Кој е вашиот господ?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
и Лет3 кој е твојот Господ?!
Заратустра..дуализмот на доброто и злото?Зевс,Алах,Јехова..Тито...Бидиков..Мики1..
Членот на Раководството...аман изјасни се?!
Јас му припаѓам на првата реформирана Вуду црква. Но тоа не ме спречува да сум гностик со симпатии кон шаманството, упатен во култот на Магите а по потреба обрежан рабин, Алахов музеин, и ранохристијански син на светлината (малце кон есенско но сепак не многу далеку од фарисејското и на моменти цедуково учење) кој ги почитува Будистичките начела и секако паганските богови.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Со други зборови мрмник?!
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Совршената божја милост се излеа во вид на дожд од небото и се разлеа по земјата. Примивши ја таа милост Мајката на Заратутра зачна и го роди Заратустра далеку пред Исус кој се обиде да го имитира но не успеа. Три дена пред да се породи куќата а и целото село блескаше со таков сјај што луѓето мислеа дека е пожар. Совршениот и единственио милозлив Заратустра се роди со осмех на лицето и блескаше со сјај како знак на неговата боженственост, тој веднаш помина низ искушенијата кои сите ги победи со својата СОВРШЕНА ВИСТИНА И МИЛОСТ со ЗНАЕЊА и МОЌ БОЖЕНСТВЕНА тој ги победи четрите искушенија и смртта (беше фрлен во оган, беше фрлен на волците...)
Ахура Мазда првиот и последниот добриот и свет, објавува дека човекот е слободен да направи избор меѓу доброто и злото, многу пред Мојсеје Заратустра бара од верниците да не се обожава бикот и 1000 години пред Исуса најавува конечен страшен божји суд на кој ќе бидат наградени праведните а казнети злите,

Заратустра светеше што е сигурен знак дека е бог. 1000 години по Заратустра Исус се обиде да го имитира но тој беше само пророк на кој Ахура Мазда му ги кажуваше зборовите кој тој ги проповедаше но немаше боженствени одлики.
Само Заратустра СОВРШЕНАТА ВИСТИНА ВО КОЈА СЕ ОТЕЛОТВОРИ БОЖЕНСТВЕНАТА МИСЛА е оригинален. Се после него се копии и имитатори зато што ни еден од нив не светеше.
Si cul za preobrazenie Hristovo?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
“Оној кој нема да јади од моето тело и нема да пи од мојата крв, за да стани едно со мене, и јас едно со него, нема да биди спасен“

Овие зборови кои му се познати на Христијаните всушност се зборови од причестувањто во Митраизмот, култ кој настанал дамна пред Христа, а кој Исус го ископирал.
 
Г

Господ

Гостин
“Оној кој нема да јади од моето тело и нема да пи од мојата крв, за да стани едно со мене, и јас едно со него, нема да биди спасен“

Овие зборови кои му се познати на Христијаните всушност се зборови од причестувањто во Митраизмот, култ кој настанал дамна пред Христа, а кој Исус го ископирал.

Па ништо чудно новиве религии скоро целосно се базираат на старите ретко некоја работа е оригинална во христијанството
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Секој по важност самиот си е помил на себе од што му е мил и господ, но според моќта не може да биде бог па затоа му треба бог како средство да му биде сојузник.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Мојот господ е мртов, бог да го прости.
Такада сам себе сум си господ. :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Јас му припаѓам на првата реформирана Вуду црква. Но тоа не ме спречува да сум гностик со симпатии кон шаманството, упатен во култот на Магите а по потреба обрежан рабин, Алахов музеин, и ранохристијански син на светлината (малце кон есенско но сепак не многу далеку од фарисејското и на моменти цедуково учење) кој ги почитува Будистичките начела и секако паганските богови.
Дали сите тие “божанства“ и култови - кои ги наброја ти - се предадоја себеси за целиот свет на крст (дури и за оние кои тврдоглаво се противат на Совршената Вистина) и во потполна понизност Му дадоја на Невидливиот Отец на Животот повеќе Слава одколку и на Совршената Инкарнација? :toe:

Па ништо чудно новиве религии скоро целосно се базираат на старите ретко некоја работа е оригинална во христијанството
Таканареченот Христијанство е настанато пред околу 2000 години, откако Вечната БОЖЈА Мудрост од Која сё што е добро потекнува, за спасение на сите се отелотвори во Исус!

Сё што е добро и полезно во овој свет и безкрајниот универзум ,потекнува од БОГА и тоа баш преку таа Вечна Мудрост!

Запомни еднаш за секогаш дека Нема ништо што би можело да е пред БОЖЈАТА Мудрост (Христос)! :helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Дали сите тие “божанства“ и култови - кои ги наброја ти - се предадоја себеси за целиот свет на крст (дури и за оние кои тврдоглаво се противат на Совршената Вистина) и во потполна понизност Му дадоја на Невидливиот Отец на Животот повеќе Слава одколку и на Совршената Инкарнација? :toe:
Да има некои кои пострадаа беа убиени раскомадани мачени...
А сигурен си дека Исус умрел на крстот??
Кој ја констатирал смртта, кој проверил дека е навистина мртов? му проверил ли некој пулс... зеници... дали диши??
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Да има некои кои пострадаа беа убиени раскомадани мачени...
И јас верувам дека некои пред Исус пострадале, биле убиени, раскомадани, мачени, ... одејќи по правиот ПАТ.
Но јас те прашав дали некој од ними доброволно го дале својот живот - како што Исус го стори тоа - за најголемите грешници и биле исполнети со љубови и проштевање дури и за своите убијци?

Дали некој од ними заштитувале дури браколомки со своето тело, од осудите и камењата на Mainstreamot?

Дали некој од ними им ја дал таа доверба баш на жените - тие кралици на секојдневието - да бидат тие што како први ќе го видат како воскреснат?

Дали некој од ними биле родени - како Исус - од Дева мома Еврејка?


А сигурен си дека Исус умрел на крстот??
Кој ја констатирал смртта, кој проверил дека е навистина мртов? му проверил ли некој пулс... зеници... дали диши??
Тебе - и на твоите истомисленици - нека ти умножи БОГ тоа што ти сакаш (или подобро) тоа што тие неопходно за твоето спасение, а мене (и на тие што веруваат) вистинската вера, надеж и љубов!

АМИН
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тебе - и на твоите истомисленици - нека ти умножи БОГ тоа што ти сакаш (или подобро) тоа што тие неопходно за твоето спасение, а мене (и на тие што веруваат) вистинската вера, надеж и љубов!

АМИН
Значи нема доказ. кој сака си верува а инаку дека некој му пријде на крст па проверил пулс или дали диши ... нема
Е гледаш денес нема умирање на поверење. Дур не те пипнат, штипнат, клат на апарат, здрмат со струја... нема да те пуштат туку така пошто може да биде само во несвест или да глуми.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Значи нема доказ. кој сака си верува а инаку дека некој му пријде на крст па проверил пулс или дали диши ... нема
Е гледаш денес нема умирање на поверење. Дур не те пипнат, штипнат, клат на апарат, здрмат со струја... нема да те пуштат туку така пошто може да биде само во несвест или да глуми.


Противењето на ВИСТИНАТА има директни последици кои паѓаат врз противникот на истата, врз неговите најмили, ближните и далечните солуѓе!

Дали си свестен за тоа, лет3?

Го молам Единиот БОГ, во Срцето и Името Исусово, да ти биде тебе и на сите останати луѓе, Милостив!

АМИН
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Противењето на ВИСТИНАТА има директни последици кои паѓаат врз противникот на истата, врз неговите најмили, ближните и далечните солуѓе!

Дали си свестен за тоа, лет3?

Го молам Единиот БОГ, во Срцето и Името Исусово, да ти биде тебе и на сите останати луѓе, Милостив!

АМИН
Факт е дека доказ за смрта на Исус нема. Целиот процес на распнување се одвиваше мимо секој Римски закон и правило што дава сомнение дека нешто не беше во ред. Плус на крај немаме сигурен доказ дека Исус навистина умрел на крстот, што наведува на претпоставки дека тој сепак некако ја одбегнал смртта.
Ако ги познаваш римските закони и обичаи кај распнувањето ќе видиш дека распнувањето на Исус не е вистинско, полно е со недоследности и неправилности.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Факт е дека доказ за смрта на Исус нема. Целиот процес на распнување се одвиваше мимо секој Римски закон и правило што дава сомнение дека нешто не беше во ред. Плус на крај немаме сигурен доказ дека Исус навистина умрел на крстот, што наведува на претпоставки дека тој сепак некако ја одбегнал смртта.
Ако ги познаваш римските закони и обичаи кај распнувањето ќе видиш дека распнувањето на Исус не е вистинско, полно е со недоследности и неправилности.
Хмммммм...Го читам постов и ти се чудам на умот: велиш, ова било лажно а она било недокажано. Јас велам дека целиов твој пост е лажен-убеди ме во спротивното!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom