Дебели луѓе и општеството

Член од
26 октомври 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Ја отварам оваа тема поради тоа што актуелно сум опкружена од милион информации за тоа колку се повеќе и повеќе дебели луѓе има во светот.
Дали досега има направено некое испитување во Македонија да се дознае колкав е процентот на дебели луѓе и дали и во Македонија има пораст (како што е случајот во САД, Италија, Франција, Грција...)? Дали и Македонците се сé повеќе и повеќе “американизирани“ со Мек Доналдси и брза храна 4-5 дена во неделата?
Сето тоа се должи ли на негрижата на овие луѓе за својата исхрана, на нездравите навики и на лесно достапната брза храна? Што мислите?
Дали сметате дека има дискриминација на дебелите луѓе во општеството, знаејќи дека живееме во светот на медиумите и филмовите каде слабите луѓе се поставени како “норма“ и каде се што е различно од нормата е и неприфатливо за другите? Колку ве погодува тоа и дали ги прифажате овие “норми“?
Повеќе прашања во една тема, па затоа едноставно кажете го своето мислење во однос на дебелите луѓе во денешницата.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Тешко дека во Македонија е зголемен бројот на дебелите луѓе. Па си знаеме во каква општество живееме...:pos2:(се шалам)

Немам прочитано никаква статистика за дебелината во Македонија, ама сепак мислам дека не е толку голема како по западот. Ама се движиме во таа насока да станеме западњачка земја :tapp:

Во изминативе години (кога и јас бев слаба) ми беше интересно кога ке сретнев дебел човек. Со неколку дури и имам правено муабет.
Кај поголем број од нив дебелината беше резултат или на гените, или на добрата македонска храна. Едноставно ме можат да им одолеат на сите наши вкусни јадења(а премногу се)

Мислам дека кај нас сепак и постои некаква дискриминација спрема дебелите луѓе. Тоа мислам на помладите и децата. Но тие сепак го научиле тоа од родителите :toe:

Јас немам ништо против дебел човек, сепак не му ги носам јас килограмите.
И одсекогаш ми биле посимпатични пополнички луѓе, отколку екстра слабите.
Сепак си важи поговорката...
Од колку е катил, дури не може да е поправи :pos2:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18







Чудна дебелина имаат американциве како никој друг, главиве ко насадени на вреќа...Веројатно од некоја состојка во чипсовите и брзата храна,затоа и наши коа одат таму се дебелеат на сличен начин:vozbud:
 
С

Спенсер

Гостин
^^ сликите се претеризам..... толку јадење ја нема да изедам за една недела,а они за ден-два./..
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
^^ сликите се претеризам..... толку јадење ја нема да изедам за една недела,а они за ден-два./..
Мислиш дека не се вистинити?
Па цела Америка скоро се такви!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18

h




што е најинтересно, мука немаат:vozbud:

Што знаат тие сем да гнетат чипсеви, хамбургери и маснио пржени компири, да гледаат директни преноси од светски војни кои они ги направиле и да се чукаат по гради дека биле намбр уан у свет.

И овие грдосии се еден вид бумеранг за злото што го чинат по светот.:tv:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Дебелеењето (а и слабеењето) е болест поттикната од новиот начин на живеење, болести на современото општество.

Сепак има разлика од дебел до дебел човек. Некои се повеќе пополнети и имаат неколку килограми повеќе од потребното, но има луѓе кои навистина имаат проблем со тежината (како овие на сликиве) и може да настанат последици кои можат да бидат фатални по животот.

Во денешно време се оди во есктремни ситуации или луѓето премногу внимаваат на исхраната и се подложни на секојдневни таканаречени диети или подобро да кажам изгладнување или пак претеруваат со нездравата исхрана и седењето пред компјутер, телевизор и не помнат која им е последната спортска активност.

И преслабите и предебелите луѓе се на мета на општеството.
Реално секогаш кога ќе помине есктра слаба девојка (а во последно време се почесто гледаме и анорексични момчиња) секогаш коментираме погледни и се бројат ребрата, види ги тие слаби ножиња итн. Исто е и со многу дебелите луѓе и тие се оговараат.
Но сеедно е што луѓето оговараат, најбитно е што самата личност со прекумерна тежина мисли за себе и дали смета дека тоа е нормално и дали знае дека си го уништува здравјето?
Јас искрено сметам дека тоа е болест, зашто не е нормално да изедеш 5 хамбургери, 1 торта и 2 литри кока кола за еден оброк (ова беше оброкот на еден американец кој беше во посета во Македонија) и тој лично вели јас не јадам многу, тоа е нормално. Зар е нормално???
Тој има проблем вистински.

Сепак во денешно време постојат многу добри диети кои докторите лично ги препорачуваат. Не доведуваат до изгладнување него до намалување на исхраната и секако јадење здрава храна. Само треба лицата со прекумерна тежина да сватат дека стварно имаат проблем и да сакаат истиот да го решат.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
60% од амуриканците се дебељуци.

За мене буцкаст/пуничок/елегантно попунет човек не ми смета ич. Али кога ќе видам некоја свиња од 200 кила.....
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не ми смета мене никој колку сака кила или тони нека је...

Многу од нас викаат во Америка биле дебелите,или пуните..Факт е дека и кај нас све повеке и повеке се дешава да има млади па и деца кои имаат проблем со тежината..
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
абе многу ми е криво кога ке видам мали деца а многу дебели. во последно време некако ми бодат очи дури:nesum:ај кога сме мали не се грижиме за тоа ама кога ке пораснеш сакаш да личиш на човек,па се ставаш на диети па после идат болести зошто се изгладнуваш па..итн итн.Значи не треба да сме слаби и згодни ама не треба ни да се претера со јадење бре..треба да се има граница како што вика мајка ми хаха:smir:
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
190
Поени од реакции
1
Они важно си јадат,мува не ги лазе што мислат другите,дали се претерано дебели или не.Важно вкусно да биде тоа што го јадат,без разлика дали тоа ќе му наштети или не.И многу време поминуваат малите деца на компјутер.Кај нас од 4то одделение CS на нет играат,цела ден по тоа интернет кафулињата седат.Јас во 4то одделение куќиште за компјутер не знаев што беше бе.Најубавите години ги поминуваат во играње комп. игри.Наместо да трчат,да играат на улица,фудбал и сл. тие се упропастуваат. :toe:
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Има разлика од пополнети луѓе и од луѓе со многу вишок килограми. Најгрубо, тоа се одредува преку една формула преку која се пресметува индексот на телесна маса:

ИТМ = тежина во килограми / висина во метри на квадрат

Резултат:
18,5-24,9 - нормално
25 - 29,9 - малку покачен
>= 30 - ризичен ИТМ


Но која е психологијата на предебелиот човек?
“Јадам, тоа е добро за мене, тоа ме смирува. Храна, тоа сум јас“ ?
“Ја игнорирам на мојата дебелина, ќе јадам сега па ќе ослабам наредниот месец, секогаш можам да се вратам на килограмите што ги имав, не е страшно“???
Не ми текнуваат други причини...

Колку е тешко на предебелиот човек да признае дека е дебел?


пс. Дали го имате гледано „Supersize Me "?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Темава... т.е насловот требало да биде нешто блиску до "Дебелото опшество - ДОАЃА"

Сликите од погоре вредат за секој можен негативен коментар кој го имам за оваа појава...



Гудиња.

Во каков човек ќе се развие оваа појава од сликата... човек способен за што?
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Темава... т.е насловот требало да биде нешто блиску до "Дебелото опшество - ДОАЃА"

Сликите од погоре вредат за секој можен негативен коментар кој го имам за оваа појава...



Гудиња.

Во каков човек ќе се развие оваа појава од сликата... човек способен за што?
Ова веќе во мода е да си дебел или што.Неможам да се замислам во такво тело да живеам бе.Па со ова тело ни џудист овој неможе да биде мрзи светски се ваквите како него и тие погоре слики што ги видов.Пешачење за овие амин.Ни Авиони не им поагаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom