Дебели луѓе и општеството

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Статистика од америка : дебелите луѓе имале 3 пати повеќе секс од слабите и нормално пополнетите.
 
С

Сатори

Гостин
Јас сум ундервејт, имам сигурно барем 5 килограми помалку отколку што треба да имам, но со тоа нема да си дадам на сама себе примат, слабите луѓе и општеството, како и да е, дебелината е проблем, да.
Исто како што е и анорексијата и двете имаат земено преголем замав во денешницата за да бидат игнорирани, но, како еден човек да знае колку треба да внесе во себе кога постојано е притиснат од рекламите за тоа како треба да изгледа или во ироничниот случај колку многу/малку треба да изеде.

Луѓето кои што се грижат за себе нема да имаат проблем и со неколку кила повеќе или помалку, но оние што сакаат проблеми со срцето или пропаднат имунитет изгледаат вака:


 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Многу е веројатно дека со почестото водење на осамен живот без партнер води до екстремни појави каок анорексија или преголема дебелина. Исто така особено за дебелината е многу виновен и денешниот начин на живот односно време кога ради работа која често е врзана за столче не се има време за спортување.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.333
Поени од реакции
46.411
Закон се бе, ти им викаш “свињо’’ “крмачо’’ “моржу’’ “гризли’’ им праиш “оинк оинк’’ а они ти викаат тебе “костур на батерии’’ :icon_neut :icon_lol:
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Испитувања покажуваат дека стресот на работа е директно поврзан со дебелината.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Статистика од америка : дебелите луѓе имале 3 пати повеќе секс од слабите и нормално пополнетите.
Веројатно множено со некој коефициент за тежина при превртување т.е моментот на комплицираниот зафат.

И најпосле... се е возможно во АмеДика...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.685
FAT PPL SHOULD STAY HOME. Вежбајте и ослабете, шовебам.



Бла. Глупа генерализација. Јас ќе сликам некоја 300 кила и ќе викам македонкиве сите свињи! УА!


Правилната исхрана и одржување на телото е навика која треба да се стекне од дете.
Лоши родители.

!
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Гледајте го Supersize Me... Мене ми дојде памет и откога го гледав почнав да припазувам на исхрана
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Тешко дека во Македонија е зголемен бројот на дебелите луѓе. Па си знаеме во каква општество живееме...:pos2:(се шалам)

Немам прочитано никаква статистика за дебелината во Македонија, ама сепак мислам дека не е толку голема како по западот. Ама се движиме во таа насока да станеме западњачка земја :tapp:

Во изминативе години (кога и јас бев слаба) ми беше интересно кога ке сретнев дебел човек. Со неколку дури и имам правено муабет.
Кај поголем број од нив дебелината беше резултат или на гените, или на добрата македонска храна. Едноставно ме можат да им одолеат на сите наши вкусни јадења(а премногу се)

Мислам дека кај нас сепак и постои некаква дискриминација спрема дебелите луѓе. Тоа мислам на помладите и децата. Но тие сепак го научиле тоа од родителите :toe:

Јас немам ништо против дебел човек, сепак не му ги носам јас килограмите.
И одсекогаш ми биле посимпатични пополнички луѓе, отколку екстра слабите.
Сепак си важи поговорката...
Од колку е катил, дури не може да е поправи :pos2:
Девојко/дечко како зборуваш за дебелите луѓе како да се некој изроди.Баш ме интересира на кој начин ти се тие интересни,посебни, што дури и муабет имаш направено со нив!? Кажваш како тие да се од некоја друга планета дојдени,па си успеала да стигниш до нив и да помуабетиш.:toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
60% од амуриканците се дебељуци.

За мене буцкаст/пуничок/елегантно попунет човек не ми смета ич. Али кога ќе видам некоја свиња од 200 кила.....
Сериозен си за болдираново? Немој да зборуваш глупости те молам.Точно е дека има дебели Американци ама обично оа се Црнци или Шпањоли по цел ден што јадат во Мекдоналдс или Вендис.Не велам дека нема дебели бели луѓе ама сепак не во многу голема бројка.
Друга работа е што во општествово има да речам потсмев кон дебелите луѓе.Не знам на што се должи тоа најверојатно од домашното воспитување.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Друга работа е што во општествово има да речам потсмев кон дебелите луѓе.Не знам на што се должи тоа најверојатно од домашното воспитување.
Потсмев... постои за се она што останатата раја не го гледа онака - нормално, е сега конкретно за дебелковците, лично јас немам потсмев спрема нив, сепак и тие се луѓе, повеќе ги гледам како проблем т.е како луѓе со голем проблем за самоконтрола при консумацијата на вишок храна и постојана опседнатост со неа.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Eве на каде одиме, сликата се кажува, а навистина некој немаат контрола, кога видам некој/а со 200 кг :pov:

 
Член од
2 април 2009
Мислења
213
Поени од реакции
18
Mene mi se povraka od debeli luge , ne mozam da sfatam so koj pamet svesno stanuvaat svinji ..aj debel maz po se prifaka nekako , ali debela zena-svinja t.e matorica ..:ija::ne::pov::pov::pov:

Debelite smrdat ta kornat koa si u nivna blizina ..mrsna kosa , zapoteni miski , ostatoci od cips na maicata ..grozotija ..treba da se vovede zakon za ovie zivotni, obavezno namaluvanje na tezina za da zalicat na luge ...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.685
Mene mi se povraka od debeli luge , ne mozam da sfatam so koj pamet svesno stanuvaat svinji ..aj debel maz po se prifaka nekako , ali debela zena-svinja t.e matorica ..:ija::ne::pov::pov::pov:

Debelite smrdat ta kornat koa si u nivna blizina ..mrsna kosa , zapoteni miski , ostatoci od cips na maicata ..grozotija ..treba da se vovede zakon za ovie zivotni, obavezno namaluvanje na tezina za da zalicat na luge ...
Глуп си, нема кој да ти каже. :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom