Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Можеби...
Но, ако стварно си староседелец, не би правел првоодделенски грешки во пишување...али можда и јас грешам.
haha pa i makedonci gresat gramaticki...

Ti kazav poznavam mnogu makedonci...i sekoj den so nekoi od niv imam kontakt...

A pogore kazav starosedelec sum ovde...mojata familija ja znaat poveke od polovina gragjani!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Argument e ...99 % od starosedelcite govorat odlicno Makedonski...
Kosovcite govorat mesano Srpski, Makedonski i Albanski..lesno se poznavat , licno gi prepoznavam i po izgled...so mnogu mal % na greska...
Inaku cistenjeto na Kosovcite bi bilo najdobro sto moze da ni se sluci (na SITE)...
Starite da, vo pravo si,mladive i ne baš.Vo Sk.albancite daleku podobro zboruvaat i pišuvaat ,vo Te,ne, pravat greški gi znam..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Sto e problemot decko?
Struga e veke predadeno i sve e samo prashanje na vreme dur ne stani kako Tetovo i Gostivar.
Neznam sto ti smeta gorkata vistina da ja gledash vo oci. Makedonija vaka nema da opstoi dolgo vreme.

Проблемот ти е во главата а ја не сум доктор.

Ти мислиш ако шитнеш 5 града и изградиш кинески ѕид среќно ќе живееш. Башка си сакал како во Босна да е. Си бил во Босна? Си ги прашал како им е?

Но тоа и не е битно. Битно е дека во тие градовите што ти си ги разместуваш како да играш „не љути се човече“ има луѓе кои си ги сакаат, кои изградиле живот таму, кои таму се родиле и ќе умрат. И не може тие да се жртвуваат за ти да бидеш задоволен во твојот 2х2м свет. Има луѓе кои гинеле за секоја педа од оваа држава за да можеш ти квази-форум-патриотче да седиш пред компјутер и да си играш виртуелна држава.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Vekje se nasetuva za sto e ispazareno imeto i koalicijata so DUI.:toe:
Исправка: Сега испливуваат гомната на Бранко на површина.


Од тие 350.000 Косовари најмалце на 150.000 Б.Ц. им додели државјанство за да добие на гласови, па ќе излезе пазарот со ДУИ тогаш за рамковниот процент.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Проблемот ти е во главата а ја не сум доктор.

Ти мислиш ако шитнеш 5 града и изградиш кинески ѕид среќно ќе живееш. Башка си сакал како во Босна да е. Си бил во Босна? Си ги прашал како им е?

Но тоа и не е битно. Битно е дека во тие градовите што ти си ги разместуваш како да играш „не љути се човече“ има луѓе кои си ги сакаат, кои изградиле живот таму, кои таму се родиле и ќе умрат. И не може тие да се жртвуваат за ти да бидеш задоволен во твојот 2х2м свет. Има луѓе кои гинеле за секоја педа од оваа држава за да можеш ти квази-форум-патриотче да седиш пред компјутер и да си играш виртуелна држава.
Ne me zanimavat vashite stavovi i cuvstva koga ste predavnici i veke gi prodadovte ovie gradovi.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Ne me zanimavat vashite stavovi i cuvstva koga ste predavnici i veke gi prodadovte ovie gradovi.
Додека ти чукаш по тастатурата јас сум се борел за мојот град. Од јавни трибини и кампањи за нешто да се промени, до протести, барикади, специјалци со гумени куршуми, солзавци и пендреци... Пред тоа се борел дедо ми кој е воен инвалид од WWII a неговите дедовци биле комити. Ти си курле обично кое не знае ништо подалеку од тастатурата.

Туку што се расправам ја со тебе воопшто...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Аман и ти не верглај без везе да го ебам....
Јасно е пропишано кој смее, а кој не смее да добие државјанство...
Ne verglam be druze bez veze....
Da, jasno e propisano koj smee a koj ne da dobie drzavjanstvo i spored toa sega ima tolku i tolku drzavjani vo R.M. Jas sakam taka do ostane, bez nepotrebni i dodatni egzibicii.
Ama nekoj sega saka da postavi novi pravila na igra.
Ok, ajde i so toa se soglasuvam, ama daj do kraj fer da odigrame.

Ne, neka se ocepat tetovo, gostivar i debar pa posle site albanci sto ne ziveat tamu ke se preselat na taa strana a makedoncite na ova strana pa posle eden dobar zid i posle nema meshanje.
Ne bre, i Skopje i Bitola ide so mene? Sakas or nejkes? :)

Што домаќински муабети направивте...
Ostaj be sea.....
Na povidok e muski dogovor pomegu Albancite i TMRO... da cujes da ne verujes.... hihihihi :):):):) :vozbud::vozbud:

So zadovolstvo bi gi menuval Albancite rodeni vo Makedonija (kade i da se vo momentot) za Kosovarite...

A Egejskite Makedonci se Makedonci negledam kade e problemot, istoto vazi i za Makedoncite od Pirinska i od Prespanska Makedonija...
Pa po taa logika i albancite od Kosova se albanci, ne gledam kaj e problemot.
Jas sum albanec, i ovaa drzava kolku sto e tvoja kako makedonec tolku e i moja kako albanec. :):)

Argument e ...99 % od starosedelcite govorat odlicno Makedonski...
Kosovcite govorat mesano Srpski, Makedonski i Albanski..lesno se poznavat , licno gi prepoznavam i po izgled...so mnogu mal % na greska...
Inaku cistenjeto na Kosovcite bi bilo najdobro sto moze da ni se sluci (na SITE)...
Pak po taa logika ja mozam da zaklucam deka ogromen procent od makedoncive ne se starosedelci.... vo Bitola mesat rodovi, na istok mavaat na bulgarski, vo Kumanovo na srpski...:toe:

Za boldiranovo: sega jas da bi bil bezobrazen mozam da kazam deka najdobroto sto moze da ni se sluci e cistenjeto na Makedonija od egejcite... parazite se, mrzlive luge, beneficirani bile sekogas i bla bla bla....:toe:

Можеби...
Но, ако стварно си староседелец, не би правел првоодделенски грешки во пишување...али можда и јас грешам.
Druze, daj be ne zaebavaj, pa pogledni samo na forumot kolku toa makedonci ne znaat osnovni pravila i nacela na makedonskiot standarden jazik...

Kaj e fanaticot, odamna go nemam videno... nemase edna ebana recenica vo koja nemase minimum po pet pravopisni greski.... a ironijata bese sto toj se smetase za hardcore makedonec:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Druze, daj be ne zaebavaj, pa pogledni samo na forumot kolku toa makedonci ne znaat osnovni pravila i nacela na makedonskiot standarden jazik...

Kaj e fanaticot, odamna go nemam videno... nemase edna ebana recenica vo koja nemase minimum po pet pravopisni greski.... a ironijata bese sto toj se smetase za hardcore makedonec:toe:

E добро де...:)
Реков подоле во постот...може сум и грешка.:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Во почетокот на 1921 год., во Скопје имало 8525 куќи со 41.066 жители, а во 1926 год., 9130 куќи со 69.269 жители, од кои 38.392 православни, 1890 католици, 26.270 муслимани, 2667 мојсиевци и 150 лица од други вери.
Покрај ова имало и околу 10.000 привремено населени кои секој ден патувале на работа во Скопје. Просечната густина на населението изнесувала 40-55 жители на м2. Бројната состојба на населението, по националност, во 1929 год. изгледала вака: Македонци 33.310, Бугари 26, Руси 688, Турци 13.893, Евреи 2190, Грци 279, Романци 110, Ерменци 438, Албанци (Арнаути) 1900, Цигани 2496, останати 466 и непознати 2. Според статистичките податоци од 1929 год. во Скопје имало вкупно 55.798 жители.

"Водич кроз Скопље и околину", Скопље, 1937,38.

Ме интересира како тоа од 1900 Албанци регистрирани 1929 година, сега секој втор албанец можел да наброи 4 колена уназад “староседелци“ во Скопје?

Генерално дали 80% денешни Скопјани можат да речат дека се навистина оригинални стари Скопјани,а се знаеле маалата кои тогаш постоеле.

Незнам што апсурдни муабети правиме.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Во почетокот на 1921 год., во Скопје имало 8525 куќи со 41.066 жители, а во 1926 год., 9130 куќи со 69.269 жители, од кои 38.392 православни, 1890 католици, 26.270 муслимани, 2667 мојсиевци и 150 лица од други вери.
Покрај ова имало и околу 10.000 привремено населени кои секој ден патувале на работа во Скопје. Просечната густина на населението изнесувала 40-55 жители на м2. Бројната состојба на населението, по националност, во 1929 год. изгледала вака: Македонци 33.310, Бугари 26, Руси 688, Турци 13.893, Евреи 2190, Грци 279, Романци 110, Ерменци 438, Албанци (Арнаути) 1900, Цигани 2496, останати 466 и непознати 2. Според статистичките податоци од 1929 год. во Скопје имало вкупно 55.798 жители.

"Водич кроз Скопље и околину", Скопље, 1937,38.

Ме интересира како тоа од 1900 Албанци регистрирани 1929 година, сега секој втор албанец можел да наброи 4 колена уназад “староседелци“ во Скопје?

Генерално дали 80% денешни Скопјани можат да речат дека се навистина оригинални стари Скопјани,а се знаеле маалата кои тогаш постоеле.

Незнам што апсурдни муабети правиме.
Vo Carigrad ke baras arhivi i podatoci, a ne kaj srbite. :toe:

Znaes kaj e Bafra? Udzum tamu u severna Turcija, do Samsun. E tamu imas seuste albanci koi sto ne znaat zbor turski, i koi sto bile proterani od Kralot posle balkanskite vojni. :toe:

 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Толку сте биле бе кварк. После земјотресот еден куп од Косово како по обичај се населиле во Скопје, нормално најмногу во Бутел и Чаир.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Толку сте биле бе кварк. После земјотресот еден куп од Косово како по обичај се населиле во Скопје, нормално најмногу во Бутел и Чаир.
Posle zemjotresot eden kup makedonci od drugite gradovi se naselile vo Skopje.

Vidi burickaj, doznaj civa kukja bila denesen Pionerski Dom Karpos na Ilindenska, pa javi se. :toe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Во почетокот на 1921 год., во Скопје имало 8525 куќи со 41.066 жители, а во 1926 год., 9130 куќи со 69.269 жители, од кои 38.392 православни, 1890 католици, 26.270 муслимани, 2667 мојсиевци и 150 лица од други вери.
Покрај ова имало и околу 10.000 привремено населени кои секој ден патувале на работа во Скопје. Просечната густина на населението изнесувала 40-55 жители на м2. Бројната состојба на населението, по националност, во 1929 год. изгледала вака: Македонци 33.310, Бугари 26, Руси 688, Турци 13.893, Евреи 2190, Грци 279, Романци 110, Ерменци 438, Албанци (Арнаути) 1900, Цигани 2496, останати 466 и непознати 2. Според статистичките податоци од 1929 год. во Скопје имало вкупно 55.798 жители.

"Водич кроз Скопље и околину", Скопље, 1937,38.

Ме интересира како тоа од 1900 Албанци регистрирани 1929 година, сега секој втор албанец можел да наброи 4 колена уназад “староседелци“ во Скопје?

Генерално дали 80% денешни Скопјани можат да речат дека се навистина оригинални стари Скопјани,а се знаеле маалата кои тогаш постоеле.

Незнам што апсурдни муабети правиме.
Види, албанците муслимани често се изјаснувале како турци, мислејќи дека со тоа ќе добијат повисок општествен статус и секако поморален статус.

Најчесто и албанците католици, се изјаснувале како Хрвати или Италијани(Латини), веќе за оние Православните знаеме.

Тоа биле придобивките од "Османлиската" ера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom