Гејминг војна

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
А за хало 3 не се радувам, туку е стварно интересно како една експузивна игра ги поминува на 5 од пс3. Не се гордеам со тоа ама сепак е интересен факт, што докажува дека хбох е стварно купуван за гејминг.
Па сега погоре ти докажав дека не е ФАКТ туку коментар на човек од мајкрософт, ни од далеку не ги поминува Halo - 11m, Резистенс 1 и 2 + Анчартед 1 и 2 + Килзон 2 + ГОВ 3 - 16м ЈАСНО ЛИ Е????

Ај уште еднаш да го прочитате во оваа тема.

ЛЕЛЕ морат да ставиме крај на вакви муабети.

ПРВО

Програмерите не се мрзеливи !!!! Пс3 то е премногу тешко за програмирање заради неговиот глупав процесор. Ако игра на хбох се прави игра за 5 месеци, на пс3 треба 2 години за да е исти квалитет. Тоа е ОГРОМНА сума на губење пари, и никој не е будала да се мачи за ништо!!!

Сони си ја признава грешката и го изјавува следново

Kotaku, citing Impress, is reporting today that Sony is considering not using the Cell architecture for the PlayStation 4, and instead moving to a multi-core CPU, one that will be easier to develop for than the Cell. Sony has repeatedly said the PS3 will have a ten year life span but it's interesting to see that the company already has the PS4 on its mind.
Сте се запнале блуреј блуреј. Блурејот си има негови негативни страни. Blu-ray дискови не преносуваат податоци доволно брзо, и знае да прави проблем кај поголемите игри и игрите со подобра графика. Токму заради тоа се повеќе игри се исталираат на хард дискот од пс3. За да се пополни цел блуреј од 50 гига потребно е премногу време и тоа не е исплатливо.
Последно време читам многу си имаат проблем со Moder Warfare 2 им ги заебувал читачите на пс3 токму поради тоа што не исталира ништо.(незнам колку пати е десено и дали е сосема точно).

--- надополнето ---

А и да, не ме интересира како може да изгледаат игрите на пс3 кога веќе 5 години изгледаат подобро на хбох. Можеле вака можеле така. ЕПА НЕ Е ТАКА.
Што мене ме боле дали програмерите не праеле ова она. Дури игрите излгедаат исто а и во огромен дел подобро на хбох јас сум вери хеппи.

ТХЕ ЕНД

Ајде сега очекувам глупи коментари, вака така. Како излгедаат kill-zone 2 uncharted 2, изгледаат ама затоа се прават 3-4 години.


Ајјјјјјјјјјјјј не на ова неам коментар, ваков бисер не смее да се уништи:pos2:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ај уште еднаш да го прочитате во оваа тема.

ЛЕЛЕ морат да ставиме крај на вакви муабети.

ПРВО

Програмерите не се мрзеливи !!!! Пс3 то е премногу тешко за програмирање заради неговиот глупав процесор. Ако игра на хбох се прави игра за 5 месеци, на пс3 треба 2 години за да е исти квалитет. Тоа е ОГРОМНА сума на губење пари, и никој не е будала да се мачи за ништо!!!

Сони си ја признава грешката и го изјавува следново

Kotaku, citing Impress, is reporting today that Sony is considering not using the Cell architecture for the PlayStation 4, and instead moving to a multi-core CPU, one that will be easier to develop for than the Cell. Sony has repeatedly said the PS3 will have a ten year life span but it's interesting to see that the company already has the PS4 on its mind.
Сте се запнале блуреј блуреј. Блурејот си има негови негативни страни. Blu-ray дискови не преносуваат податоци доволно брзо, и знае да прави проблем кај поголемите игри и игрите со подобра графика. Токму заради тоа се повеќе игри се исталираат на хард дискот од пс3. За да се пополни цел блуреј од 50 гига потребно е премногу време и тоа не е исплатливо.
Последно време читам многу си имаат проблем со Moder Warfare 2 им ги заебувал читачите на пс3 токму поради тоа што не исталира ништо.(незнам колку пати е десено и дали е сосема точно).

--- надополнето ---

А и да, не ме интересира како може да изгледаат игрите на пс3 кога веќе 5 години изгледаат подобро на хбох. Можеле вака можеле така. ЕПА НЕ Е ТАКА.
Што мене ме боле дали програмерите не праеле ова она. Дури игрите излгедаат исто а и во огромен дел подобро на хбох јас сум вери хеппи.

ТХЕ ЕНД


Ајде сега очекувам глупи коментари, вака така. Како излгедаат kill-zone 2 uncharted 2, изгледаат ама затоа се прават 3-4 години.

--- надополнето ---

А зошто игрите им исталираат делови на хард диск? Или онака зошто да не а? Можеби за филмови е најбрз ама за игри не е така.
Зашто Микрософт добија апгрејд за да инсталираат игри на Хард Диск? :tapp: Тоа што се инсталира на Хард Диск е баш супер камо сите игри да имаа таква опција , што помалце се користи читачот (се продолжува рокот на живот).
Човече стварно ти се чудам, читаш ли ти што пишиш?

Год оф вор 3, преку 35 гига, ништо не се инсталира на хард диск. Графика гром, звуци гром, нема никаков Loading (освен 6-7 секунди ако умреш за лоуд гејм), зш е тоа така? Зато што е бавен читачот. :tapp:

Постов горе ја доби титулата "EPIC FAIL".
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Гледајтего видеото да ви стани јасно зошто хбох е сеуште подобар, а сте се запнале експузивни игри.Игрите и сега 2010 година изгледаат подобро на хбох!!!! Зарем конзола купувате само за експузивни игри?

Море како да ви објаснам, хбох има да исталираш игри на хард НО ТОА ГО ПРАВИШ АКО САКАШ, додека на пс3 МОРАШ за да играш. Не прајте муабет за инает кога е така како што ви кажувам.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Чек, чек, нели едно време ја даваа Halo 3 во бандл со секоја конзола? ХАХАХАХАХА!

Ако рачунате така на работите, Wii Sports е најдобрата и најпродаваната игра на сите времиња! Иде гратис со секоја Wii конзола, значи е продадена во 70 милиони примероци, повеќе од Halo 3 + God of War 3 + Resistance 1/2 + Uncharted 1/2 + Killzone 2 ЗАЕДНО! ОМГВТФ!!!
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265

Гледајтего видеото да ви стани јасно зошто хбох е сеуште подобар, а сте се запнале експузивни игри.Игрите и сега 2010 година изгледаат подобро на хбох!!!! Зарем конзола купувате само за експузивни игри?

Море како да ви објаснам, хбох има да исталираш игри на хард НО ТОА ГО ПРАВИШ АКО САКАШ, додека на пс3 МОРАШ за да играш. Не прајте муабет за инает кога е така како што ви кажувам.
Бравос, ете затоа што самото не инсталира игри, мене ми рикна еден читач (опааа 3000 денари). И не беше до прашина, туку едноставно се расипа.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Хахахахаха..........тука си во право Wii е најпродаваната конзола(само незнам дали е попродавана од PS2)................но зошто е тоа така....хмм......можеби е заради одличниот онлајн мултипеер....не...нема шанси мултиплеерот на Wii е тапа има премногу лагг.........сигурно е до блурејот....упс заборавив....нема блуреј.................................па што тогаш го прави wii-то толку привлечна.............ми текна....сигурно е до фактот што има доста ниска цена......и цел куп оригинални и интересни игри.....да....сигурен сум дека е до тоа.
Wii е купено затоа што во светот има повеке кежуал гејмери одколку хардкор ... факт =)

--- надополнето ---

Чек, чек, нели едно време ја даваа Halo 3 во бандл со секоја конзола? ХАХАХАХАХА!

Ако рачунате така на работите, Wii Sports е најдобрата и најпродаваната игра на сите времиња! Иде гратис со секоја Wii конзола, значи е продадена во 70 милиони примероци, повеќе од Halo 3 + God of War 3 + Resistance 1/2 + Uncharted 1/2 + Killzone 2 ЗАЕДНО! ОМГВТФ!!!
Што сакаше да кажеш со ова ? Бандлот не значи дека играта е слаба ... Многу пс3 ексклузиви имаат бундел со сону (Анчартед 2 , Год оф Вор 3 , Резистенц) итн ... Што сакаш да кажеш дека и тоа се тапа игри ? Плус бандлот е поскап од било која станд-алоун конзола ...
П.С. Вии нема шитнато уште повеке од пс2 . Вии е негде 110 000 000 милиони а пс2 е негде 150 000 000 ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069

Гледајтего видеото да ви стани јасно зошто хбох е сеуште подобар, а сте се запнале експузивни игри.Игрите и сега 2010 година изгледаат подобро на хбох!!!! Зарем конзола купувате само за експузивни игри?

Море како да ви објаснам, хбох има да исталираш игри на хард НО ТОА ГО ПРАВИШ АКО САКАШ, додека на пс3 МОРАШ за да играш. Не прајте муабет за инает кога е така како што ви кажувам.
Па ако бираш, сигурно дека тоа е факторот, а не овде Бетмен е поцрн, овде посветол. Не знам кај идеш со размислувањата. :)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
ErT напиша:
Разлика ако ти не можеш да видиш во ексклузивите... тогаш брат.... не знам што да ти речам.... Пак од каде знаеш ти дека зеле ПС3ки? Ти викаше, ќе земеа ПС3ки заради Рајзинг. Doh (facepalm). Се контрадиктираш човече. Зошто не им искешираат? Сони се борат на милион фронтови, ограничен им е буџетот за гејминг (за разлика од Микрософт). Микрософт трошат ЕДЕН КУП пари само да иде некоја игра мултиплатформ.

Зедов 360ка заради тоа што веќе имав ХДТВ, немав јак ПЦ, и 360ката има пиратски игри, за ништо друго. Заради тоа што ги имам двата, можам да видам кој е подобар. За милион услуги кои што ги спомнувате хулу мулу итн, кај нас не се достапни, така да ПС3то е болје (за мене), ама јас си имам со какви аргументи да го бранам тоа, а не како Џои што се тури од бројки постирање, еден аргументиран пост не успеа да постира.
а сони со таа идеја вградиле блуреј, кај ексклузивите само да го оптимизираат
тука го префрлам мислењето....

не е работата дали има разлика во екслузивите кај Сони и 360, иако мислам дека нема, тоа може да им пали во САД само и другите земји кај што е законски забранета пиратеријата, а не и тука.
работата е во тоа што нема разлика во мултиплатформ игрите, па дури некои излагаат боље и на 360ка. Ова мене ме курчи и крај!
и ЕРТ, искрено ти неможеш да ме убедуваш у ништо, ко ќе го треснеш од земја иксбоксот тогаш ќе коментираме, а се дур на пс3 играш само екслузиви и пак тврдиш дека е боље Сонито, незнам шо да ти кажам... кој е после контрадикторен??

не ми е гајле дали им е ограничен буџетот, за што го вметнале блурејот, да им користи на 2 игри у годината??
ејјј види блурејј, биг дил!

и на Џои коментарот погоре ги реши дилемите, дали програмерите биле лејзи, или сонито е гломазно и работи на бедна технологија, што и се сведува на моето тврдење дека Сони се криви, they SUXX!!!

за МГС тоа беше заебанција ако не примети, шо толку се фати за тоа... али твојот одговор на ова беше, за да биле радосни 360 сопствениците???
ваууу, ајде Мајкрософт поштено ќе си плати подоцна и за Анчартед па уште малце нека се порадуваат нивните клиенти.
битно на Гејтс не му е проблем да си плати, а Сони се ептен "зафатени."
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
тука го префрлам мислењето....

не е работата дали има разлика во екслузивите кај Сони и 360, иако мислам дека нема, тоа може да им пали во САД само и другите земји кај што е законски забранета пиратеријата, а не и тука.
работата е во тоа што нема разлика во мултиплатформ игрите, па дури некои излагаат боље и на 360ка. Ова мене ме курчи и крај!
и ЕРТ, искрено ти неможеш да ме убедуваш у ништо, ко ќе го треснеш од земја иксбоксот тогаш ќе коментираме, а се дур на пс3 играш само екслузиви и пак тврдиш дека е боље Сонито, незнам шо да ти кажам... кој е после контрадикторен??

не ми е гајле дали им е ограничен буџетот, за што го вметнале блурејот, да им користи на 2 игри у годината??
ејјј види блурејј, биг дил!

и на Џои коментарот погоре ги реши дилемите, дали програмерите биле лејзи, или сонито е гломазно и работи на бедна технолодија, што и се сведува на моето тврдење дека Сони се криви, they SUXX!!!
Значи според тебе он треба да ја купи ИСТАТА игра на PS3 за 60 долари, место да ја симне и да ја игра на Xbox360 за безпари?
Што не ти е јасно сеа? :)


Еве и $30 нека се игриве што ги зима, 10 да купи ете ти икс-бокс. Значи како и да е, пиратерија ради дур људи спавају, а во Македонија секогаш ќе е 560.000 пати подобро да го имаш Иксот место Сонито. Е во светцки рамки, друг муабет е сеа.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
тука го префрлам мислењето....

не е работата дали има разлика во екслузивите кај Сони и 360, иако мислам дека нема, тоа може да им пали во САД само и другите земји кај што е законски забранета пиратеријата, а не и тука.
работата е во тоа што нема разлика во мултиплатформ игрите, па дури некои излагаат боље и на 360ка. Ова мене ме курчи и крај!
и ЕРТ, искрено ти неможеш да ме убедуваш у ништо, ко ќе го треснеш од земја иксбоксот тогаш ќе коментираме, а се дур на пс3 играш само екслузиви и пак тврдиш дека е боље Сонито, незнам шо да ти кажам... кој е после контрадикторен??

не ми е гајле дали им е ограничен буџетот, за што го вметнале блурејот, да им користи на 2 игри у годината??
ејјј види блурејј, биг дил!

и на Џои коментарот погоре ги реши дилемите, дали програмерите биле лејзи, или сонито е гломазно и работи на бедна технологија, што и се сведува на моето тврдење дека Сони се криви, they SUXX!!!

за МГС тоа беше заебанција ако не примети, шо толку се фати за тоа... али твојот одговор на ова беше, за да биле радосни 360 сопствениците???
ваууу, ајде Мајкрософт поштено ќе си плати подоцна и за Анчартед па уште малце нека се порадуваат нивните клиенти.
битно на Гејтс не му е проблем да си плати, а Сони се ептен "зафатени."
:pos2: да сум го треснел иксот? Шо к*р сега тоа? Ти ако имаш пари да земаш оригинал игри на иксот, good for you, јас немам пари да плаќам по 40 евра на игра (+ да плаќам за лајв). Годишно купувам, хммм 4-5 игри за тројката, и строго ги купувам ексклузивите (нормално колку што можам да стигнам).

Мултиплат имав, ПЕС2008, НБА2к7, Фајт Најт Роунд 3 (100 пати болје беше на 3ката, ја имам и за 360ката), овие ги имав кога сеуште не го имавме затворено интернет клубот.

Иначе јас никого не убедувам, ги имам двата, имам пробано, и си кажувам за мене што е подобро. Ти ако сакаш согласи се, ако не сакаш, не мораш.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Значи според тебе он треба да ја купи ИСТАТА игра на PS3 за 60 долари, место да ја симне и да ја игра на Xbox360 за безпари?
Што не ти е јасно сеа? :)


Еве и $30 нека се игриве што ги зима, 10 да купи ете ти икс-бокс. Значи како и да е, пиратерија ради дур људи спавају, а во Македонија секогаш ќе е 560.000 пати подобро да го имаш Иксот место Сонито. Е во светцки рамки, друг муабет е сеа.
тоа Мац, на Ерт кажи му го, мене ми е јасно. Чим е истата игра, како тоа пс3 е боље конзола, како??
за екслузивите е апсурден муабетот, и едните и другите си имаат свои предности, и неможат да се споредуваат по тертип Мас Ефект вс Анчартед.
значи на крајот се се сведува на мултиплатформите, а тука веќе цели 5 год. е лидер иксбоксот, што ради пиратерија, што поради графичките способности и "мрзеливите" програмери.
од Сони планираа да ги столчат иксбоксерите со тоа што ја лансираа една година подоцна конзолата со блуреј у неа.... не им излезе како што очекуваа.
кога се прави ваков голем проект, најпрво требаше да се консултираат со гејмерските компании, колкави се нивните можности....
се усраа па ќе кажам, блурејот требаше да не воведе во еден пософистициран гемплеј, а ние во замена добивме експеримент кој е во тек на усовршување.

--- надополнето ---

:pos2: да сум го треснел иксот? Шо к*р сега тоа? Ти ако имаш пари да земаш оригинал игри на иксот, good for you, јас немам пари да плаќам по 40 евра на игра (+ да плаќам за лајв). Годишно купувам, хммм 4-5 игри за тројката, и строго ги купувам ексклузивите (нормално колку што можам да стигнам).

Мултиплат имав, ПЕС2008, НБА2к7, Фајт Најт Роунд 3 (100 пати болје беше на 3ката, ја имам и за 360ката), овие ги имав кога сеуште не го имавме затворено интернет клубот.

Иначе јас никого не убедувам, ги имам двата, имам пробано, и си кажувам за мене што е подобро. Ти ако сакаш согласи се, ако не сакаш, не мораш.
епа тоа и беше муабетот, ниту јас имам пари да фрлам по 50тина евра на ИСТО срање што го има на 360ката за безпари... ако е исто незнам како тогаш пс3 е боље.
ем поекономично, ем на моменти и боље.
ај пробај вака, купи ја Резидент ивл 5 на пс3, и пушти ја на 360ка, покриј ги конзолите и гаѓај што е што.... кога без проблем ќе ми биде да ја спознаам разликата, тогаш со гордост ќе кажам дека пс3 владее!!
а до тогаш нек се гонат Џапаните у немајкаде!
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Со Баже се слагам тоа што вика дека Сони никогаш не инвестираат во мултиплатформките и затоа се послаби од МС. Мац , пиратеријата на 360 е далеку далеку помала од таа на ПЦ или било што друго. Денес сите сакаат мултиплејр игри , тие што немаат мултиплејр игри(без разлика колку се добри) никад нема да шитнат како што треба (Год Оф Вор 3). Денес играњето синг-плеер игри станува досадно и сите си го сакаат шлагот на тортата(мулти-плеер) во сите игри. Еве ти добар пример, Асасинс Крид новата ке има мулти-плеер без разлика тоа што претходните 2 немаа и запази кога излегува, неколку месеци од кога излезе 2ката ... Сплинтер Сел новата имаше онлајн Ко-оп прича која добро се играше и плус стигаат длц-ња за тоа искуство(значи се игра). На крај во дискусијава што ја имате моментално мислам дека не се разбирате мегусебе и за џабе се карате =)
П.С. Јоеу, графичките разлики помегу 2те конзоли се ситни и ти сеа не ситничари до толку =) ... Вистинските разлики се кога едната платформа има лаг/фрејм проблем а другата не Пр. Мене моментално само на Бајонета ми текнува ... На 360 беше се ок додека на пс3 беше одвратно да се игра од големиот пад на фрејмот а тоа ти е игра која се мора да се движи брзо за да се постигне ефектот.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Вистинските разлики се кога едната платформа има лаг/фрејм проблем а другата не Пр. Мене моментално само на Бајонета ми текнува ... На 360 беше се ок додека на пс3 беше одвратно да се игра од големиот пад на фрејмот а тоа ти е игра која се мора да се движи брзо за да се постигне ефектот.
Кико од форумов ја зеде Бајонета за ПС3, многу беше задоволен од играта, али ете не ги посетува овие теми за да ви каже за фрејм дропот :)
 

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Со Баже се слагам тоа што вика дека Сони никогаш не инвестираат во мултиплатформките и затоа се послаби од МС. Мац , пиратеријата на 360 е далеку далеку помала од таа на ПЦ или било што друго. Денес сите сакаат мултиплејр игри , тие што немаат мултиплејр игри(без разлика колку се добри) никад нема да шитнат како што треба (Год Оф Вор 3). Денес играњето синг-плеер игри станува досадно и сите си го сакаат шлагот на тортата(мулти-плеер) во сите игри. Еве ти добар пример, Асасинс Крид новата ке има мулти-плеер без разлика тоа што претходните 2 немаа и запази кога излегува, неколку месеци од кога излезе 2ката ... Сплинтер Сел новата имаше онлајн Ко-оп прича која добро се играше и плус стигаат длц-ња за тоа искуство(значи се игра). На крај во дискусијава што ја имате моментално мислам дека не се разбирате мегусебе и за џабе се карате =)
П.С. Јоеу, графичките разлики помегу 2те конзоли се ситни и ти сеа не ситничари до толку =) ... Вистинските разлики се кога едната платформа има лаг/фрејм проблем а другата не Пр. Мене моментално само на Бајонета ми текнува ... На 360 беше се ок додека на пс3 беше одвратно да се игра од големиот пад на фрејмот а тоа ти е игра која се мора да се движи брзо за да се постигне ефектот.
Фала богу некој нормално да гледа на работите, па тоа јас од кога го викам дека тие разлики во игрите се толку мали што во жарот на борбата никој не ги гледа. И тоа стои дека мултиплеер се тие шо се продаваат но и на двете конзоли мораш да имаш оргинали.
Но муабетот дека блу-рејот е утка дека не го бивало, било споро тоа ти се приказни за мали деца и во тој дел(не во игрите) PS3 како комплетен мултимедијален систем(Wi-Fi,Blu-ray,HDD) е победник.

--- надополнето ---

Wii е купено затоа што во светот има повеке кежуал гејмери одколку хардкор ... факт =)

--- надополнето ---


Што сакаше да кажеш со ова ? Бандлот не значи дека играта е слаба ... Многу пс3 ексклузиви имаат бундел со сону (Анчартед 2 , Год оф Вор 3 , Резистенц) итн ... Што сакаш да кажеш дека и тоа се тапа игри ? Плус бандлот е поскап од било која станд-алоун конзола ...
П.С. Вии нема шитнато уште повеке од пс2 . Вии е негде 110 000 000 милиони а пс2 е негде 150 000 000 ...
Грешка си Wii има продадено до март годинава 71 милион, a PS2 145 милиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom