Barclays Premier League 2009/2010

Кој според вас ќе ја освои Barclays Premier League во сезоната 2009/2010?


  • Вкупно гласачи
    438
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Уф, прекрасно. Изворно англиско,екстра. Каде ги најде ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
На Dailymail. Споредбата на Манчестер Сити владее :)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Типувам титула на Челзи.


Евертон,Вила,Тотнем,Сити се екипи од коишто очекувам загрозување на доминантноста на големата четворка, и убеден сум дека една од нив ќе ја разбие.

Сити доста се засилија и тоа за воиграноста нема да биде којзнае каков проблем, сепак тоа се професионалци а не почетници.

Овде се и Виган,Портсмут и Болтон, доста квалитетни екипи кои знаат да одиграат добро без разлика на големината на противникот.



Манчестер и Ливерпул се значајно ослабени, исто така и Арсенал.
Од големата четворка единствено Челзи успеа да го задржи составот и да го надогради.
Манчестер го изгубија Куроналдо (човеков ми иде на нерви, али сепак е еден од најдобрите на денешницата)
Ливерпул - Алонсо (според мене 2 најдобар играч во Ливерпул после Џерард)
Арсенал - Туре и Адебајор, останува доста млада и надежна екипа, за која што сум рекол дека ако остане во ист состав, за неколку години ке ја освои ПЛ. Ако го продадат и Фабрегас, ептен тешко.

Сезоната допрва почнува и мислам дека ке биде најинтересната досега. Нека им е со срека на сите екипи :smir:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Аман бе Чомбе пак ли ке се пцуеме :) :icon_lol:

Се зезам :smir:
Нема потреба:smir:
Јас неколкупати напоменав дека според мене главни фаворити за титулата ќе се Челзи и сеуште стојам на ставот. Мал проблем може да биде отсуството на Дрогба, Калу, Есиен и Микел кога ќе се на Афричко Првенство ама сепак сте благи фаворити.
Но долго е првенството, а мојата екипа е најдобра кога ја отпишуваат така да очекувам најинтересно првенство воопшто:salut:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Нема потреба:smir:
Јас неколкупати напоменав дека според мене главни фаворити за титулата ќе се Челзи и сеуште стојам на ставот. Мал проблем може да биде отсуството на Дрогба, Калу, Есиен и Микел кога ќе се на Афричко Првенство ама сепак сте благи фаворити.
Но долго е првенството, а мојата екипа е најдобра кога ја отпишуваат така да очекувам најинтересно првенство воопшто:salut:

Абе годинава ке е лудница во ПЛ туку ај, ке видиме во мај што ке биде...
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
И според обложувалниците Челзи е фаворит сезонава иако тоа ништо не значи:
Челзи 2,1
Манчестер 2,3
Ливерпул 4
Арсенал 9
 
F

fantomX

Гостин
И според обложувалниците Челзи е фаворит сезонава иако тоа ништо не значи:
Челзи 2,1
Манчестер 2,3
Ливерпул 4
Арсенал 9

Зошто обложувалниците грешат во фаворизирањето на Челзи за шампионската титула?

Дали пропуштив нешто? Челзи го ангажираше Рибери, Виља или Торес во меѓувреме? Или можеби се решени да се вклучат на трансфер пазарот. Ако не е така, се обидувам, но тешко оди барањето на причината зошто обложувалниците за фаворит го сметаат тимот на Карло Анчелоти?
Да го разгледаме блиското минато. Од 2006 година, Челзи ја предава доминацијата на Манчестер Јунајтед, и всушност, минатава сезона падна и зад Ливерпул. Нивниот одговор? Нов менаџер (човек кој во цела декада во Јуентус и Милан има само една Серија А), задрживање на во основа истиот состав кој не успеа да ја освои лигата во минатите три години. Да, Челзи се уште има фантастични први 11 кога нема повреди, но групата старее, и тешко е да се задржи здивот од недела во недела. Куп натпреварите повторно се одлична можност за успех. Но за Лигата, статусот на фоварит нема смисла, особено кога ќе се проучат лимитираните можности во нападот.
Анчелоти изгледа уверен во новиот дајамонд систем кој овозможува напаѓачки тандем Дрогба-Анелка, што е ефективно со 4-4-2 формацијата. Тоа е во ред, но не можеме да очелуваме Анелка и Дрогба да се на врвно ниво цела сезона. Изминативе сезони Дрогба често отсуствуваше, и коцкање е да се стави товарот на следната сезона врз него. Анелка е уште еден фантастичен напаѓач, но не е најпостојан. Но во замените, Пизаро и Шевченко, очигледно Анчелоти нема голема доверба, додека Калу е повеќе „inside forward“, и исто така ќе оди на Афрчкиот Куп. Тука се комплетно недокажаните млади таленти, Стуриџ и Ди Санто.
За споредба, во Манчестер Јунајтед се Руни, Бербатов, Овен, Мачеда и Велбек. Сити ги има Круз, Адебајор, Робињо, Белами, Тевез. Арсенал пак ги има Перси, Едуардо, Аршавин, Волкот, Бентнер и Вела.
Во споредба со ова, напаѓачката сила на Челзи воопшто изгледа минимална. За освојување на Лигата, потребно ќе биде Дрогба да игра во својата најдобра форма, и Лампард да остане на константно високо ниво, како и минатите сезони.
http://expressbuzz.com/edition/story.aspx?Title=Why+bookies+are+wrong+to+make+Chelsea+favourites&artid=2gNFmknikC0=&SectionID=Aw|qo8JJkxA=&MainSectionID=Aw|qo8JJkxA=&SEO=Manchester+United,+Chelsea,+Franck+Ribery,+David+V&SectionName=||WM0BI9WGM=

Оваа анализа има логика, иако глупост е дека една Серија А во десет години значело дека не може да се освои Премиер Лига веднаш.
Исто така, напаѓачите на тимовите, во Јунајтед ги имаме Овен кој исто знајме со каква историја е, Мачеда и Велбек се многу талентирани, но се уште се премлади. Сити нема менаџер за првак, колку некој и да се прај паметен да тврди спротивно. Од Арсенал се спомнати Аршавин и Волкот, па кој е на средината тогаш? Вела? Абе ај, Ди Санто е подобар. Бентнер можи да напредува, ама можи и не. Забораен е Ливерпул, кој ако Торес изигра повеќе од 30 натпревари, ќе биди опасен, многу опасен.

Од друга страна, има некои смешни анализи на, т.н. аналитичари, со аргументи дека победникот на Комјунити Шилд само еднаш станал шампион во последните 10 години, па така било и за ФА Куп (Портсмут да освој лига?!), освен Мурињо нов менаџер не освоил Премиер Лига (и Анчелоти не бил човек за да го промени тоа, иако не можам да разберам зошто)....

Нема потреба:smir:
Јас неколкупати напоменав дека според мене главни фаворити за титулата ќе се Челзи и сеуште стојам на ставот. Мал проблем може да биде отсуството на Дрогба, Калу, Есиен и Микел кога ќе се на Афричко Првенство ама сепак сте благи фаворити.
Но долго е првенството, а мојата екипа е најдобра кога ја отпишуваат така да очекувам најинтересно првенство воопшто:salut:
Мене искрено не ми е јасно од која ебана причина сме благи или главни фаворити, сеедно, токму заради Афричкиот Куп, и „генијалните“ напаѓачи во ростерот. :toe:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Мене искрено не ми е јасно од која ебана причина сме благи или главни фаворити, сеедно, токму заради Афричкиот Куп, и „генијалните“ напаѓачи во ростерот. :toe:
Тоа е мое мислење и се надевам дека грешам:smir:
Првенствено тоа е поради заминување на главни играчи од Јунајтед, Ливерпул и Арсенал, а задржување на составот на Челзи. Кај Челзи не е толку проблем Афричкиот куп колку крајот на сезоната кога губат здив. Ќе видиме што ќе промени Анчелоти и се надевам дека сезонава ќе е пеколна:vozbud:
 
F

fantomX

Гостин
Тоа е мое мислење и се надевам дека грешам:smir:
Првенствено тоа е поради заминување на главни играчи од Јунајтед, Ливерпул и Арсенал, а задржување на составот на Челзи. Кај Челзи не е толку проблем Афричкиот куп колку крајот на сезоната кога губат здив. Ќе видиме што ќе промени Анчелоти и се надевам дека сезонава ќе е пеколна:vozbud:
Играчи заминаа од сите три клуба, но во Челзи дојде само еден играч кој реално може да биди вистински корисен оваа сезона. И тој е повреден на почетоков, додека сите останати „старци“ останаа.
Од друга страна, имаме двајца клучни играчи, и двајца исто многу корисни, кои пропуштаат четири натпревари во јануари (Хул, Сандерленд, Бирмингем, Барнли), можеби и тој со Арсенал во првиот викенд од фебруари.
Во која сезона Челзи на крајот губи здив? Во изминативе три сезони, прво проблем беа повреди, кога Есиен играше и стопер и десен бек, после проблемите се со менаџерите, Мурињо изгуби многу бодови на почетокот, после и Аврам одвај „сврти“.
Лани, па само можам да кажам дека еден 70-годишен холанѓанец шо заборајв како се викаше, скаут и советник на Абрамович за фудбалов, бил запрепастен од интензитетот на тренинзите на Сколари, колку само лесно се тренира. Кога Сколари замина (со се него и кондициониот тренер) со Хидинк пак се врати Глен Дрискол како кондициски тренер, и до крајот имавме само пораз со Тотенхем, кога Хидинк беше растргнат и со Русија, имаа натпревар 2-3 дена после тој со Тотенхем, и само еден нерешен. Девет победи мислам.

Па така, проблемот е стабилноста и ништо друго. Ама дур да се дој до стабилност, остареа, сиибаа мајката сите...:toe:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.498
Поени од реакции
22.208
Во Сабота на Сител:

13.45ч Челзи - Хал
16.00ч Блекбурн - Ман.Сити

Во Недела:

14:30ч Ман.Јунајтед - Бирмингем


Ај да видиме каков ќе е преносот на Сител...До сега на А1 беше беспрекорен..
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Челзи мислам дека тешко ке освои Премиер Лига без да купи некој млад и брз напаѓач како Агуеро,Пато,Виља,Торес и некој добар од средината како Рибери.Моја најголема желба е Рибери да дојде воЧелзи,но за него е заинтересиран и Реал Мадрид,Интер,МиланБарса..ОД овие горенаведени мислам дека најлесно може да дојде Агуеро за цена од 40-45 милиони па нагоре.:челзијаш3:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.691
Поени од реакции
11.093
Се најдобро на сите навивачи и во мај да ни честитате 4та титула по ред...толку :icon_lol:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Привршуваме со сезоната на облози за Англиската Премиер Лига, еве ги досега склучените:


Облог број 1: Fantom vs. Sonne
Доколку Челзи заврши пред Арсенал во Премиер Лигата, sonne ќе се слика во дрес од Челзи и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики)
Доколку Арсенал заврши пред Челзиво Премиер Лигата, Fantom ќе се слика во дрес од Арсенал и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики).
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.


Облог број 2: zokiarsenal vs. Давор
Доколку Челзи заврши пред Арсенал во Премиер Лигата, zokiarsenal ќе се слика во дрес од Челзи и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики)
Доколку Арсенал заврши пред Челзи во Премиер Лигата, Давор ќе се слика во дрес од Арсенал и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики).
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.


Облог број 3: арсеналмартин24 vs. Јунајтед_Фан
Доколку Манчестер Јунајтед заврши пред Арсенал во Премиер Лигата, арсеналмартин24 ќе се слика во дрес од Манчестер Јунајтед и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики)
Доколку Арсенал заврши пред Манчестер Јунајтед во Премиер Лигата, Јунајтед_Фан ќе се слика во дрес од Арсенал и ќе стави слики на темата и во својот албум. (минимум 3 слики).
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.


Облог број 4: ManUtdChampions vs. LoGiX
Доколку Руни постигне 21 или повеќе голови во Премиер Лигата, LoGiX ќе носи аватар и видео на профил по избор на ManUtdChampions се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Доколку Руни постигне 20 или помалку голови во Премиер Лигата, ManUtdChampions ќе носи аватар и видео на профил по избор на LoGiX се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.


Облог број 5: ЃаволРулз vs. LiverpoolFC
Доколку Манчестер Јунајтед заврши пред Ливерпул во Премиер Лигата, LiverpoolFC ќе носи аватар и потпис по избор на ЃаволРулз се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Доколку Ливерпул заврши пред Манчестер Јунајтед во Премиер Лигата, ЃаволРулз ќе носи аватар и потпис по избор на LiverpoolFC се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.

Облог број 6: Master X vs. Ред Девил
Доколку Челзи ја освои Премиер Лигата, Ред Девил ќе носи аватар носи аватар и потпис по избор на Master X се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Доколку Манчестер ја освои Премиер Лигата, Master X ќе носи аватар и потпис по избор на Ред Девил се’ до почетокот на новата сезона од Премиер Лигата.
Во овој облог можен е и нерешен исход, во случај ни еден од двата тима да не е шампион. Во тој случај никој не менува ни аватар ни потпис.

Облог број 7: The Gunners vs. Stoleе
Доколку Арсенал заврши четврти во Премиер Лигата, The Gunners ќе носи аватар и потпис по избор на stoleе еден месец по одигрувањето на 38 коло.
Доколку Арсенал заврши на било кое место освен четврто во Премиер Лигата, stoleе носи аватар и потпис по избор на The Gunners еден месец по одигрувањето на 38 коло.
Во овој облог не е можен нерешен исход, па сигурно ќе имаме победник.


Сите други облози (сериозни) договарајте ги и пишувајте ги тука, потоа ќе ги внесам сите во еден пост и ќе се заклучи сезоната на обложување пред да почне ПЛ, односно пред мечот Челзи - Хал. Сите облози по тој рок се неважечки.

Ако имам испуштено да внесам некој облог или има некоја грешка во облозите, исправете ме на профил.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom