Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Веројатно е во ред овде што пишувам,
Во кои продвници може да се купи новиот албум на Bei The Fish - Time to make things right?
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
ќе ми даде некој мислење за почетничка гитара, значи докај 100 евра да биде, немора на ново(зашто неверувам дека за тие пари ќе најдам), може да е сочувана половна, и немора да е само акустична, може и електрична,
ако би сакал некој да ми пообјасни малце, никогаш несум свирел гитара а многу имам мерак, сакам гитари, е сега се мислам помеѓу акустична и електрична, која е полесна за учење, и што да гледам при купување да не се заебам, такви работи. гледав доста огласи за електрични гитари, половни, копии на стратокастер за околу 100-тина евра, е сега дали тие се ок или не, ми се допаѓа изгледот, друго не разбирам. дома имам стерео појачало луксман со два звучника, не е гитарско, има влезови каде би можел да ја вклучам гитарата, мислам ако земам електрична да го користам тоа појачало за почеток, па понатаму да купам гитарско или не бива така? би бил благодарен доколку некој ми помогне со изборот. поздрав :helou:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
ќе ми даде некој мислење за почетничка гитара, значи докај 100 евра да биде, немора на ново(зашто неверувам дека за тие пари ќе најдам), може да е сочувана половна, и немора да е само акустична, може и електрична,
ако би сакал некој да ми пообјасни малце, никогаш несум свирел гитара а многу имам мерак, сакам гитари, е сега се мислам помеѓу акустична и електрична, која е полесна за учење, и што да гледам при купување да не се заебам, такви работи. гледав доста огласи за електрични гитари, половни, копии на стратокастер за околу 100-тина евра, е сега дали тие се ок или не, ми се допаѓа изгледот, друго не разбирам. дома имам стерео појачало луксман со два звучника, не е гитарско, има влезови каде би можел да ја вклучам гитарата, мислам ако земам електрична да го користам тоа појачало за почеток, па понатаму да купам гитарско или не бива така? би бил благодарен доколку некој ми помогне со изборот. поздрав :helou:
Ако немаш до сега свирено гитара, во никој случај да не земаш електрична прво. Од старт се зема акустична, и на незе да се научиш. Иначе, како за почетник, не мора да фрлаш пари, купи си од оние кинескине за почеток, 1500-2000 ден. за почетник ти се таман.И гледај втатот да е прав, или посликовито, гледај жиците да не бидат многу оддалечени од вратот.:smir:
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
фала за советот. а кинеските вадат добар звук? мене ми кажуваа подобро да купам некоја поквалитетна што има добар звук отколку кинеска, демек тешко се учело да свириш на неквалитетна гитара што не вади добар звук.
btw ако има некој да продава акустична овде нека пише
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Се бара КЛАВИЈАТУРИСТ во Охрид

Се бара искусен клавијатурист, по можност пијанист за новооформена рок група во Охрид. Членовите на групата се музиканти со искуство, посветени целосно на музиката и кон патот на вистински музичари (музичка техника, музичка теорија и тн.). Клавијатуристот да е на возраст од 16 - 20 години.

Пишете на: bobimojsoski@hotmail.com
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
0
Voice remover

Дечки каде да најдам добра програма од една песна да тргнам гласот на пејачот а да остане песната
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Помош за избор на електрична гитара

може ли некој да ми каже што треба да се очекува од една електрична соло гитара и да ми наведе три компании што изработуваат електрични соло гитари со спецификации за гитарата.
НАПОМЕНА! Овде нека пишуваат само оние форумџии кои се разбираат или кои свират на ваков музички инструмент...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726


Fender Stratocaster многу добра гитара само незнам дали тука ја има мојата е од странство.

Гуглај за неа ќе видиш што ти треба.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294


Fender Stratocaster многу добра гитара само незнам дали тука ја има мојата е од странство.

Гуглај за неа ќе видиш што ти треба.
и јас оваа би ти ја препорачал ако ја има во македонија и мојата е од странство :)
 
Г

Господ

Гостин
Прашање:
Смеам да постирам линкови од други страни?

Он-топик:Ако сакаш квалитетна гитара најверојатно добар избор ти е Ibanez
или Fender ми кажаа по форумов дека некогаш и негде по Скопјево држеле и Dean што ми е омилена марка иако за Dean малце подлабок џеб треба.
Најубаво ти е да си се распрашаш по Guitar Shopовите низ Скопје
кај Цеки или кај Рамстор новата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom