејќи тоа е исто како да прашаш "Шо има ќар од појаки процесори и графички кога игрите изгледаат исто на конзоли и PC?"

Значи, не е проблемот дека Сони усрале, туку проблемот е што никој програмер не е будала да оптимизира игра за Блу-реј и потоа да не може да ја начука на дискови за Xbox. Не е будала да губи пола пазар и купувачи, исто како што не се мачат да ги преправаат и прават за PC, кога знаат дека сега веќе сите гејмери имаат Xbox и PS3. И не им е проблем, игрите тапкаат во место, графички, на луѓето не им смета тоа бидејќи сме на нивоУ што овозможува доста диверзитет, односно графички стилови во игрите.

Еве на пример God od War и Gears of War vs Just Cause 2 = тотално различен графички фокус, за разлика од времето на Xbox и PS2 кога игрите беа идентични.
Први го почнаа тоа EA Sports (намерно не викам "EA" само, ќе видите зашто) кои НЕ САКАА да ја издадат next-gen верзијата на FIFA на PC. И сеуште, 5 години подоцна скоро, не сакаат.
Но тоа е ради грдите договори кои паднаа со Microsoft и Sony веројатно, како и Nvidia, ATI и слични гиганти...кога искочи Most Wanted, на PC изгледаше и ПОДОБРО од конзолашките next-gen верзии, па почнаа да ги викаат current-gen сите тие машини. А пазете, игра од EA, така јако оптимизирана.

После тоа се штанцаа неоптимизирани наслови, ем за да не убедат во супериорноста на конзолите, ем за да купуваме нови графички, процесори и мауспадови, јеботе. :devil3:
А ако не ми верувате, погледнете ги Devil May Cry 4 и Assassins Creed 1/2, спрема Splinter Cell Conviction, секоја втора игра од EA или смешните ограничувања на GTA IV и Pro Soccer 2010.

Значи, блу-рејот пропаѓа поради корпорациски и заткулисни игри, а можеби е фејл технологија, можеби не...но тоа не можеме да го тврдиме. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Значи, блу-рејот пропаѓа поради корпорациски и заткулисни игри, а можеби е фејл технологија, можеби не...но тоа не можеме да го тврдиме. :)
Фејл во никој случај. Фејл е само во ова време. Наредните конзоли вии и хбох 100% ќе имаат блуреј од тоа нема бегање. Но сони дава се од себе за да се врати во гејмингот. Гледаме последно време пред Е3 ги кажа скоро сите негови експузиви за на Е3 да остане со прстот во уста. Можеби ќе има некое изненадување, но сепак мора некако да привлечат внимание.

So what are PlayStation 3 owners buying? The gap in console sales has closed. There should be no reason that games like God of War 3 and Uncharted 2 shouldn't be able to rival the sales numbers of Halo 3. Especially when many regard those two games as two of the best this generation has to offer, and it is widely acknowledged that the PlayStation 3 is the most powerful console on the market capable of technical greatness that others are not. But, it can't be all people that bought a Slim are just using it play Blu-ray.
Сони си имаат голем проблем со вградениот блуреј, тој го продава само за филмови, а да не заборавиме оваа е гејминг конзола и треба да живеат од продавање игри а не пс3, само со продажба за филмови тие одат во минус. Убаво кажува горе најдобрите игри на оваа генерација конзоли god of war и uncharted 2, никако да светнат во светло како што треба. САМО 2 милиони копии продадени а изгубени 4-5 години за работа на нив е НИШТО. Друга катастрофа за сони е што огромен број го користат за играње само на експузивни игри, милтиплатформ игра скоро секогаш е дупло продадена на хбох.

Сега очекувам од ерт да каже не треси зелени, и сите останати да се бунат но жалам тоа е вистината.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Некој кинески научник има план како до го експандира ДВДто. Наводно според него ДВДто има капацитет да се експандира до 10 терабајти ( да ТЕРАБАЈТИ =) ). Проблемот е што они уште немаат асална финансиска подршка, но професоров тврди дека за едно 5-10 години ке биде стварност и ке се практикува повторно ДВДто.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Ај да ве опуштам со soundtrack од Alan Wake

--- надополнето ---

А кој ја играл гледајте, има исечоци за продолженијата.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Еве да се префрлиме со муабетот овде.
Значи вака, прашањето е банално, бидејќи тоа е исто како да прашаш "Шо има ќар од појаки процесори и графички кога игрите изгледаат исто на конзоли и PC?"

Значи, не е проблемот дека Сони усрале, туку проблемот е што никој програмер не е будала да оптимизира игра за Блу-реј и потоа да не може да ја начука на дискови за Xbox. Не е будала да губи пола пазар и купувачи, исто како што не се мачат да ги преправаат и прават за PC, кога знаат дека сега веќе сите гејмери имаат Xbox и PS3. И не им е проблем, игрите тапкаат во место, графички, на луѓето не им смета тоа бидејќи сме на нивоУ што овозможува доста диверзитет, односно графички стилови во игрите.

Еве на пример God od War и Gears of War vs Just Cause 2 = тотално различен графички фокус, за разлика од времето на Xbox и PS2 кога игрите беа идентични.
Први го почнаа тоа EA Sports (намерно не викам "EA" само, ќе видите зашто) кои НЕ САКАА да ја издадат next-gen верзијата на FIFA на PC. И сеуште, 5 години подоцна скоро, не сакаат.
Но тоа е ради грдите договори кои паднаа со Microsoft и Sony веројатно, како и Nvidia, ATI и слични гиганти...кога искочи Most Wanted, на PC изгледаше и ПОДОБРО од конзолашките next-gen верзии, па почнаа да ги викаат current-gen сите тие машини. А пазете, игра од EA, така јако оптимизирана.

После тоа се штанцаа неоптимизирани наслови, ем за да не убедат во супериорноста на конзолите, ем за да купуваме нови графички, процесори и мауспадови, јеботе. :devil3:
А ако не ми верувате, погледнете ги Devil May Cry 4 и Assassins Creed 1/2, спрема Splinter Cell Conviction, секоја втора игра од EA или смешните ограничувања на GTA IV и Pro Soccer 2010.

Значи, блу-рејот пропаѓа поради корпорациски и заткулисни игри, а можеби е фејл технологија, можеби не...но тоа не можеме да го тврдиме. :)
кратко ќе пишам, не ми се коментира за игри во ек на СП...
ех сеа, п.к. користи за секакви работи, и не е на одмет да си го појачаш без разлика што не ти треба. кога тогаш ќе затреба.
ако програмерите не се будали, зашто ондак вметнаа блуреј, можеше со обични двдиа како на 360ка па и сонито да го чипуваат.
кога знаеа дека никој нема да се замара специјално за нив бидејќи се сами на страна наспротив п.с и 360.

епа Фифата за комп. си остана бош уште од 99та па навака... па и ПЕС, и баскет и сите други спортски игри.
тоа ти се двојни стандарди кои не одат во корист на Сони ни најмалце... блурејот е фејл технологија во моментов, за понатака ќе видиме...
зашто би гледал блуреј на пс3 кога можам да глеам во 3д на пс :toe:
апсолутно ниту една предност не остварија освен фамата што ја дигнаа и што излажаа еден куп свежно исперени луѓе меѓу кои и јас.

мојата теорија ја кажав, кога разликата ќе е евидентна кај Сонито во сите мултиплатформи а воедно и ексклузиви тогаш ќе кажеме дека блурејот е револуционерен потег каде што потоа и Нинтендо и иксбокс ќе го применат, а вака ќе остане експеримент кој 720ката за 2,3,4, год. само ќе го дрпне :pos2:

испадна долго..
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Мајкрософт оваа година не се шегува. Е3 оди во живо на MTV ќе го има во живо на Time Square, откоупиле права на неколку познати веб страни за презентација во живо. На презентацијата ќе присуствуваат многу познати личности. Ќе има еден куп познати пејачи, ќе бидат основачите на фацебоок, Џејмс Камерон од Аватар режисерот ќе биде на сцена и уште МНОГУ други.
Мајкрософт фрла многу пари сега, и највероватно сака цел свет да сведочи како ќе ја менуваат историјата на гејмингот со наталот. Ќе биде големо и не заборавно во секој случај. Дали сега ви е јасно зошто сони ги кажува сите свои експузиви и зошто пробува да го тргне вниманитето?

МАРКЕТИНГ едноставно!!!
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Да МС едноставно сакаат да се вратат во форма оваа година зашто минатата е прва година каде што доминираше пс3 во продавање. Бај д веј МС денес изјави дека Наталот не е главната ствар на е3 , дека не чека големо изненадување . Јас претпоставувам дека тоа ке биде Х360 Слим =)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Како што изглдеа (засега), MS will PWN Сони. Ако немаат нови ИПа, Сони го јадоа стапот...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Како што изглдеа (засега), MS will PWN Сони. Ако немаат нови ИПа, Сони го јадоа стапот...
Two 'huge' Sony announcements coming tomorrow

http://twitter.com/remedyalerts Вечерва ќе има некоја новост за алан вејк највероватно трејлер за продолженијата.

А хбох слим би требало да најават со 250 гига и ВГРАДЕН вифи.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
А хбох слим би требало да најават со 250 гига и ВГРАДЕН вифи.
Oхохо..........се надевам дека на новата слим верзија дека ке го сменат двд-ромот со механизам сличен на оној во ПС3-ката........барем ке му даде пополирано чуство......и нема да изгледа како само смалена верзија на 360-ката......хахаха.......и како најважно......се надевам дека ке биде темелно истестирано.......за разлика од првиот избрзан модел :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom