Етнички смени

Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Јас пушка не земам.Си признавам не сум за пушка в раце.:toe:
Јас зедов пенкало и потпишав за референдум предлог иницијатива.После гласав на референдумот 2004 против новата територијална поделба.Пред некое време потпишав за законот за бранители.
Така јас придонесвам за Македонија.
Фала на разбирањето.
Поз.:wink:
I sega Grujo i Ali si gi delat opstinite. Jas kje glasam za tebe vo Tetovo ti za mene vo Karpos :):):)
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.689
Поени од реакции
9.333
Јас пушка не земам.Си признавам не сум за пушка в раце.:toe:
Јас зедов пенкало и потпишав за референдум предлог иницијатива.После гласав на референдумот 2004 против новата територијална поделба.Пред некое време потпишав за законот за бранители.
Така јас придонесвам за Македонија.
Фала на разбирањето.
Поз.:wink:
Така е брат, како ти и уште ние 400.000 што го подржавме тој референдум, а другите веруваа на тоа "Некои прашања не заслужуваат одговор". Поради нашето неединство стигнавме до ова што сме сега...
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
10-03-08, 17:32

http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=1210673#post1210673
Старо 10-03-08, 17:32
хм, не разумем.
Ај добро средношколците сакаат да учат во различни смени од различни причини, не навлегувам.
Ами, добро бе мајката им туши ли умот на професорите та и кој и да е да го решаваат проблемот со сепарација на учениците? или неможат да понесат одговорноста, што им се случува на училиште, па ај вака да си ја отргнат вината и да се оградат од проблемите ???
Не викам дека во моментов е подобро да одат заедно на школо па да се испозаколат, ама да ги делиш учениците во различни смени, т.е. да ја делиш младината албанци и македонци, казете ми што ке биде кога ке излезат од средно? хух...Федерализација на праг.
Па дајте ако тоа е работата, што ке тргаме маки и и привидно ке решаваме проблеми, дај нека Црн Дрим и онака е природна граница, нека го поделат градот, никој на никој нема да му смета.
На школо се оди за да се учи, ако некој има поинаква замисла, ајт сиктер и готово, па кој сака да се тепа нека се тепа на улица.Училиштетот е за ученици.
Туку, си викам може е и така, ама којзнае што ги учат во самото училиште. Не се децата криви криви се професорите ама ај..
Само Да е жив форумот а и ние,да се сретиме по 5-10 години, па да си казиме дека сега и нокниот живот е поделен, до 12 излегуваат едните од 12 другите, за да нема тепачки и нетрпеливост се разбира.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Kultuzin те молам немој со провокации тука на форумов.
Се степале деца, голема работа. Детски работи се тоа, ништо страшно.
Немој ти сеа тука да провоцираш.

А Quark бе еднаш шо го тепаа на последна деветнаеска, а? Никој не се буни против тоа! А 1954 у Гостивар полицијата шо тепала, а?

Тука за глупости џева дигате. И македонци и Албанци тепале нели Дивајн?
Страшна работа. Ако некој ме изненадува со своите мислења на оваа тема, тоа си ти. А бидејќи ме спомна, се решив да те прашам дали читаш нешто тука или само реплицираш што ти дојде прво на памет?
Кој дел од тоа дека и едните и другите се тепаат бара иронија во твоите постови (кои впрочем не мораш така да ги пишуваш, за да не доаѓа до тоа дека некој не те сфаќа, па да го омаловажуваш дека е прост што не те сфатил)? Што ако сум кажала или мислам или тврдам така? Треба така глупаво да ми се обраќаш или и ти го правиш тоа за да се поднасмееш барем додека пишуваш пост?

Албанците треба да знаат Македонски, исто како што Македонците кои живеат во Албанија треба да знаат Албански...

Имаш нешто против?

Треба да се знае МЕРДИТА, и уште некој збор за да искажеш почит тоа се согласувам...
Мегутоа де факто Македонски треба да знаат сите грагани на оваа држава...
Апсолутно си во право и треба така да е! И точно знам дека има Албанци кои или не знаат или за инает нема да прозборат на Македонски јазик, па со тоа веднаш настанува проблем кај останатата напалена раја. Исто има и Македонци кои постојано провоцираат и кои од уста не можат да ги извадат гнасните епитети за Албанците. Но, тоа никој не го оспорува. Тоа е еден од проблемите кои некој попаметен треба да ги реши, за останатите да можат да одат слободно на училиште или да живеат општо. А не некој ќе ме убедува дека треба да се делат децата затоа што не може да се смират. Кај го има тоа бре ало! Како може деца да владеат со едно училиште и да нема сила која може да ги сопре? И тоа не сите деца ... одредени лоши исклучоци кои секогаш ги има од двете страни. Ама очигледно некому му одговара да ги подбоцнува, а инцидентите (или навиките, како сакате) да ги решава на најштетниот начин за цела околина, а и држава.
Туку вчера на вести мислам слушнав дека владата овој проблем решила да го тргне на страна, затоа што мисли дека попаметно е да ги решава другите. А има поголем проблем од овој или се глупи сите по ред? Како што спомна некој претходно, одат да се сликаат таму покрај темелите на новото ромско училиште, а ова го игнорираат и нејќат ни да го искоментираат? Башка, исфрлаат предлог да се дискутира за истото во парламентот? Хелоу!!!
Ем неколку денови само за ова се зборува по телевизии и се пишува по весници, ем никој ништо не презема. Ем деца се плашат и тепаат, ем ќе почне тоа да го чувствува и секој кој ниту директно не е засегнат со ситуацијата.
Туку едно ми е чудно ... јас не чувствувам од таа тензија која сите од страна ја прикажуваат, ама ништо. Добро, не учам таму, ама во толкав мал град, од вести да дознаам што се случува, нешто не штима. Значи, не го негирам проблемот, само сакам да кажам дека сум сигурна како намерно не се решава и се остава да се комплицира и преувеличува, само за преку медиуми да се всади уште повеќе омразата помеѓу Македонците и Албанците.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
а што стана со воведување на етика во училиштата, ај нека ја воведат па да имаме етички смени а не етнички, само една буква е разликата, сепак иако буквата е мала, разликата е многу голема
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Повеке од три часа трае средбата на градоначалникот на Струга Рамиз мерко со минисетрот за внатрешни работи Гордана јанкуловска за образование Перо Стојановски и вицепремиерите Абдулаким Адеми и Зоран Ставревски како и со уште неколку други министри албанци.Средбата доага по немилите настануи и новонастанатат состојба во средното училиште Нико Нестор во Струга по одлуката од понеделникот на министерот заобразование и директорката Маре Савеска за учење во чисти етнички смени на која остро се спротиставија родителите и професорите на учениците албанци кои се за следење настава како и досега во мешани смени.Ббц од извори од локалната во Струга дознава дека владините преставници на средбата дошле со сосема спротиставени ставови, албанците за учење во мешани смени а Јанкуловска и Ставревски и Стојановски за учење во етнички смени како привремено решение се до изнаогање на трајно решение.Како што вели нашиот извор за сега неможе да се очекува излез од овој проблем и по денешнава средба.Инаку владата доцна синока одржача вонредна седница на која се дискутирало за струшкиот проблемПретпладнево градоначалникот на АСтруга Рамиз Меркоза ббц изјави дека до крај ке се залага да не се воведат етнички лчисти смени.

Изјава рамиз

Инаку денес на настава во нико нестор дојдоа само учениците албанци додека македонските ученици и понатаму ја бојкотираат наставта потврди директорката Маре Савеска.

Изјава директорка

Од локалната во Струга потврдија дека утринава бил спречен обид за протести и бојкот на наставта од страна на учениците албанци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.566
Поени од реакции
82.200
Повеке од три часа трае средбата на градоначалникот на Струга Рамиз мерко со минисетрот за внатрешни работи Гордана јанкуловска за образование Перо Стојановски и вицепремиерите Абдулаким Адеми и Зоран Ставревски како и со уште неколку други министри албанци.Средбата доага по немилите настануи и новонастанатат состојба во средното училиште Нико Нестор во Струга по одлуката од понеделникот на министерот заобразование и директорката Маре Савеска за учење во чисти етнички смени на која остро се спротиставија родителите и професорите на учениците албанци кои се за следење настава како и досега во мешани смени.Ббц од извори од локалната во Струга дознава дека владините преставници на средбата дошле со сосема спротиставени ставови, албанците за учење во мешани смени а Јанкуловска и Ставревски и Стојановски за учење во етнички смени како привремено решение се до изнаогање на трајно решение.Како што вели нашиот извор за сега неможе да се очекува излез од овој проблем и по денешнава средба.Инаку владата доцна синока одржача вонредна седница на која се дискутирало за струшкиот проблемПретпладнево градоначалникот на АСтруга Рамиз Меркоза ббц изјави дека до крај ке се залага да не се воведат етнички лчисти смени.

Изјава рамиз

Инаку денес на настава во нико нестор дојдоа само учениците албанци додека македонските ученици и понатаму ја бојкотираат наставта потврди директорката Маре Савеска.

Изјава директорка

Од локалната во Струга потврдија дека утринава бил спречен обид за протести и бојкот на наставта од страна на учениците албанци.
Дркање, дркање
Мерко и албанскиот фактор во Струга, да сакале да го решат проблемот - ќе го решеле оддамна. Ова е само губење време.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Подобро е во етнички смени да нема мешање е сега Ш******** нема со кого да се тепаат и не се согласуваат вака:toe:
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Ај да искоментирам на темава :) учам таму и знам како е сидуацијата подобро од сите СкОПСКИ ПИ*ки што јадат гомна по интернетиве дека е политика на грујо или незнам кој ... Значи самите си побаравме етнички а проблемот во школото е веќе 8 години. Со етничките ќе се ублажат тепачките но ќе ги има засекогаш, Јанкулоска и Ставрески во моментов преговараат со РамизСерко... Иначе факт е дека е само губење време .. во некој од претходните состаноци со Петре министерон на кој присуствувавме сам кажа дека мерко зема сила од али а тие неможеле против него.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ај да искоментирам на темава :) учам таму и знам како е сидуацијата подобро од сите СкОПСКИ ПИ*ки што јадат гомна по интернетиве дека е политика на грујо или незнам кој ... Значи самите си побаравме етнички а проблемот во школото е веќе 8 години. Со етничките ќе се ублажат тепачките но ќе ги има засекогаш, Јанкулоска и Ставрески во моментов преговараат со РамизСерко... Иначе факт е дека е само губење време .. во некој од претходните состаноци со Петре министерон на кој присуствувавме сам кажа дека мерко зема сила од али а тие неможеле против него.
Pa ti vaka ispagas po picka od ovie skopskive. Kukavica, begas od problemot. Bidi muz, sooci se so problemot. :toe:
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Не не ... Ја учам таму, за разлика од некој што заминаа од школото и се соочуваме 8 години со истиот само сега поради проблеми се намали бројот на Македонци за 50% во школото и нема услови за настава ... Ти тука 1 ден да дојдеш и ќе заминеш од кај шо си со трчање. Како би ти било тебе да одиш секој ден во школо со мислата дали ќе се степате или ќе те пречекаат 100 души да те истепаат? И место во ташна книги да носиш, да носиш Шипки, ножеви, димни бомби итн..?!?:uvo:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/srednoskolci-struga-11-02.wmv&VestID=104263

До некаде се во право дечкиве .... В чаршија ко ништо да не било се понашаат .... излегуваат на исти места а на школа се колат . wtf ?
Ако сакате да учат заедно направете го тоа уште во градинка а не во средно


 

Kajgana Shop

На врв Bottom