Рам меморија

Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Може и со Hiren's boot cd, мислам дека има повеке работи...
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Ке ми каже ли некој како да удрам еден тест на рам меморијава?
Odi vo Control Panel -> Administrative Tools -> Memory Diagnostics Tool. Odberi Restart now and check for problems (recommended). Ova e za Vista ali bi trebalo istoto (ili slicno) da go ima i na XP.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ova e za Vista ali bi trebalo istoto (ili slicno) da go ima i na XP.
Само на Виста за жал. И можеш при палење компјутер да стиснеш F8 и да ти даде мени со опции меѓу која е и memory test, да не се мачиш преку CP.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Продавам рам за лаптоп samsung две по 512 DDR2 800 ден :)

заинтересирани
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
@Нако ти си еден од ретките кај нас сто има Т240 HD мозес да ми
казес каде,колку го купи? каква слика вади дали има мртви
пикслели и слицно? sry за оф топик.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
@Нако ти си еден од ретките кај нас сто има Т240 HD мозес да ми
казес каде,колку го купи? каква слика вади дали има мртви
пикслели и слицно? sry за оф топик.
Мониторот го земав од еден пријател преку фирма, за скоро 15000 илјадарки ( во сената е вклучено и пивото ) он зимаше повеќе па му дадоа попуст.
Иначе мониторот е топ за тие пари, го имаш во техномаркет за 18 и кусур иљадарки, а има и верзија со ТВ тјунер ама контрастот е 10000 мојот е 20000.
Фурам 1920 на 1200 поради некои мои мазохистички бубачки ( максумум да вадам од него ), иначе додека го наштелував се изнамачив, но ако не работиш графика и со бои нема да ти треба толку многу штелувања, а јас си сакам ако ова е кајгана жуто да биде кајгана жуто а не лимун или портокал жуто.
Впатем кога сме кај меморијата и тоа го решив, то ес сватив дека ако отворам 4 јаки програми и сите цицаат по 2 гига од меморијата тогаш ке се искористи целата меморија.
Совет за другите: Ако купувате ПЦ подобро е да земете 4 гига ДДР3 отколку 8 ддр2, впатем што ке ви се 8 гига, нормално пц супер си работи и на 4 гига тие другите ама баш за ништо не користат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Ок фала на информацијата :wink:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Мониторот го земав од еден пријател преку фирма, за скоро 15000 илјадарки ( во сената е вклучено и пивото ) он зимаше повеќе па му дадоа попуст.
Иначе мониторот е топ за тие пари, го имаш во техномаркет за 18 и кусур иљадарки, а има и верзија со ТВ тјунер ама контрастот е 10000 мојот е 20000.
Фурам 1920 на 1200 поради некои мои мазохистички бубачки ( максумум да вадам од него ), иначе додека го наштелував се изнамачив, но ако не работиш графика и со бои нема да ти треба толку многу штелувања, а јас си сакам ако ова е кајгана жуто да биде кајгана жуто а не лимун или портокал жуто.
Впатем кога сме кај меморијата и тоа го решив, то ес сватив дека ако отворам 4 јаки програми и сите цицаат по 2 гига од меморијата тогаш ке се искористи целата меморија.
Совет за другите: Ако купувате ПЦ подобро е да земете 4 гига ДДР3 отколку 8 ддр2, впатем што ке ви се 8 гига, нормално пц супер си работи и на 4 гига тие другите ама баш за ништо не користат.
Доста се и 4 ГБ ддр2 рам меморија. Особено у Dual Chanell коа работат :) Абе ддр3 се знае дека е најубоо ама и ддр2 врши работа :) Особено ако не си при пари за нова матична :) И не заборавајте луѓе дека само 64 битен ХР чита поише од 3 гига рам и Виста ЅР1 :) За виндоус 7 не сум сигурен....
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Доста се и 4 ГБ ддр2 рам меморија. Особено у Dual Chanell коа работат :) Абе ддр3 се знае дека е најубоо ама и ддр2 врши работа :) Особено ако не си при пари за нова матична :) И не заборавајте луѓе дека само 64 битен ХР чита поише од 3 гига рам и Виста ЅР1 :) За виндоус 7 не сум сигурен....


Аргх, преку таквото веќе!!!
Луѓе разберете веќе, било кој 32бит оперативен систем не може да чита повеќе од 4гб, затоа што 2^32=4гб, а сите 64бит оперативни системи можат да читаат повеќе од 4гб, затоа што 2^64=мноооогу.

Дај запамтете еднаш засекогаш!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Аргх, преку таквото веќе!!!
Луѓе разберете веќе, било кој 32бит оперативен систем не може да чита повеќе од 4гб, затоа што 2^32=4гб, а сите 64бит оперативни системи можат да читаат повеќе од 4гб, затоа што 2^64=мноооогу.

Дај запамтете еднаш засекогаш!
Професоре јас тоа го знаев,ама имаше еден Spore,што викаше дека уствари може,он еднаш пробал.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.402
Поени од реакции
590
Професоре јас тоа го знаев,ама имаше еден Spore,што викаше дека уствари може,он еднаш пробал.
Само 32битниот оперативен систем на Чак Норис може да чита повеќе од 4гб :pos2:
Spore , бегај додека Чак не те пронашол :vozbud:
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Совет за другите: Ако купувате ПЦ подобро е да земете 4 гига ДДР3 отколку 8 ддр2, впатем што ке ви се 8 гига, нормално пц супер си работи и на 4 гига тие другите ама баш за ништо не користат.
Jas koa ja igrav GTA 4 mi se slucuvase posle nekoe vreme igranje da pocne da secka nenormalno, RAM-ot mi bese skroz ispunet (imam 4GB). Srekja za epten malce bese problemot, koa ke islkucev firefox (sto zima ~100MB) ok si idese. Zborot mi e sekogas treba poveke ram :) ustvari sekogas treba poveke od se, ram, hdd, cpu, graficki.... I want moreeee :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
DDR3 е 1.6% побрза од DDR2 (Цифрава ја извадив од ракав, само колку да ви кажам дека нема некоја осетна разлика во брзина помеѓу DDR2 и DDR3). A DDR2 е поефтина......И сеа што е попаметно да се купи?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
DDR3 е 1.6% побрза од DDR2 (Цифрава ја извадив од ракав, само колку да ви кажам дека нема некоја осетна разлика во брзина помеѓу DDR2 и DDR3). A DDR2 е поефтина......И сеа што е попаметно да се купи?
Ама со DDR3 си фаца у маало :)
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
DDR3 е 1.6% побрза од DDR2 (Цифрава ја извадив од ракав, само колку да ви кажам дека нема некоја осетна разлика во брзина помеѓу DDR2 и DDR3). A DDR2 е поефтина......И сеа што е попаметно да се купи?
Да не е 106% побрза? ддр2 работи на 800 а ддр3 на 1600.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom