Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Твој одговор сакам. Дали според болдираното, им следува државјанство на протераните албанци во Турција. Тие што потекнуваат од Македонија. Да или не.



Лол, која небулоза. Косовски албанци кои што дојдоа како избеглици, одеднаш почнале да учат во македонски паралелки. Закон. :)Легендарен си, нема што.




Дедо ми како пример. Сакаш да кажеш дека тој е од Косово?? Типот никогаш не учел македонски. Те бугарски, те српски, те живеел под Југославија...На тој јазик учел, тој јазик и го научил. Грешката во тоа што постарите албанци зборуваат српски ќе ја бараш во тебе (македонците). Наместо да бидат третирани како еднакви граѓани на Р. Македонија, на нив им беше спорено правото на образование.
Затоа пак, помладите генерации на албанци зборуваат македонски подобро, доказ кој можеш да го видиш и на самиот форум од албанските членови. Грешки постојат, да. Се фаќате на падежи, времиња. Работи кои што и роден македонец ги греши. Да не почнам да набројувам македонски членови кои не знаат реченица да сврзат.

Значи, сума сумарум. Незнаењето на македонскиот јазик е вина на нашиот образовен систем. Ни под разно не е репер за тоа дали некој е косовар или не.
За да ти биде пологично тоа што ти го тврдам, посочи ми на албанец кој има 20 години (кој никогаш не осетил југословенски комунизам) да користи србизми. Дека нели, според тезата дека дошле косовари после 99та, тие деца сеуште треба да користат србизми нели?

Сите случаи на србизми се кај постарото население кај албанците. Причината е временскиот период под Југославија.

Вака ќе бидам јасен , СЕКОЈ што ќе се утврди дека има потекло од Македонија има право на Македонско државјанство ...

Изгледај го клипот , иако се работи за многу трагичен настан , сепак сакам да видиш дека не се само постарите кои зборуват српски...
http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/filip-07-04.wmv&VestID=106889
Особено предпоследниот интервјуиран...

Инаку за ЛИТЕРАТУРЕН МАКЕДОНСКИ, рака ти давам и тоа јавно на форумот, и многу ама ептен многу го почитувам тоа....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Што знам чудно ми е твоето објаснување...
Викаш татко ти прави ситни грешки , затоа што Студирал во Белград и тоа е ОК...
Кажи ми од каде му Српскиот на замјоделецот кој не мрднал од селото???
Туку викаш нема Косовци , значи во тој случај се согласуваш да се преиспитуваат државјанствата и избирачките списоци...
Od pred kooperacija be... so srbinot zaedno, zalepeni za televizija dur go gledaat Ckala. :):)

Ne, jas vikam deka od tie od 1999 nema ostanato nitu eden tuka. Mozebi epten nekoj slucaj, vo procenti izrazeno 0.001 %.
Ama de fakto ima semejstva koi sto se so poteklo od denesno Kosova. No sepak tie se tuka veke 40-50 godini.
I 90% od niv imaat poteklo od pogranicnite kraista, Elez Han, Kacanik i tako dalje. I sto ne e voopsto cudno. Edna drzava bila seta, pa dosle vo pogolem grad. Najblisku do Skopje ne se nit Kumanovo, nit Veles, nit tetovo, tuku Elez Han i Kacanik.

Jas apsolutno se soglasuvam da se preispitaat drzavjanstvata i spisocite.
Neli ponudiv fer i dzentlmenski dogovor.
Samo onoj sto e roden vnatre granicite na Republika Makedonija ( ili pak eve i eventualno ako eden od negovite roditeli da e roden tuka ) ima pravo na drzavjanstvo, bez razlika na etnikum, boja i religiska pripadnost. :)

Ama do kraj muski, bez dvojni arsini. Za sekogo isto. :)
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Ajde prizanaj deka ova ti bese samo tresenje glupost i nisto poveke:vozbud:, i samo kolku tolku da si odgovoris.

ps. jas kolku sto znam "ou Kuzman Sapkarev" e vo dracevo neli, i kolku sto se sekavam tamu nema mnogu albanci, a kamoli od kosovo pa dosle da si ucat vo makedonski jazik.:salut:
ВИСТИНАТА БОЛИ!!! Жалам!

Патем можеш да си легнеш, касно е више!


А и многу време ти требаше да го изгуглаш кај се наоѓа школово. Земи си побрз интернет! мој совет! ;)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Вака ќе бидам јасен , СЕКОЈ што ќе се утврди дека има потекло од Македонија има право на Македонско државјанство ...

Изгледај го клипот , иако се работи за многу трагичен настан , сепак сакам да видиш дека не се само постарите кои зборуват српски...
http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/filip-07-04.wmv&VestID=106889
Особено предпоследниот интервјуиран...

Инаку за ЛИТЕРАТУРЕН МАКЕДОНСКИ, рака ти давам и тоа јавно на форумот, и многу ама ептен многу го почитувам тоа....
Okey, mojata poenta, mojot predlozen dogovor. :)
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
И кинез да дојде во Македонија, после 10 години престој, има законско право да бара државјанство кое што и му следува. Факт.
И да дошол некој од Косово во 1999та, после 10 години, му следува државјанство. Сега сме 2009та.
Netocno.:)
10 godisen prestoj e samo eden od uslovite za dobivanje drzavjanstvo....pokraj ostanatite 4-5.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Od pred kooperacija be... so srbinot zaedno, zalepeni za televizija dur go gledaat Ckala. :):)

Ne, jas vikam deka od tie od 1999 nema ostanato nitu eden tuka. Mozebi epten nekoj slucaj, vo procenti izrazeno 0.001 %.
Ama de fakto ima semejstva koi sto se so poteklo od denesno Kosova. No sepak tie se tuka veke 40-50 godini.
I 90% od niv imaat poteklo od pogranicnite kraista, Elez Han, Kacanik i tako dalje. I sto ne e voopsto cudno. Edna drzava bila seta, pa dosle vo pogolem grad. Najblisku do Skopje ne se nit Kumanovo, nit Veles, nit tetovo, tuku Elez Han i Kacanik.

Jas apsolutno se soglasuvam da se preispitaat drzavjanstvata i spisocite.
Neli ponudiv fer i dzentlmenski dogovor.
Samo onoj sto e roden vnatre granicite na Republika Makedonija ( ili pak eve i eventualno ako eden od negovite roditeli da e roden tuka ) ima pravo na drzavjanstvo, bez razlika na etnikum, boja i religiska pripadnost. :)

Ama do kraj muski, bez dvojni arsini. Za sekogo isto. :)

За да не се вртиме во круг ти реков, проблем се Косовците дојдени после распадот на Југославија...
Оние што се овде 40 и 50 години нормално дека никој нема проблем со нив а уште поалку со тебе...
Што се однесува за твоите роднини од Турција и тоа го одговорив во предходниот пост...
А за Егејските и Пиринските Македонци си оставувам на ставот дека Македонија им е Матична земја, друга држава немаат тие луге...
Во врска со ова ти прострев и примери...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Epa spored toa ispaga deka ova ne e moja maticna drzava? Taka?

A Skopje e moj maticen grad. Onaka, da si imas predvid. :)

Не е матична држава на Косоварите. А не мислев на овдешните, Р.Македонија има обврска како единствениот независен дел од етничката територија на Македонија да се грижи за својот народ.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
За да не се вртиме во круг ти реков, проблем се Косовците дојдени после распадот на Југославија...
Оние што се овде 40 и 50 години нормално дека никој нема проблем со нив а уште поалку со тебе...
Што се однесува за твоите роднини од Турција и тоа го одговорив во предходниот пост...
А за Егејските и Пиринските Македонци си оставувам на ставот дека Македонија им е Матична земја, друга држава немаат тие луге...
Во врска со ова ти прострев и примери...
Pa nema takvi be druze. I ako ima gi ima, tek tuk se. Dojdeni zaradi nekoja rabota ili biznis.:toe:
Seto toa e del od ebanata propaganda na VMRO koja ja trubi celi 18 godini. Ko partija nikogas i nemale jasen koncept kako da resavaat problemi, pa edinstveno sto znaat e da jadat gomna i da plukaat po drugite i po taa osnova da dobivaat. :toe:

A kako sto znaes, 100 pati povtoruvanata vistina znae da se pretvori vo vistina.
Isto i so ova. Na sekoj makedonec mu se ima fiksirano vo glavata deka vo 90-tite se naselile 200 iljadi kosovari vo Makedonija.
Pogolema glupost nema. Pogolema laga nema. Garantirano, glava stavam. Ako sakas od kukja vo kukja zaedno ja i ti ke ideme da prasuvame, makar i 10 godini da ni trebaat za toa. :toe:
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
ВИСТИНАТА БОЛИ!!! Жалам!

Патем можеш да си легнеш, касно е више!


А и многу време ти требаше да го изгуглаш кај се наоѓа школово. Земи си побрз интернет! мој совет! ;)
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Koja vistina bre smrdle, tresenje gluposti ne e vistina.

^^Smiley^^
Возраст: 20

'99 si imal 10 god, za taa vozrast normalno e albanec na primer od Brest koj sto nemal nikogas kontakt so makedonec da ne znae da zboruva makedonski:toe:

ps.
Ajten bil masko ili zensko?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
затоа нема никогаш да биде ништо од вас! Ви кажувам како на луѓе вие си оставувате стока! Податокот можеш во секое време да го провериш! И не е единствен! А за паметни можеме да се правиме колку сакаме. Иначе колку за информација, тогаш немаше албански паралелки, нив ги измислија подоцна! Рамковен договор е после бомбардирањето! Затоа те молам ќути не се брукај!
Еве уште една небулоза. Роден во 1982ра, во основно и средно учев албански. Кажи како така немало албански паралелки? :) Или па, покриј една лага со друга?

Инаку за ЛИТЕРАТУРЕН МАКЕДОНСКИ, рака ти давам и тоа јавно на форумот, и многу ама ептен многу го почитувам тоа....
Епа јас имам некакво си завршено образование. Братучед ми од друга страна нема. Од ист дедо потекнуваме, двајцата во Скопје родени.
Тој постар, служел ЈНА, учел српски, гледал Жикина Династија, се пали на Бајага, Азра и Бјело Дугме...а ти се чудиш што тој користи србизми, и по автоматизам поради тоа сакаш да кажеш дека тој е од Косово???

Netocno.:)
10 godisen prestoj e samo eden od uslovite za dobivanje drzavjanstvo....pokraj ostanatite 4-5.
Сепак, не мора да е македонец за да добие државјанствo :)

Не е матична држава на Косоварите. А не мислев на овдешните, Р.Македонија има обврска како единствениот независен дел од етничката територија на Македонија да се грижи за својот народ.

Дали под тоа "својот народ" се однесува и на протераните албанци од македонско тло од страна на српското владеење? Да или не? За да знам дали сериозно да те сфатам.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Pa nema takvi be druze. I ako ima gi ima, tek tuk se. Dojdeni zaradi nekoja rabota ili biznis.:toe:
Seto toa e del od ebanata propaganda na VMRO koja ja trubi celi 18 godini. Ko partija nikogas i nemale jasen koncept kako da resavaat problemi, pa edinstveno sto znaat e da jadat gomna i da plukaat po drugite i po taa osnova da dobivaat. :toe:

A kako sto znaes, 100 pati povtoruvanata vistina znae da se pretvori vo vistina.
Isto i so ova. Na sekoj makedonec mu se ima fiksirano vo glavata deka vo 90-tite se naselile 200 iljadi kosovari vo Makedonija.
Pogolema glupost nema. Pogolema laga nema. Garantirano, glava stavam. Ako sakas od kukja vo kukja zaedno ja i ti ke ideme da prasuvame, makar i 10 godini da ni trebaat za toa. :toe:

Ај бе брат да и се понудиме на државата, и да го средиме избирачкиот список, јас и ти 10 години државна плата...
Што ќе кажеш...???
А ова со Косовците не го труби само ВМРО , еве го има и во Македонско Столетие од Штефан Троебст (Mazedonische Jahrhundert Stefan Troebst)...

Најдобро е како што викаш да се провери...
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
'99 si imal 10 god, za taa vozrast normalno e albanec na primer od Brest koj sto nemal nikogas kontakt so makedonec da ne znae da zboruva makedonski:toe:
Епа зошто зборувал тој албанец од Брест српски, зошто не зборува полски?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Еве уште една небулоза. Роден во 1982ра, во основно и средно учев албански. Кажи како така немало албански паралелки? :) Или па, покриј една лага со друга?



Епа јас имам некакво си завршено образование. Братучед ми од друга страна нема. Од ист дедо потекнуваме, двајцата во Скопје родени.
Тој постар, служел ЈНА, учел српски, гледал Жикина Династија, се пали на Бајага, Азра и Бјело Дугме...а ти се чудиш што тој користи србизми, и по автоматизам поради тоа сакаш да кажеш дека тој е од Косово???



Сепак, не мора да е македонец за да добие државјанствo :)




Дали под тоа "својот народ" се однесува и на протераните албанци од македонско тло од страна на српското владеење? Да или не? За да знам дали сериозно да те сфатам.


Не се работи за СРБИЗМИ , туку за Српски...
Го виде ли видеото на А1???
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Koja vistina bre smrdle, tresenje gluposti ne e vistina.

^^Smiley^^
Возраст: 20

'99 si imal 10 god, za taa vozrast normalno e albanec na primer od Brest koj sto nemal nikogas kontakt so makedonec da ne znae da zboruva makedonski:toe:

ps.
Ajten bil masko ili zensko?
Добар си! Прво ме нарекуваш смрдле, после сакаш да разговараш со мене и покрај тоа што ти кажувам вистина. Па после тие од Брест ги направи пештерски луѓе, а тоа што пишува колку години имам може колку сакам да ставам, зар веруваш на виртуелни луѓе? Нели сум јас лажгото, нели податоков е измислен? Ондак како веруваш на годините? Мувлар еден!

Еве уште една небулоза. Роден во 1982ра, во основно и средно учев албански. Кажи како така немало албански паралелки? :) Или па, покриј една лага со друга?
тоа у албанија? или на сон? Тоа што се нема контрола над професорите е друга работа! Од какви учебници учевте вие таму? Кога е донесен законот за албански паралелки?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не се работи за СРБИЗМИ , туку за Српски...
Го виде ли видеото на А1???
Старецот на нива зборува српски, ти образложив зашто.
Типот со наочари е во граница на истото што ти го зборев. Роден за време на ЈУ, учел српски, служел ЈНА, дрн дрн. Ниеден ден нема поминато во македонска училница. Треба ли да образложам и за него зашто не знае македонски?
Старецот после него, исто.
Младиот пак за разлика, што зборува на почеток, зборува македонски.

Ај сега размисли за тоа што го кажав, и прашај ме пак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom