Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Vidi vaka; Nikoj niso ne frla, ako pocneme da frlame ke bide lom. Ja ne pravam glupa analiza i sigurno ne doagam tuka, na temava koja nema nikakov efekt vrz telekabel, ali aj da se turam u muabet da bide ubavo, da kazam deka imam kur se trese net. Netot e GOVNO (izmet), drugo objasnuvanje podetalno ne mi tekinja, ako mi tekne ke pisam. Sakas da kazes na telekabel im teknalo da testiraat neso novo, brao za niv, ama ja so da pravam so ovaa informacija? Ja nemam net, neznam kolku ne go svakas toj poim, kako i mnogu drugi forumdzii, ako citas ke primetis. Pingot e neverojatno dobar 190, niz cel den, niz celo Skopje, a zaso na TK im teknalo neso novo. Koa ke dojde 15 da ne recat slucajno, ne plakajte, testiravme ovoj mesec. Ti kasnis so analizata, problemot e veke mesec dena ako ne i jace, a ne vo ovoj period. Edno ne mi stima so si pisal кои во моментов ги тестираме? Ako dobro se sekavam, a se u minatite forumi pisa ne rabotis u telekabel, a sea si testiral so niv. Nemaat oni strucni lica, pa te vikaat tebe onaka da ti pustat novi raboti da testiras, poso si izlea popismen od niv ili pa rabotis tamu pa celo vreme samo gi branis unazad, 10 meseci. Licno ne me interesira so si za niv, ednas vikas edno, ednas drugo, testiras pa ne rabotis ali ti si znaes golem si. Mene me interesira poso imas udel vo TK, znaes kako rabotat, imas pristap do nekoj odredeni raboti, citaj go ova so ke te prasam: DALI U PETOK KE SE OPRAVI NETOT ILI DZABE VEZES TUKA?
Значи одиме по ред ... за да ти се разјаснат убаво работите ( и во интерес на дискусијата) ...

1) Не работам во Телекабел ...
2) Телекабел има активна соработка со други правни лица (компании) со кои врши постаја размена на технологии и знаења - некои од овие компании се странски некои македонски, затоа од тука кажувам НИЕ тестираме ..
3) Деталите од тестот ќе ги видите во наскоро и истите ќе бидат документирани и со слики и со зборови ... значи збориме за тест во сосема релани услови т.е модемот веќе неколку денови функционира паралелно со старата моторола со цел да се види дали одредени параметри во секој момент од денот се соодветни, при што истиот е изложен на сериозна тортура во однос на користење (Бидик Јуниор просечно троши 4 мбита/сек )...
4) Главната причина зожто се тестира новава технологија е за да може на одредени сегменти од мрежата да се отстрани или барем ублажи појавата на т.н #prime time# ефект во кој корисниците имаат намалени перформанси ...

Толку од мене - за подетаани информации ќе треба да уплатите на жиро сметка редовна тарифа за работен час консултантски услуги ...
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Bidikov според ова шо го пиша значи дека брзината која е преку ден 0,5-1-1,8-0,74 Мбит итн ќе биди минато?????????


 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Значи одиме по ред ... за да ти се разјаснат убаво работите ( и во интерес на дискусијата) ...

1) Не работам во Телекабел ...
2) Телекабел има активна соработка со други правни лица (компании) со кои врши постаја размена на технологии и знаења - некои од овие компании се странски некои македонски, затоа од тука кажувам НИЕ тестираме ..
3) Деталите од тестот ќе ги видите во наскоро и истите ќе бидат документирани и со слики и со зборови ... значи збориме за тест во сосема релани услови т.е модемот веќе неколку денови функционира паралелно со старата моторола со цел да се види дали одредени параметри во секој момент од денот се соодветни, при што истиот е изложен на сериозна тортура во однос на користење (Бидик Јуниор просечно троши 4 мбита/сек )...
4) Главната причина зожто се тестира новава технологија е за да може на одредени сегменти од мрежата да се отстрани или барем ублажи појавата на т.н #prime time# ефект во кој корисниците имаат намалени перформанси ...

Толку од мене - за подетаани информации ќе треба да уплатите на жиро сметка редовна тарифа за работен час консултантски услуги ...
Fala ti za postot i odgovorite za tekovnata diskusija. I od minati postovi imas nekoj informacii, neso ova ona, dosetki, za TK, za opsti raboti. U celiot post sto go napisa, objasnuvas, za tebe, TK, ali nikade za moeto postaveno prasanje, ne vidov odgovor. Dali ne si go procital ili pak nemas odgovor, neka ostane misterija.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да да, можам да потврдам дека кога користев ТК интернет на времето(2005-есен 2009) насабајле имаше пинг 50-70ms и брзина 8-9 мегабита, па поручек после 4-5, брзина 1 мегабит и пинг 1500ms........

Уствари 2005-2007 им беше одличен интернетот, после општа катастрофа.
Значи непотребно фрлате со дрва и камења ... причината зошто ви викам детали наскоро најмалце е во фактот што DOCSIS3 дава можност за поголема брзина туку во одредени технички можности кои во моментов ги тестираме кои баш треба да помогнат да не се случува т.н prime time ефект кога се јавуваат загушувања во мрежата ...

Бидејќи статијата и реалниот тест ќе биде готов накај петок - до тогаш барам да се воздржите од претпоставки и глупави анализи дали е нетот добар или не ... поготво што во целио овој период споредбено се тестираат 2-та стандарди во реални услови (дури и пре-реални бидејќи искрено никој нема такви високи параметри за квалитет на интернет линк како мене) ...
Значи "вие" од 2007ма па навака тестиравте DOCSIS 3, па затоа ја 2ипол години неможев онлајн да играм? Доста ги браниш ТК ако не си нивен, заслужуваат да ги нарекуваме морони.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Значи "вие" од 2007ма па навака тестиравте DOCSIS 3, па затоа ја 2ипол години неможев онлајн да играм? Доста ги браниш ТК ако не си нивен, заслужуваат да ги нарекуваме морони.
Незнам за другите градови,но во Струмица(за мене),година ипол си немам проблеми,константна брзина,без прекини.Нека продолжат така:))
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112


супер е. торенти од замунда летат со над 1 мбпс :vozbud:
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4


супер е. торенти од замунда летат со над 1 мбпс :vozbud:
Абе не е супер, ЕКСТРА е! Пинг 15, мора да си у аеродром некаде, или си мерел у 6 саат сабајле брзина... Кај сите нас е Меганет, кај тебе македонски телеком ISP???
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Значи "вие" од 2007ма па навака тестиравте DOCSIS 3, па затоа ја 2ипол години неможев онлајн да играм? Доста ги браниш ТК ако не си нивен, заслужуваат да ги нарекуваме морони.
Oni imaat problem uvek koa ke napravat neso novo, dali usluga, paket ili bilo sto. Po se izgleda im se pojavuvaat nekoj nepoznati raboti i im treba dolg period da gi sredat. Zatoa ne me cudi i ova. Normalno e Bidikov da gi brani "ne se kasa rakata so te rani", baska i datumu kazuva, na koj nikad nema da se sredi problemot. Spored mene sve neso novo koa ke dojde treba da se testira, pa da se pusti da raboti, no ne i da im smeta na korisnicite, pa psole izgovor da bide, nie testiravme i zatoa internetot pogolem del od vremeto e tapa. Bitno pari baraat, usluga nikakva.
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Абе не е супер, ЕКСТРА е! Пинг 15, мора да си у аеродром некаде, или си мерел у 6 саат сабајле брзина... Кај сите нас е Меганет, кај тебе македонски телеком ISP???

мерев во 10h. и сум ДАЛЕКУ од аеродром, во Штип живеам :pos2:. а за ИСП незнам.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Значи "вие" од 2007ма па навака тестиравте DOCSIS 3, па затоа ја 2ипол години неможев онлајн да играм? Доста ги браниш ТК ако не си нивен, заслужуваат да ги нарекуваме морони.
мерев во 10h. и сум ДАЛЕКУ од аеродром, во Штип живеам :pos2:. а за ИСП незнам.
Ај смирете хормони и намалете на навреди да не разлетаат и банови!!!

Прво не се правете паметни DOCSIS3 е нова технологија ... второ доста веќе со тој петок ако вие имате проблем со сигнал однесувајте се така ... трето секогаш кога некој ќе постира добир резултати одма или
е вработен во ТК или мерел во 6 сабајле зо[то едноставно не признаете дека можеби не сте го истражиле проблемот и дека од 50000 корисници задоволнi вие спагате во тој 0.2% кај кој не чини и одма друг ви е криф ...

За домашно сите да прочитате за DOCSIS3 и да ми напишет есеј 800 зборови ...

Наредниот што ќе оди оф-топици и ќе почне да ми мудрува ке летно едно 30 дена на летен одмор за да сватите дека тоа што ми го пишува под ников има некое влијание во приказната ....
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Бидиков а пример модемите што подржуваат DOCSIS2.0 имаат ли бенефит од 3.0?Ја го имам тој THG540 ама во спецификации пишува дека подржува 2.0
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Ај смирете хормони и намалете на навреди да не разлетаат и банови!!!
Што има навредливо во мојот пост? Јас сум задоволен од ТК, и со брзината и со стабилноста. ( и не сум вработен кај ТК,
14 год. имам :vozbud:
)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Срцки се како ми држи брзинава

 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Што има навредливо во мојот пост? Јас сум задоволен од ТК, и со брзината и со стабилноста. ( и не сум вработен кај ТК,
14 год. имам :vozbud:
)
Не беше за тебе наменето (иако може се најде во хормони моментот) - тие што требаше со добија опомени ...
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Не беше за тебе наменето (иако може се најде во хормони моментот) - тие што требаше со добија опомени ...
Те разбирам јас тебе, дека можеби работиш во тоа фирма или имаш некој интерес и не сакаш некој да ги пцуе, но дека се за никаде се, барем кај мене, за другите незнам. Никој не сака да се жали, јас сум сигурен дека сите сакат да се пофалат дека им е топ нетот како некои членови тука, но кај мене не чини батка, не дека тебе ти се жалам сега тебе, им се јавив и на тие од телешит да ги прашам што е работата, ми викаат провери да не имаш вирус, па рестартирај модем, па ова она само ми вртат муабетот како да сум некој што денеска се уклучил на нет, пробувам и со убунту иста прикаска, но се прашувам како е можно ниеднаш ама баш ниеднаш да не тера повеќе од 0.50мб.

скреен шот.


да да вистина е, од 1.0 кб/с до 4.0 кб/с

Одам да го прашам комшијата како е кај него, влегувам кај него лично да пробам и кај него исто, ништо подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom