Лига на Шампиони 2009-2010

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Ауууу отишла дискусијава во пм... сум пропуштил журка :nesum:

Видов страна-две наназад не ни сакам да знам колку долго оди. Само две работи сакам да кажам. Коефициентите на УЕФА го викаат ова:

#country---05/06---06/07----07/08---08/09---09/10---ranking---teams left
3.Italy------15.357--11.928--10.250---11.375--12.285--61.195---5/7
4.Germany--10.437--9.500----13.500--12.687--12.250--58.374---6/6

Предноста на Италија е од сезоната 05/06 а во последните 4 сезони се пата-пата цело време резултатите на екипите од Калчо и Бундес.

А во контекст на муабетот колку јаки екипи има и во двете лиги дај не се серете од Италија има цело време само една екипа која реално може да освои - Милан. Оваа сезона веројатно Интер е замена за Милан ама ефектот е ист - една екипа кандидат реално и од двете земји.

А дека е тиња фудбалот во Италија, за мафиозите, местенките, за “возбудливоста“ на шампионатот последниве 4-5 години, дека се за греаота стадионите, посетеноста е ко на Шкендија-Башкими втора македонска не правам муабет... бед ми е...
греота е италијанскиот фудбал тоа што таму го има никаде во свет го нема,посебно во последните кола кога коефициентите за нерешено се испод 1.5 а играчите си прават пикник на своите половини од теренот ...
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Искрено мене вчера ме натера другар прв пат да гледам натпревар од Калчо после едно фамозно нерешено на Јуве со гол во 127мин од пред добри 4-5 сезони (не се работи за куп и продолженија туку регуларен натпревар од сезона).

После натпреварот другарот ме убедуваше дека тоа било топ утакмица... Не сакам да знам на што се навикнати навивачите на Италијанско psy:

Не сакам да зборувам за инат - Премиер е класа за себе. Може да мрчам за нефер конкуренција во поглед на извори на финансирање и “правила на игра“ во Англија ама никако за квалитетот на фудбалот :toe:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Не го дупите веќе зашто и темава не е прикладна за тоа.Отворите си тема Германски клубови вс Италијански и крај.И Баерн(и останатите Бундеслигаши) и Интер се второ класни екипи.Италијанскиот фудбал е камен поготово репрезентацијата отсекогаш сум ја мразел но сеуште се пореномирани од Швабоњиве.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Не го дупите веќе зашто и темава не е прикладна за тоа.Отворите си тема Германски клубови вс Италијански и крај.И Баерн(и останатите Бундеслигаши) и Интер се второ класни екипи.Италијанскиот фудбал е камен поготово репрезентацијата отсекогаш сум ја мразел но сеуште се пореномирани од Швабоњиве.
:hihi::hihi::hihi:
немам коментар
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Не го дупите веќе зашто и темава не е прикладна за тоа.Отворите си тема Германски клубови вс Италијански и крај.И Баерн(и останатите Бундеслигаши) и Интер се второ класни екипи.Италијанскиот фудбал е камен поготово репрезентацијата отсекогаш сум ја мразел но сеуште се пореномирани од Швабоњиве.
hail:

Добро шефе у реду е Премиера се стекна со својот глас се благодарение на неоспорените владетели на 1/8 финалниот круг од ЛШ - Реал М. Колку? 6 пати по ред? :tv:

1/8 финале веќе не може да се замисли без вас... е сеа 1/4 финале не може да се замисли со вас али тоа нема везе... :tapp:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.734
Поени од реакции
43.987
Боби[Мкд];3307712 напиша:
Типичен одговор на поразен у дебата.:back:
Поразен од дебата, каде ?

Реков, тоа што предничат у некои ранкови е ради второто по ранг европско натпреварување, кое екипите ко Интер, Јуве, Рома, Милан, Фиорентина го гледаат ко депонија, за разлика од сите останати бундес тимови освен Баерн. :toe:

Твојот муабет е цело време '' ако '', ако овие поминеле ако оние поминеле а не глеаш дека цела една декада ( 10 години се доста долг период ) Бундес лигата има само 3 претставника во ЛШ од кои само 1 редовно ги поминува групите, годинава се деси чудо, два поминаа, скоро 10 години плус и наредна, 3, а ти тераш со '' ако '' муабети со доза на фантазија и ми викаш сум бил поразен у дебата. :tv:

п.с. Дај малце почит за Подмочани, не им е лесно. :wink:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Вечерва очекувам убав натпревар и нека победи подобриот и посреќниот !

:milan:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ни Ѓ од Ѓаволите ке останит ниту пак Р од Руни :S:S Forza Milan!
И нека победи подобриот!
 

Lord Brandon

I came-I saw-I conquered!
Член од
15 февруари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Ајде вечер возбуда ! Конечно да се изнагледаме асален фудбал.... Само овој на канал 5 да не се губи со Зедорф !:tv:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не го дупите веќе зашто и темава не е прикладна за тоа.Отворите си тема Германски клубови вс Италијански и крај.И Баерн(и останатите Бундеслигаши) и Интер се второ класни екипи.Италијанскиот фудбал е камен поготово репрезентацијата отсекогаш сум ја мразел но сеуште се пореномирани од Швабоњиве.
Другар барем ти не си коммпентентен да зборуваш второкласни екипи...не знам за трофеите на реал мадрид во времето на хитлер ама знам дека реал губи во последните години стриктно од тие ''второкласни'' екипи од италија и од баерн(2006-2007 се сеќаваш)..значи реал третокласна екипа е според твојата логика....немам ништо против реал ама ваквите навивачи ме тераат да ги мразам(иако втор најомилен клуб мие)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom