Вино

H

HITCH

Гостин
Аааааах сакам секакво вино, ич не пребирам винце. Оваа година имавме прекрасно домашно вино. Порано пиев само бело, ама сега почнав и црвено да таманам :smir: Виното ми е најубавиот пијалок :back:

 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.392
Поени од реакции
2.430
Вино лииииии....лоши стеее
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Сакам вино, посебно домашното црвено. Само многу бргу ме фаќа.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
одлична идеја доколку се најдете некаде во „природа„ :wink:
научете вака да отворите флаша вино. Потребен ви е само ЧЕВЕЛ :smir:

 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
158
Поени од реакции
9
Незнам дали некој пиел Rocca Dei Forti-Spumante Dolce вино.Многу убави пенливи вина.
Баш прегеска пиев пола чаша(ама за сок:))
 
H

HITCH

Гостин
Промоција на вината на "Езимит"

Во Свечената сала на црквата Свети Климент Охридски" во Торонто викендов се одржа претставување на вина од продукцијата на винаријата Езимит" од Штип. Според експертите овој производител е на добар пат да добие лиценца за пласман на своите вина на многу атрактивниот и висококонкурентен канадски пазар. За нив ова не е успех само на винаријата туку и за Македонија воопшто, бидејќи винопроизводството претставува една од главните извозни гранки во земјата.
Винаријата извезува над 5 милиони шишиња вино во 35 земји во светот.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Езимит Вино е винарија која ја интегрира традицијата на производство на грозје и вина кои се присутни низ вековите во Македонија од една страна и врвната технологија која Езимит Вино ја поседува. Остатоците од античка винарија во близина на лозовите насади, го покажува присустрвото на традицијата проткајана до ден денес. Од аспект на видовите на грозје оваа микро клима овозможува подигање и многу добри резултати на следниве видови на грозје - Вранец, Сabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Крастосија, Плавац, Pinot Noir, Chardonnay, Riesling, Sauvgnon Blanc, Muscat, Zuplanka. Нашите специјалисти, агрономни посветуваат посебно внимание на лозовите насади во чиста околошка средина во теков на 365 денови од годината. Бербата се одвива рачно и започнува кога идеални предуслови се постигнати. Пред извесен преиод Езимит Вино Бесе прогласена за 4та најмодерна винарија во Европа.

Вината се прават во специјални винификатори, кои се дизајнирани од потребите на винаријата и купувачите. За секој тип на грозје постои разиличен винификаторски процес кој е програмиран. Сите важни хемиски параметри се постојано мониторирани и документирани. Чувањето на виното е во инокс садови. Посебно внимание се посветува на мали серии на високо квалитетни црвени и бели вина. Департментот за барик е присутен уште во 2000 година, овде се одлежуваат вина со најголем потенцијал.Пенливите вина наскоро ќе бидат дел од асортиманот на Езимит вино.

--- надополнето ---

http://www.ezimitvino.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=34&Itemid=58&lang=mk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Да не знае некој што цена е Вила Марија црвено, и Александрија?

--- надополнето ---

само црвено
:smir: - пијалок на Боговите-

.............
Pricam sa vinom kao sa drugom,
slusa me a zna vec sve.
Pijem a ne znam cemu sve to,
Pijem jel ima mnogo stvari koje samo pijan mogu da prebolim.
Uz vino ja sam pored nje.
i pijan ja је ipak volim,
pijan jerjedno davno leto samo uz vino mogu da prebolim.

:icon_lol::icon_lol:
Омилена песна за пиење ми е :pos:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дома имам бело и црно вино од марката IKON , грчко е мислам. Има ли некој пробано од оваа марка вино, да знам дали вреди да се отвори..:)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Што убаво ми легна една чаша црвено сега со ручекот ммммммммм. Иначе обожавам Розе вино.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Што убаво ми легна една чаша црвено сега со ручекот ммммммммм. Иначе обожавам Розе вино.
Баш ми е мило што имам друштво. Јас па скроз црно вино пијам и сурфам. Додуша морам да признам ова моево без сок теско дека некој мозе да го пие (многу е јако) :):helou:

--- надополнето ---

Аааааах сакам секакво вино, ич не пребирам винце. Оваа година имавме прекрасно домашно вино. Порано пиев само бело, ама сега почнав и црвено да таманам :smir: Виното ми е најубавиот пијалок :back:

Ништо не е подобро од домашно црно вино. Редовно по една чашка после ручек е мммммммммм навистина уживање!!
 
С

сашенко

Гостин
Мојот омилен пијалок мммммммммммммм
 
H

HITCH

Гостин
Ништо не е подобро од домашно црно вино. Редовно по една чашка после ручек е мммммммммм навистина уживање!!
Некогаш чашка, некогаш бокалче... Зависи кога како. :pos:
Се шалам, винцето зависи од ручекот. Да не испаднам сега некоја пијаница, ама сакам винце. :smir:
 
С

сашенко

Гостин
Некогаш чашка, некогаш бокалче... Зависи кога како. :pos:
Се шалам, винцето зависи од ручекот. Да не испаднам сега некоја пијаница, ама сакам винце. :smir:
Јас кога пијам вино незнам за доста.Додека има се пие.Белото не толку ама црвено вино обожавам и кога има не му се мислам ич.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Омилен алкохолен пијалок. Јас пијам сезонски, лето пијам само бело а преку зима само црвено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom