Стратегија за името: Никој да не си игра со идентитетот

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
НАТО Букурешт 2008 - Црвенковски: Фрустрациите и ирационалната позиција на Грција ја спречија поканата на Македонија во НАТО (ДПЛ)
Букурешт, 3 април (МИА) - Единствената пречка зошто Македонија денеска не доби покана за членство во НАТО се фрустрациите на нашиот јужен сосед Грција која својата ирационална позиција ја издигна на такво ниво да го злоупотреби правото на вето како членка на Алијансата, изјави македонскиот претседател Бранко Црвенковски по средбата во Букурешт со американскиот претседател Џорџ Буш.

- Гледано од тој аспект сакам да им порачам на сите граѓани на Република Македонија, но и на нашите соседи во Грција дека Република Македонија ќе опстои, нашиот народ и ова ќе го издржи. Ќе продолжиме по патот што сами го определуваме и секој што мислел дека на овој начин ќе не спречи како народ или како држава да ја оствариме иднината што ја посакуваме силно греши. Некој тоа ќе го сфати порано, некој подоцна, а ние тоа веќе го знаеме, рече претседателот Црвенковски.

Тој оцени дека на Самитот на НАТО во Букурешт се реализирало најлошото можно сценарио за Република Македонија.

- Не ја добивме поканата и покрај тоа што сите држави членки на Алијансата, без исклучок, што значи и Грција, јавно се произнесоа дека Македонија ги исполнува сите базични критериуми и стандарди за полноправно членство. Не се оспоруваат подготвеноста на земјата, резултатите постигнати во реформате. Само еден единствен проблем - разликите со името со Грција се појави како пречка и нејзиното право да го употреби, односно да го злоупотреби ветото, истакна Црвенковски.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=125&vId=40813486&lId=1&title=ЕВРО-АТЛАНСКИ+ИНТЕГРАЦИИ



Значи, мапата на цела Македонија, преименувањето на аеродромот, антиквизација (што и да значи тоа) не се причината. Барем така ни кажаа нашите политичари по самитот во Букурешт

А границата е промена на името за меѓународна употреба.

Така ли ?
Нели ти самиот кажа дека тоа ти е прифатливо?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
А границата е промена на името за меѓународна употреба.

Така ли ?

Веќе ти реков стратегијата таква каква што е никогаш нема да биде прифатена од Грчка страна...
И остава многу малку простор за преговори , затоа што тоа е горе доле границата до која Грците веќе се дојдени...
Да имаше некој паметен пред 15 години да направеше стратегија во која сите ќе се обврзаа за името да не преговарат тогаш ќе беше друг муабетот , вака ова е максимумот...
Се друго е враќање на двојна формула , која твоите толку многу ја критикуваа....и под притисок најмногу внатрешен се отстапи од нејзе...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Значи, мапата на цела Македонија, преименувањето на аеродромот, антиквизација (што и да значи тоа) не се причината. Барем така ни кажаа нашите политичари по самитот во Букурешт
Врска нема ни антиквизација ни преименувања ни бакрачи...
тоа ти се приказни за мали деца, впрочем гејлада ја заболе пенис како ќе се вика некој селски пат во мк
воопшто не станува збор за додатни аргументи иако се форсирани во јавноста кај нас....и поради тоа ни зачукале вето...лол...
ќе се возбуделе грците, јаооо, нема проблем...
Си имаат тие агенда, кој е поголема и посериозна од разно разни споменици и преименувања....
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Која црна стратегија, кој црн идентитет?!?!?!

Никој не преговара за идентитет!

Ова е стара финта,
преговараш за името, после го мешаш идентитетот, демек отстапуваш на момент, потоа неменувањето на идентитетот и промената на името го претставуваш како голема победа.

Глупаци, не е ова 1945 па да не ебавате како ке стигнете
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Врска нема ни антиквизација ни преименувања ни бакрачи...
тоа ти се приказни за мали деца, впрочем гејлада ја заболе пенис како ќе се вика некој селски пат во мк
воопшто не станува збор за додатни аргументи иако се форсирани во јавноста кај нас....
ќе се возбуделе грците, јаооо, нема проблем...
Тоа ми е поентата, нашите национални интереси се користат за ситно-политички поени, кои ќе бидат загубени по неколку дена. А се тоа се документира по нашите медиуми, весници, некој од страна чита и преведува и на крајот вика - абе овие морони меѓу себе не знаат што сакаат, па зошто да не ги притиснеме да се преименуваат....

А тоа провокации кон Грција е најголемата глупост! Ние ќе сме ги провоцирале, а тие не ти признаваат ништо, во 90-тите ни шибнаа и блокада. А, сега уште некаде прочитав коментар - па, ние никогаш не сме имале проблеми со грчкиот народ :tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Нели ти самиот кажа дека тоа ти е прифатливо?
Точно. Никогаш не бегам од својот став.

Но дали ти се сеќаваш на периодот до пред изборите, кога секој кој ќе спомнеше ваков компромис, немилосрдно од страна на власта и нејзината багра беше етикетиран како најголем државен непријател.

Каде се сега темите за соросоидите и предавниците ?
Веќе ти реков стратегијата таква каква што е никогаш нема да биде прифатена од Грчка страна...
Абе вие тврдевте и дека Груевски само глуми преговори...грција ќе се распадне.

Сеа на што ви се сведоа аргументите ?
На тоа дека грција нема да прифати ?
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Точно. Никогаш не бегам од својот став.

Но дали ти се сеќаваш на периодот до пред изборите, кога секој кој ќе спомнеше ваков компромис, немилосрдно од страна на власта и нејзината багра беше етикетиран како најголем државен непријател.

Каде се сега темите за соросоидите и предавниците ?

Абе вие тврдевте и дека Груевски само глуми преговори...грција ќе се распадне.

Сеа на што ви се сведоа аргументите ?
На тоа дека грција нема да прифати ?
Епа тогаш за тебе Грујо треба да биде херој - ќе го пронајде компромисот кој ти го посакуваш и не знам зошто тука плукаш на него. За мене ако го направи тоа ќе биде ПРЕДАВНИК БРОЈ 1 во македонската историја.... :toe:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Точно. Никогаш не бегам од својот став.
Извини, а кој е твојот став?

Но дали ти се сеќаваш на периодот до пред изборите, кога секој кој ќе спомнеше ваков компромис, немилосрдно од страна на власта и нејзината багра беше етикетиран како најголем државен непријател.
Тие се сеуште државни непријатели.
Пораката е пратена.
Сите ги знаат кои се и што се.
Секоја понатамошна дискусија за нив е и нивно промовирање.

Каде се сега темите за соросоидите и предавниците ?
Ти реков, се знае кој е кој, кој какви цели има, работите се чисти околу тоа прашање.

Абе вие тврдевте и дека Груевски само глуми преговори...грција ќе се распадне.
Да, за разлика од вас, што тврдите дека Грција е најјака во цел свет, а ние треба да си ја свиткаме кичмата.
Грција е ранлива, и не е ниту одблизу јака колку што некои лебарки тука сакаа да ја претстават.:helou:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Но дали ти се сеќаваш на периодот до пред изборите, кога секој кој ќе спомнеше ваков компромис, немилосрдно од страна на власта и нејзината багра беше етикетиран како најголем државен непријател.
сеуште важи тоа ... секој кој ќе посегне по името по автоматизам е предавник ... никој не смее да си игра со таа тема .. никој НЕМА право на тоа .. :toe: и да .. ако владата како и сите останати што постапија за прифаќање на компромис за смена .. иако се уште матно од страна на владата кон што целат и тие ќе се најдат на купчето предавници на Македонскиот Идентиет, Јазик, Култура и вековно Име :toe: нема бегање ...

Каде се сега темите за соросоидите и предавниците ?
ако не си приметил тие си ја играат нивната антимакедонска политика

Абе вие тврдевте и дека Груевски само глуми преговори...грција ќе се распадне.

Сеа на што ви се сведоа аргументите ?
На тоа дека грција нема да прифати ?
а тебе веќе се ти е кристално јасно? имаш визија?
во гејлада ништо не е завршено само шо започнува :toe:

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=659134633375&id=23&setIzdanie=21708
Муслиманите во Грција „темпирана бомба“

Неодамнешните судири меѓу муслиманските доселеници и полицијата во Атина се само уште еден доказ за чувството на маргинализираност на муслиманите во Грција. Муслиманските водачи велат оти ситуацијата е како темпирана бомба, која може да експлодира во секој момент

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109764
Турција ќе гради џамии во Северен Кипар
:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Епа тогаш за тебе Грујо треба да биде херој - ќе го пронајде компромисот кој ти го посакуваш и не знам зошто тука плукаш на него.
Не. Груевски за мене секогаш ќе биде човек кој направил најголеми делби помеѓу Македонскиот народ од осамостојувањето до денес.
За мене ако го направи тоа ќе биде ПРЕДАВНИК БРОЈ 1 во македонската историја.... :toe:
Можеби за тебе. Но за 90% од неговата багра тој ќе биде човекот кој го спасил Македонскиот идентитет.
Во таа насока оди и ова негова резолуција.

сеуште важи тоа ... секој кој ќе посегне по името по автоматизам е предавник ... никој не смее да си игра со таа тема .. никој НЕМА право на тоа .. :toe: и да .. ако владата како и сите останати што постапија за прифаќање на компромис за смена .. иако се уште матно од страна на владата кон што целат и тие ќе се најдат на купчето предавници на Македонскиот Идентиет, Јазик, Култура и вековно Име :toe: нема бегање ...
Па зошто тогаш имаш двојни аршини ?

Не ли гледаш дека декларацијата е само почеток на масажата ?
Дај објасни ми го делот во неа каде е споменато целосно зачувување на името Република Македонија ?
ако не си приметил тие си ја играат нивната антимакедонска политика
Аманте.
Човек треба да ви црта или....?

Доколку промената на името за меѓународна употреба е антимакедонска политика, тогаш човек треба да биде слеп за да не види дека моментално владата работи токму на тоа.
а тебе веќе се ти е кристално јасно? имаш визија?
Точно.
Слободно прашај што не ти е јасно.
во гејлада ништо не е завршено само шо започнува :toe:http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=659134633375&id=23&setIzdanie=21708
Муслиманите во Грција „темпирана бомба“

Неодамнешните судири меѓу муслиманските доселеници и полицијата во Атина се само уште еден доказ за чувството на маргинализираност на муслиманите во Грција. Муслиманските водачи велат оти ситуацијата е како темпирана бомба, која може да експлодира во секој момент

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109764
Турција ќе гради џамии во Северен Кипар
:toe:
И ?
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Веќе ти реков стратегијата таква каква што е никогаш нема да биде прифатена од Грчка страна...
И остава многу малку простор за преговори , затоа што тоа е горе доле границата до која Грците веќе се дојдени...
Да имаше некој паметен пред 15 години да направеше стратегија во која сите ќе се обврзаа за името да не преговарат тогаш ќе беше друг муабетот , вака ова е максимумот...
Се друго е враќање на двојна формула , која твоите толку многу ја критикуваа....и под притисок најмногу внатрешен се отстапи од нејзе...
Ti napravile strategija od denot koga se naseti raspadjanjeto na milata im Jugoslavija. Taa strategija ne donese tuka.
Namernoto odogovlechuvanje so apliciranjeto za prim vo ON e najasen dokaz za toa:

"realen_07", na lagata i se kratki nozete, obrni vnimanie na bildiranoto a najmnogu na datumite :

MILS - NEWS 17 dekemvri, 1992

OBNOVENO BARANJETO ZA PRIEM VO ON

Skopje. Vladata na Republika Makedonija sinoka donese odluka za
reaktiviranje na baranjeto za priem vo ON, podneseno vo juni godinava.
Vladata, kako sto se veli vo oficijalnoto soopstenie,
bese zapoznata so dosegasnite konsultacii so zemjite clenki na
Sovetot za bezbednost na ON. Obnovenoto baranje za priem vo
Obedinetite nacii ke bide pod nejzinoto ustavno ime "Republika
Makedonija".
http://www.b-info.com/places/Macedonia/republic/news/101-200/196.1


INTERVJU SO PREMIEROT NA VLADATA
Skopje. Vo denesniot broj na nedelnikot "PULS", pretsedatelot na
makedonskata vlada, Branko Crvenkovski, megju drugoto izjavi deka
ne ocekuval problemot so priznavanjeto na Republikata da se resi
vo Edinburg. Magjutoa, dodava toj, bitno e da ne se zazeme stav
koj ke ni ja zatvori vratata i vo Obedinetite nacii. Crvenkovski
naglasuva deka e neophodno brgu da se dejstvuva i da se aktivira kandidaturata vo ON .
Ocenuvajki gi "stote dena" na vladata, Crvenkovski izjavi deka
prvata povekepartiska makedonska vlada uspeala bez pogolemi
potresi da go nadmine najgolemiot del od iskuseniijata.

http://www.b-info.com/places/Macedonia/republic/news/101-200/196.1


Eve ti gi i novinarite koi ja prenele vesta:


In Belgium:
Mr. Ljupco Naumovski, director
91, Rue du Craetveld - Kraatveldstraat 91
1120 BRUSSELS, Belgium
tel/fax: +32/2/268 18 48
modem: +32/2/262 28 97
#banc acc.: Famibank-Citibank Belgium
954 8691431 92
Internet(e-mail): amils@nyx.cs.du.edu
sk@sunbim.be
In Macedonia:
Mr. Saso Ordanovski, manager
Orce Nikolov 28
SKOPJE, Macedonia
tel/fax:+38 91 221 842
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па зошто тогаш имаш двојни аршини ?
нема двојни аршини ... сите останати веќе јавно се заложија за промена .. овие не дека се вмро .. туку гледам надеж дека нема тоа да го направат .. НАДЕЖ ... зар е лошо да се надеваш дека нема да ти го сменат името? а и никаде не чув дека ќе го сменат .. тој „разумен компромис“ може свашта да значи :toe: и имам НАДЕЖ дека не е смена на име ... ако пак мојата надеж е Лажна .. тогаш апсолутно се и тие предавници и народот треба да почне радикални мерки да превзима бидејќи нема други кои останаа асални ... се е еби ветер :toe:

Точно.
Слободно прашај што не ти е јасно.
визијата твоја ? само ако е во насока на предавство зачувај си ја ... ја несакам а и народот нема да дозволи да ти се оствари.

нема И ... играчките во гејлада во насока на муабетот дека оди кон пропаст само шо започнува :toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ванчев или како и да си, на тебе немам намера да трошам време, од едноставна причина што сите мои аргументи околу таа тематика, стојат на темата каде што се дискутираше оклу ова.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Ванчев или како и да си, на тебе немам намера да трошам време, од едноставна причина што сите мои аргументи околу таа тематика, стојат на темата каде што се дискутираше оклу ова.
Na taa tema ti LAZESHE deka aplikacijata e podnesena vo juli.

MILS - NEWS 17 dekemvri, 1992

OBNOVENO BARANJETO ZA PRIEM VO ON
Skopje. Vladata na Republika Makedonija sinoka donese odluka za
reaktiviranje na baranjeto za priem vo ON, podneseno vo juni godinava.

http://www.b-info.com/places/Macedonia/republic/news/101-200/196.1

I normalno deka nemash "namera da troshish vreme", bidejki nemash argumenti za da ja prodolzish lagata.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
нема двојни аршини ... сите останати веќе јавно се заложија за промена .. овие не дека се вмро .. туку гледам надеж дека нема тоа да го направат .. НАДЕЖ ...
Надеж. Не би рекол. Ситно политичко профитирање за кое уште пред неколку месеци ти кажав дека ќе му дојде крајта.

Значи надеж е доколку едните се залагаат за компромис, а другите за прекинување на преговорите.

А ова не се вика надеж, туку дупење во здрав мозок.....нормално на оние кои веруваат во ДПМНЕ-овската провидна игра.
зар е лошо да се надеваш дека нема да ти го сменат името? а и никаде не чув дека ќе го сменат .. тој „разумен компромис“ може свашта да значи :toe:
Абе немој да пробуваш да ме фаќаш на национал романтизам.

Ниту јас ниту ти од овде нема да промениме ништо.
Работата е што јас тоа го знам, а ти (и уште многу како тебе) фураш филм дека од форум Кајгана ќе го зачувате уставното име, притоа употребувајќи срцепатални фрази.

Немој овде.....немој мене.
и имам НАДЕЖ дека не е смена на име ... ако пак мојата надеж е Лажна .. тогаш апсолутно се и тие предавници и народот треба да почне радикални мерки да превзима бидејќи нема други кои останаа асални ... се е еби ветер :toe:
Ја викам дека на вас треба некој да ви црта за да разберете.
Али ето повеќе не се замарам и ќе оставам Груевски да ти покаже дека сум во право.
визијата твоја ? само ако е во насока на предавство зачувај си ја ... ја несакам а и народот нема да дозволи да ти се оствари.
Пишувајќи од овде ?
нема И ... играчките во гејлада во насока на муабетот дека оди кон пропаст само шо започнува :toe:
Супер. Јас на препорака на Братот си купив 3Д очила. Известете ме кога ќе дојде моментот за да ги ставам :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom