Албанците ги бојкотираа председателските избори?!

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Иако ДПА повика на апститенција од председателските избори, сите општини со албански гласачи немаа излезност на председателските избори.

Дури и во општините со доминантно албанско население, каде имаше втор круг избори за градоначалници, се гласаше за локалните избори, а минимално за председателските избори.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
мене така ми изгледа. Иако најавија дека ДУИ ќе го поддржи Иванов, сепак останува впечатокот дека (најверојатно) само раководството гласало за него, а не и останатите граѓани.
Тоа е тоа, сакаа претседател албанец во втор круг, не добија и нормално апстинираат. Ни се тераат ни се водат.
Како и да е...честитки до новиот претседател Ѓорѓе Иванов, честитики до Коце Трајановски и Марјан Ѓорчев. СДСМ барем во овие 3 години нека успеат да се консолидираат, а не да спијат, да се замараат со нивниот раст, а не со падот на Груевски.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
60% ги бојкотираа изборите...ова треба да биде сигнал за дпбне и сдсм...народот е незадоволен
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.408
Поени од реакции
5.684
I jas gi bojkotirav , nemase za mene izbori.

Da pogledneme nekoi opstini ( ne oficialni rezultati)

Aracinovo : 4 %

Bogovinje 9%

Debar : 12 %

Zhelino : 1.61 %

Zajaz : 8.56%

Lipkovo : 2.51%

Oslomej : 3.21%

Saraj : 7 %

Studenicani : 15%
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Toa e nivno pravo dali ke glasaat ili ke bojkotiaat i nikoj ne smee da im prigovori na taa nivna odluka.

Mislam deka Makedonskiot blok ne im ponudi nisto na albanskiot elektorat pa zatoa i nemase sto da se zameruva na vakov odgovor od strana na albanskite glasaci.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
и што ако не излегоа толку се писмени тие и + не им е нив гајле за македонија и за нејзината иднина
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Очигледно е дека уште не ги преминавме националните разлики. Сите си гласаа за кандидати од својата националост. Дур не се деси Албанците да имаат прв избор за претседател од Македонска националост и обратно никогаш ке немаме претседател на сите граѓани. Иако Селмани го направи тоа што никој до сега не го направил т.е. доби гласови од Македонците иако е Албанец сепак не е доволно но барем искра на надеж колку и е да е мала.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
I jas gi bojkotirav , nemase za mene izbori.

Da pogledneme nekoi opstini ( ne oficialni rezultati)

Aracinovo : 4 %

Bogovinje 9%

Debar : 12 %

Zhelino : 1.61 %

Zajaz : 8.56%

Lipkovo : 2.51%

Oslomej : 3.21%

Saraj : 7 %

Studenicani : 15%
Moре,треба да ви се опни по 200 евра казна за неизлегување на избори,како што е случајот во некои европски земји.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Само си докажаа Албанците колку сакаат да дадат свој придонес за Македонија. Така ли ќе градиме соживот ???/Жими газов !!!!
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Toa e nivno pravo dali ke glasaat ili ke bojkotiaat i nikoj ne smee da im prigovori na
taa nivna odluka.

Mislam deka Makedonskiot blok ne im ponudi nisto na albanskiot elektorat pa zatoa i nemase sto da se zameruva na vakov odgovor od strana na albanskite glasaci.
ПА КОЈ СЕ ТИЕ па да им нудат на нив НЕШТО????????НА НАС МАКЕДОНЦИТЕ што ни понудија ТИЕ(грчко и иванов)АКО ЦЕЛ ЖИВОТ ГЛЕДАМЕ НА НИВ да им ДАВАМЕ ...........ДА ТИ еб.....и ДРЖАВА и НАРОД
Очигледно е дека уште не ги преминавме националните разлики. Сите си гласаа за кандидати од својата националост. Дур не се деси Албанците да имаат прв избор за претседател од Македонска националост и обратно никогаш ке немаме претседател на сите граѓани. Иако Селмани го направи тоа што никој до сега не го направил т.е. доби гласови од Македонците иако е Албанец сепак не е доволно но барем искра на надеж колку и е да е мал

..............ПОСЛЕ ВАКВАТА МАНИПУЛАЦИЈА(т.е.непочитување на МАКЕДОНИЈА и на МАКЕДОНЦИТЕ)НЕ ЗНАМ ДАЛИ СЕГА НЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ ЌЕ ГЛАСА ЗА СЕЛМАНИ ИЛИ ЗА НЕКОЈ ДРУГ НИВНИ!!!!!со ова се потврди дека МНОГУ им Е ГАЈЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА(земјата која му дава плата и во која ЖИВЕЕ)
 
P

Princ

Гостин
Абе одјеби, ебате у гз платата што ми ја даваш. Ти си ми давал плата мене, недоквакан ниеден. Работам јас од 12 до 12, не се секирај за мојата плата.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53

Очигледно е дека уште не ги преминавме националните разлики. Сите си гласаа за кандидати од својата националост. Дур не се деси Албанците да имаат прв избор за претседател од Македонска националост никогаш ке немаме претседател на сите граѓани.

(т.е.непочитување на МАКЕДОНИЈА и на МАКЕДОНЦИТЕ)НЕ ЗНАМ ДАЛИ СЕГА НЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ ЌЕ ГЛАСА ЗА СЕЛМАНИ ИЛИ ЗА НЕКОЈ ДРУГ НИВНИ!!!!!со ова се потврди дека МНОГУ
Албањезите се лесно манипулативен етникум,кој никогаш нема да се залага за доброто на Македонија.Мене тоа ми е повеќе од јасно.

Од една страна се жалаат дека не ја чувствувале Македонија како родна татковина,затоа што не им пружала доволно внимание и од причина што културата и историјата на Македонците била во прв план...што и секогаш ке си остане така.

Е па за да Македонија ги сака,БАРЕМ еднаш да и докажат дека мислат на нејзината иднина,ама со секој нареден чекор се потврдува сомнежот кај Македонците дека албанезите не и мислат добро на Македонија...(па,зарем тие знаат што значи зборот добрина и чест:toe:)

За да Македонија ги засака треба да покажат дека планираат добро на цела држава,а не само на сопствениот етникум...па потоа Македонија да им се оддолжи за добронамерноста,што јас кај албанците никаде не ја согледувам...

Со други зборови,албанците сакаат к*р до крај и душа в рај,ама така не може!Но пасаран!
 
P

Princ

Гостин
Е па за да Македонија ги сака,БАРЕМ еднаш да и докажат дека мислат на нејзината иднина
Епа и за да тие ја сакаат и ја осеќаат своја, треба и таа да ги гледа нив како свои. И така до бескрај ;)
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Епа и за да тие ја сакаат и ја осеќаат своја, треба и таа да ги гледа нив како свои. И така до бескрај ;)

Се плашам дека никогаш нема да ги гледа како свои.Замисли си дома кај тебе да живее персона нон-грата,па да видиме дали цел живот ќе ја мирисаш...или некој ден ке ти пукне филмот и че го пукаш:icon_bigg
 
P

Princ

Гостин
Се плашам дека никогаш нема да ги гледа како свои.Замисли си дома кај тебе да живее персона нон-грата,па да видиме дали цел живот ќе ја мирисаш...или некој ден ке ти пукне филмот и че го пукаш:icon_bigg
Секогаш кога не ти оди муабетот со некој ако не си пуштите рака нема да ви оди до бескрај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom