Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

HardRock

Rock n roller
Член од
22 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
24
ќе ми даде некој мислење за почетничка гитара, значи докај 100 евра да биде, немора на ново(зашто неверувам дека за тие пари ќе најдам), може да е сочувана половна, и немора да е само акустична, може и електрична,
ако би сакал некој да ми пообјасни малце, никогаш несум свирел гитара а многу имам мерак, сакам гитари, е сега се мислам помеѓу акустична и електрична, која е полесна за учење, и што да гледам при купување да не се заебам, такви работи. гледав доста огласи за електрични гитари, половни, копии на стратокастер за околу 100-тина евра, е сега дали тие се ок или не, ми се допаѓа изгледот, друго не разбирам. дома имам стерео појачало луксман со два звучника, не е гитарско, има влезови каде би можел да ја вклучам гитарата, мислам ако земам електрична да го користам тоа појачало за почеток, па понатаму да купам гитарско или не бива така? би бил благодарен доколку некој ми помогне со изборот. поздрав :helou:
За 100 евра земи си Јамаха класична гитара на ново!... Одлична гитара, одличен звук... и би ти советувал да не зимаш кинеска!!! не се добри и подобро е да учиш на јамаха, а и за понатака да не треба повторно да зимаш нова гитара...
 

Ошо

I like to disturb people.
Член од
23 септември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
5
sto ste zapnale bre so toj stratokaster vise,,spored mene taa gitara e za blues i soft rock, bolje neka si zeme ibanez nekoj,a za Gibson les paul nejku da slusnam zbot poso taa e `sveta`` gitara i za da ja ima coek bogami treba i dlabok dzeb da ima, i so nea poise stilovi mozat da se svirat-i za metal,bluz,rok,jazz,univerzalna e donekade--

Inace ima nova otvorena prodavnica za muz,instrumenti GUITAR HOUSE karsi ramstor e, idi vidi,,do sea najonaka opremeni se,

I NE KUPUJ STRATOKASTER U NIKOJ SLUCAJ....

I TOJ SO KAZA DEKA E ZA SEKAKVA MUZIKA POJMA SI NEMA,,


ABE OVA E `STRATOKASTER` NEMOES DA GO NARECES `FENDER
`POSO E KOPIJA, I JA IAM DOMA `LES PAUL` ALI NE E `GIBSON`
1. Ингви Малмстн е гооолем блузер нели?:pos2:
2. Те идов колку ти имаш појма
 

Ошо

I like to disturb people.
Член од
23 септември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
5
Абе луѓе.... не знам од кај ви е тоа дека не може да почне со кинекса гитара и демек тешкотии при вежбање и слични срања... еве од лично искутво ви зборувам дека јас почнав со кинеска гитара ... па дури и соло цепев на неа после 5-6 месеци...После натаму може да си купи некоја подобра акустика ...или пак електрична (како што направив јас).........Поздрав
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127


Fender Stratocaster многу добра гитара само незнам дали тука ја има мојата е од странство.

Гуглај за неа ќе видиш што ти треба.
Не е Фендер, тоа е Squier, и има ОГРОМНА разлика. :)

Он-топик:Ако сакаш квалитетна гитара најверојатно добар избор ти е Ibanez
или Fender ми кажаа по форумов дека некогаш и негде по Скопјево држеле и Dean што ми е омилена марка иако за Dean малце подлабок џеб треба.
Најубаво ти е да си се распрашаш по Guitar Shopовите низ Скопје
кај Цеки или кај Рамстор новата
Dean имаш кај Цеки, али тоа се скапи гитари и дефинитивно не се за почетници. :)

Доколку имаш финансии (2000е +) , моја препорака
Gibson Les Paul

Gibson Explorer

Доколку си слаб со пари земи си некој Ibanez така поефтин.:toe:
Нумеро уно, 2000 евра не се даваат за почетник да свири, нумеро цвај, ефтините ибанези се тиња, имаш џексони за тие пари, или малку поскапи епифон, евентуално ибанез (добрите ибанези се 500+ евра, ама никогаш не сум ги сакал.).

Дете,земи си Squier Stratocaster. Нема да зажалиш. Потоа ќе ја замениш со Фендер.
Тоа ти е за секаква музика ако сакаш да свириш.Ако сакаш да се ограничиш на некој ГНР - или ΑC/DC рок,купуј Gibson.
РОФЛ, така ако лесно се мења фендер за сквир, сите ќе свиревме на стратокастери до сеа. Без разлика на стилот, сите гитари се универзални, зависи кој ги свири само...

sto ste zapnale bre so toj stratokaster vise,,spored mene taa gitara e za blues i soft rock, bolje neka si zeme ibanez nekoj,a za Gibson les paul nejku da slusnam zbot poso taa e `sveta`` gitara i za da ja ima coek bogami treba i dlabok dzeb da ima, i so nea poise stilovi mozat da se svirat-i za metal,bluz,rok,jazz,univerzalna e donekade--

Inace ima nova otvorena prodavnica za muz,instrumenti GUITAR HOUSE karsi ramstor e, idi vidi,,do sea najonaka opremeni se,

I NE KUPUJ STRATOKASTER U NIKOJ SLUCAJ....

I TOJ SO KAZA DEKA E ZA SEKAKVA MUZIKA POJMA SI NEMA,,
Пак, читај горе, секоја гитара е универзална, зависи кој ја свири. Инаку стратокастерот е прекрасна, издржлива гитара, која трпи секакво свирење, додека Паулата е тешка, малку погломазна гитара, што вади тон кој што 300 фендери не можат да го извадат.

Лично мислење, сум испробал и фендери и гибсони, ама како Паулата...

Лез Пол,една од најдобрите гитара ама преценета,не вреди за 2 000 + долари,реалната цена треба да е пониска,ама си наплаќат за името.
И ЛПто не е идеално за свирење секаква музика,додека Фендер Стратокастер со хамбкер на мост по можност од новите делукс е нај приспособлива и флексибилна гитара шо постои.
Пак, читај горе.

Имаш процесори, педали, појачала разни-безобразни, само треба ТИ да си го одбереш стилот, ама гитарата да те одбере тебе. Врската меѓу газдата и гитарата се формира од прво фаќање, кога ја земеш во раце, единствено знаеш дека е тоа тоа.

Заеби дали е страт или паула, вкус си е вкус.

Ама само една забелешка за цената. Има разлика зошто Фендер (оригинал, да) е 800 евра најефтин, а Гибсон 1200 евра (минимална цена). Не се идиоти тие што плаќаат, т.е. знаат дека не го плаќаат името туку ЗВУКОТ. Гибсон си е Гибсон, крај на муабет.

Само давам забелешки вака на постовите. :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Помош за избор на акустична гитара?

Сакам да земам акустична гитара од околу 10,000 ден,само незнам каква.
Кој се најдобри?
Мене баш ми се свиѓа јамаха вие што мислите каква да земам?
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Темите ‘‘Помош за избор на гитара‘‘ и ‘‘Помош за избор на акустична гитара‘‘ се споени со темата ‘‘Музичка берза‘‘.Темата ‘‘Музичка берза‘‘ е затоа и отворена така да во иднина би ве замолил место да отварате нови теми за слични работи, постирајте тука:smir:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
И Фендер си е Фендер. :)

Следна гитара мене или Fender Stratocaster или Gibson SG, Les Paul не ми прави мерак многу. :smir:
Види мое лично мислење дека Гибсоните се подобри, АМА ТОА Е ЛИЧНО и не е поддржано со некои факти, туку вкус е во прашање. :)

Паулата е митска гитара, како и SG, но планираш оригинали да земаш, или копии? :)

Бидејќи ако земаш копии пази на SG има добри а и катастрофални копии. Уште пострашни се копиите на Стратот, има некои што ќе ти се одлепат прагови и слични ствари уште во првите 6 месеци.

Не знам дали си апла почетник или повеќе време свириш, во секој случај не е на одмет да ти кажам. :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Педаља Boss Flanger Bf-3 За 2000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ајмо народе.. :smir:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Јас правев така ама сега сум заборавил како и со која програма беше.Го намалуваш звукот на вокалот на минимум.И исто како да нема вокал:)
 

HardRock

Rock n roller
Член од
22 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
24
Абе луѓе.... не знам од кај ви е тоа дека не може да почне со кинекса гитара и демек тешкотии при вежбање и слични срања... еве од лично искутво ви зборувам дека јас почнав со кинеска гитара ... па дури и соло цепев на неа после 5-6 месеци...После натаму може да си купи некоја подобра акустика ...или пак електрична (како што направив јас).........Поздрав

Финтата не е само да солираш!!! ТРЕБА ДА РАЗВИЕШ СЛУХ!!!
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
1.Squier по лиценца на Fender(направен во Индонезија) значи ипак е Fender..
2. На Squier ако е погодена серијата на изработка односно да не се извитка вратот и штимерите ако не пуштаат, му мењаш 3 single магнети и немаш гајле
3.За дечкото шо сака гитара да си купи....за 200 евра на ново Squier ти е најдобра опција..
4.Нема врска од моделот на гитарата до стилот на музиката...моеш ти на Strat i na Tele да опнеш 3 IMG и да бидеш металец...
метафорично кажано"за добра свиња нема лоша помија" ако знаеш да свирш знаеш и на Les Paul Standard и Squer Strat
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
1.Squier по лиценца на Fender(направен во Индонезија) значи ипак е Fender..
2. На Squier ако е погодена серијата на изработка односно да не се извитка вратот и штимерите ако не пуштаат, му мењаш 3 single магнети и немаш гајле
3.За дечкото шо сака гитара да си купи....за 200 евра на ново Squier ти е најдобра опција..
4.Нема врска од моделот на гитарата до стилот на музиката...моеш ти на Strat i na Tele да опнеш 3 IMG и да бидеш металец...
метафорично кажано"за добра свиња нема лоша помија" ако знаеш да свирш знаеш и на Les Paul Standard и Squer Strat
AКО не се извитка вратот е ГОЛЕМО ако. :)

АКО не пуштаат штимерите и пак големо ако. :)

Башка 3 магнети, ќе менуваш, за што? Да додадам и ако праговите не ти излезат за 6 месеци или електрониката да попушти (прекидачот е слаба точка :)). Значи, пушта врат, 200 евра во канта, пуштаат штимери и одат 1200 денара во река, ако не знаеш да мениш клучеви, уште 500 работна рака, 3-те магнети (зависи какви сакаш) ќе те фатат од 150 докај 300 евра (на гитара од 200 евра не се ставаат скапи магнети ffs), итд итд.

Поправки поскапи од гитарата.

Венко Серафимовски зеде еден Squier, смени 2-3 магнети, дојде на свирка кај нас и вели, ова никогаш веќе...

Јасно е нели?
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Хахахахахаха....

99.9% си у право....тој 0.1% сум јас..изглеа едини чоек на кој скваерот по 3 години свирење нема гајле....

Инаку продавам GNX Digitech процесор стар година ипол купен од Артист системс, свирен само по дома...цена 170 евра...кој сака нека повели нека ме адне на мсн па ќе се договориме дополнително...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom