Вистинскиот основач на Христијанството

Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
А ова што го изнапиша во тој пост сигурно е твојата омилена приказна од детството а ??




Другар , никој не ти кажа тебе да конвертираш или на било кој друг , дебатираме за основачот на христијанството и ние ви доставуваме контрадикторноси од Библијата , и би сакал (ако ја познавате добро) да прокоментирате околу тие контрадиторности со контра аргументи , бидејќи тоа не се мои зборови туку зборови напишани во Библијата , и затоа би ве замолил прво добро да ги читате моите постови без предрасуди и да не коментирате со свои напаѓачки мислења искажани во лутина а ни најмалку во контекст со темава . Не сум дошол тука да навредувам некого или нечиа вера , доволно знам за христијанството и би сакал да прокоментирам со христијани околу тоа но нажалост изледа не си ја познавате добро вашата религија па затоа и не коментирате достојно онака како што треба да се претстави својата религија (ако добро се познава) па затоа тврдоглаво без да ги согледате фактите само се инаетите и некако не сакате да ги прифатите тие факти па така според вас виновен сум јас или било кој припадник на Ислам . Ако јас сум се заинтересирал да знам нешто повеќе за христијанството тоа е само еден ПЛУС за мене , а ништо не сум изгубил туку сум научил можеби и повеќе од некој кој припаѓа на христијанството , тука нема ништо лошо ако се научи нешто повеќе и од другите религии , но првин треба да се познава својата , и незнам што би вои пречело и вас да научите и да го запознаете Исламот , запознавање не е исто како и прифаќање , нели ??
Верата не се купува во киоск , не се дава како подарок , и не се наметнува насилно , верата се чувствува со срце .
Ок се извинувам за off topic-от.
Можеби требаше да побарам на друга тема, отворена , само за исламот и прашања за истата, па таму ги ги поставам моиве прашања.
Но прашањата мои не се само за следбениците на исламот. Би сакал да добијам одговор на нив од било кој фанатичен следбеник на било која вера.
Ти овдека , со Робот на Алах, ми делувавте доста упатено, па затоа се свртев токму кон вас.
Уште еднаш се извинувам за off topic-от , и не ... не мора да одговорите на моите прашања.
Поздрави.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Е вака сегааа...

Си бил еден египетски фараон по име Аменофис IV и него едно време му се јавила генијална мисла како да ги контролира своите поданици. И си ја измислил типот првата монотеистичка религија...И се прекрстил во Акенатон. Еден од врховните свештеници на таа нова религија бил некој тип по име Мозес. Армо ама на рајата, оваа нова вера им се видела тешко срање... И ваму-таму се собрале луѓе на чело со Генерал Хоремхеб и решиле да го соборат Фараонот-манијак. И го собориле, Акенатон избегал и го оставил својот трон на својот син Тутанкатон. Арно ама Хоремхеб немал доверба во синот на манијакот, сметал дека е многу на татка си и наредил да му ја разбијат главата со чекан. И биднало така. И наредил да се ликвидираат сите свештеници на новата вера и да се уништат сите нивни храмови и името Атон да се брише така да Тутанкатон е познат како Тутанкамон према врховното божанство на старата религија Амон-Ра. Хоремхеб седнал на тронот и се посветил на санирање на последиците од владеењето на Акенатон.
И се ќе било добро и сега верниците наши ќе немаа во кого да веруваат ако меѓу ретките кои ја избегнале осветата на Хоремхеб не бил врховниот свештеник Мозес. Меѓу широките народни маси познат по евреизираното име Мојсеј. Тој го продолжил ширењето на болната религија на неговиот ментор во припадниците на јадното и бедно пустинско-номадско племе Јудејци.Заедно со Арон неговиот брат по крв и лудило.
Останатото е како што велат, историја.
Мојсеј,Исус,Мухамед,разни други религии и секти ја продолжуваат мисијата на својот болен основач Акенатон кој си замислувал поданици лишени од било каков ум и разум кои ќе бидат робови без да мислат на своето ропство.
Разликите во денешниве религии се чисто семантички.

Вечна слава на херојот-генерал Хоремхеб!
До негде си во право со постов ... пошто познато е дека прживеаните од покољот на хо`ремхеб се организират во тајни друштва и дека и понатаму продожуваат со тајно обожување на таја религиа ... дали ја ширеле , нема докази . ( И Сега она големото , brase your eyes ова нема да го гледате често) Ти држи вода теориата ... пошто по Хо`ремхеб е рамсес 1 а се секјаваме дека рамсес се вика фараонот од времето на мојсие . Е сега стандарното мислење е дека тоа бил рамсес 2 .

Него за темата ... Атеист друже стварно незнам како успеваш да се побиеш себеси со сопствените постови .
А за фактот дека павле е обрежан ... факт е дека е обрежан заради тоа што до 4 век сите христиани се обрежувале ... а во периодот на павле ерусалемската фракциа на христианството е нај силна што би значело дека ако станел некој христианин мораал да ги почитува старо заветните закони .
Пошто го спомнавте Петар ... Значи легендарниот "Quo vadis domine" разговор во кој што исус му го казал муабетот за црквата се случува многу покасно и не бил оригинално во новиот завет ... додаден е во 6 век . Освен то наводно петар бил сам и бегал од рим (кога Исус му рекол дека треба да се врати и дека волјата петрова на земјата ке биде волјата исусова на небото и со тоа го направил прв папа ) ,нема сведоци на настанот автоматски треба даму веруваме на зборот на петар . Ама пошто сте православни тој елемент треба да го исклучите бидејки православието не го додава тој дел во библиата ( погодете зошто ) .

Иначе во друг пост го спомнав ова ... али еве го пак . Аллах =/= Исус , исус е син божји ( и тоа е во најдобара случај) Бог и понатаму е онај на кој му се обракјаме со Јехова ака Јехве ака ЈХВХ . Значи Аллах = Богот татко или свет дух не Исус .
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Христијанството такво какво што е денес многу малку има сличност со она кое било пред повеќе векови. Основач на христијанството е Павле но бидејќи Исус се смета за спасител затоа се вика Христијанство а не Павлејанство.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
пошто по Хо`ремхеб е рамсес 1 а се секјаваме дека рамсес се вика фараонот од времето на мојсие . Е сега стандарното мислење е дека тоа бил рамсес 2 .
По касно од евреите е измислена прикаската за Мојсије како по грешка станал син на Рамзес па после се свестил дека е евреин и ги повел кон новата вера.
Мозес = Мојсеј. Има докази. Само што историјата се препишува и наместо историски извори се користат талмудот и библијата.
Значи вистински основач на јудаизмот,христијанството и исламот е Акенатон, така да овие религии треба да се викаат Акенатонизам.
Интервенцијата на Хоремхеб на некој начин го изменува текот на историјата.
Многу покасно во слична ситуација бил римскиот император Диоклецијан но не успеал во намерата да го сотре монотеизмот.



Еве хиероглиф и реконструкција на фацата на Акенатон. Језива фаца...
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
I potoa rece (Bog):No Liceto Moe ne ke mozes da go vidis,zasto ne moze covek da go vidi liceto Moe i da ostane ziv.
(Vtora kniga mojseeva,33:20)


Зошто????????????????????????????????????????????????
 
R

RAYTHEON23

Гостин
I potoa rece (Bog):No Liceto Moe ne ke mozes da go vidis,zasto ne moze covek da go vidi liceto Moe i da ostane ziv.
(Vtora kniga mojseeva,33:20)


Зошто????????????????????????????????????????????????
значи страшниот суд не постои а тие кои се за врајот ко ке го видат господ нема да останат во рајот....аааааа јасно ми е шо била работава:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
прочитај зошто ?
многу убаво ја имам објаснето баш таа работа !
или еве сега без цитати (ги имаш тамму да не ти правам копи пејст)
Затоа што Исламот како и сите други религии проповедаат Атеизам
поточно нашата атеистичка Суета сте ја прогласиле за " побожност " " верување " и " духовност " . ЕТЕ ЗАТОА ! Непостојат никакви ВИДЛИВИ разлики меѓу нас Атеистите и вас кој се нарекувате верници . И ние суетни и вие .
Исламот постоел отсекогаш оти е Атеизам ...Суета)?

Стварно ти другар си ги испомешал работите каша-попара си ги направил , Ислам и Атеизам се сосема две спротивни нешта кои имаат разлика во светлосни години , или како плус и минус , од причина што ти како Атеист поима немаш во што веруваш , поточно не веруваш во ништо , додека Муслиманите цврсто веруваат во Аллах и тежнеат кон Негово задоволство исполнувајќи ги Неговите наредби , забрани и упатства за спас од Џехеннемот(Пеколот) Голема разлика нели ??


ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или Достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн
Еве штотуку овде ја спомена и сам разликата помеѓу атеизмот и Исламот , Исламот наредува покорност кон Аллах така што за верникот во Ислам не се важни ни пари ,ни бизнис , ни капитал , земја т.н. освен покорноста кон Аллах , а колку едн аспоредба за тебе : и милионерите умираат нели , и дали некој заминал од овој свет со своето богатсво ? и на Судниот ден ќе сведочат неговите дела а не неговите пари . Додека кај тебе како атеист го гледам спротивното така што голема е разликата помеѓу Ислам и атеизам , затоа не ги мешај работите ако не ти се јасни подобро прашај , не е срамно да се праша .




.Следи сега по ред болдираното во црвено :
.
ТОА Е ( суетата ) земски-Смртен Дух-идеал кој Бог им го дава на тие што ги казнува

Второзаконие: 29:4 Ама Господ не ви даде до денес разум за да сфатите, очи за да гледате, ни уши за да слушате.

очи заслепени од од земски богатства

уши што освен нивен интерес не слушаат ништо друго

разум.....да не водат сметка за чуства на други луѓе , да ги уценуваат Угнетуваат
.
.

Марко: 7:6 А Тој им рече: „Добро пророкуваше Исаија за вас лицемерите, како што е напишано: ‘Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене;.
.

Евангелие по Јован
38 за да се исполни словото, што го рече пророкот Исаија: „Господи, кој и поверува на нашата проповед? И кому му се откри Господовата рака?”

39 Затоа не можеа да веруваат, зашто Исаија уште рече: „

40 Им ги заслепи Очите, и им ги скамени Срцата; за да не гледаат со очите, за да не разбираат со срцето; и за да не се обратат - и да не ги излечам.”.
.

..
инаку во речници се наоѓа слична дефиниција :

Суета :славољубие , алчност за слава ,за почести
Суетен :славољубив-а , болна амбиција , алчност за сопствено истакнување .

.
.
.
Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им даде Дух на Мртвило, очи да не гледаат и уши да не слушаат до денешниот ден.”

ЦЕЛАТА РАБОТА Е ЕПТЕН ЈАСНА НЕМА МЕСТО ЗА НЕДОУМИЦИ !..)




смешни работи стварно .
Апостолот Павле веќе 1700 години откако постојат правослвие католицизам протестантизам не го разбрале сега ти као ќе ја спасиш ситуацуијата .

хахахах свашта на овој свет .
Еве дури да ти ја исполнат желбата од православие католицизам протестантизам ДА СЕ исфрат посланија на Павле од Нов завет ...повторно нема да ти-ви игра НИКАКВА УЛОГА.
Ништо нема да смени!
Зошто ?
Од причина што Павле само ја дава Логиката поврзаноста на нештата од стариот завет и евангелијата од новиот завет .Нема или многу малку се негови лични видувања .
Па така штом јас ја имам Логиката значи истите работи што сакам да си ги докажам пак ќе си ги докажам и БЕЗ апостолот Павле .
И мене сега не ми треба за си докажам што ми треба оти ја знам Логиката .

Еве ти го потполно истиот најсвеж ПРИМЕР дека сте Незнабошци и БЕЗ апостолот Павле

ЕВЕ ГЛЕДАЈ И ДИВИ СЕ :

На Исус НЕ МУ БИЛА Спорна ВЕРАТА на Евреите !
Дури и ги Пофалил !
Оти верувале во Еден Бог !

ЕВЕ :

Марко: 12:32 И книжникот Му рече: „Добро, Учителе, кажа според вистината дека Бог е Еден, и нема друг освен Него,

Марко: 12:29 Исус одговори: „Првата е: ‘Слушај Израеле - Господ, нашиот Бог - е единствен Господ,

ЕТЕ ГЛЕДАШ ! НА ИСУС НЕ МУ БИЛА СПОРНА ВЕРАТА НА ЕВРЕИТЕ !

Спорот бил оти НЕ ГО ПОЗНАВАЛЕ Богот за кој знаеле и во кој верувале дека постои !

ЕТЕ ТОА БИЛ СПОРОТ !

Евреите биле НЕЗНАБОШЦИ ........НЕ ГО ПОЗНАВАЛЕ БОГОТ ВО КОЈ ВЕРУВАЛЕ !

Јован: 8:55 Вие НЕ Го ЗАПОЗНАВТЕ, а Јас Го ПОЗНАВАМ . И ако речам дека НЕ Го ПОЗНАВАМ, ќе бидам лажец како и вас; но Јас Го ПОЗНАВАМ и го пазам Неговото слово.

10:14 Јас Сум Добриот Пастир: и ги ПОЗНАВАМ Моите и Моите Ме ПОЗНАВААТ Мене.

10:15 Како што Татко Ми Ме ПОЗНАВА Мене, и Јас Го ПОЗНАВАМ Мојот Татко; и Јас го давам Мојот живот за овците.



Е затоа Исус бил пратен да им го КАЖЕ кој е Единиот Бог !
За да знаат во Кого да веруваат !

еве :
Псалм: 59:8 Но, Ти им се смееш, о Господи, и им се ругаш на сите НЕЗНАБОШЦИ .


Псалм: 56:7 Плати им според беззаконието, о Боже, со гнев обори ги НЕЗНАБОШЦИТЕ !

Езекиел: 5:6 Но тој им се спротивстави на Моите наредби повеќе отколку НЕЗНАБОШЦИТЕ , на Моите закони повеќе, отколку земјите што го опкружуваат.’
.
.
.
И ЕВЕ ИСУС ИМ КАЖАЛ КОЈ Е ЕДИНИОТ БОГ :

Јован: 17:26 Им го објавив Твоето име и ќе го објавувам

Името = Надлежноста на единиот небесен Бог е МИРОТ
ЕДИНИОТ НЕБЕСЕН БОГ Е БОГ НА МИРОТ = БЕЗКОНФЛИКТНОСТА
МИР = БЕЗКОНФЛИКТНОСТ МЕЃУ УМНО РАЗУМНИ БИТИЈА

Е овој Бог го вознел- воскреснал Исус
и сите што веруваат во овој Бог библија им гарантира ВЕЧЕН ЖИВОТ.
.

И ПЛУС :

Осија: 1:10 А Израелевите деца ќе бидат на број како мроска песок што не може да се измери ни да се изброи. Во место каде што им зборуваат: Вие не сте Мој народ, ќе ги НАРЕЧАТ : Синови на Живиот Бог.

Исаија: 59:8 Тие не го ПОЗНАВААТ патот на Мирот, нема ПРАВДА на нивните патеки. Ги искривија своите патишта, кој тргнува по нив, НЕ го познава Мирот.

Лука: 1:35 Ангелот одговори и и рече: „Светиот Дух ќе дојде на тебе и силата на Сèвишниот ќе те осени; затоа Светото кое ќе биде родено од тебе - ќе се НАРЕЧЕ (САМ СЕБЕ И ОД ДРУГИТЕ) Божји Син.

Гледај сега овде што си напишал дека сам себе ќе се нарече Божји син .
Матеј:
27:54 А стотникот и оние, кои со него Го чуваа Исуса, откако го видоа земјотресот и сè што стана, се уплашија многу и рекоа: „Навистина, Овој беше Божји Син!”

Матеј: 5:9 Блажени се Миротворците, зашто тие ќе бидат наречени (САМИ СЕБЕ ) СИНОВИ Божји!.

Епа ако Миротворците имаат право сами себе да се наречат Синови...тогаш нивниот Небеен ТАТКО е Богот на Мирот....НЕ МОЖЕ НА МИРОТВОРЦИТЕ ТАТКО ДА ИМ БИДЕ БОГОТ МАРС = БОГ НА ВОЈНАТА

(блажени = исполнителни на Божјата Волја.....Божјата Волја е Мирот = безконфликтноста меѓу умно разуни битија )

Псалм: 16:10 Зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш твојот светец да види гниење.
Лука: 4:34 ”Ех, што имаме ние со Тебе - Исусе Назареецу? Дали дојде да нè упропастиш? Знам, Кој си Ти: Божји Светец.”

ете се гледа дека Богот што не дозволил неговиот светец да види гниење е Богот на Мирот .

ЕТЕ НЕ МИ ТРЕБАШЕ АПОСТОЛОТ ПАВЛЕ ДА ДОКАЖАМ ДЕКА НЕБЕСНИОТ БОГ Е БОГ НА МИРОТ = БЕЗКОНФЛИКТНОСТА ТУКУ СТАРИОТ ЗАВЕТ И ЕВАНГЕЛИЈАТА !

кој е Богот на Муслиманите ?
Бог на што ?
Знаат ли во кого и што веруваат или се НЕЗНАБОШЦИ (очигледно барем до сега)?
Богот на Муслиманите е Аллах кој е Бог на се што постои , а ние за разлика од тебе знаеме во што веруваме додека ти или си под дејство на опојна дрога или си паднал од на Марс .
Не малку туку многу си ги помешал работите , и најискрено повеќе не ни коментирам со тебе бидејќи гледам дека и самиот не знаеш што сакаш да кажеш .

Ок се извинувам за off topic-от.
Можеби требаше да побарам на друга тема, отворена , само за исламот и прашања за истата, па таму ги ги поставам моиве прашања.
Но прашањата мои не се само за следбениците на исламот. Би сакал да добијам одговор на нив од било кој фанатичен следбеник на било која вера.
Ти овдека , со Робот на Алах, ми делувавте доста упатено, па затоа се свртев токму кон вас.
Уште еднаш се извинувам за off topic-от , и не ... не мора да одговорите на моите прашања.
Поздрави.

Нема потреба да се извинуваш , баш ми е мило ако си поставил некое прашање за Ислам , незнам што конкретно си прашал , можеби и не сум го прочитал твоето прашање но ако бараш некои подлабоки прашања и одговори повели на следниов линк па можеш да прашуваш се и сешто во врска со Ислам и ќе најдеш одговор на се она што те интересира .
ПОВЕЛИ : http://islamski-centar.org/forum/

ПОЗДРАВ .
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Стварно ти другар си ги испомешал работите каша-попара си ги направил , Ислам и Атеизам се сосема две спротивни нешта кои имаат разлика во светлосни години , или како плус и минус , од причина што ти како Атеист поима немаш во што веруваш , поточно не веруваш во ништо , додека Муслиманите цврсто веруваат во Аллах и тежнеат кон Негово задоволство исполнувајќи ги Неговите наредби , забрани и упатства за спас од Џехеннемот(Пеколот) Голема разлика нели ??




Еве штотуку овде ја спомена и сам разликата помеѓу атеизмот и Исламот , Исламот наредува покорност кон Аллах така што за верникот во Ислам не се важни ни пари ,ни бизнис , ни капитал , земја т.н. освен покорноста кон Аллах , а колку едн аспоредба за тебе : и милионерите умираат нели , и дали некој заминал од овој свет со своето богатсво ? и на Судниот ден ќе сведочат неговите дела а не неговите пари . Додека кај тебе како атеист го гледам спротивното така што голема е разликата помеѓу Ислам и атеизам , затоа не ги мешај работите ако не ти се јасни подобро прашај , не е срамно да се праша .




.Следи сега по ред болдираното во црвено :
.

Богот на Муслиманите е Аллах кој е Бог на се што постои , а ние за разлика од тебе знаеме во што веруваме додека ти или си под дејство на опојна дрога или си паднал од на Марс .
Не малку туку многу си ги помешал работите , и најискрено повеќе не ни коментирам со тебе бидејќи гледам дека и самиот не знаеш што сакаш да кажеш .




Нема потреба да се извинуваш , баш ми е мило ако си поставил некое прашање за Ислам , незнам што конкретно си прашал , можеби и не сум го прочитал твоето прашање но ако бараш некои подлабоки прашања и одговори повели на следниов линк па можеш да прашуваш се и сешто во врска со Ислам и ќе најдеш одговор на се она што те интересира .
ПОВЕЛИ : http://islamski-centar.org/forum/

ПОЗДРАВ .
ne samo sto ispomesal se i od islamskata vera drugarce, tuku ispomesal i od hristijanstvoto, saka da kaze nesto ,a ne znae sto, pozzdrav do site
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Аууу да бе :(
Инаку , не зборев за твојот user , туку за натписот под него.
Во еден пост ќе ти одговорам и на тебе и на твојот колега.

Туку сега што правиме кажи ми ти? Кај јас , кај уште едно 2-3 милијарди луѓе сургун отидовме директ у Џенем. Па нели е греота бе?
Па зошто јас? Па зошто Мајка Тереза? Па зошто Ким Јонг Ил? или Индира Ганди? ВАСКО ФОРТИ човече!? Со што оваа група сме заслужиле да идеме у Џенем? Не сме биле ние криви што не не вовеле во "вистинската" вера? Ти текнува на што алудирам друже?
Ај па јас среќлија , го отворив форумов па ја согледав "Вистината"
и сега нели ми има спас , конвертизам. Ама криво ми е бе ептен за милијарда кинези што ете ни можат форумов да го разберат (ако го најдат) , или пак у околина немаат пропагатори од твој ков. Кој на нив ќе им каже за молењето 5 пати на ден? Ај ти си имал "среќа" , просветен си се родил , ама рестото од пола човечанство?

Или па другар ти Хасан. Легенда е.
Као у стилу , не дека Исус(Иса) не е јак фраер , ама ние повеќе го поштуеме Мухамед. А зошто? Е зошто де?!
Го прашувам како тоа Исус , Господов(Алахов) посланик не успева да им пренесе на луѓето речта Негова. Тој мене ми вика , дека Исус успеал , ама Павле ја сјебал работата. Е браво бе , ашкол сум! Господ праќа свој човек доле , и на него му ги мрси работите , никој друг туку лично тој - Павле! Да не е бе Павле некоја персонификација на Шејтанот? Така некако ми мириса дека оваа прикаска ќе има кулминација.

Ви кажав. Верувајте во своите вери , без да им кажувате на другите кај се грешни или контрадикторни. Не за друго , извирате самите со своите контрадикторности и испаѓате многу смешни - верски фанатици , зар не?
Pa jas toa go napisav za takvi kako tebe koi koga ke vidat vistina koja ne im odgoara,dobivaat srcev udar ili pagaat vo depresija....
Inace Hasan ne mi e kolega tuku mi e BRAT po vera.

A za toa dali ke vlezes vo pekol ili raj samo Allah znae....On sudi i odlucuva za toa,a jas ne primetiv nikade ni jas nitu Bratot da ti napise nekade deka ti i tie sto gi nabroja deka ke vlezete vo pekolot,daleku od toa.
Vremeto takvo doshlo...denes luge prenokuvaat kako vernici a se budat kako nevernici i obratno,taka da toa nikoj ne go znae osven Allah
 
A

ateist

Гостин
значи страшниот суд не постои а тие кои се за врајот ко ке го видат господ нема да останат во рајот....аааааа јасно ми е шо била работава:
ТАКА Е !

ете кога некој не ја отфрлил Логиката одма многу работи му се јасни

и еве го доказот дека така и си пишува :

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ Глава 22 .... ГОЛ НА СВАДБА ............

10 И слугите излегоа на патиштата и ги доведоа сите, кои ги најдоа: Лошите и Добрите, и свадбата се наполни со гости.

11 А кога царот влезе да ги види гостите, виде таму еден човек, кој не беше облечен во свадбена облека.

12 И му рече: ‘Пријателе, како влезе тука без свадбена руба?’ А тој молчеше.

13 Тогаш царот им рече на служителите: ‘Врзете му ги нозете и рацете и фрлете го во крајната темнина; таму ќе биде плач и чкртање со забите!’.
.
.
Дела Ап.: 24:15 и дека се надевам во Бога, како и овие сами, дека ќе има воскресение на Праведните и Неправедните..
.
.
Колосјани:
3:14 А над сето тоа ОБЛЕЧЕТЕ се во љубов, која сврзува сè во совршенство!.
.
.
ЗНАЧИ ГОСТИНОТ НА СВАДБАТА БИЛ ГОЛ !
ГОЛ= НЕЗАСЛУЖЕН ...БЕЗ ДЕЛА ..НЕДОСТОЕН

исто како Адам и Ева :

Битие: 2:25 А обајцата беа ГОЛИ , човекот и неговата жена, но не се срамуваа.
3:7 Тогаш на двајцата им се отворија очите, и согледаа дека се ГОЛИ . Сплетоа смоквини лисја и си направија прегачи..
.
.
е откако го виделе Бог (а Увиделе дека се Голи = без заслуга) ...биле избркани пред лицето господово и станале смртни


БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА Глава 3
8 Тогаш го чуја гласот на Господа, Бога, Кој шеташе горе-долу во градината за време на денскиот ветрец. И се сокрија - човекот и неговата жена - пред Господа, Бога, меѓу дрвјата во градината.

9 Господ, Бог, го повика човекот и му рече: „Каде си?”

10 Тој одговори: „Го чув Твојот глас во градината, се исплашив, зашто сум Гол, и се сокрив.”

11 Тогаш му рече: „Кој ти кажа дека си ГОЛ ?
.
.
.

ЛОГИКАТА СИ ВАЖИ И ПРИ ПОВРЗУВАЊЕТО

Стварно ти другар си ги испомешал работите каша-попара си ги направил , Ислам и Атеизам се сосема две спротивни нешта кои имаат разлика во светлосни години , или како плус и минус , од причина што ти како Атеист поима немаш во што веруваш , поточно не веруваш во ништо , додека Муслиманите цврсто веруваат во Аллах и тежнеат кон Негово задоволство исполнувајќи ги Неговите наредби , забрани и упатства за спас од Џехеннемот(Пеколот) Голема разлика нели ??
ајде бе на почетокот бараше ФАКТИ ФАКТИ И САМО ФАКТИ сега сврте на прикаски

Исламот е Екстремен Атеизам

кај Исламот ( и православие Католицизам Протестантизам )

а) вера = Суета (атеизам )
б) духовност = Суета (атеизам )
в) побожност = Суета (атеизам )

Исламот нее ништо друго туку Екстремен Атеизам
сте ја украле атеистичката Суета и сте ја прогласиле за "побожност верување и духовност".
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или Достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството ..

.
.
ТОА Е ( суетата ) земски-Смртен Дух-идеал кој Бог им го дава на тие што ги казнува

Второзаконие: 29:4 Ама Господ не ви даде до денес разум за да сфатите, очи за да гледате, ни уши за да слушате.

очи заслепени од од земски богатства

уши што освен нивен интерес не слушаат ништо друго

разум.....да не водат сметка за чуства на други луѓе , да ги уценуваат Угнетуваат
.
.

Марко: 7:6 А Тој им рече: „Добро пророкуваше Исаија за вас лицемерите, како што е напишано: ‘Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене;.
.

Евангелие по Јован
38 за да се исполни словото, што го рече пророкот Исаија: „Господи, кој и поверува на нашата проповед? И кому му се откри Господовата рака?”

39 Затоа не можеа да веруваат, зашто Исаија уште рече: „

40 Им ги заслепи Очите, и им ги скамени Срцата; за да не гледаат со очите, за да не разбираат со срцето; и за да не се обратат - и да не ги излечам.”.
.

..
инаку во речници се наоѓа слична дефиниција :

Суета :славољубие , алчност за слава ,за почести
Суетен :славољубив-а , болна амбиција , алчност за сопствено истакнување .

.
.
.
Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им даде Дух на Мртвило, очи да не гледаат и уши да не слушаат до денешниот ден.”.

Еве штотуку овде ја спомена и сам разликата помеѓу атеизмот и Исламот , Исламот наредува покорност кон Аллах така што за верникот во Ислам не се важни ни пари ,ни бизнис , ни капитал , земја т.н. освен покорноста кон Аллах , а колку едн аспоредба за тебе : и милионерите умираат нели , и дали некој заминал од овој свет со своето богатсво ? и на Судниот ден ќе сведочат неговите дела а не неговите пари . Додека кај тебе како атеист го гледам спротивното така што голема е разликата помеѓу Ислам и атеизам , затоа не ги мешај работите ако не ти се јасни подобро прашај , не е срамно да се праша .
алоооо
а ДОКАЗ да приложеше за оваа твоја пропаганда ШТО ЛАЖЕШ
прво не знам дали си овластен да збориш во име на сите Муслимани

Второ ова е најобична ЛАГА

гледај што е ДОКАЗ :

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо-Заедничко.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше Општо-Заедничко.
..
Е АЛАЛ ВЕРА
ОВИЕ СТВАРНО ВЕРУВАЛЕ ОЧИГЛЕДНИ ВЕРНИЦИ НЕМА ШТО БЕЗ ПРИМЕДБА..

.
.
.
и Комунистите и Анархистите ја докажаа Истата Вера .
.
.
а од религиозни Ислам православ Католик Протестант видовме обратно дека тие

ГО ИСПОКРАДОА НАШЕТО-ОПШТО ЗАЕДНИЧКО И СИ ГО НАРЕКОА СВОЕ

КРИМИНАЛЦИ НЕВИДЕНИ !
приватизации криминал али сакаш !

Се виде "верата" на религиозните

Богот на Муслиманите е Аллах кој е Бог на се што постои , а ние за разлика од тебе знаеме во што веруваме додека ти или си под дејство на опојна дрога или си паднал од на Марс .
Не малку туку многу си ги помешал работите , и најискрено повеќе не ни коментирам со тебе бидејќи гледам дека и самиот не знаеш што сакаш да кажеш .
не те прашав ниту за Чарли Чаплин нити за Софија Лорен

те прашав ГО ПОЗНАВАШ ЛИ БОГОТ ВО КОЈ НАВОДНО ВЕЛИШ ДЕКА ВЕРУВАШ ?

БОГ НА ШТО ?

ЕВЕ ГО БОГОТ НА ИСУС ХРИСТОС :

Евреите
13:20 А Бог на Мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус,--БОГ НА МИРОТ ГО ВОСКРЕСНАЛ ИСУС

2 Солунјани: 3:16 А Самиот Господ на мирот

Римјаните: 3:17 тие не го познаваат патот на мирот.
15:33 А Бог на Мирот да биде со сите вас, Амин!
16:20 А Бог на мирот

Бог на Мирот е Единиот Небесен Бог во кој верувал Исус Христос

Ислам НЕЗНААТ ВО ШТО ВЕРУВААТ = НЕЗНАБОЖЦИ

Зевс = Јупитер = Главно Божество =Владетел на боговите

само од Ислам му дале нови име го нарекле Аллах


Ислам НЕЗНААТ ВО ШТО ВЕРУВААТ !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Ви кажав. Верувајте во своите вери , без да им кажувате на другите кај се грешни или контрадикторни. Не за друго , извирате самите со своите контрадикторности и испаѓате многу смешни - верски фанатици , зар не?
Не можат да ти го послушаат советот, оперирани се од толеранција. Не испаѓаат верски фанатици туку верски глупаци. Тоа го прават затоа што не можат да го најдат сопственото добро во својата вера, која во суштина пропагира толеранција, особено кон другите монотеистички религии. Не успеале да ја сфатат правилно и празнината во сопствената душа ја бараат преку правење харам на другите.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ТАКА Е !

ете кога некој не ја отфрлил Логиката одма многу работи му се јасни

и еве го доказот дека така и си пишува :

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ Глава 22 .... ГОЛ НА СВАДБА ............

10 И слугите излегоа на патиштата и ги доведоа сите, кои ги најдоа: Лошите и Добрите, и свадбата се наполни со гости.

11 А кога царот влезе да ги види гостите, виде таму еден човек, кој не беше облечен во свадбена облека.

12 И му рече: ‘Пријателе, како влезе тука без свадбена руба?’ А тој молчеше.

13 Тогаш царот им рече на служителите: ‘Врзете му ги нозете и рацете и фрлете го во крајната темнина; таму ќе биде плач и чкртање со забите!’.
.
.
Дела Ап.: 24:15 и дека се надевам во Бога, како и овие сами, дека ќе има воскресение на Праведните и Неправедните..
.
.
Колосјани:
3:14 А над сето тоа ОБЛЕЧЕТЕ се во љубов, која сврзува сè во совршенство!.
.
.
ЗНАЧИ ГОСТИНОТ НА СВАДБАТА БИЛ ГОЛ !
ГОЛ= НЕЗАСЛУЖЕН ...БЕЗ ДЕЛА ..НЕДОСТОЕН

исто како Адам и Ева :

Битие: 2:25 А обајцата беа ГОЛИ , човекот и неговата жена, но не се срамуваа.
3:7 Тогаш на двајцата им се отворија очите, и согледаа дека се ГОЛИ . Сплетоа смоквини лисја и си направија прегачи..
.
.
е откако го виделе Бог (а Увиделе дека се Голи = без заслуга) ...биле избркани пред лицето господово и станале смртни


БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА Глава 3
8 Тогаш го чуја гласот на Господа, Бога, Кој шеташе горе-долу во градината за време на денскиот ветрец. И се сокрија - човекот и неговата жена - пред Господа, Бога, меѓу дрвјата во градината.

9 Господ, Бог, го повика човекот и му рече: „Каде си?”

10 Тој одговори: „Го чув Твојот глас во градината, се исплашив, зашто сум Гол, и се сокрив.”

11 Тогаш му рече: „Кој ти кажа дека си ГОЛ ?
.
.
.

ЛОГИКАТА СИ ВАЖИ И ПРИ ПОВРЗУВАЊЕТО



ајде бе на почетокот бараше ФАКТИ ФАКТИ И САМО ФАКТИ сега сврте на прикаски

Исламот е Екстремен Атеизам

кај Исламот ( и православие Католицизам Протестантизам )

а) вера = Суета (атеизам )
б) духовност = Суета (атеизам )
в) побожност = Суета (атеизам )

Исламот нее ништо друго туку Екстремен Атеизам
сте ја украле атеистичката Суета и сте ја прогласиле за "побожност верување и духовност".
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или Достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството ..

.
.
ТОА Е ( суетата ) земски-Смртен Дух-идеал кој Бог им го дава на тие што ги казнува

Второзаконие: 29:4 Ама Господ не ви даде до денес разум за да сфатите, очи за да гледате, ни уши за да слушате.

очи заслепени од од земски богатства

уши што освен нивен интерес не слушаат ништо друго

разум.....да не водат сметка за чуства на други луѓе , да ги уценуваат Угнетуваат
.
.

Марко: 7:6 А Тој им рече: „Добро пророкуваше Исаија за вас лицемерите, како што е напишано: ‘Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене;.
.

Евангелие по Јован
38 за да се исполни словото, што го рече пророкот Исаија: „Господи, кој и поверува на нашата проповед? И кому му се откри Господовата рака?”

39 Затоа не можеа да веруваат, зашто Исаија уште рече: „

40 Им ги заслепи Очите, и им ги скамени Срцата; за да не гледаат со очите, за да не разбираат со срцето; и за да не се обратат - и да не ги излечам.”.
.

..
инаку во речници се наоѓа слична дефиниција :

Суета :славољубие , алчност за слава ,за почести
Суетен :славољубив-а , болна амбиција , алчност за сопствено истакнување .

.
.
.
Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им даде Дух на Мртвило, очи да не гледаат и уши да не слушаат до денешниот ден.”.



алоооо
а ДОКАЗ да приложеше за оваа твоја пропаганда ШТО ЛАЖЕШ
прво не знам дали си овластен да збориш во име на сите Муслимани

Второ ова е најобична ЛАГА

гледај што е ДОКАЗ :

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо-Заедничко.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше Општо-Заедничко.
..
Е АЛАЛ ВЕРА
ОВИЕ СТВАРНО ВЕРУВАЛЕ ОЧИГЛЕДНИ ВЕРНИЦИ НЕМА ШТО БЕЗ ПРИМЕДБА..

.
.
.
и Комунистите и Анархистите ја докажаа Истата Вера .
.
.
а од религиозни Ислам православ Католик Протестант видовме обратно дека тие

ГО ИСПОКРАДОА НАШЕТО-ОПШТО ЗАЕДНИЧКО И СИ ГО НАРЕКОА СВОЕ

КРИМИНАЛЦИ НЕВИДЕНИ !
приватизации криминал али сакаш !

Се виде "верата" на религиозните



не те прашав ниту за Чарли Чаплин нити за Софија Лорен

те прашав ГО ПОЗНАВАШ ЛИ БОГОТ ВО КОЈ НАВОДНО ВЕЛИШ ДЕКА ВЕРУВАШ ?

БОГ НА ШТО ?

ЕВЕ ГО БОГОТ НА ИСУС ХРИСТОС :

Евреите
13:20 А Бог на Мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус,--БОГ НА МИРОТ ГО ВОСКРЕСНАЛ ИСУС

2 Солунјани: 3:16 А Самиот Господ на мирот

Римјаните: 3:17 тие не го познаваат патот на мирот.
15:33 А Бог на Мирот да биде со сите вас, Амин!
16:20 А Бог на мирот

Бог на Мирот е Единиот Небесен Бог во кој верувал Исус Христос

Ислам НЕЗНААТ ВО ШТО ВЕРУВААТ = НЕЗНАБОЖЦИ

Зевс = Јупитер = Главно Божество =Владетел на боговите

само од Ислам му дале нови име го нарекле Аллах


Ислам НЕЗНААТ ВО ШТО ВЕРУВААТ !

Mozda 100 pati na 100 Razlicni temi ti imam objasneto koj e Bogot na muslimanite....a ti ili se pravis cuknat ili stvarno ne razbiras pa mora da ti se napravi rez okolu glavata i da ti se otvori kapakot pa da ti se sipa so inka...

Bog na muslimanite e Allah...toj e Bog i stvoritel na se sto gledas i se sto ne gledas....i nebo i zemja i voda i tebe i site nas i se ona sto e okolu nas i megu nas.
Pa da znaev Diftarski jazik ke ti objasnev.
 
A

ateist

Гостин
Еве штотуку овде ја спомена и сам разликата помеѓу атеизмот и Исламот , Исламот наредува покорност кон Аллах така што за верникот во Ислам не се важни ни пари ,ни бизнис , ни капитал , земја т.н. освен покорноста кон Аллах , а колку едн аспоредба за тебе : и милионерите умираат нели , и дали некој заминал од овој свет со своето богатсво ? и на Судниот ден ќе сведочат неговите дела а не неговите пари . Додека кај тебе како атеист го гледам спротивното така што голема е разликата помеѓу Ислам и атеизам , затоа не ги мешај работите ако не ти се јасни подобро прашај , не е срамно да се праша .
ОВА СЕ ВИКА ПОЗДРАВИ И ЧЕСТИТКИ СО ПЕСНАТА " ЛАЖАМ АМА СРАМ НЕМАМ "

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Око за око, пенис за свадба
Можеби сечењето на сопствениот пенис не е најпаметен, но е гарантирано еден од највпечатливите начини да му вратите на вашето семејство што не ви дозволило да се ожените со девојка од посиромашна класа.

Откако повеќе од 2 години неуспешно го молел татко си да му дозволи да ја ожени неговата девојка, 25-годишен Египјанин, со вжештен нож си го отсекол својот репродуктивен орган.

Момчето било од едно од побогатите семејства во јужната египетска провинција Кена, која истовремено е и една од најконзерватвните области во земјата.

По инцидентот неименуваното момче било веднаш однесено во болница, но докторите не можеле да го закачат отсечениот дел.

Традиционлано, браковите во овој дел од Египет се склопуваат меѓу припадници на слични Социјални Класи и најчесто во рамките на Поширкото Семејство.

превземено од http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=6E4522C185FEAF4DB7A6EC4CAD1A23D7

.
.
ЗНАЧИ :

1 ) Исламот е чисто капиталистичка Религија
2) Исламот видел инцест во библија и као се гадат од тоа а уствари ПОРАДИ ПАРИ И МАТРИЈАЛНОТО прават дури и инцест само Матријалното Богатство да остане во Семејството
(е добро де небило меѓу брат и сестра (којзнае како им тргнало ) е била работата меѓу први втори братучеди-тки...:sekss:........идете бегајте бе :pos: )
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ОВА СЕ ВИКА ПОЗДРАВИ И ЧЕСТИТКИ СО ПЕСНАТА " ЛАЖАМ АМА СРАМ НЕМАМ "

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Око за око, пенис за свадба
Можеби сечењето на сопствениот пенис не е најпаметен, но е гарантирано еден од највпечатливите начини да му вратите на вашето семејство што не ви дозволило да се ожените со девојка од посиромашна класа.

Откако повеќе од 2 години неуспешно го молел татко си да му дозволи да ја ожени неговата девојка, 25-годишен Египјанин, со вжештен нож си го отсекол својот репродуктивен орган.

Момчето било од едно од побогатите семејства во јужната египетска провинција Кена, која истовремено е и една од најконзерватвните области во земјата.

По инцидентот неименуваното момче било веднаш однесено во болница, но докторите не можеле да го закачат отсечениот дел.

Традиционлано, браковите во овој дел од Египет се склопуваат меѓу припадници на слични Социјални Класи и најчесто во рамките на Поширкото Семејство.

превземено од http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=6E4522C185FEAF4DB7A6EC4CAD1A23D7

.
.
ЗНАЧИ :

1 ) Исламот е чисто капиталистичка Религија
2) Исламот видел инцест во библија и као се гадат од тоа а уствари ПОРАДИ ПАРИ И МАТРИЈАЛНОТО прават дури и инцест само Матријалното Богатство да остане во Семејството
(е добро де небило меѓу брат и сестра (којзнае како им тргнало ) е била работата меѓу први втори братучеди-тки...:sekss:........идете бегајте бе :pos: )

OKay gresime,nema vo pravo si....ajde dokazi mi deka lazeme ama so dokazi od Kur'an nemoj od biblija samo te molam
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Добро како е возможно да водите дискусија за Исламот,и за кастрации а темата да води наслов
Вистинскиот основач на Христијанството
во што е проблемот..да не ви ослабел видот...ај вратете се на темата да не ви ги биршам постовите..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom