Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
Mal makedonec vi beshe Kerim?Ili komunjar e toj?
според сите твои постови дојдов до заклучок дека повеќе од 13 - 15 години немаш

значи дека и ти нема да гласаш за никого ?

нели :toe:
во земјава само полнолетни гласаат
 
J

Johnny Stulic

Гостин

Ne deka e komunjar ama Kerim izleze najgolema picka vo momentov imam poveke respekt za Frcko nego li za Kerim.

Diplomat so iskustvo,dobro odgojen ,poznavanje na jazici.ON ,bla bla bla i kakvi li ne referencii i na krajot ako me predlozat i dvete partii bi ucestvuval vo izbornata trka.

Kade mu e transparentnosta,vitestvoto,maskosta

I toj bi mi bil pretsedatel na drzava
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Генерално:
Иванов ке победи.

Јас првиот круг ке гласам за Љубе, а после кој влезе ке видиме. Затоа што изборите не зависат од мене, ке си гласам секогаш за тој што ми е најинтересен, и не ми е гајле дали ке победи или не. И така се се знае однапред:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
За Невзат Халили ќе гласам бе!

Кога има безкичмењаци, срамови од луѓе, а македонци, шо би смениле име, нека го мењаме big time!
Македонија - Илирида, fuck yeah!

Плус и помалце боли, пошо нема да бидеш предаден и продаден од свој.
Кад је бал, нек је маскенбал.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
Ја не гласам, многу бајати фаци ми се а и ме мрзи до школо да идам да се замарам:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
според сите твои постови дојдов до заклучок дека повеќе од 13 - 15 години немаш

значи дека и ти нема да гласаш за никого ?

нели :toe:
во земјава само полнолетни гласаат
Tebe ti e ova najpametna replika shto si mozhel da ja smislish kontra moi stavovi?Shtom nemate vie dpBne so shto pa udri so najnisko nivo,vregjanje i "omalovazhuvanje"nekogo.

За Невзат Халили ќе гласам бе!
Jas da sum ko tebe za Ahmeti kje glasam.Ali zhalim sluchaj shto ne e za pretsedatel, pa mozhe i kje glasashe.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Tebe ti e ova najpametna replika shto si mozhel da ja smislish kontra moi stavovi?Shtom nemate vie dpBne so shto pa udri so najnisko nivo,vregjanje i "omalovazhuvanje"nekogo.



Jas da sum ko tebe za Ahmeti kje glasam.Ali zhalim sluchaj shto ne e za pretsedatel, pa mozhe i kje glasashe.
Zosto SDSM ne te kandidira tebe koga si popameten i popismen od tie surtucite tamu?!
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Kandidat na SDSM zaednichki e Frchkoski ne jas,taka da ne se zamaraj so mene i probaj da go proturkash Ivanov i da gi shlaknish negovite shlaknati idei i prikazni namesto programa za Alexandar The Great i Pakistan namesto za Makedonija i EU integracija.Kazhi gi tuka stavovite na Ivanov pa da ti se smeat i tebe i na Ivanov.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Kandidat na SDSM zaednichki e Frchkoski ne jas,taka da ne se zamaraj so mene i probaj da go proturkash Ivanov i da gi shlaknish negovite shlaknati idei i prikazni namesto programa za Alexandar The Great i Pakistan namesto za Makedonija i EU integracija.Kazhi gi tuka stavovite na Ivanov pa da ti se smeat i tebe i na Ivanov.
Ела куцо нати мевце.. Ајде...Ав Ав Ав
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За Невзат Халили ќе гласам бе!

Кога има безкичмењаци, срамови од луѓе, а македонци, шо би смениле име, нека го мењаме big time!
Македонија - Илирида, fuck yeah!

Плус и помалце боли, пошо нема да бидеш предаден и продаден од свој.
Кад је бал, нек је маскенбал.

Извини Ада,во што подобри нашиве македонски кандидати од Имер Селмани?Наброј ми пет предности,три зеленки ти давам:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be, kad ja bal, nek je pod maskama, pa aj da glasame za Amdi Bajram, samo treba da se soberat nabrzina potpisi.

Mene mi e pobiten poraz na SDS na lokalnite izbori, vo opstinite, optkolku koj ke bide noviot B.C. vo Makeodnija. Imame nov avion, ako ne e poslusen, pravec Mostar!

Ama deka treba da se konsolidira vlasta na lokalno nivo, za opstinite da ne ja kocat vladata i obratno, mora.

E sega, kvazifasismot na Gwujo neme bendisuva, ama koga vtorata opcija e definitiven smrt za Makeodnija, poarno neka ja zeme celata vlast.

P.S. Samo na Ljubco neka mu go ostavi Skopje....za da se smeeme na celava maka :):)
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
добро е што се кандидираше Фрчко барем ќе пази каков јазик употребува сега и нема да тепа жени по паркинзи(за жена му ќе видиме, може за неа паркинг место на секој паркинг у градов ќе направат:pos2:- ако победи, а не верувам)
Инаку слушнав дека брат му на Иванов го пикнале у затвор сдсмовциве на времето, така да поише е за против сдсм отколку што е за вмро. Најверојатно за Иванов ќе гласам најпоштен ми изгледа
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Kandidat na SDSM zaednichki e Frchkoski ne jas,taka da ne se zamaraj so mene i probaj da go proturkash Ivanov i da gi shlaknish negovite shlaknati idei i prikazni namesto programa za Alexandar The Great i Pakistan namesto za Makedonija i EU integracija.Kazhi gi tuka stavovite na Ivanov pa da ti se smeat i tebe i na Ivanov.

Извини кои се ставовите на Иванов ај објасни, со сета должна почит, ама Иванов е еден од најпаметните ПОЛИТОЛОЗИ на Балканот, не сум Вмровец ама подобро Иванов па еве и Фрчковски од колку загрозени комуњари без индетитет .!.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Sigurno ne bil DPMNEovec



Ako Frchkoski e fraer shto i fuknal shamar na nekoja kokoshka shto jadela gomna a onie shto tepaat maloletni devojki po diskoteki po vashe se mazhi togash tamu od dpBne ne ve nauchile ni na gram moral.Ste go izgubile maksimalno.
Не сум јас „у“ ВМРО фраерче. Не ме интересира па ни ти во која партија или организација си. Само напоменав како може некој со таков профил , со таква (не)култура, со таква историја (ете сега дознавам многу работи за него), да има лице да се кандидира за претседател еееј? А како може па некој да биде глуп да го предложи.
Ова е виц, не смее да биде вистина!
А ти пак биди си симпатизер на СДСМ или на ДУИ или на кои сакаш, мене ич не ми дрема за тоа, ама бар биди реален и по паметен во размислувањата и ставовите твои!


Македонија на Македонците! :oeoeoe:
 
G

grande-juve

Гостин
претседателскиот кандидат љубомир фрчковски


АТЕНТАТОТ ВРЗ ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВО СУДСКИ ЛАВИРИНТ
Што крие куферчето на Фрчкоски за Глигоров?


Препорачувам да се проверат податоците за атентатот врз поранешниот претседател Киро Глигоров што ги споменува Љубчо Георгиевски во својата колумна, изјави вчера бившиот јавен обвинител Ставре Џиков. Георгиевски викендов во колумната во „Време“ напиша дека Фрчкоски како министер во првата влада на Црвенковски се обидел да го подмити Глигоров за да „биде пофлексибилен“ во разговорите со Грците за промена на името на државава.

- Добро е да се проверат овие податоци во мемоарите што ги издаде поранешниот претседател Киро Глигоров, во полициските и во судските документи - изјави Џиков.

Во колумната со наслов „Повторно за името“ Георгиевски напиша: „Во официјалното испитување по повод атентатот на Киро Глигоров што го поведе јавниот обвинител Ставре Џиков, на прашањето до Глигоров на што сомнително се сеќава од времето пред атентатот, тој ја дава изјавата дека господинот Љубомир Фрчкоски му донел едно куферче полно со пари и некаква стара грчка анфора за да биде пофлексибилен во разговорите со Грците. Да, изјавата е официјална и се уште постои во обвинителството и многу е интересна за анализа од аспект на атентатот, како корупциски скандал, но и за нагласениот патриотизам на г. Фрчкоски“.

Георгиевски пишува и дека Фрчкоски во 1993 година бил на тајни преговори во Брисел со тогашниот грчки министер за одбрана Арсенис, каде што преговарал за предлог-имиња на државата како „Славо Македонија“ и „Нова Македонија“.

Фрчкоски вчера одби да ги коментира наводите во колумната на Георгиевски, оценувајќи ги како „грда кампања“.
Љубе Бошковски, министер за внатрешни работи во 2001 и 2002 година, поднесе кривична пријава против Фрчкоски за злоупотреба на службената положба, за лошо водена истрага и за корупција во врска со атентатот на Глигоров. Кривични пријави беа поднесени и против поранешните високи функционери во МВР - Славко Саздов, Добри Величковски, Марјан Гавриловски, Ристо Палчевски и Воислав Палевски.

Полицијата го сомничи Фрчкоски дека дозволил нелегален престој на грчки разузнавач

Љубомир Фрчкоски како министер за внатрешни работи во 1993 и 1994 година, и покрај предупредувањата на тогашниот претседател Киро Глигоров, му дозволил незаконски престој на шефот на известувачките служби на Грција, Николас Грилакис. Тој пребегал поради кривичниот прогон од новата власт во неговата земја. Фрчкоски, според пријавата, четири пати посредувал во обид да го подмити Глигоров и да го "одоброволи" да попушти во преговорите за промена на името Македонија. Тоа се главните обвинувања на кои се темели последната кривична пријава на МВР против поранешниот министер на полицијата и на дипломатијата, за што "Дневник" пишуваше.

Во пријавата, чиј потписник е директорот за јавна безбедност, Горан Митевски, е наведено дека на Грилакис незаконски му било дозволено да престојува неколку месеци во Македонија во стан на МВР, иако Глигоров му советувал да му го откаже гостопримството. За да го одоброволи, Фрчкоски како посредник, понудил Глигоров од Гркот да прими скапоцена амфора извадена од некој потонат брод од Егејско Море, златен часовник и куферче со 100.000 долари, што поранешниот претседател го одбил.

Според пријавата, Фрчкоски побарал од Глигоров да прими во кабинетот двајца припадници на МВР, кои во име на неидентификувани Грци му понудиле еден милион долари за да се откаже од уставното име на државата. Поради тоа, МВР го сомничи актуелниот советник на претседателот Борис Трајковски за обид за злоупотреба на службената положба и за противзаконско посредување. Како доказ, во пријавата се наведени изјавите на Глигоров дадени на распитот во Основниот суд 1 во Скопје, списите од истражниот предмет против Фрчкоски и уште петмина обвинети за злоупотреба на службената положба по атентатот врз претседателот, и неговите мемоари.

- Веднаш по обелоденувањето на кривичната пријава Глигоров се огради од неа. Имам информации дека обвинителството ќе ја отфрли. Грилакис во Македонија престојуваше со согласност на Глигоров, бидејќи поинаку не може да биде. Тој со него се сретна неколкупати. Идеите за името, кои и сега се во оптек, не може да се поврзат со обид за поткуп. Сите подароци од таков тип се евидентираат и се чуваат во специјална соба во Управата за државна безбедност - изјави вчера Фрчкоски за "Дневник".

Содржината на пријавата, која има 22 страници, ги надминува стандардите според кои се подготвуваат. Во неа пишува дека во земјава биле присутни странски фактори што основале "независни" медиуми или крепеле поединци и "независни" невладини организации во кои за раководни личности поставувале луѓе што ги напаѓаат Македонија и нејзините бранители, а ги бранеле терористите. Оружјето во Македонија се шверцувало за време на претходната влада, уште тогаш имало организиран криминал, биле уништувани стопански капацитети, се купувале очила и коњи за полицајците, наместо оружје. За тоа време војниците немале ни чевли. Во пријавата се вели дека несериозно и глупаво звучат обвинувањата оти војната во Македонија била договорена со Владата.

http://star.dnevnik.com.mk/default.a...1964&stID=8182
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=402&ArticleID=25733


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom